Herxheim-Hayna 20. marca (TASR) - Nemecký kancelár Gerhard Schröder a francúzsky prezident Jacques Chirac vyjadrili na dnešnom informačnom stretnutí v mestečku Herxheim-Hayna na juhu Falcka znepokojenie nad vyostrením situácie na macedónsko-kosovských hraniciach.
Obidve vlády považujú za hlavného vinníka vyvolania krízy kosovských Albáncov. Paríž a Berlín chcú na blížiacom sa mimoriadnom summite Európskej únie v Štokholme, ktorý sa začína v piatok, predložiť zladené návrhy na vyriešenie konfliktu.
Schröder a Chirac sa dotkli aj sporu s USA ohľadom dodržiavania protokolu z Kjóta o ochrane ovzdušia z roku 1997. Pobúrenie vo svete vyvolalo rozhodnutie amerického prezidenta Georgea W. Busha, že USA nemienia znížiť emisie oxidu uhličitého, ktorý sa do ovzdušia dostáva z elektrární.
Schröder dnes poslal Bushovi list, v ktorom ho vyzýva na splnenie kritérií z Kjóta. Senát USA však tento ekologický balík neratifikoval a samotný Bush ho odmieta. Nemecký kancelár navštívi USA 29. marca.
Ďalšou témou stretnutia v Herxheime-Hayne boli rozdielne názory Berlína a Paríža na budúcu európsku poľnohospodársku politiku. Francúzsko je skeptické voči reforme presadzovanej Nemeckom a odmieta jej uskutočnenie pred rokom 2006.
Schröder a Chirac sa koncom januára dohodli, že každých šesť až osem týždňov sa budú schádzať na informačných stretnutiach. Na dnešnej pracovnej večeri sa zúčastnil aj francúzsky premiér Lionel Jospin a ministri zahraničných vecí obidvoch krajín Joschka Fischer a Hubert Védrine.