SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Útoky na energetickú infraštruktúru Ukrajiny budú pokračovať, oznámil Putin (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Boje o Bachmut pripomínajú zákopy prvej svetovej vojny"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
8. 12. 2022
|
22:43
|
Svet

Ruské jednotky ovládajúce Záporožskú jadrovú elektráreň rozmiestnili v jej areáli raketomety Grad. Tvrdí to ukrajinská spoločnosť Enerhoatom. Raketomety sú podľa nej vedľa skladu vyhoreného paliva, ktorý sa nachádza blízko šiesteho bloku elektrárne.

Rusi ich môžu použiť na útoky na druhej strane rieky Dneper, napríklad na mestá Nikopol a Marhanec. Blízkosť reaktora a skladu vyhoreného paliva im potom poslúži ako štít pred možnou ukrajinskou odvetou, uviedol Enerhoatom. Už skôr podľa neho ruská armáda blízko šiesteho bloku vybudovala bližšie nešpecifikované súčasti obrannej infraštruktúry.

Informácie nemožno nezávisle overiť z nezávislých zdrojov. (ČTK)

8. 12. 2022
|
21:32
|
Svet

Ukrajinská tajná služba SBU dokončila prehliadky v diecézach pravoslávnej cirkvi moskovského patriarchátu vo viacerých oblastiach. Našla v nich okrem iného ruské pasy, prokremeľskú literatúru alebo vlajku takzvaného Novoruska.

Séria razií ukrajinských bezpečnostných zložiek v objektoch tejto cirkvi sa začala tento rok v októbri, poznamenala stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe.

SBU informovala o ukončení prehliadok v kláštoroch a chrámoch ukrajinskej pravoslávnej cirkvi moskovského patriarchátu v Chersonskej, Čerkaskej, Žytomyrskej a Volyňskej oblasti. "Na území diecéz boli nájdené ruské pasy, prokremeľská literatúra, 'dokumenty' okupačných správ a vlajky teroristických organizácií LNR / DNR," píše na svojom webe SBU. (ČTK)

8. 12. 2022
|
20:38
|
Domov

Minister obrany Naď si prevzal štátne ocenenie Rád Jaroslava Múdreho. Ukrajinská hlava štátu týmto ocenením vzdáva hold predstaviteľom iných štátov za mimoriadne služby poskytované ukrajinskému národu a na znak toho, že si ich krajiny váži.

(SME)
8. 12. 2022
|
20:07
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj a ďalší predstavitelia krajiny sa po návšteve slovenských ministrov v Kyjeve poďakovali Slovensku za podporu a pomoc. Zelenskyj uviedol, že si pomoc budú vždy pamätať. 

"Od prvých dní úplnej invázie agresora na Ukrajinu sme cítili silnú podporu Slovenska," napísal Zelenskyj na svojom účte na sociálnej sieti Telegram. "Ďakujeme vám za pomoc."

Ukrajinský premiér Šmyhaľ uviedol, že na stretnutí so slovenským ministrom zahraničných vecí Káčerom, ministrom obrany Naďom a ministrom hospodárstva Hirmanom poďakoval za 10. balík vojenskej pomoci, najmä za odmínovacie systémy. Ocenil tiež slovenskú podporu na ceste k členstvu v EÚ.

Šéf ukrajinskej diplomacie Kuleba označil Slovensko za skutočného priateľa. "Máme šťastie, že máme takéhoto suseda," konštatoval s tým, že obe krajiny zintenzívňujú obrannú spoluprácu a zo Slovenska smeruje na Ukrajinu ďalšie vybavenie a balík obrannej pomoci.

(TASR)
8. 12. 2022
|
19:54
|
Svet

Ruský obchodník so zbraňami Viktor But, ktorého prepustili v rámci výmeny väzňov medzi Spojenými štátmi a Ruskom, dorazil do vlasti. But predtým telefonoval aj so svojou matkou, ktorá ďakovala USA aj ruskému prezidentovi Putinovi. (TASR)

8. 12. 2022
|
19:06
|
Svet

Z leteckej základne v Ruskom okupovanom Berďansku na juhu Ukrajiny bolo počuť tri hlasné výbuchy. Po troch výbuchoch nasledovalo 15 menších explózií a vznikol veľký požiar.

Informuje o tom spravodajský portál Kyiv Independent s odvolaním sa na vyjadrenie šéfky mestskej vojenskej administratívy Viktorie Halicinovej pre verejnoprávneho vysielateľa Suspilne. Na miesto podľa nej vyslali pohotovostné zložky. (SITA)

8. 12. 2022
|
18:57
|
Svet

Ukrajina a Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu sa snažia o vytvorenie bezpečnostnej zóny okolo jadrovej elektrárne v Záporoží, informoval ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba.

"Samozrejme máme všetci záujem o to, aby všetky jadrové elektrárne, nielen Záporožská, boli bezpečné. Je nesmierne ťažké to dosiahnuť bez zastavenia ruských raketových úderov, ale postupujeme krok za krokom," povedal minister. (ČT24)

8. 12. 2022
|
18:35
|
Svet

Pápež František sa rozplakal, keď počas verejnej modlitby v centre Ríma spomenul utrpenie obyvateľov Ukrajiny. Asi na 30 sekúnd sa odmlčal. Dav vtedy začal spontánne tlieskať. Keď sa pápež vrátil k modlitbe, lámal sa mu hlas.

