SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Expertka na ženský terorizmus: Ženy pri útokoch chybujú menej ako muži

Rozhovor s analytičkou Globsecu.

Terézia Rekšáková. (Zdroj: Archív Terézia Rekšáková)

Ženy môže k terorizmu motivovať aj pocit slobody, ktorý sa spája s opustením dovtedajšieho frustrujúceho života v utláčajúcej komunite. V mnohých prípadoch ide o Európanky, ktoré sa zradikalizujú v online priestore, hovorí v rozhovore pre SME analytička Globsecu TERÉZIA REKŠÁKOVÁ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problémom pri téme ženského terorizmu podľa nej je, že väčšinová spoločnosť nedokáže pochopiť fakt, že terorizmus nie je iba mužskou záležitosťou, a naďalej považuje ženy za neschopné spáchať také násilné činy Podľa dostupných dát sú ženy viac odhodlané páchať teroristické činy ako muži. Je to predovšetkým z dôvodu, že prešli náročnejšou cestou, kým sa stali akceptovanou súčasťou teroristickej skupiny, dodáva Rekšáková.

Súvisiaci článok Jeho bomby zabili 204 ľudí, ale vraj sa polepšil. Terorista z Bali ide na slobodu Čítajte 

Všetci máme v hlave istú zažitú predstavu toho, ako vyzerá mužský terorista. Ako sa od nich líšia ženy teroristky?

Viditeľné znaky sú jasné, ale inak sa nelíšia takmer vôbec. Ich motivácie sú úplne totožné, napríklad snaha vymaniť sa zo spoločnosti, ktorá ich nejakým spôsobom utláča a túžba nájsť si miesto a zázemie v skupine, ktorá im poskytuje pocit bezpečia a spolupatričnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Motivuje ich primárne ideológia, ale taktiež prístup k zdrojom či finančná motivácia, pretože teroristická činnosť prináša zisky napríklad prostredníctvom výkupného alebo predaja kradnutého tovaru. V teroristických skupinách nachádzajú to, čo im v bežnom živote chýba, bez ohľadu na pohlavie.

Sú ženy pre teroristické skupiny výhodou?

Pre extrémistické skupiny je veľkou strategickou výhodou zapojiť do svojej činnosti ženy. V spoločnosti prevláda názor, že ženy nie sú schopné násilných skutkov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu