SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Ukrajina Rusko Online: Moldavská polícia našla pri hraniciach s Ukrajinou raketu

Vojna na Ukrajine pokračuje.

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

5. 12. 2022
|
23:13
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že Rusko si pripomenulo výročie Budapeštianskeho memoranda novými raketovými útokmi na ukrajinské územie.

Podpisom Budapeštianskeho memoranda 5. decembra 1994 Rusko, Británia a USA poskytli bezpečnostné záruky trom bývalým sovietskym republikám – Ukrajine, Kazachstanu a Bielorusku – výmenou za vzdanie sa všetkých jadrových zbraní zo sovietskej éry, ktoré boli rozmiestnené na ich území.

Signatári memoranda sa okrem iného zaviazali, že budú rešpektovať suverenitu a existujúce hranice Ukrajiny, Bieloruska a Kazachstanu.

Osud tohto dokumentu dáva odpovede na mnohé dnešné otázky o Rusku, povedal Zelenskyj. "Len niečo podpíšte s týmito teroristami - nebude mier. Stačí sa s nimi na niečom dohodnúť – určite to porušia," uviedol.

Ukrajinský prezident dodal, že "iba likvidácia ruských teroristických kapacít, oslobodenie celej Ukrajiny a odsúdenie vrahov môže priniesť mier". (TASR)

5. 12. 2022
|
21:50
|
Svet

V Prahe vystavili inštaláciu ohyzda s tvárou ruského prezidenta Putina. Postava zatvára plynový ventil a pravú ruku má zdvihnutú v nacistickom pozdrave.

Inštalácia upozorňuje na postoj Ruska, ktoré vojensky napadlo Ukrajinu a svoje nerastné bohatstvo zneužíva na presadzovanie geopolitických záujmov. Vytvoril ju amatérsky sochár a kováč Daniel Dostál v rámci medzinárodného stretnutia umeleckých kováčov v Helfštýně.

"Sochu sme sa rozhodli inštalovať preto, že je potrebné burcovať verejnosť v Českej republike a tiež vyslať signál na Ukrajinu a do Ruska, že českým ľuďom nie je jedno, čo sa deje na Ukrajine," vysvetlil jeden z iniciátorov akcie Dalibor Dědek. Je tiež súčasťou platformy Darček pre Putina, ktorá pomáha pri nákupe vojenského materiálu pre ukrajinskú armádu.

Začiatkom roka 2023 majú netradičnú socha podľa Dědka vydražiť za aspoň šesťmiestnu sumu a nakúpiť zbrane pre ukrajinskú armádu, aby mohla bojovať proti ruským okupantom.

Cieľom pondelkovej inštalácie 157 centimetrov vysokej sochy je tiež podporiť iniciatívu za odpojenie ruskej ambasády v Prahe od energií. Diplomati by tak sami pocítili dôsledky ruských raketových útokov na ukrajinskú kritickú infraštruktúru, ktoré komplikujú život miliónov civilistov, tvrdia organizátori.

"Socha sa nemá páčiť, má skôr provokovať, aby sme si všetci uvedomili, že mier, ktorý nás obklopuje, je veľmi krehký. Že stovky kilometrov od nás vojaci zabíjajú ženy a deti a rúcajú. Je to blízko a týka sa nás to," doplnil Dědek.

Do roku 2020 stál na Námestí Interbrigád pomník ruského maršala Ivana Koneva, ktorý sa podieľal na oslobodení Prahy v máji 1945. Podieľal sa však aj na krvavom potlačení povstania v Budapešti v roku 1956 a na tzv. druhej berlínskej kríze, ktorá vyústila do stavby Berlínskeho múra.

(TASR)
5. 12. 2022
|
21:31
|
Svet

Ruský prezident Putin podpísal zákaz organizovania protestov na ďalších miestach. Protesty budú po novom zakázané v areáli vládnych budov, škôl, v blízkosti kostolov, letísk, prístavov, železničných staníc a kritickej infraštruktúry.

Predtým bolo v Rusku zakázané organizovať protestné akcie v blízkosti prezidentských rezidencií, súdov, väzníc a budov operatívnych zložiek.

Krajské úrady môžu dodatočne zakázať usporadúvania ďalších demonštrácií na základe "historických, kultúrnych a iných objektívnych charakteristík subjektu".

Putin v pondelok podľa RIA Novosti podpísal takmer 50 zákonov. (TASR)

5. 12. 2022
|
20:44
|
Svet

Ukrajinská energetická spoločnosť oznámila zavedenie núdzových odstávok. Deje sa tak po najnovšej vlne ruských útokov na ukrajinskú energetickú sieť. Odstávky sú potrebné pre udržanie rovnováhy medzi výrobou a spotrebou elektriny.

"Prioritne bude elektrina dodávaná do zariadení kritickej infraštruktúry," napísala Ukrenergo na sociálnej sieti Telegram.

Dodala, že "situácia je zložitá, ale pod kontrolou". Napriek tomu niektoré elektrárne nebudú môcť istý čas pracovať na plný výkon. Spoločnosť zároveň uviedla, že pokračujú núdzové opravy. (TASR)

5. 12. 2022
|
20:27
|
Svet

Rumunsko začalo dodávať plyn do Moldavska, ktoré v dôsledku vojny na Ukrajine zápasí s energetickou krízou. Plynovod s dĺžkou 43 kilometrov čiastočne financovala Únia.

