SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Ukrajina Rusko Online: Rada EÚ schválila pôžičku pre Ukrajinu vo výške 18 miliárd eur

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Boje o Bachmut pripomínajú zákopy prvej svetovej vojny"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

10. 12. 2022
|
23:51
|
Svet

V ukrajinskom meste Odesa je k elektrickej sieti pripojená len kritická infraštruktúra. Prezident Zelenskyj v pravidelnom príhovore uviedol, že po ruských náletoch iránskymi dronmi je v meste a okolí bez prúdu 1,5 milióna ľudí.

Situácia je veľmi ťažká, povedal Zelenskyj. Úrady varujú, že výpadky potrvajú dlho, a navrhli ľuďom odchod z oblasti.

V noci na sobotu letelo na Odesu 15 bezpilotných lietadiel typu Šáhed-136 iránskej výroby, ukrajinskej armáde sa ich podarilo desať zostreliť, spresnil Zelenskyj. O rovnakom útoku ráno informovalo aj ukrajinské letectvo. Podľa Zelenského je to "zámerná šikana a snaha priviesť mesto ku katastrofe".

Technici sa pokúšajú poškodenú energetickú infraštruktúru opraviť, ale pravdepodobne to potrvá dlhšie ako po predchádzajúcich útokoch, upozornili úrady podľa serveru Ukrajinska pravda.

"Odesa a takmer celý región zostávajú bez elektriny," uviedli úrady. Elektrina možno nepôjde "dni, dokonca týždne, a je možné, že až dva či tri mesiace. Ak pre vás bude ťažké zaobísť sa bez elektriny a budete mať možnosť dočasne opustiť mesto Odesa, potom to odporúčame," cituje úrady Ukrajinska pravda.

Zelenskyj vyzval obyvateľov postihnutej oblasti, aby si navzájom pomáhali a nebáli sa využiť "stanicu nezlomnosti". V týchto centrách pomenovaných po ukrajinskom vzdore voči ruskej vojenskej agresii sa obyvatelia môžu ohriať, nabiť si mobilné telefóny, občerstviť sa a dať si horúce nápoje. (ČTK)

10. 12. 2022
|
22:22
|
Svet

Prepustený obchodník so zbraňami Viktor But vyhlásil, že plne podporuje ruskú vojenskú ofenzívu na Ukrajine. V rozhovore pre Kremľom podporovanú televíziu RT povedal, že by sa prihlásil aj ako dobrovoľník na front, keby mal "príležitosť a potrebné zručnosti".

"Prečo sme to neurobili skôr?" pýtal sa But. Podľa agentúry AFP odkazoval na rozkaz začať ofenzívu proti Ukrajine vydaný ruským prezidentom Vladimirom Putinom 24. februára.

But si donedávna odpykával v USA 25-ročný trest väzenia. Tento týždeň sa odtiaľ dostal v rámci výmeny za americkú basketbalistku Brittney Grinerovú odsúdenú v Rusku na trest odňatia slobody.

Exiloví ruskí novinári predpokladali, že Kremeľ sa Buta bude snažiť využiť na propagandistické ciele. Domnievajú sa tiež, že ruské vedenie možno bude chcieť využiť jeho kontakty, ktoré nadobudol ako obchodník so zbraňami v krajinách tzv. tretieho sveta.

Súvisiaci článokGrinerovej pomohlo, že je celebritou. Biden urobil ťažké rozhodnutie Čítajte 

V rozhovore pre RT, ktorý bol odvysielaný v sobotu, But povedal, že vo svojej väzenskej cele v Spojených štátoch mal Putinov portrét. Vyhlásil, že je hrdý na to, že je Rus a že prezidentom Ruska je Putin. Dodal, že po návrate do Ruska si užíva sneh a "ovzdušie slobody".

Rozhovor s Butom robila Marija Butinová, ktorá pred štyrmi rokmi skončila v americkom väzení ako agentka cudzej mocnosti. Americký súd ju v roku 2019 poslal na 18 mesiacov do väzenia po tom, ako sa priznala, že sa ako agentka cudzej mocnosti snažila preniknúť do vplyvnej Národnej asociácie držiteľov zbraní (NRA) s cieľom získať informácie o vplyvných Američanoch a cez ruského sprostredkovateľa ich odovzdať do Moskvy. Hneď po odpykaní trestu, do ktorého sa jej započítalo deväť mesiacov vo väzbe, bola z USA vyhostená. (TASR)

10. 12. 2022
|
19:02
|
Svet

Rada EÚ schválila pôžičku pre Ukrajinu vo výške 18 miliárd eur. Predloží ju europarlamentu, ktorý by ju mohol prijať už budúci týždeň. Tento balík prináša štrukturálne riešenie na finančnú podporu Ukrajiny v roku 2023.

Suma, ktorá sa má Ukrajine požičať budúci rok, predstavuje 18 miliárd eur vo forme úverov s desaťročným odkladom.

Členské štáty pritom pokryjú prevažnú časť úrokových nákladov z vonkajších pripísaných príjmov. Záruky za tieto výpožičky sa poskytnú buď z rozpočtu EÚ alebo ich poskytnú členské štáty.

Agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje z EÚ poukazuje na to, že rozhodnutie bolo prijaté bez súhlasu Maďarska.

Podľa pôvodného návrhu eurokomisie bol na prijatie balíka pomoci pre Kyjev nutný súhlas všetkých 27 členských krajín EÚ. Budapešť však tento balík zablokovala pre možné zmrazenie miliárd eur z eurofondov určených pre Maďarsko.

Česko, ktoré momentálne predsedá Rade EÚ, preto hľadalo možnosť, ako pomoc pre Ukrajinu schváliť aj bez Maďarska, vysvetľuje DPA.

Riešenie spočíva v tom, že - ak Maďarsko bude naďalej balík vetovať -, budú záruky pre úvery kryté nie z rozpočtu EÚ, ako bolo pôvodne plánované, ale prevezmú ich členské štáty. V tom prípade by by jednomyseľný súhlas potrebný nebol.

"Ukrajina sa môže na EÚ spoľahnúť. Naďalej ju budeme podporovať, aj finančne, a to tak dlho, ako to bude potrebné," zdôraznil minister financií ČR Zbyněk Stanjura.

"Právne predpisy, ktoré sme dnes prijali, znamenajú, že Ukrajina sa môže v roku 2023 spoľahnúť na pravidelnú finančnú pomoc EÚ," dodal. (TASR)

10. 12. 2022
|
17:45
|
Svet

Pri ruskom útoku dostala zásah aj pôrodnica v Chersone, oznámil zástupca šéfa prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko. Incident sa zaobišiel bez obetí.

(NEXTA)
10. 12. 2022
|
17:38
|
Svet

Ruský obchodník so zbraňami Viktor But po príchode do Ruska z amerického väzenia podporil inváziu na Ukrajinu. Dodal, že by sa dobrovoľne by sa prihlásil na front, ak by mal potrebné schopnosti. (The Guardian)

10. 12. 2022
|
17:26
|
Svet

V Odese prúdi elektrina len do objektov kritickej infraštruktúry, ako nemocnice či pôrodnice. "Vzhľadom na rozsah škôd boli odberatelia, okrem kritickej infraštruktúry, odpojení od elektriny," oznámil starosta Odesy Hennadij Truchanov.

Gubernátor Odeskej oblasti Maxym Marčenko na platforme Telegram napísal, že Moskva použila počas útokov v noci z piatka na sobotu tzv. kamikadze drony, ktoré namiesto vypaľovania munície vlietavajú do svojich cieľov. Priblížil, že dva takéto drony zostrelila nad Čiernym morom ukrajinská protivzdušná obrana.

"V dôsledku útoku nie je elektrina v takmer žiadnom okrese či komunite v našom regióne," uviedol Marčenko.

Zástupca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko uviedol, že "situácia zostáva ťažká, ale je pod kontrolou". (TASR)

10. 12. 2022
|
16:24
|
Svet

Bulharsko po prvý raz od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu poskytne Kyjevu vojenskú pomoc. Dodávku najmä ľahkých zbraní a munície schválil bulharský parlament. Za podporu sa poďakoval ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba.

Kompletný zoznam schválenej vojenskej pomoci je tajný, ale základom dodávky sú ručné zbrane a munícia, uviedli pred hlasovaním poslanci.

Bulharsko už skôr súhlasilo s opravou ukrajinskej vojenskej techniky vo svojich fabrikách, ale odmietlo posielať zbrane priamo, pripomína Reuters.

Súčasťou balíka nie sú protilietadlové raketové systémy a stíhacie lietadlá, o ktoré Kyjev žiadal. Bulharské ministerstvo obrany to vysvetlilo tým, že ich potrebuje kvôli vlastnej obranyschopnosti, píše BBC.

"Počet krajín, ktoré poskytujú bezpečnostnú pomoc Ukrajine, sa rozšíril o ďalšieho významného partnera. Ďakujem bulharskému parlamentu za jeho historické hlasovanie o poskytnutí prvého balíka vojenskej pomoci. Čoskoro príde, aby posilnil našu armádu a priblížil nás víťazstvo, "napísal Kuleba.

Bulharsko, Maďarsko a Rakúsko predstavujú posledné krajiny EÚ, ktoré Ukrajincom oficiálne zbrane neposkytovali.

Podľa miestnych médií však Bulharsko, ktoré má tradične silný obranný priemysel, napriek tomu patrí k najväčším dodávateľom zbraní na Ukrajinu.

Deje sa tak údajne cez sprostredkovateľov a s tichým súhlasom bulharských úradov. (ČTK)

10. 12. 2022
|
15:49
|
Svet

Ukrajina nedosiahne mier zložením zbraní. To by nebol mier, ale okupácia, vyhlásila Oleksandra Matvijčuková, riaditeľka ukrajinskej ľudskoprávnej organizácie Centrum pre občianske slobody. V Osle odovzdali Nobelove ceny za mier. (TASR)

Oleksandra Matvijčuková, riaditeľka ukrajinskej ľudskoprávnej organizácie Centrum pre občianske slobody.
10. 12. 2022
|
15:00
|
Svet

Kremeľ zacielil svoju vojnovú mašinériu na civilistov. Chce ich zbaviť základných vecí: vody, elektriny a tepla. Preto Európsky parlament so sieťou európskych miest zbierajú pre Ukrajinu generátory. Píše Roberta Metsola. (SME)

10. 12. 2022
|
14:34
|
Svet

Západ by mal pomôcť Ukrajine tak, aby ukončila vojnu v budúcom roku, vyhlásil bývalý britský premiér Boris Johnson pre noviny The Wall Street Journal. Ukončenie vojny je podľa neho v záujme všetkých, vrátane Ruska.

Johnson apeloval na západné krajiny, aby naliehavo zvážili, akú ďalšiu podporu môžu poskytnúť Ukrajine, aby pomohli ruskú ofenzívu ukončiť už budúci rok, a nie až v roku 2024 či 2025.

Poznamenal, že hoci sú značné finančné záväzky voči Ukrajine náročné v čase rozpočtových obmedzení, "čas sú peniaze", a čím dlhšie bude vojna trvať, tým viac budú musieť krajiny vynaložiť na vojenskú podporu Kyjeva.

"Je načase sa naliehavo pozrieť na to, čo ešte môže Západ urobiť, aby pomohol Ukrajincom dosiahnuť ich vojenské ciele, alebo aby minimálne vyhnal Rusov zo všetkých (ukrajinských) území, ktoré tento rok napadli," zdôraznil Johnson. Jedine potom sa podľa jeho slov môžu začať rokovania o budúcnosti. (TASR)

Britský premiér Boris Johnson.
Zdroj TASR/AP
10. 12. 2022
|
14:22
|
Svet

Bachmut je zničený, uviedol ukrajinský prezident k situácii v meste v Doneckej oblasti, ktoré je ostreľované okupantmi. Situácia je zložitá na frontovej línii v Donbase aj v mestách Soledar, Marjinka a Kreminna.

"Okupanti zničili Bachmut, ďalšie mesto na Donbase, ktoré ruská armáda premenila na spálené ruiny. Už nie je miesto, ktoré by nebolo poškodené strelami," uviedol Zelenskyj vo svojom nočnom videoprejave. 

Podľa agentúry AP ukrajinský prezident nespresnil, čo má na mysli výrazom "zničili"; niektoré budovy v meste stále stoja a v uliciach sa pohybujú obyvatelia.

(ČTK)
10. 12. 2022
|
14:13
|
Svet

Pri ruských nočných útokoch na Chersonskú oblasť zomreli dvaja civilisti, osem utrpelo zranenia. Informoval o tom gubernátor oblasti Jaroslav Januševič. Dodal, že oblasť zasiahlo 51 útokov delostrelectvom, mínometmi a raketami. (Kyiv Independent)

10. 12. 2022
|
13:47
|
Svet

Predseda dolnej komory ruského parlamentu obvinil Francúzsko a Nemecko zo zlyhania mierového plánu na východe Ukrajiny. Viačeslav Volodin tiež žiadal, aby tieto dve krajiny vyplatili obyvateľom tejto časti Ukrajiny odškodné. (TASR)

10. 12. 2022
|
12:52
|
Ekonomika

Miera inflácie v Rusku sa dostala na najnižšiu úroveň od začiatku invázie na Ukrajinu. Zmiernila sa už siedmy mesiac za sebou. Rast cien sa spomalil v prípade potravín aj v prípade nepotravinových produktov.

TASR o tom informuje na základe správ agentúry AFP a servera tradingeconomics, ktoré zverejnili údaje ruského štatistického úradu Rosstat.

Medziročná miera inflácie dosiahla v novembri 11,98 percenta, zatiaľ čo v októbri predstavovala 12,63 percenta. To je najnižšia úroveň inflácie v Rusku od februára, v závere ktorého Moskva zaútočila na Ukrajinu, na čo západné štáty reagovali uvalením rozsiahlych ekonomických sankcií.

Vo februári dosiahla miera inflácie v Rusku 9,2 percenta. Nasledovalo prudké zrýchlenie rastu cien, pričom v marci predstavovala inflácia 16,7 a v apríli 17,8 percenta, čo bola najvyššia medziročná miera inflácie od roku 2002.

V novembri sa rast cien potravinových aj nepotravinových výrobkov zmiernil. V prípade potravinových produktov vzrástli ceny o 11,1 percenta po 12,1-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci, pričom výrazne rástli najmä ceny zeleniny a ovocia. V prípade nepotravinových produktov rast cien predstavoval 13,4 percenta, zatiaľ čo v októbri vzrástli o 14,1 percenta.

Na medzimesačnej báze sa však rast spotrebiteľských cien zrýchlil a dosiahol najvýraznejšie tempo od apríla. V novembri sa spotrebiteľské ceny zvýšili oproti októbru o 0,4 percenta po 0,2-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci. To podporuje očakávania, že centrálna banka ponechá na nasledujúcom zasadnutí 16. decembra hlavnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni. (TASR)

10. 12. 2022
|
12:00
|
Svet

Austrália uvalí sankcie na Rusko a Irán za porušovanie ľudských práv. Sankcie za porušovanie ľudských práv uvalila na Rusko a Irán aj Kanada.

Austrália plánuje uvaliť sankcie na 13 jednotlivcov a dve organizácie vrátane iránskej mravnostnej polície a tamojšej polovojenskej organizácie Basídž, rovnako ako na šesť Iráncov, ktorí boli zapojení do potláčania iránskych protestov.

Tie v krajine vypukli v septembri po smrti mladej Kurdky Mahsy Amíníovej, ktorá zomrela vo väzbe po tom, čo ju polícia zatkla za nedodržanie pravidiel obliekania.

"Do očí bijúce ignorovanie ľudských práv vlastných občanov, ktorého sa dopúšťa iránsky režim, Austrálčanov šokovalo. Páchatelia musia byť potrestaní," povedala austrálska ministerka zahraničných vecí Penny Wongová.

Ďalšími sankcionovaným osobami sú siedmi Rusi, ktorí boli zapojení do plánovania vraždy ruského opozičného politika a kritika Kremľa Alexeja Navaľného, dodala Wongová. (TASR)

10. 12. 2022
|
11:30
|
Svet

Ukrajinská obrana zostrelila v noci desať kamikadze dronov Šahed-136 a Šahed-131 nad Chersonskou, Mykolajivskou a Odeskou oblasťou, oznámil ukrajinský generálny štáb. (Kyiv Independent)

10. 12. 2022
|
11:03
|
Svet

Ruská armáda uplynulý deň stratila ďalších 370 vojakov. Od začiatku vojny padlo už 93 760, tvrdí velenie Ukrajiny. Okupanti prišli aj o tri tanky, päť obrnených bojových vozidiel a jeden delostrelecký systém.

(SITA)
10. 12. 2022
|
10:09
|
Svet

Po nočnom útoku dronov vypadol elektrický prúd v celom Odeskom regióne. Okrem toho bola poškodená kritická infraštruktúra a bytové zariadenia. V Chersonskej oblasti nemá dodávky 2 549 ľudí.

(NEXTA)
10. 12. 2022
|
09:56
|
Svet

Bachmut je v súčasnosti jedným z miest na frontovej línii. Mesto vzdialené zhruba 85 kilometrov severne od oblastnej metropoly Doneck, je pod paľbou už niekoľko mesiacov a rozsah škôd narastá. 

(Ukrinform)
10. 12. 2022
|
09:35
|
Svet

Ruské útoky poškodili všetky tepelné a vodné elektrárne na Ukrajine, vyhlásil premiér Denis Šmyhaľ. Obyvatelia Ukrajiny musia podľa neho počas zimných mesiacov očakávať výpadky energie.

Premiér tiež uviedol, že útoky poškodili aj približne 40 percent ukrajinskej vysokonapäťovej rozvodnej siete, preto sú "na väčšine územia Ukrajiny stále značné obmedzenia dodávok elektriny".

Hlavnou prioritou ukrajinskej vlády bude podľa Šmyhaľových slov elektrina pre kritickú infraštruktúru vrátane zdravotníctva, kúrenia a dodávok vody. Vláda sa bude ďalej sústrediť na vojenskú infraštruktúru, následne na prístup k elektrine pre kľúčové podniky a až na štvrtom mieste sú dodávky energie pre civilné obyvateľstvo.

Na rovnaké problémy poukázal aj šéf ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Ukrenerho Volodymyr Kudryckyj. Vyhlásil, že nedostatok elektriny by sa dal čiastočne vyriešiť napríklad dovozom zo zahraničia, nie je to však konečné riešenie situácie.

Kudryckyj vo štvrtok uviedol, že Rusi vypálili na rozvodnú sieť Ukrajiny celkovo už viac než tisíc striel a rakiet. Poznamenal však, že sieť aj napriek veľkému poškodeniu stále funguje. (TASR)

10. 12. 2022
|
08:33
|
Svet

Ruský prezident Putin stále hovorí o vyjednávaní s Ukrajinou, avšak nejde mu o mier, ale o to, aby Ukrajinu očiernil v očiach jej západných stúpencov. Píše to vo svojej analýze americký Inštitút pre štúdium vojny.

Podľa inštitútu sa šéf Kremľa snaží vykresliť Kyjev ako neochotný ku kompromisu alebo aj vôbec k tomu zapojiť sa do vážnych rokovaní.

"Dohoda o prímerí, ku ktorej by došlo v skorej dobe a ktorá by umožnila, aby si ruské sily mohli cez zimu oddýchnuť a preskupiť sa, je však krajne nepravdepodobná," napísal americký inštitút.

Rokovania o prímerí si vyžadujú čas a pozície Ukrajiny a Ruska sú veľmi vzdialené. Je nemožné si predstaviť, že by takéto prímerie bolo odsúhlasené v najbližších mesiacoch, dodal inštitút. (ČTK)

10. 12. 2022
|
08:33
|
Svet

Ukrajina za posledných 24 hodín odrazila ruské útoky blízko 13 obcí na východe krajiny. Informuje o tom ukrajinský generálny štáb. Ruská armáda podľa neho odpálila za uplynulý deň päť rakiet, podnikla 20 náletov a 80 útokov zo salvových raketometov.

Ukrajinské sily zasa podľa ukrajinského velenia zasiahli štyri ruské kontrolné body a päť oblastí, v ktorých sa nachádzali ruské jednotky, zbrane a vojenské vybavenie. (ČTK)

10. 12. 2022
|
07:47
|
Svet

Partnerstvo Spojených štátov a Poľska nebolo nikdy dôležitejšie a efektívnejšie ako teraz. Vyhlásil to americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na stretnutí so svojím poľským rezortným kolegom Zbigniewom Rauom.

Blinken sa s Rauom stretol vo Washingtone. Témou ich rokovania bola okrem iného invázia Ruska na Ukrajinu a ďalšia podpora Kyjeva.

"Vďaka poľskému vodcovstvu stojíme pevne pri podporovaní Ukrajiny vo svetle ruskej agresie, ktoré súvisí s bezpečnostnou, ekonomickou a humanitárnou pomocou," povedal Blinken.

Rau uviedol, že pri predchádzajúcom stretnutí s Blinkenom neočakával, že Rusko napadne Ukrajinu. "Napriek tomu, keď nastala táto tragická udalosť, sme ako spojenci a členovia NATO reagovali pevne, húževnato a odhodlane, aby sme bránili nášho partnera," vyhlásil Rau.

Obaja ministri sa počas rokovania zhodli, že v súčasnosti je prioritou vzdušná obrana Ukrajiny. "Blinken vyjadril obavy v súvislosti s ďalšou vlnou utečencov z Ukrajiny a v tomto kontexte sme diskutovali aj o problematike bezpečného neba nad Ukrajinou," uviedol šéf poľskej diplomacie.

Rau znovu zopakoval postoj Poľska, že rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa môžu začať až po vyhnaní ruských vojakov z Ukrajiny.

"Tento postoj presadzujeme medzi spojencami z NATO. Väčšina krajín z východného krídla nás podporuje a nikto z účastníkov dialógu v USA nenaznačil inú alternatívu k tejto pozícii," povedal.

Šéf poľskej diplomacie dodal, že rokovania s Blinkenom sa týkali aj súčasnej a budúcej prítomnosti amerických vojakov v krajinách východného krídla NATO. Zvýšenie ich počtu v Poľsku pritom podľa jeho slov nemožno vylúčiť. (TASR)

10. 12. 2022
|
07:00
|
Svet

Ruský prezident Putin vyjadril sklamanie nad nedávnymi vyhláseniami Angely Merkelovej. Tá v rozhovore pre Die Zeit povedala: "Minské dohody z roku 2014 boli pokusom poskytnúť Ukrajine čas. Tento čas krajina využila aj na to, aby sa stala silnejšou - ako môžeme dnes vidieť."

Rusko interpretovalo jej vyjadrenia tak, že mierový plán z Minska bol uzavretý len preto, aby Ukrajina získala čas na zbrojenie a prípravu na vojnu s Ruskom.

"Úprimne povedané, bolo to pre mňa absolútne nečakané. Je to sklamanie. Naozaj som neočakával, že niečo také budem počuť od bývalej nemeckej kancelárky," povedal Putin novinárom v kirgizskom hlavnom meste Biškek.

Minský mierový plán pre východnú Ukrajinu, ktorá je od začiatku bojov v roku 2014 pod ruským vplyvom, stanovil pre strany konfliktu ďalekosiahle záväzky, ktoré sa však neuplatnili.

"Vždy som predpokladal, že vedenie Nemeckej spolkovej republiky sa k nám bude správať úprimne," povedal Putin. Podľa zhodnotenia DPA však už vtedy bolo jasné, že Nemecko je na strane Ukrajiny a podporuje ju.

"Stále sa mi však zdá, že vedenie Nemecka sa vždy úprimne snažilo nájsť riešenie na základe zásad, na ktorých sme sa dohodli a ktoré boli dosiahnuté okrem iného v rámci minského procesu," poznamenal ruský prezident.

Podľa Merkelovej mohol Putin ľahko ovládnuť Ukrajinu už začiatkom roku 2015. "Veľmi pochybujem, že by štáty NATO vtedy mohli urobiť toľko, koľko robia teraz, aby pomohli Ukrajine," skonštatovala nemecká exkancelárka v spomínanom rozhovore.

Merkelová, ktorá bola kancelárkou v rokoch 2005 až 2021, však svoju podporu pre výstavbu nemecko-ruského plynovodu Nord Stream 2 neľutuje. Zákaz tohto projektu by totiž podľa jej slov "nebezpečne zhoršil" vzťahy Nemecka s Ruskom. (TASR)

10. 12. 2022
|
06:55
|
Svet

Záujem českej verejnosti o vývoj situácie na Ukrajine klesá, rovnako ako súhlas s vládnou pomocou. Ukázal to najnovší prieskum. Kroky vlády podporuje už len 42 percent ľudí. Čoraz viac ľudí sa stavia aj proti prijímaniu utečencov.

(zdroj: iDnes.cz / SME)
(TASR)
10. 12. 2022
|
06:21
|
Svet

Bielorusko umožní cez svoje územie transport ukrajinského obilia určeného na export tak, aby mohlo byť vyvážané do sveta z litovských prístavov. Minsk si pritom nekladie žiadne predbežné podmienky.

Oznámil to v New Yorku generálny tajomník OSN António Guterres po stretnutí s námestníkom bieloruského ministra zahraničných vecí Juryjom Ambrazevičom.

Ambrazevič zároveň zopakoval prosbu svojej vlády, aby Bielorusko mohlo vyvážať hnojivá, na ktoré sa teraz vzťahujú sankcie, povedal vo vyhlásení hovorca OSN Stéphane Dujarric.

Súvisiaci článokRusi zhromažďujú vojakov v Bielorusku. Novaja Gazeta píše o plánoch útoku na KyjevČítajte 

Ukrajina momentálne vyváža svoje obilie z čiernomorských prístavov na základe dohody o vývoze obilia a hnojív, ktorú v júli pomohli s Ukrajinou a Ruskom vyrokovať OSN a Turecko.

Bielorusko je blízkym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorého podporuje aj v pokračujúcej vojenskej agresii na Ukrajine, okrem iného aj dodávkami zbraní.

Ruskí vojaci vo februári zaútočili proti Ukrajine aj z bieloruského územia. Moskva aj Minsk čelia v tejto súvislosti rozsiahlym západným sankciám.

Minsk sa do konfliktu zatiaľ priamo nezapojil, ani nevyslal na Ukrajinu svojich vojakov, ale opakovane sa objavujú obavy, že by tak pod tlakom Kremľa mohol urobiť. (TASR)

Súvisiaci článok SME Minúta: Najťažšie boje sa stále odohrávajú pri Bachmute a Avdijivke, front sa ale nehýbe Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 4. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 5. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 8. Eurohub Rokycany posilňuje a zrýchľuje spojenie s Nemeckom
 1. Svalovice sa netreba obávať
 2. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 3. Study program MANAGEMENT in English language
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 6. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 9 104
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 5 897
 3. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 2 466
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 067
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 917
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 549
 7. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 228
 8. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 108
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Profesor Jiří Horáček.

O psychedelikách hovorí expert Jiří Horáček.


27. jan
Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová v Špindlerovom Mlyne.

Slovenka stratila na rivalku viac ako jeden a pol sekundy.


Sportnet 1 h
Ilustračná snímka.

Je najvyšší čas napadnúť exkluzivitu heterosexuálnych manželstiev na Ústavnom súde.


Daniel Podolský 27. jan
Japonský premiér Fumio Kišida.

Japonsko patrí medzi krajiny s najstarším obyvateľstvom.


26. jan
SkryťZatvoriť reklamu