SME

Le Figaro: Šaron nepriniesol Izraelu ani mier ani bezpečnosť

Paríž/Jeruzalem 6. februára (TASR) - Izraelský predseda vlády Ariel Šaron oslávi dnes prvé výročie nástupu do funkcie v lietadle na ceste do USA. Rok ...

Paríž/Jeruzalem 6. februára (TASR) - Izraelský predseda vlády Ariel Šaron oslávi dnes prvé výročie nástupu do funkcie v lietadle na ceste do USA. Rok po triumfálnom nástupe do úradu premiéra s približne 60 percentami hlasov, predstaví americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi "jednoduchú" bilanciu, komentuje v dnešnom čísle denník Le Figaro.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bilancia premiéra Šarona zodpovedá jeho paradoxným krokom. Rok po nastúpení do funkcie premiér Šaron zdanlivo naviguje krajinu krátkozrako. Robí to však so súhlasom Izraelčanov, podotýka denník. V politickej oblasti jeho úspech nie je zanedbateľný. V zahraničnej politike získal doteraz bezpodmienečnú podporu USA. V domácej politike sa mu podarilo udržať pokope vládu národnej jednoty, ktorá siaha od predstaviteľov krajnej pravice až po nositeľa Nobelovej ceny za mier, zástupcu Strany práce v kabinete, Šimona Peresa.

SkryťVypnúť reklamu

Ariel Šaron napriek tomu nepriniesol mier ani bezpečnosť obyvateľom krajiny, hoci im to v predvolebnej kampani pred rokom sľuboval. Izraelské straty sa v konflikte s Palestínčanmi, ktorého koniec stále nevidno, zvyšujú. Ekonomika je v stave recesie, čo krajina od roku 1953 nepoznala. Napriek tomu Izraelčania podporujú svojho premiéra, keď v prieskumoch verejnej mienky spokojnosť s jeho činnosťou mu vyjadrilo v rozmedzí 55 až 70 percent respondentov.

Toto zdanlivo protirečenie neprekvapuje izraelského politológa Hemiho Šaleva, ktorý tiež vypracúva prieskumy verejnej mienky pre domáce médiá. Podľa Šaleva je Šaron medzi obyvateľmi krajiny obľúbený preto, lebo odráža zmätok Izraelčanov. Okrem toho, izraelská ľavica nemá nikoho vo svojich radoch, kto by priniesol skutočnú zmenu.

SkryťVypnúť reklamu

Šaron získava podporu obyvateľov vždy vtedy, keď premiér zasiahne tvrdou rukou proti Palestínčanom, zdôraznil politológ. Podľa Šaleva chcú Izraelčania "Palestínčanov pozabíjať a zároveň s nimi rokovať".

Mnohí analytici a politickí pozorovatelia sa zhodujú v názore, že Šaron nikdy jasne nevyjadril vlastnú víziu vzťahov s Palestínčanmi pre budúce roky. Premiér sa uspokojuje s "dávkovaním" rokovaní s palestínskymi predstaviteľmi a vojenskými akciami.

Rok po nastúpení do funkcie premiéra sa základné príčiny toho, čo Šarona vynieslo k moci, nepodarilo odstrániť.

Podľa Šaleva, jediný politik, ktorý môže v súčasnosti znepokojovať premiéra Šarona, je iný izraelský pravicový politik. Hlása ešte tvrdšie riešenia a je ním Benjamin Netanjahu, dodal izraelský politológ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 096
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 788
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 581
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 431
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 641
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 590
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 250
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tréner Martin Dendis na lavičke slovenskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov.

Osemnástka môže zabojovať o tretie semifinále v rade.


Peter Vretenička
Stanislav Lobotka (vľavo) a Sebastian Esposito v zápase Serie A SSC Neapol - Empoli FC.

Ak sa to Lobotkovi podarí, tak budú naňho navždy spomínať.


Šimon Nemec (vľavo) a Andrej Svečnikov v 2. zápase 1. kola play-off NHL Carolina Hurricanes - New Jersey Devils.

New Jersey prehráva v sérii už 0:2 na zápasy.


Radosť hokejistov Brna

Kometu potiahol štyrmi gólmi fínsky útočník.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu