PRAHA, BRATISLAVA. Žiadnym spôsobom s vtedajšou politickou situáciou nesúviseli, diskusia o nich bola už dávno len doménou historikov a aj keby sa mali znovu stať politickou témou, pod prezidentské právomoci by nespadali.
A predsa Benešove dekréty, ktoré po druhej svetovej vojne viedli k vyhnaniu Nemcov z Československa a k skonfiškovaniu ich majetkov, výrazne zasiahli do kampane pred českými prezidentskými voľbami v roku 2013.
Priamo v diskusii sa na to Miloš Zeman spýtal svojho súpera v druhom kole Karla Schwarzenberga. Ten mu odpovedal, že dekréty sú už neplatné, ale dnes by za ne prezident Edvard Beneš skončil pred medzinárodným súdom.

Potom si už téma žila vlastným životom a vyvrcholila v piatok 25. januára, v prvý deň druhého kola volieb. V denníku Blesk vtedy napriek moratóriu vyšiel inzerát s klamstvami o Schwarzenbergových tvrdeniach, ktorý si zaplatil bývalý dôstojník Štátnej bezpečnosti.
Zeman by podľa prieskumov voľby bol vyhral aj bez tejto témy, keďže Schwarzenberg bol vtedy ministrom zahraničných vecí v neobľúbenej vláde, no nikto už nespočíta, do akej miery mu pomohlo, že sa táto marginálna téma stala v posledných dňoch kampane tou hlavnou.
Prieskumy
Median
- Petr Pavel – 28,7 percenta,
- Andrej Babiš – 28,5 percenta,
- Danuše Nerudová – 25,1 percenta.
Data Collect a Kantar
- Nerudová – 27,5 percenta,
- Pavel – 28 percenta,
- Babiš – 24,5 percenta.
STEM
- Babiš – 30,1 percenta,
- Nerudová – 26,5 percenta,
- Pavel – 23 percenta.
Nemusia to byť priamo Benešove dekréty (aj keď aj tieto sa v istej forme v reťazových e-mailoch s hoaxami spomínajú), ale niečo podobné sa môže objaviť aj v kampani pred prezidentskými voľbami, ktoré sa v Česku začínajú prvým kolom o týždeň.
Kandiduje síce až deväť ľudí, no reálnu šancu na postup do druhého kola má len trojica (v abecednom poradí): Andrej Babiš, Danuše Nerudová, Petr Pavel. Spolu majú v prieskumoch takmer 90 percent, nedá sa teda očakávať, že by sa do druhého kola dostal niekto z ďalších šiestich kandidujúcich.
Nedá sa tiež očakávať, že by niektorý z kandidátov získal viac ako polovicu hlasov a prezidentom by sa tak stal už budúcu sobotu.
Každá správa v posledných dňoch môže rozhodnúť o tom, ktorá dvojica postúpi do druhého kola, keďže tretina voličov je ešte nerozhodnutá a medzi tromi favoritmi sú v prieskumoch rozdiely na úrovni štatistickej chyby.
Pozreli sme sa na silné a slabé stránky tejto trojice v kampani, prípadne, čo by sa mohlo proti nim ešte v posledných dňoch objaviť.