Šarm aš-Šajch 23. júla (TASR) - Najmenej 88 mŕtvych a dve stovky zranených si vyžiadala séria bombových útokov, ktoré v noci nadnes otriasli egyptským letoviskom Šarm aš-Šajch pri brehoch Červeného mora.
Najhorší teroristický útok v histórii Egypta bol podľa všetkého dobre koordinovaný. Dve autobomby, pravdepodobne odpálené samovražednými útočníkmi, explodovali simultánne o 01.15 h miestneho času asi tri kilometre od seba. Tretia nálož, podľa predpokladov ukrytá vo vaku alebo kufri, približne v rovnakom čase detonovala pri pobrežnej promenáde, kde sa turisti v noci často prechádzajú.
Jedna z explózií odtrhla priečelie hotela Ghazala Gardens v oblasti Naama Bay, kde stojí väčšina luxusných hotelov letoviska. Panujú obavy, že v ruinách vstupnej haly sa nachádzajú ďalšie telá.
Podľa guvernéra Južného Sinaja Mustafu Afífího do hotelového komplexu si prerazilo cesto auto a explodovalo pred budovou.
"Objavila sa obrovská dymová guľa, ktorá nadobudla tvar hríba. Prepukla masová hystéria," povedal televízii BBC Chalie Ives, londýnsky policajt, ktorý v stredisku dovolenkoval.
OBETE SÚ VÄČŠINOU EGYPŤANIA
Šéf miestnej záchrannej služby Saíd Abdal Fattáh informoval, že majú 62 celých tiel a z ďalších 21 majú identifikovateľné časti. Vysokopostavený bezpečnostný zdroj uviedol, že medzi 35 zranenými prevezenými do Káhiry je 23 osôb v kritickom stave.
Väčšinu obetí tvoria Egypťania, medzi mŕtvymi je podľa úradov asi desiatka cudzincov, vrátane občanov z Česka, Talianska, Británie, Holandska, Kuvajtu, Saudskej Arábie a Kataru. Podľa rôznych zdrojov zranenia utrpeli dve až štyri desiatky cudzincov. Medzi zranenými cudzincami sú Taliani, Briti, Nemci, Austrálčania, Saudskoarabi, obyvatelia Ruska, Ukrajiny, izraelský Arab, Kuvajťania a Katarčan.
Vysokopostavený americký predstaviteľ, ktorý na turné po Blízkom východe sprevádza ministerku zahraničných vecí USA Condoleezzu Riceovú, uviedol, že nie sú správy o amerických obetiach. Záchranári neskoro popoludní na niektorých miestach útokov pokračovali v pátraní po obetiach.
Všetci slovenskí turisti sú podľa informácií Veľvyslanectva SR v Káhire aj slovenských cestovných kancelárií v poriadku.
K ZODPOVEDNOSTI SA HLÁSI AL-KÁIDA
Pár hodín po výbuchoch sa k zodpovednosti za útoky prostredníctvom islamistickej internetovej stránky prihlásila skupina, ktorá tvrdí, že je prepojená s al-Káidou.
Skupina - Brigády Abdalláha Azzáma, al-Káida v Sýrii a Egypte - bola jednou z dvoch organizácií, ktoré sa prihlásili k zodpovednosti za útoky z októbra 2004 v egyptských letoviskách Taba a Ras Šitán s bilanciou 34 mŕtvych. Brigády Abdalláha Azzáma sa tiež prihlásili k zodpovednosti za bombový útok v Káhire z konca apríla.
Pravosť vyhlásenia nebolo možné bezprostredne overiť. Vysokopostavený egyptský predstaviteľ však vyhlásil, že existujú indície, podľa ktorých najnovšie útoky súvisia s výbuchmi v Tabe z minulej jesene.
"Máme nejaké stopy, osobitne pokiaľ ide o auto, ktoré vybuchlo na Starom trhu, a vyšetrovatelia ich ďalej sledujú," povedal minister vnútra Habíb al-Adlí.
"MESTO MIERU" OBĽUBUJÚ POLITICI AJ POTÁPAČI
Šarm aš-Šajch bol dejiskom viacerých medzinárodných summitov a Egypt mu dal prívlastok "mesto mieru". Tiež je obľúbeným miestom dovoleniek Európanov a potápačov, ktorých lákajú koralové útesy.
Cudzinci boli v Egypte terčom útokov aj v minulosti, napríklad v roku 1997, keď v Luxore na juhu krajiny zmasakrovali 58 turistov.
Turizmus je v Egypte významným zdrojom príjmov a poskytuje množstvo pracovných príležitostí - zamestnáva najviac ľudí v súkromnom sektore krajiny. Podľa niektorých analytikov pre dovolenku v Egypte sa tento rok rozhodol väčší počet turistov, keďže mnohí sa vyhli ázijským letoviskám postihnutým v decembri vlnou cunami.
Podľa miestnych aj zahraničných predstaviteľov egyptského turizmu môžu mať útoky v Šarm aš-Šajchu dlhodobejší negatívny dopad, ako mali útoky v Luxore.
Z množstva krajín do letoviska vyslali pre turistov letecké špeciály, hlásia aj rušenie ciest do Šarm aš-Šajchu.
Niektorí turisti však zostávajú, iní ďalej prichádzajú. Juhoafričanka Belinda Murphyová, žijúca v Británii, ktorá pred dvoma týždňami len tesne unikla bombovým útokom v londýnskom metre, odmietla letenku na predčasný návrat do britskej metropoly. "Stalo sa to doma. Stalo sa to tu. Už ma to viac nevystrašuje. Len musím byť opatrná," povedala.
Španiel Rafael Moyano vyhlásil, že dovolenku dokončí podľa pôvodných plánov a na budúci týždeň pôjde na výlet do Luxoru. "Boli bomby v Londýne a Madride. Taký je teraz život," povedal.
Ruské cestovné kancelárie hlásia minimálne rušenie dovoleniek. "Pár ľudí zmenilo destinácie," povedala Irina Ťurinová zo združenia ruského turistického priemyslu. "Môže sa to zdať čudné, ale aj dnes boli rezervácie pre Šarm aš-Šajch. Naši ruskí turisti sú nevypočítateľní," dodala.
SVETOVÍ LÍDRI ÚTOKY ODSÚDILI
Útoky odsúdili USA, Izrael, európske krajiny a krajiny Blízkeho východu, ako aj Organizácia Spojených národov ústami jej generálneho tajomníka Kofiho Annana. Jordánsko, sused Egypta, oznámilo, že okamžite sprísňuje bezpečnostné opatrenia na svojich turistických destináciách.
Pápež Benedikt XVI. útoky označil za "nezmyselné činy" a apeloval na teroristov, aby sa zriekli násilia.
Egyptský prezident Husní Mubarak prerušil svoju dovolenku pri Stredozemnom mori a odcestoval na miesto útokov, kde - strážený silnou ochrankou - si prezrel trosky hotela Ghazala.
"Tento zbabelý kriminálny čin má za cieľ podkopať bezpečnosť a stabilitu Egypta, ublížiť jeho obyvateľom a hosťom," povedal Mubarak v živom televíznom príhovore. "To len zvýši naše odhodlanie prenasledovať terorizmus, zahnať ho do kúta a vykoreniť ho."
2 1 ari ed