MOSKVA. Rusko je podľa údajov z minulého roka medzi päticou krajín, v ktorých sa najrýchlejšie šíri vírus HIV, spôsobujúci ochorenie AIDS.
Informuje o tom ruský denník Kommersant s odvolaním sa na údaje Programu OSN pre boj proti vírusu HIV a chorobe AIDS a Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.
Prvá je Juhoafrická republika
Z 1,5 milióna nových prípadov vo svete pripadlo na Rusko 3,9 percenta.
Rýchlejšie ako v Rusku sa HIV šíri len v Juhoafrickej republike, na ktorú pripadlo 14 percent nových prípadov, Mozambiku (6,5 percenta), Nigérii (4,9 percenta) a v Indii (4,2 percenta), píše Kommersant.
Tieto údaje sú podľa denníka blízke štatistike ruského ministerstva zdravotníctva, podľa ktorej vlani v krajine pribudlo skoro 59-tisíc nových prípadov.
Ministerstvo ale pripúšťa, že o svojej diagnóze nevie každý jedenásty Rus.
Epicentrom pandémie AIDS / HIV podľa expertov zostávajú africké štáty ležiace na juh od Sahary; skoro tretina z 1,5 milióna nových prípadov nákazy vírusom HIV pripadla vlani na Juhoafrickú republiku, Mozambik, Nigériu, Tanzániu a Ugandu.
Hoci počet nových prípadov sa od roku 2000, keď ich bolo 2,9 milióna, znížil, počet ľudí s HIV vo svete počas dvoch desaťročí vzrástol z 26 miliónov na 38 miliónov.
To odráža aj úspechy antiretrovírusovej liečby, keď pacienti s HIV žijú oveľa dlhšie, poznamenal denník.
Za Ruskom v tempe šírenia HIV vlani podľa údajov UNAIDS a ECDC "zaostali" nielen Tanzánia, Uganda, Zambie či Keňa, ale tiež Brazília, zdôraznil Kommersant.
Alexej Lachov, pôsobiaci v koordinačnej rade UNAIDS, však upozornil, že v prípade Ruska ide o odhady, pretože Moskva od roku 2018 oficiálne údaje OSN neposkytuje.

Situácia sa zlepšuje, ale stále nie je dobrá
ECDC síce každoročne zaraďuje Rusko medzi krajiny, kde je situácia s HIV najhoršia, avšak z výročných správ európskeho strediska tiež vyplýva, že sa situácia každým rokom zlepšuje.
Kým v roku 2017 pripadalo 71,1 prípadu nakazenia na 100-tisíc obyvateľov, v roku 2019 to bolo 54,9 prípadu, čo bol aj tak najhorší údaj v Európe.
"Sledujeme presvedčivý trend, podľa ktorého sa prírastok nových prípadov HIV znižuje. Vlani to bolo skoro 59-tisíc ľudí, čo je o dve percentá menej oproti roku 2020," povedal denníku hlavný expert ruského ministerstva zdravotníctva na HIV Alexej Mazus.
V súčasnosti v Rusku podľa neho žije viac ako 850-tisíc ľudí s HIV, zatiaľ čo úrad na ochranu zdravia spotrebiteľov Rospotrebdozor uvádza číslo 1,1 milióna laboratórne potvrdených prípadov, dodal Kommersant.
Akokoľvek ministerstvo hovorí o znižovaní počtu nových prípadov, stále je to priveľa, namieta Lachov, ktorý tento rok očakáva väčší prírastok nakazených aj vzhľadom na anexiu ďalších ukrajinských území.
Pozastavil sa tiež nad príliš všeobecným spôsobom testovania na HIV v Rusku, pretože na najzraniteľnejšie skupiny vlani pripadli len tri percentá testov.
Mazus pripúšťa, že problém predstavuje vysoká intenzita epidémie v najzasiahnutejších regiónoch, kde sú za vysokými číslami nakazení medzi narkomanmi.
Server RBK v stredu upozornil na skoršie vyjadrenia expertov Rospotrebdozoru, podľa ktorých v Rusku je nakazených HIV na 100-tisíc obyvateľov desaťkrát viac ako v Európskej únii a že nakazený je už každý stý Rus, resp. s HIV žije v Rusku až 1,5 milióna ľudí.