(TASR)
8. 12. 2022
|
18:17
|
Domov

Ministri Naď, Káčer a Hirman sa stretli s ukrajinským prezidentom Zelenským. Slovensko poskytne Ukrajine na pomoc tzv. zimný balík. Informovalo o tom ministerstvo obrany.

Minister obrany Naď vycestoval spolu s ministrom zahraničných vecí Káčerom a ministrom hospodárstva Hirmanom do Kyjeva. Okrem prezidenta sa stretli aj s ministrom obrany Reznikovom, či premiérom Šmyhalom.

Naď priblížil, že zimný balík pomoci je v hodnote približne 800-tisíc eur. Jeho obsahom je nesmierne potrebné materiálové vybavenie v podobe benzínových generátorov, zimnej výstroje, elektrocentrál a transformátorov, ďalej je to materiál pre teplárenstvo a potravinové dávky.

Okrem toho Slovensko poskytne na pomoc Ukrajine tiež odmínovacie komplety Božena v hodnote 1,8 milióna eur, balistické vesty v hodnote 1,2 milióna eur a ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote približne 6,3 milióna eur. (SME)

Zdroj MO SR
8. 12. 2022
|
18:14
|
Svet

Putinova vojna na Ukrajine bola budíčkom pre armády európskych štátov. Poľsko začalo masovo nakupovať zbrane a stáva sa novou európskou mocnosťou. Slovensko tempu Varšavy nestačí, no experti vidia dosť priestoru na zlepšenie. (SME)

8. 12. 2022
|
18:04
|
Svet

Slovensko plánuje do konca roka poskytnúť Ukrajine približne 300 generátorov. Povedal to ukrajinský minister zahraničných vecí Kuleba na spoločnej tlačovej konferencii so slovenským náprotivkom Káčerom.

Slovensko bude aj naďalej poskytovať Ukrajine humanitárnu pomoc a urobí všetko pre to, aby Ukrajincom uľahčilo prežitie zimy, uviedol podľa Ukrinformu Káčer. "Rusko sa snaží ponížiť ľudí chudobou, urobiť ich život neznesiteľným, aby medzi vami začali nezhody. To sa však nikdy nestane," povedal Káčer.

Kuleba medzitým oznámil, že 300 generátorov zo Slovenska má pomôcť predovšetkým školám či nemocniciam. (ČTK)

8. 12. 2022
|
17:55
|
Svet

USA uistili spojencov vrátane Ukrajiny, že dohoda s Ruskom o prepustení basketbalistky Grinerovej bola "cielená" a nezahŕňala ďalšie spory. Uviedol to vysokopostavený americký predstaviteľ, ktorý si želal ostať v anonymite. 

"Boli to veľmi cielené, veľmi sústredené rokovania," povedal predstaviteľ. Dodal, že o výsledku rozhovorov informovali kľúčových partnerov vrátane Ukrajiny. "Aj oni pochopili, že ide len o jednu vec – o vyriešenie prípadu neoprávneného zadržania," uviedol. (TASR)

8. 12. 2022
|
17:33
|
Ekonomika

Európska únia doplní fond, z ktorého financuje vojenskú pomoc Ukrajine, o dve miliardy eur. Agentúra Reuters tieto informácie podložila vyjadreniami dvoch nemenovaných diplomatov z prostredia únie.

Finančné zdroje z tohto fondu sa po takmer deviatich mesiacoch vojny na Ukrajine z veľkej časti minuli, aj preto šéf európskej diplomacie Borrell v polovici novembra požiadal členské štáty, aby fond do konca roka doplnili.

Rozpočet fondu, vytvorený s pôvodným cieľom financovať napríklad vojenské akvizície na podporu krajín v Afrike, bol stanovený do roku 2027 vo výške 5,7 miliardy eur. Vojna na Ukrajine však viedla k prehodnoteniu priorít EÚ. Borell v novembri potvrdil, že Únia spolu s členskými štátmi doteraz poskytla Ukrajine zbrane a vojenské vybavenie v hodnote najmenej osem miliárd eur.

Ministri zahraničných vecí EÚ sa pracovne stretnú v Bruseli na budúci pondelok , čo im poskytne priestor venovať sa aj otázke finančného doplnenia fondu. (TASR)

8. 12. 2022
|
17:31
|
Svet

Kyjev odhaduje, že v ruskom zajatí je 20-tisíc ukrajinských vojakov a civilistov, uviedol zástupca ukrajinského ombudsmana. Červenému krížu bol nedávno umožnený prístup k ukrajinským aj ruským vojnovým zajatcom. 

Kononenko tvrdí, že civilisti sú nelegálne zadržiavaní pre ich údajné napojenie na ukrajinskú armádu či ako vojnoví zajatci. "Toto je celkový počet osôb klasifikovaných ako 'tých, ktorí zmizli za zvláštnych okolností', presné čísla však nemáme. Rusko neposkytlo prístup (k týmto údajom) Medzinárodnému výboru Červeného kríža," priblížil Kononenko.

