Svet vstúpil do nového roka 2023. Kvôli časovému posunu ho ako prví o 11:00 SEČ privítali obyvatelia atolu Kiritimati, známeho tiež ako Vianočný ostrov, ktorý je súčasťou tichomorského štátu Kiribati.
O hodinu neskôr sa začal nový rok na Novom Zélande. O 14. hodine SEČ spustili tradičný veľkolepý ohňostroj nad budovou opery v austrálskom Sydney.
Veľkolepý ohňostroj v austrálskom Sydney
Ako prví oslavovali príchod roka 2023 obyvatelia kiribatského atolu Kiritimati. Po prvý raz od začiatku pandémie covidu s nimi mohli oslavovať aj turisti z iných častí sveta. Hranice polynézskeho súostrovia boli uzavreté od marca 2020 do augusta tohto roka.
Ďalšia ostrovná krajina v Tichom oceáne Samoa tento rok zrušila letný čas, a tak do nového roka vstúpila o hodinu neskôr – súčasne s Novým Zélandom a Tongou. Veľké ohňostroje nad samojským najväčším ostrom Savai'i a hlavným mestom Apia na ostrove Upolu zabezpečili pyrotechnickí experti, ktorí prileteli z Nového Zélandu.
V kráľovstve Tonga mnohých ľudí stále sužujú následky mohutného výbuchu podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai z polovice januára. Explózia vyvolala vlny cunami a pokryla časti krajiny hrubou vrstvou popola.
Na Novom Zélande, kde vlani pre koronakrízu zrušili väčšinu silvestrovských podujatí, bol vrcholom osláv ohňostroj na budove Sky Tower v meste Auckland.
O dve hodiny neskôr (14:00 SEČ) nasledoval tradičný veľkolepý ohňostroj nad budovou opery v austrálskom Sydney. Počas takmer štvrťhodinovej šou použili osem ton pyrotechniky.
Večierok, ktorý si Sydney zaslúžilo
Pred známou kulisou mosta Harbour Bridge a sydneyskej opery sa pozdĺž miestneho zálivu zhromaždilo viac než milión ľudí, píše agentúra AP. Mnohí návštevníci prichádzali na miesta s dobrým výhľadom už od skorého rána.
V uplynulých dvoch rokoch bola akcia pre obavy zo šírenia koronavírusu zrušená.
"Bol to večierok, ktorý si Sydney zaslúžilo," povedal denníku The Sydney Morning Herald Stephen Gilby, ktorý v meste dohliada na organizáciu významných akcií a festivalov.
"Máme za sebou niekoľko zložitých rokov. Veľmi nás teší, že tento rok môžeme zasa privítať ľudí na brehoch mestského prístavu," dodal.
V Berlíne účasť obmedzili
Tisíce ľudí oslavovali príchod roka 2023 aj v európskych metropolách. Aj tu sa prvýkrát po dvoch rokoch konali bez pandemických obmedzení.
V Nemecku sprevádzalo oslavy nezvyčajne teplé počasie a na niektorých miestach aj silný vietor. Po dvoch rokoch bolo opäť možné kupovať zábavnú pyrotechniku.
Pri Brandenburskej bráne v Berlíne sa po dvojročnej prestávke konala silvestrovská párty s publikom. Bola však oveľa menšia ako po minulé roky - účasť bola obmedzená na 2500 ľudí a kto sa chcel na nej zúčastniť, musel si vopred kúpiť vstupenku. Ďalšou zmenou bolo, že ohňostroj nahradila svetelná šou.
Napriek tomu bol záujem veľký a mnohí návštevníci prišli k Brandenburskej bráne bez vstupenky. Hotely v Berlíne očakávali obsadenosť 80 až 90 percent.
Podľa hovorcu berlínskej polície sa zrušenie obmedzení a povolenie zábavnej pyrotechniky na Silvestra prejavilo zvýšeným počtom zranených osôb, ako aj požiarov budov a vozidiel, pričom niektoré boli spôsobené cieleným odpaľovaním svetlíc. V ostatných častiach Nemecka bola situácia počas silvestrovskej noci pokojnejšia.

