PEKING. Nasledujúci mesiac čaká čínske zdravotníctvo „najtemnejšia hodina“. Taký scenár predpovedá významný infektológ Čang Wen-čchung.
Prekvapením bolo, že jeho varovanie sa rozhodli publikovať aj štátne médiá. Čínsky totalitný režim si totiž donedávna zakladal na takzvanej politike „nulového covidu“, v angličtine známej ako zero covid policy.
Zvonka sa zdalo, že režim ma šírenie nákazy pod kontrolou. Z Číny sa však šírilo mnoho záberov, ktoré dokazovali, že silové zložky vymáhajú dodržiavanie prísnych lockdownov brutálnym spôsobom. Rozsiahle demonštrácie napokon primali režim, aby mnohé prísne opatrenia uvoľnil. Výsledkom je rapídny nárast počtu infikovaných.

V pondelok čínske úrady oznámili prvé úmrtie na covid od 3. decembra. Medzi odborníkmi však panuje podozrenie, že Peking nezverejňuje skutočné údaje.
Agentúra Reuters v pondelok upozornila, že jej reportéri už v sobotu videli pohrebné autá, ktoré čakali pred krematóriom vyhradeným na spopolňovanie obetí covidu.
Od začiatku pandémie Čína, ktorá má jeden a pol miliardy obyvateľov, oficiálne priznáva desať miliónov prípadov nákazy a 31-tisíc úmrtí. Na porovnanie, desaťmiliónové Česko dosiaľ eviduje 4,5 milióna prípadov nákazy a 42-tisíc obetí od začiatku pandémie.
Čína má navyše problém s nízkou zaočkovanosťou, množstvo ľudí z rizikových skupín dosiaľ nie je zaočkovaných ani treťou dávkou.

Nech zomrie ten, kto musí
Rešpektovaný čínsky spravodajský portál Caixin ešte v piatok informoval, že covidu podľahli dvaja novinári zo štátnych médií, v sobotu na infekciu zomrel aj 23-ročný študent medicíny. Bezprostredne nebolo jasné, ktoré z týchto úmrtí, a či vôbec nejaké, bolo zahrnuté do oficiálnych štatistík, podotýka Reuters.