Červeného kríža podľa svojho vyhlásenia navštívil minulý týždeň ukrajinských aj ruských vojakov a "do konca mesiaca" má naplánované aj ďalšie takéto návštevy. Počas návštev mohol skontrolovať stav zajatcov, ich prípadnú liečbu a informovať následne ich príbuzných. Delegáti Červeného kríža zajatcom tiež porozdávali rôzne veci - najmä knihy, hygienické potreby, prikrývky a teplé oblečenie. (TASR)

8. 12. 2022
|
17:00
|
Svet

Moskva tvrdí, že dodrží moratórium na rakety stredného doletu v Európe, vyhlásil námestník ruského ministra zahraničných vecí Riabkov. Rusko tak urobí, pokiaľ Spojené štáty nerozmiestnia tento typ zbraní v Európe alebo Ázii.

"Musíme zaručiť svoju bezpečnosť a máme na to všetky zdroje a možnosti," zdôraznil Riabkov.

"Moratórium stále platí, ale ak Spojené štáty rozmiestnia takéto zbrane na európskom alebo ázijskom území, náš prístup k tomuto moratóriu jednoducho nemôže zostať rovnaký. To je zrejmá logika," vyhlásil.

Riabkov oznámil, že "za súčasných podmienok nemá zmysel hovoriť o možnosti návratu Moskvy a Západu k diskusii o bezpečnostných zárukách" vychádzajúcej z minuloročných návrhov predložených Ruskom.

Dodal, že "jednotlivé hlasy" za obnovenie takejto diskusie sú prehlušené zástupom "krikľúňov". Tí podľa neho tvrdia, že "Západ nemôže ustúpiť, že nemá zmysel rokovať s Ruskom a že najdôležitejšie teraz je splniť to", čo si Západ predsavzal dosiahnuť vo vzťahu k Ukrajine. (TASR)

8. 12. 2022
|
16:24
|
Svet

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba sa v Kyjeve stretol so svojím slovenským náprotivkom Rastislavom Káčerom. Kuleba ocenil pomoc Slovenska a oznámil zintenzívnenie obrannej spolupráce medzi krajinami.

"Slovensko je skutočný priateľ, ktorý po celú dobu stál a zostáva pri Ukrajine. Máme šťastie, že máme takého suseda," napísal ukrajinský minister na Twitteri.

(SME)
Slovenský minister zahraničných vecí Rastislav Káčer a jeho ukrajinský náprotivok Dmytro Kuleba.
Zdroj Twitter/Dmytro Kuleba
8. 12. 2022
|
16:13
|
Svet

Na leteckej základni Berďansk v Záporožskej oblasti bolo počuť výbuchy. Blízko mesta bolo počuť menšie explózie aj tri veľké výbuchy. Záchranné zložky vyrazili na miesto udalosti. Neboli hlásené žiadne obete.

(The Guardian)
8. 12. 2022
|
15:34
|
Svet

Ruské pohraničné mesto Belgorod podľa slov tamojšieho gubernátora ostreľujú Ukrajinci. Gladkov uviedol, že elektrické vedenie v obci poškodil šrapnel, ale podľa predbežných informácií nedošlo k nijakým civilným obetiam.

CNN pripomína, že to nie je prvýkrát, čo Gladkov hovoril o ostreľovaní Belgorodu. Pri ukrajinskom ostreľovaní tohto mesta podľa jeho slov z 15. novembra zahynuli dvaja ľudia.

Správa o údajnom ostreľovaní Belgorodu sa objavila po tom, ako Moskva obvinila Kyjev z toho, že v pondelok aj utorok útočil dronmi na vojenské letiská na ruskom území, a to hlboko za frontovou líniou. Podľa CNN tak Moskva nepriamo priznala, že nedokáže plne ochrániť svoje vnútrozemie. (TASR)

8. 12. 2022
|
15:28
|
Svet

Rusko bude pokračovať v útokoch na energetickú infraštruktúru Ukrajiny, oznámil ruský prezident Putin a vyhlásil, že tieto údery ruskej armády sú reakciou na útoky na objekty v Rusku "vrátane Krymského mosta".

V príhovore na odovzdávaní štátnych vyznamenaní Zlatá hviezda - udeľovaných za preukázanie výnimočnej odvahy a hrdinstva - Putin pripomenul, že útoky na ukrajinskú infraštruktúru sa začali po októbrových výbuchoch na Krymskom moste, ktorý spája Krymský polostrov, anektovaný Moskvou v roku 2014, s pevninským Ruskom.

Podľa vyjadrení ukrajinských tajných služieb však Rusi začali plánovať útoky na energetickú infraštruktúru Ukrajiny skôr, než došlo k výbuchom na Krymskom moste. Kyjev okrem toho zodpovednosť za poškodenie tohto mosta odmietol. (TASR)

8. 12. 2022
|
15:05
|
Svet

Rusko kritizuje udelenie titulu Osobnosť roka ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, podľa Kremľu je to odrazom rusofóbie na Západe. Oznámil to hovorca Kremľu Peskov.

Magazín Time označil rozhodnutie za jedno z "najjednoznačnejších" v dejinách časopisu. Zelenskyj bol okrem toho portálom Politico vymenovaný za "Najvplyvnejšiu osobu v Európe".

"Volodymyr Zelenskyj vyburcoval svet spôsobom, aký sme nevideli celé desiatky rokov. Jeho rozhodnutie neutiecť z Kyjeva po tom, ako tam 24. februára začali padať ruské bomby, ale zostať a hľadať podporu, bolo osudové," uvádza Time. (TASR)

8. 12. 2022
|
14:25
|
Svet

Ukrajinskému pilotovi udelili rad Zlatej hviezdy. Vadyma Vorošylova, ktorý zostrelil dve rakety a päť dronov a až následne sa katapultoval zo svojho poškodeného lietadla, vyhlásili za hrdinu Ukrajiny.

K zmienenej operácii došlo 12. októbra vo Vinnyckej oblasti. Fotografie Vorošylova však obehla internet až tento týždeň. Pilota zachytávajú zakrvaného a následne ležiaceho na posteli so zraneniami, avšak so zdvihnutým palcom.

Ukrajinský prezident Zelenskyj podpísal v pondelok dekrét, ktorým mu za jeho službu priznal titul hrdinu Ukrajiny a udelil mu s ním spojené vyznamenanie Rad Zlatej hviezdy určené pre príslušníkov armády. (TASR)

8. 12. 2022
|
13:24
|
Svet

Stále existujú riziká pre bezpečnosť Krymu a Sevastopoľa, tvrdí hovorca Kremľa Dmitrij Peskov a varoval, že Rusko prijíma účinné opatrenia na elimináciu hrozby údajných teroristických útokov.

"Určite existujú riziká, pretože ukrajinská strana pokračuje vo svojej politike organizovania teroristických útokov. Na druhej strane však informácie, ktoré dostávame, naznačujú, že sa prijímajú účinné protiopatrenia," povedal Peskov.

Peskov reagoval na zostrelenie dronu nad Čiernym morom, v oblasti neďaleko Sevastopola, ktorý je najväčším mestom na Krymskom polostrove a sídli v ňom ruská námorná základňa.

Rusko anektovalo Krymský polostrov v roku 2014 na základe výsledkov miestneho referenda, ktorého výsledky však Ukrajina ani Západ neuznali. Ruská armáda koncom februára použila Krym ako jedno z území, z ktorého začala svoju vojenskú intervenciu na Ukrajinu.

Zostrelenie dronu nad Čiernym morom nasledovalo po sérii útokov hlboko vo vnútrozemí Ruskej federácie, pri ktorých bola zasiahnutá aj strategicky dôležitá vojenská základňa pre bombardéry v meste Engeľs.

Tieto útoky sú síce pripisované Ukrajine, no tá sa k nim explicitne neprihlásila.

K Peskovom spomínaným "účinným protipatreniam" AFP zaradila aj zatknutie dvoch osôb podozrivých z toho, že na Kryme vykonávali špionáž pre Ukrajinu. Zadržané osoby boli obvinené "z vlastizrady vo forme špionáže v prospech Bezpečnostnej služby Ukrajiny". (TASR)

8. 12. 2022
|
13:11
|
Svet

Syna ruského podnikateľa, ktorý lietal s dronom nad Nórskom napriek zákazu, zbavili obvinení. Jakuninov otec je Putinov dlhoročný známy, ktorého po ruskej anexii Krymu v roku 2014 USA zaradili na sankčný zoznam.

Andreja Jakunina, ktorý je držiteľom ruského aj britského pasu a žije v Taliansku, zatkli 17. októbra v Hammerfeste na severe Nórska po tom, čo preplával okolo súostrovia Svalbard a popri nórskom pobreží. Mal pri sebe dva drony, ktoré vlastnil a niekoľkokrát preleteli nad ostrovmi, pričom ich niekedy aj pilotoval. Štyridsaťsedemročný muž s dronom filmoval počas horolezectva, chodenia po ľadovci a plachtenia.

Podľa nórskych zákonov je strojom prevádzkovaným ruskými spoločnosťami alebo občanmi zakázané „pristávať na nórskom území, vzlietnuť z neho alebo prelietavať nad ním“. K tomuto kroku sa Oslo rozhodlo po tom, ako vo februári Rusko spustilo inváziu na Ukrajinu. Okresný súd pre Nord-Troms a Senja v včera večer rozhodol, že na lietanie s hobby dronom sa nevzťahujú sankčné predpisy. Žalobcovia, ktorí pre Jakunina chceli 120 dní odňatia slobody, sa proti verdiktu odvolali. (SITA)

8. 12. 2022
|
12:18
|
Svet

Rusko počíta s opätovným dobytím ukrajinských území, ktoré pri protiofenzíve oslobodila ukrajinská armáda, oznámil hovorca Kremľu Peskov. Anexia ďalšieho ukrajinského územia však podľa hovorcu nie je "na programe dňa".

"Žiadne vyhlásenia na túto tému neboli. Ale aj tak budeme musieť urobiť ešte veľa práce, aby sme (anektované územia) oslobodili," vyhlásil hovorca pred novinármi, keď vysvetľoval včerajšie slová ruského prezidenta Putina o získaní nových území. (ČTK)

8. 12. 2022
|
11:46
|
Svet

Rusi vypálili na rozvodnú sieť Ukrajiny už viac než tisíc rakiet, uviedol šéf ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Ukrenerho Kudryckyj. Osem vĺn leteckých útokov na kritickú infraštruktúru vážne poškodilo rozvodnú sieť.

Kudryckyj však poznamenal, že sieť aj napriek veľkému poškodeniu stále funguje. "Tieto útoky predstavujú najväčšiu ranu pre elektrickú sieť, akú kedy ľudstvo zažilo. Na elektrické zariadenia a vedenia vrátane rozvodní bolo vypálených viac ako 1000 striel a rakiet," vyhlásil šéf Ukrenerho. "Systém naďalej funguje, je integrovaný, nie je narušený ani odpojený," dodal.

Ukrajinský prezident Zelenskyj uviedol, že jeho krajina každým dňom opravuje prerušené dodávky elektriny, avšak poznamenal, že v Kyjeve i niekoľkých ďalších regiónoch pretrvávajú problémy.

"Nemali by sme zabúdať..., že je nemožné obnoviť (fungovanie) energetického systému na sto percent, ako to bolo pred začiatkom ruského energetického teroru," povedal Zelenskyj. Dodal, že si to vyžiada určitý čas, a preto vo väčšine miest a okresov pokračujú plánované výpadky elektriny. Prezident vyzval, aby si ľudia navzájom pomáhali.

(TASR)
8. 12. 2022
|
11:38
|
Svet

Ukrajina bude cez zimu potrebovať pomoc, aby mohla na jar spustiť ešte väčšiu ofenzívu a opätovne dobyla od Rusov viac svojho územia," povedal premiér Heger v europarlamente.

"Slovensko ako susedný štát Ukrajiny poskytlo útočisko státisícom matiek z deťmi, ktoré zo svojej vlasti utekali pred vojnou. Ukrajine však pomáhame aj vojensky, humanitárne a technicky," uviedol Heger.

Dodal, že všetci vidia, čo ruský prezident Putin Ukrajincom spôsobuje – ničí ich infraštruktúru a zdroje a necháva ľudí napospas mrazom. Preto je potrebné, aby západní spojenci Ukrajine ešte viac pomáhali, aby dokázala prežiť zimu.

Premiér Heger a predseda klubu Európskej ľudovej strany Weber na tlačovej konferencii odpovedali i na otázky súvisiace s potenciálnym rozšírením Schengenu o Chorvátsko, Bulharsko a Rumunsko.

Slovensko ich prijatie do schengenskej zóny podporuje, no rakúsky minister vnútra Karner medzičasom oznámil, že Rakúsko bude pripojenie Rumunska a Bulharska vetovať.

Heger dodal, že sa o tejto situácii rozprával s rakúskym kancelárom Nehammerom. Rozdiel je, že utečenci sa snažia dostať do krajín s vysokým životným štandardom a Slovensko je stále tranzitnou krajinou. (TASR)

8. 12. 2022
|
11:24
|
Svet

Ukrajina útočila na ruské základne upravenými sovietskymi dronmi, tvrdia zdroje portálu Politico. Stroje tento týždeň údajne zasiahli dve vojenské letecké základne na území Ruska.

Pri útoku prišli o život traja Rusi a boli zničené dva bombardéry Tu-95. Pri útokoch boli použité modifikované modely hliadkovacích lietadiel Tupolev Tu-141, ktoré sa na Ukrajine nachádzali ešte od čias Sovietskeho zväzu.

Pracovníci, ktorí sa na celej operácii podieľali, no želali si zostať v anonymite, tvrdia, že použitie takýchto upravených dronov bolo pre Rusko prekvapením, lebo niečo také neočakávalo.

Ukrajina už dlhší čas žiada svojich západných spojencov o poskytnutie dronov a striel dlhého doletu. Táto požiadavka však zatiaľ nebola vypočutá pre obavy spojencov, že by ich Ukrajina mohla použiť na útoky na ciele na ruskom území. (TASR)

8. 12. 2022
|
11:03
|
Svet

Medzinárodný výbor Červeného kríža oznámil, že mu bol nedávno umožnený prístup k ukrajinským a ruským vojnovým zajatcom. Doteraz boli jeho návštevy v zajateckých táboroch veľmi obmedzené a sporadické.

"Minulý týždeň uskutočnil výbor dvojdňovú návštevu u ukrajinských vojnových zajatcov. Tento týždeň sa uskutoční ďalšia návšteva. V tom istom období sa uskutočnili aj návštevy ruských vojnových zajatcov. Do konca mesiaca sú naplánované ešte ďalšie návštevy," uvádza sa vo vyhlásení.

Výbor spresnil, že tieto návštevy umožnili tímom skontrolovať stav zajatcov a ich prípadnú liečbu a informovať následne ich príbuzných. Delegáti tiež zajatcom porozdávali rôzne veci - najmä knihy, hygienické potreby, prikrývky a teplé oblečenie.

"Tieto návštevy predstavujú dôležitý pokrok, pretože umožňujú zachovať si ľudskosť počas brutálneho medzinárodného ozbrojeného konfliktu," deklarovala predsedníčka výboru, švajčiarska diplomatka Mirjana Spoljaricová.

Dodala, že tímy sú schopné posúdiť, ako sa zaobchádza s vojnovými zajatcami, a uistiť sa, že ich rodiny o nich dostávajú správy.

Spoljaricová zároveň vyjadrila nádej, že po týchto návštevách bude výboru umožnený pravidelnejší prístup ku všetkým vojnovým zajatcom.

Dodala, že tímy sa snažia byť v kontakte s rodinami vojnových zajatcov, aby im odovzdali správy o ich blízkych. Ide väčšinou o krátke správy osobného charakteru: niektorí zajatci odkazujú blízkym, aby sa o nich nebáli; iní si zasa pýtajú cigarety, ponožky či sladkosti.

"Pre rodiny, ktoré sa zmietajú v starostiach, je každá z týchto správ svetielkom nádeje. Rodiny vojnových zajatcov potrebujú vedieť, že ich milovaní sú našou najvyššou prioritou a že budeme pokračovať v úsilí získať prístup ku všetkým zajatcom," dodala Spoljaricová.

Podľa Tretej Ženevskej konvencie majú všetci vojnoví zajatci právo na pravidelné návštevy delegátov. Návštevy, ktoré sa nedávno uskutočnili, sú podľa stanoviska dôležitým krokom vpred.

Výbor však súčasne upozorňuje, že jej delegáti musia mať neobmedzený prístup ku všetkým vojnovým zajatcom, ktorých musia mať možnosť vidieť opakovane a bez svedkov - bez ohľadu na to, kde sú internovaní. (TASR)

8. 12. 2022
|
10:54
|
Svet

V Moskve zadržali kvôli korupcii zástupcu šéfa leteckej spoločnosti spájanej s vagnerovcami. Firma mala pomáhať pri preprave žoldnierov naverbovaných do súkromnej vojenskej Vagnerovej skupiny.

Zástupcu vedúceho spoločnosti 223. letecký oddiel Jurija Butusova zadržali pre podozrenie z korupcie a bol na dva mesiace vzatý do väzby.

Spoločnosť 223. letecký oddiel patrí do siete letiek ruského ministerstva obrany, ktorá pokrýva Blízky východ a Afriku. Okrem iného sa venovala i preprave vagnerovcov z Ruska do Sýrie, Sudánu, Líbye a Stredoafrickej republiky.

Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) už v roku 2019 zverejnila dokumenty potvrdzujúce, že 223. letecký oddiel dopravil lietadlami ruského ministerstva obrany do Sudánu skupinu vagnerovcov.

V súčasnosti sa Vagnerova skupina opäť aktívne venuje verbovaniu ľudí, vrátane väzňov, aby sa zapojili do bojov na Ukrajine. Zamestnanec jedného z väzenských táborov v strednom Rusku pod podmienkou zachovania anonymity povedal, že náborári k nim do väznice prišli už dvakrát. (TASR)

8. 12. 2022
|
10:44
|
Svet

Rusko má takmer 60 kilometrov dlhý systém zákopov medzi Svatovom v Luhanskej oblasti a ruskou hranicou, informovalo britské ministerstvo obrany. Hĺbka ich obrany je však podľa správy rozviedky nejasná.

Región pri malom meste Svatove je okupovaný od ruskej anexie v roku 2014.

Pri meste by sa mala nachádzať tanková jednotka, ktorá je však oslabená už zo septembrového ústupu z Charkova. Britské ministerstvo dodáva, že bola teraz čiastočne posilnená ruskými záložníkmi naverbovanými počas mobilizácie.

(The Guardian)
8. 12. 2022
|
10:16
|
Svet

Od začiatku vojny na Ukrajine už padlo viac ako 93-tisíc príslušníkov ruských ozbrojených síl, informuje generálny štáb ukrajinskej armády na Facebooku. Informácie sa nedajú overiť z nezávislých zdrojov.

Za uplynulých 24 hodín ukrajinská armáda zabila ďalších 340 ruských vojakov, uviedol štáb. Ruská armáda podľa neho za uplynulý deň v bojoch prišla aj o dva tanky, dva obrnené bojové vozidlá, dva delostrelecké systémy a dva drony. (SITA)

8. 12. 2022
|
09:45
|
Svet

Rusko oznámilo, že jeho vojaci sa zúčastňujú na taktických cvičeniach v Bielorusku. Panujú obavy, že by sa Bielorusko pod tlakom Moskvy mohlo začať viac angažovať vo vojne na Ukrajine.

Ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že "vojaci Západného vojenského okruhu... pokračujú v intenzívnom bojovom výcviku na strelniciach ozbrojených síl Bieloruskej republiky". Rezort obrany v Moskve dodal, že "bojové výcvikové akcie sa konajú počas dňa i noci".

Súvisiaci článokRusi zhromažďujú vojakov v Bielorusku. Novaja Gazeta píše o plánoch útoku na Kyjev Čítajte 

Videonahrávky, ktoré zverejnilo ministerstvo, zachytávajú ruských vojakov počas výcviku v zimnom výstroji pri tankoch, ako strieľajú z rozličných druhov zbraní vrátane diel.

Bielorusko je blízkym spojencom ruského prezidenta, ktorého podporuje aj v pokračujúcej invázii na Ukrajinu, okrem iného aj dodávkami zbraní. Ruskí vojaci zaútočili na začiatku vojny proti Ukrajine aj z bieloruského územia.

Minsk sa do konfliktu zatiaľ priamo nezapojil, ani nevyslal na Ukrajinu svojich vojakov, ale opakovane sa objavujú obavy, že by tak pod tlakom Moskvy mohol urobiť. (TASR)

8. 12. 2022
|
09:00
|
Domov
Dôležité

Pomoc utečencom z Ukrajiny sa na Slovensku zredukovala. Štatistiky pritom prezrádzajú, že utečencov neubudlo. Aj do škôl chodí teraz približne rovnaký počet ukrajinských detí ako na konci minulého školského roka.

(SME)
8. 12. 2022
|
08:54
|
Svet

Loď ruskej Čiernomorskej flotily zostrelila ráno nad morom pri Sevastopoli na Kryme dron, informoval ruskom dosadený gubernátor Razvožajev. Tajná služba FSB tiež zadržala dvoch miestnych pre podozrenie z vyzvedačstva pre Ukrajinu.

Zadržaní v Sevastopoli, ktorý je hlavnou základňou ruského námorníctva v Čiernom mori, odovzdávali údaje o tom, kde sa nachádzajú objekty ministerstva obrany a tajnej služby, tvrdí FSB. Obaja majú ruské občianstvo a sú podľa ruskej štátnej TASS podozriví z vlastizrady.

Rusko anektovalo ukrajinský polostrov v rozpore s medzinárodným právom na jar 2014. Sevastopoľ už niekoľkokrát čelil útokom dronov, pripisovaným Ukrajine, ktorá sa k nim ale oficiálne neprihlásila.

Zrejme najvážnejší útok na ruskú základňu sa odohral na konci októbra. V reakcii Moskva odstúpila od dohody umožňujúcej vývoz ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov, ale zakrátko sa k dohode vrátila, keď sa ukázalo, že funguje aj bez Ruska.

(ČTK)
8. 12. 2022
|
08:34
|
Svet

Ciele ruského prezidenta Putina na Ukrajine sú "stále jasne imperialistické a maximalistické", k tomuto záveru dospel Americký inštitút pre štúdium vojny na základe analýzy jeho prejavu na zasadnutí rady pre ľudské práva.

Podľa britskej stanice BBC v ňom Putin uviedol, že "špeciálna vojenská operácia" - ako Kremeľ nazýva svoju vojnu proti Ukrajine - je "dlhý proces" a jeho výsledkom by malo byť získanie nových území.

"Putin vytvoril paralely medzi sebou a ruským cárom Petrom I., pričom poznamenal, že Rusko teraz ovláda Azovské more, za ktoré bojoval aj Peter Veľký," tvrdia americkí experti.

"Zmienka o ruskej imperiálnej histórii otvorene stavia súčasné Putinove ciele na Ukrajine ako jasne imperialistické a stále maximalistické," uvádza sa v bilancii inštitút.

Americkí analytici vo svojej obvyklej bilancii upozorňujú aj na to, že ruská armáda v stredu - po trojtýždňovej prestávke - na Ukrajine opäť použila drony Šáhid iránskej výroby. Ich útokom boli vystavené viaceré mestá a regióny vrátane Dnipra, Kyjevskej oblasti, Poltavy, Žitomyru a Záporožia.

Ruské jednotky tieto bezpilotné lietadlá pravdepodobne upravili na použitie v chladnejších poveternostných podmienkach a je pravdepodobné, že ich v nadchádzajúcich týždňoch budú čoraz viac využívať na útoky na kritickú ukrajinskú infraštruktúru, upozorňujú v tejto súvislosti odborníci z inštitútu.

Ukrajinská armáda už dávnejšie predpokladala, že Rusko muselo pozastaviť používanie dronov vyrobených v Iráne, pretože nie sú vhodné na použitie v chladnom počasí. Teraz sa pravdepodobne ruskej armáde podarilo tento problém vyriešiť, konštatuje inštitút.

"Inštitút už v minulosti informoval, že ruská armáda sa čoraz viac spolieha na systémy vyrobené v Iráne kvôli vyčerpaniu ruského arzenálu presne navádzaných zbraní," napísal americký inštitút.