Vo Viedni oslavovali státisíce ľudí
Aj v Českej republike, ktorá si zároveň pripomína 30. výročie samostatnosti, boli podľa spravodajskej televízie ČT24 najrušnejšie oslavy v hlavnom meste Praha.
Na novoročné oslavy dohliadala polícia, v pohotovosti bol aj antikonfliktný tím. V celej pražskej pamiatkovej rezervácii bolo zakázané odpaľovanie zábavnej pyrotechniky, ľudí porušujúcich pravidlá však bolo toľko, že policajti uložili len niekoľko pokút.
Na Václavskom námestí došlo k napadnutiu policajta, ktorý skončil v nemocnici. Na ulici V Smečkách niekto zábavnou pyrotechnikou rozbil viac ako 30 okien vo vnútrobloku. Do druhej hodiny ráno zasahovali pražskí hasiči pri 50 požiaroch, ktoré spôsobila zábavná pyrotechnika.
Do centra rakúskej metropoly Viedeň prišlo oslavovať Silvestra po dvoch rokoch približne 800-tisíc ľudí, uviedla agentúra APA s odvolaním sa na akciovú spoločnosť Vienna Marketing. Oslavy sa podľa polície zaobišli bez výraznejších incidentov.
Iná bola situácia v štvrti Floridsdorf, kde mladí ľudia hádzali petardy na policajtov. Tri osoby boli zadržané, okrem toho bolo zhabaných 20 kilogramov pyrotechniky vrátane 250 kusov najvyššej kategórie F4, na ktorej držbu a používanie sa vyžaduje preukázanie odborných znalostí.
Milión ľudí na Champs-Élysées
V Londýne oslavovalo príchod nového roka viac ako 100-tisíc ľudí, ktorí sledovali dvanásťminútový ohňostroj odpálený z Londýnskeho oka. Prvýkrát od roku 2019 mohli návštevníci oslavovať aj na južnom brehu rieky Temža.
Polnoc tradične odbil svetoznámy Big Ben. Počas ohňostroja zaznela pieseň Stefania od ukrajinskej formácie Bad Kalush Orchestra, ktorá s ňou minulý rok vyhrala pesničkovú súťaž Eurovízia.
Londýnčania si pripomenuli aj pamiatku kráľovnej Alžbety II., ktorá zomrela 8. septembra 2022 vo veku 96 rokov. Jej portrét vytvorili drony na nočnej oblohe nad Londýnom.

V Paríži prilákal veľkolepý vyše osem minút trvajúci ohňostroj na Champs-Élysées dav asi milióna ľudí.
Obyvatelia podľa agentúry ANP vo veľkej miere ignorovali zákaz odpaľovania petárd, ktorý na obdobie prelomu rokov zaviedli mnohé veľké mestá v Holandsku v snahe predísť početným zraneniam a škodám na majetku. Dialo sa tak napríklad v Amsterdame, Rotterdame, Nijmegene a Haarleme, polícia však prevažne nezasahovala.
Pre silný vietor boli vo viacerých mestách zrušené plánované ohňostroje. Napriek tomu museli v nemocniciach ošetriť množstvo ľudí so zraneniami spôsobenými petardami.
Na Ukrajine žiadne oslavy
V niektorých krajinách sveta boli novoročné oslavy skromnejšie. Malajzijská vláda napríklad zrušila ohňostroj v hlavnom meste Kuala Lumpur po tom, ako si zosuvy pôdy v krajine vyžiadali niekoľko desiatok obetí na životoch a vyhnali desaťtisíce ľudí z ich domovov.
Čína po uvoľnení koronavírusových opatrení bojuje so vzostupom počtu prípadov nákazy koronavírusom. Mnohí Číňania na internete napísali, že kvôli tomuto vývoju nemajú náladu oslavovať. Iní však vyjadrili nádej, že s novým rokom príde návrat k bežnému životu.
Naopak, žiadne organizované oslavy sa nekonali vo vojnou zmietanej Ukrajine. Aj počas silvestrovskej noci boli v platnosti zákazy vychádzania.
Predstavitelia viacerých ukrajinských oblastí na sociálnych sieťach vyzvali obyvateľov, aby na Silvestra tieto opatrenia dodržiavali. Niektorí upozornili, že v noci v uliciach miest posilnia počty policajtov.

Ako prichádza Nový rok na Zem
Nový rok na Zem prichádza postupne, západne od takzvanej dátumovej hranice. Táto medzinárodne uznávaná línia, ktorá prechádza približne 180. poludníkom zemepisnej dĺžky, je hranicou, po ktorej prekročení je potrebné zmeniť dátum.
Štát Kiribati kedysi pretínala dátumová hranica, deň sa preto líšil na západnej a východnej časti súostrovia. V roku 1995 však Kiribati posunulo túto líniu tak, aby všetky jeho ostrovy mali rovnaký deň v približne rovnakom čase. Zabezpečilo si tiež prílev turistov, ktorí sem prichádzajú na oslavy príchodu nového roka.
Celé súostrovie sa tiahne cez tri časové pásma a striedanie starého a nového roka sa teda na Kiribati skončilo o 14:00 SEČ.
Atol Kiritimati leží viac ako dvetisíc kilometrov južne od Honolulu na americkom súostroví Havaj, kde sa ale príchod nového roka oslavuje o celý deň neskôr. Najväčším mestom je Tabwakea s 3000 obyvateľmi.
Kiritimati má zo všetkých atolov na svete najväčšiu plochu súše - asi 388 štvorcových kilometrov. Obýva ho približne 6500 obyvateľov. Kiritimati predstavuje viac ako 70 percent celkovej plochy súše súostrovia Kiribati, ktoré tvoria 33 tichomorských ostrovov a atolov.