Ženy môže k terorizmu motivovať aj pocit slobody, ktorý sa spája s opustením dovtedajšieho frustrujúceho života v utláčajúcej komunite. V mnohých prípadoch ide o Európanky, ktoré sa zradikalizujú v online priestore, hovorí v rozhovore pre SME analytička Globsecu TERÉZIA REKŠÁKOVÁ.
Problémom pri téme ženského terorizmu podľa nej je, že väčšinová spoločnosť nedokáže pochopiť fakt, že terorizmus nie je iba mužskou záležitosťou, a naďalej považuje ženy za neschopné spáchať také násilné činy Podľa dostupných dát sú ženy viac odhodlané páchať teroristické činy ako muži. Je to predovšetkým z dôvodu, že prešli náročnejšou cestou, kým sa stali akceptovanou súčasťou teroristickej skupiny, dodáva Rekšáková.

V rozhovore sa okrem iného dočítate:
- Prečo sa ženy pridávajú k teroristickým skupinám?
- Kto sú najznámejšie ženské teroristky?
- Ako ženy vnímajú samotné radikálne hnutia?
- Vyhovujú deradikalizačné programy ženským potrebám?
- Ako žijú deti teroristiek?
- Prečo sa radikalizujú aj ženy zo západných krajín?
- Ako spoločnosť vníma ženy v terorizme?
Všetci máme v hlave istú zažitú predstavu toho, ako vyzerá mužský terorista. Ako sa od nich líšia ženy teroristky?
Viditeľné znaky sú jasné, ale inak sa nelíšia takmer vôbec. Ich motivácie sú úplne totožné, napríklad snaha vymaniť sa zo spoločnosti, ktorá ich nejakým spôsobom utláča a túžba nájsť si miesto a zázemie v skupine, ktorá im poskytuje pocit bezpečia a spolupatričnosti.
Motivuje ich primárne ideológia, ale taktiež prístup k zdrojom či finančná motivácia, pretože teroristická činnosť prináša zisky napríklad prostredníctvom výkupného alebo predaja kradnutého tovaru. V teroristických skupinách nachádzajú to, čo im v bežnom živote chýba, bez ohľadu na pohlavie.
Sú ženy pre teroristické skupiny výhodou?
Pre extrémistické skupiny je veľkou strategickou výhodou zapojiť do svojej činnosti ženy. V spoločnosti prevláda názor, že ženy nie sú schopné násilných skutkov.