(TASR)
Zdroj TASR/AP
8. 12. 2022
|
06:19
|
Svet

Riziko použitia jadrových zbraní v bojoch na Ukrajine sa znížilo vďaka medzinárodnému tlaku na Rusko, uviedol nemecký kancelár Scholz. Na otázku, či sa podarilo odvrátiť hrozbu jadrovej eskalácie, odpovedal: "Zatiaľ sme to zastavili."

"Jedna vec sa nateraz zmenila: Rusko sa prestalo vyhrážať použitím jadrových zbraní. V reakcii na to, že medzinárodné spoločenstvo to označilo za červenú čiaru," povedal Scholz v rozhovore pre médiá z nemeckej skupiny Funke.

Nemecký kancelár sa vyjadril aj k svojej nedávnej návšteve Číny. "Počas mojej návštevy Pekingu sme s čínskym prezidentom Si (Ťin-pchingom) spoločne vyhlásili, že sa nesmú použiť žiadne jadrové zbrane. Krátko nato krajiny skupiny G20 túto pozíciu opätovne potvrdili," povedal.

Scholza sa tiež v rozhovore opýtali na kontroverzné vyjadrenia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že Rusku by mali byť poskytnuté bezpečnostné záruky v rámci budúcich rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine.

"Pre Rusko je teraz prioritou okamžite ukončiť vojnu a stiahnuť svoje jednotky," povedal Scholz.

"Je pravda, že potom nasleduje otázka, ako môžeme dosiahnuť bezpečnosť Európy. Samozrejme, sme pripravení rokovať s Ruskom o kontrole zbrojenia v Európe. Na to sme vyzvali pred vojnou a tento postoj sa nezmenil," dodal nemecký kancelár. (TASR)

8. 12. 2022
|
06:15
|
Svet

Rusko sa bude snažiť získať od Iránu ďalšie bezpilotné lietadlá a rakety. Podľa nemenovaného predstaviteľa americkej Národnej tajnej služby narastajú obavy, že Rusko sa môže snažiť získať od Iránu ďalšie pokročilé konvenčné zbrane.

Americká administratíva je podľa tohto zdroja obzvlášť znepokojená tým, že by Irán mohol Rusko zásobovať raketami zem-zem.

Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na dva zdroje oboznámené so záležitosťou.

Nemenovaný diplomat OSN pre AP takisto uviedol, že Irán plánuje predať Rusku stovky rakiet a bezpilotných lietadiel, čo je podľa neho v rozpore s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN z roku 2015, ktorá nadväzovala na iránsku jadrovú dohodu.

Rusko ako signatár zmienenej dohody by tým rezolúciu porušilo. Kľúčovou otázkou tiež zostáva, čo Rusko dodá Iránu výmenou za drony a rakety, podotkol diplomat, ktorý si želal ostať v anonymite. Dodal, že dodávky zbraní ešte neboli odoslané, ale sú podľa neho objednané.

Obavy z dodania ďalších zbraní do Ruska prichádzajú po tom, čo Irán v lete predal Rusku stovky útočných bezpilotných lietadiel, pripomína AP. (TASR)

8. 12. 2022
|
06:14
|
Svet

Spojené štáty odsúdili akékoľvek "ľahkovážne" výroky o jadrových zbraniach po tom, čo ruský prezident Putin vyhlásil, že Rusko by použilo jadrové zbrane len ako reakciu na nepriateľský útok.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price povedal, že jadrové veľmoci na celom svete, vrátane Číny, Indie, Spojených štátov i samotného Ruska, majú od studenej vojny jasno v tom, že "jadrová vojna sa nikdy nesmie viesť a nikdy sa nedá vyhrať". (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Európska komisia navrhla deviaty balík sankcií proti Rusku Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 5. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 7. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 1. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 2. Sodastream sa mení
 3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 5. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 6. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 7. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 8. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 560
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 828
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 278
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 522
 5. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 2 939
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 691
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 565
 8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 757
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Policajná eskorta privádza obvineného advokáta Adama Puškára na súd.

Študenta Daniela Tupého zavraždili na Tyršovom nábreží v Bratislave takmer pred 18 rokmi.


43m
V popredí kapitáni mužstiev Martin Škrtel a Emir Spahič v kvalifikačnom zápase Bosna a Hercegovina - Slovensko 0:1 (0:0). Zenica, 6. septembra 2013.

Slovensko hrá v nedeľu večer v kvalifikácii EURO 2024 proti Bosne a Hercegovine.


2 h
Herec Michal Kubovčík.

Človeku dávajú tvar neúspechy, vraví herec.


24. mar

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


11 h

Neprehliadnite tiež

Posúvanie času posunuli v Libanone až na koniec mesiaca ramadán.

Vláda sa rozhodla na poslednú chvíľu, niektoré inštitúcie zmenu implementovali.


SITA 4 h
Tornádo spôsobilo v štáte Mississippi rozsiahle škody.

Vyčíňanie tornáda si v štátoch Mississippi a Alabama vyžiadalo najmenej 26 mŕtvych.


SITA 6 h
Ruský prezident Vladimir Putin počas videorokovania s ruskou bezpečnostnou radou.

Analytik Nikolaj Sokol hovorí o významnej zmene ruského postoja.


TASR 6 h
Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 9 h
SkryťZatvoriť reklamu