LONDÝN. Tri zo štyroch detí, ktoré v nedeľu spadli do ľadovej vody jazera neďaleko britského mesta Birmingham, zomreli.
Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na políciu. Šesťročný chlapec je v kritickom stave v nemocnici.
Štyri deti boli v nedeľu v kritickom stave prevezené do nemocnice po tom, ako spadli do jazera. Miestne zdravotnícke služby uviedli, že u detí došlo k srdcovej zástave.
Polícia v pondelok oznámila, že chlapcov vo veku 11, desať a osem rokov sa záchranárom nepodarilo oživiť. "Prehľadávanie jazera pokračuje, pretože sa snažíme zistiť, čo presne sa stalo a či do vody nespadol ešte niekto ďalší," uviedli policajti.
Deti pravdepodobne spadli do vody, keď si hrali na ľade na jazere v obci Kingshurst.
Záchranári boli privolaní na miesto v nedeľu po 15.30 h SEČ. Keď dorazili, bolo im povedané, že v jazere by sa mohlo nachádzať až šesť osôb. Z vody vytiahli štyri deti.
Podľa svedka sa dve deti hrali na zamrznutom jazere, keď pod nimi praskol ľad. Ich kamaráti im chceli pomôcť, ale sami sa dostali do problémov, povedali svedkovia.
"Vieme, že v rámci predpovede počasia sa v nasledujúcich dňoch očakáva treskúca zima. Prosíme dospelých aj deti, aby sa držali ďalej od otvorených vodných plôch a za žiadnych okolností nevstupovali na ľad," uviedol veliteľ hasičskej záchrannej služby v grófstve West Midlands Richard Stanton.
Ľudia podľa neho nemajú vstupovať na zamrznu
Počasie komplikovalo dopravu
Chladné počasie a sneženie skomplikovalo cestu do práce mnohým Britom. Meteorologický úrad vydal viacero výstrah.
Nepriaznivé počasia najviac ovplyvnilo cestnú premávku na juhovýchode Anglicka.
Vodiči na najfrekventovanejšej diaľnici M25 uviazli aj na niekoľko hodín, pričom na jednom úseku bola uzatvorená v oboch smeroch. Vodiči sa však dlho zdržali aj na viacerých iných miestnych cestách, uviedla národná diaľničná spoločnosť.
Zimné počasie ovplyvnilo aj železničnú dopravu, pričom bolo uzatvorených niekoľko železničných tratí. Britská železničná spoločnosť Southeastern preto vyzvala pasažierov "aby necestovali". Narušenie vlakovej premávky hlásili aj ďalšie britské železničné spoločnosti.
Svoje pristávacie plochy museli v nedeľu uzatvoriť aj londýnske letiská Gatwick a Stansted, aby z nich mohli odpratať sneh.
Pre mrazivé počasie uviedli v pondelok do pohotovostného režimu dve uhoľné elektrárne pre prípad, že by začala vypadávať elektrina. Spoločnosť National Grid, ktorá v Británii prevádzkuje distribučnú sieť, uviedla, že zatiaľ nie je potvrdené, že budú potrebné.
Spoločnosť Southeastern, ktorá prevádzkuje železničnú dopravu do Londýna, odporučila cestujúcim, aby necestovali pre vážne poruchy spôsobené počasím.
Podľa meteorológov bude v Británii aj v ďalších dňoch pokračovať chladné počasie so snežením. Na severovýchode Škótska by v noci mohli teploty klesnúť až k mínus 15 stupňom Celzia.
Problémy hrozia aj Francúzsku
Británia hlási pre nárast dopytu aj nedostatok elektriny. Jej spotová cena vyskočila na rekordnú úroveň. Problémy s elektrinou má aj Francúzsko.
Britský dodávateľ požiadal zákazníkov, aby v pondelok medzi 17.00 h a 19.00 šetrili elektrinou. Nedostatok spôsobil, že spotová cena elektriny pre Veľkú Britániu vyskočila až na 2500 eur za megawatthodinu.
Francúzsko sa v pondelok len tesne vyhlo preťaženiu elektrickej siete vďaka zvýšeniu výroby jadrových a vodných elektrární rovnako ako pomoci od susedných krajín. Dopyt zvyšujú nízke teploty, ktoré sa v Paríži pohybovali pod nulou.
Analytik spoločnosti Refinitiv Gabriele Martinelli už počas víkendu varoval, že Francúzsko môže mať počas pondelka a utorka problémy s nedostatkom elektriny. Martinelli prognózoval, že v krajine by mohlo chýbať 2 až 8 gigawattov, a problémy očakával aj v Belgicku a Británii, pričom v Británii nevylúčil cielené prerušenia dodávok elektriny.
Dopyt vo Francúzsku sa v pondelok ráno dostal prvýkrát počas tejto zimy nad 80 gigawattov, uviedol hovorca prevádzkovateľa elektrickej siete RTE. Jadrové reaktory dodali vyše 40 GW a vodné elektrárne 15 GW.
Celkový dovoz z Nemecka, Belgicka, Švajčiarska, Talianska a Španielska predstavoval 8,6 GW. Francúzsko ešte podľa údajov RTE dokázalo do Británie exportovať 1,7 GW.
Spoločnosť EDF, ktorá je prevádzkovateľom francúzskych jadrových elektrární, v piatok po opravách zvýšila produkciu troch jadrových reaktorov a dúfa, že do polovice januára vyrieši problémy s koróziou reaktora Penly 2.
Produkcia francúzskych jadrových elektrární tento rok pre predlžovanie údržby a opravy klesla na 30-ročné minimum a ruská vojna na Ukrajine ešte prehĺbila energetickú krízu. Preto musí Francúzsko, ktoré je tradične exportérom elektriny, tento rok elektrinu dovážať zo susedných krajín.
Len víkendové zvýšenie produkcie francúzskych atómových elektrární zabránilo prudkému nárastu cien elektriny v Európe, uviedol dánsky ekonóm Andreas Steno Larsen.