Kapacita dosahuje ročne približne 1,5 miliardy kubických metrov (m3), čo stačí na pokrytie ročných potrieb Moldavska.

Moldavská prezidentka Maia Sanduová varovala, že krajina čelí v dôsledku vojny na Ukrajine túto zimu "dramatickej energetickej kríze".

Ruský plynárenský koncern Gazprom prudko znížil dodávky suroviny do Moldavska, navyše, krajina sa už nemôže spoliehať na dovoz elektrickej energie zo susednej Ukrajiny, ktorej energetickú infraštruktúru ťažko poškodili ruské letecké útoky.

Ukrajina pôvodne vykrývala približne 30 percent potrieb Moldavska v oblasti elektrickej energie. Zvyšných 70 percent pochádzalo z elektrárne v separatistickom regióne Podnestersko. Ruskom podporovaní separatisti však dodávky do zvyšných oblastí Moldavska v novembri zastavili. (TASR)

5. 12. 2022
|
19:46
|
Svet

Španieli našli tri zásielky pre ukrajinské konzuláty so zvieracími očami. Úrady už minulý týždeň odhalili niekoľko listových bômb, jedna takáto nezachytená zásielka ľahko zranila zamestnanca ukrajinskej ambasády.

Podobnú zásielku so zvieracími očami dostala ukrajinská ambasáda v Madride v piatok.

Šesť listov s bombami podľa španielskeho zdroja, na ktorého sa odvoláva Reuters, odoslal niekto z mesta Valladolid, ktoré leží asi 190 kilometrov severozápadne nad Madridom.

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí doteraz napočítalo 21 podobných výhražných zásielok zaslaných na jej zastupiteľské úrady v 12 krajinách. (ČTK)

5. 12. 2022
|
18:39
|
Svet

Ruská prokuratúra navrhla pre opozičného politika Jašina deväťročné väzenie. Dôvodom pre začatie trestného konania bola jeho analytická relácia na YouTube, v ktorej zverejnil materiálu BBC o ukrajinskom meste Buča.

Jašin následne citoval stanovisko ruského ministerstva obrany, ktoré tvrdilo, že zábery nakrútené západnými novinármi v Buči sú "provokáciou kyjevského režimu". Vyšetrovatelia Jašinovi vyčítajú, že jednoznačne nepovedal, že s týmto tvrdením ruského ministerstva súhlasí. (TASR)

5. 12. 2022
|
18:30
|
Svet
Dôležité

Rusko stále zhromažďuje vojakov v Bielorusku, smerujú tam aj čerství odvedenci. Médiá píšu o pláne nového útoku na sever Ukrajiny. Vylúčiť sa nedá, no pre agresora by nemusel dopadnúť dobre. (SME)

5. 12. 2022
|
18:28
|
Svet

Moskva tvrdí, že Ukrajina sa pokúsila napadnúť dve armádne letiská. Malo ísť o letiská v Riazanskej a Saratovskej oblasti. Ruská protivzdušná obrana podľa ministerstva útočné drony zneškodnila.

Na jednom z letísk zomreli traja ruskí vojaci a ďalší štyria utrpeli zranenia, oznámilo tiež ministerstvo.

Už ráno ruské médiá informovali, že na dráhu ruského vojenského letiska Engels pri Saratove dopadol dron a poškodil pri tom dva strategické bombardéry. V rovnakom čase médiá písali o výbuchu cisterny s palivom na letisku pri Riazane a troch mŕtvych v súvislosti s týmto incidentom. (ČTK)

5. 12. 2022
|
17:26
|
Svet

Ukrajinské letectvo zostrelilo viac ako 60 ruských rakiet. „Bolo odpálených 38 riadených striel Ch-101/Ch-555 z ôsmich lietadiel Tu-95 z oblasti Kaspického mora a okresu Volgodonsk v Rostovskej oblasti," uviedlo ukrajinské letectvo.

Nepriateľ zasiahol aj 22 riadenými strelami Kalibr z lodí Čiernomorskej flotily. Ukrajinské letectvo dodalo, že na Ukrajinu zaútočili aj z Čierneho mora bombardéry dlhého doletu s tromi riadenými strelami Ch-22, ako aj stíhačky Su-35 so šiestimi riadenými vzdušnými raketami Ch-59 a jedným Ch-31P. (SITA)

5. 12. 2022
|
17:08
|
Svet

V Chorvátsku evakuovali po sérii bombových hrozieb niekoľko budov. Išlo o policajné stanice, nákupné centrá a súdy. Chorvátske médiá uviedli, že polícia doteraz žiadne výbušné zariadenia nenašla.

Jednou z evakuovaných budov bol aj najvyšší súd. Jeho predseda Radovan Dobronič pre televíziu HRT povedal, že informáciu o bombovej hrozbe dostal počas rokovania s delegáciou ukrajinského najvyššieho súdu. "Zdá sa mi, že to bolo urobené zámerne v tejto chvíli," povedal.

Anonymné vyhrážky pravdepodobne súvisia s diskusiou o tom, či by sa Chorvátsko ako člen Európskej únie a NATO malo pripojiť k výcviku ukrajinských vojakov v rámci boja proti ruskej invázii, uvádza AP.

Chorvátska vláda je tomu naklonená. Prezident Zoran Milanovič to odmieta a tvrdí, že by to znamenalo priame zapojenie Chorvátska do vojny na Ukrajine. (TASR)

5. 12. 2022
|
16:50
|
Svet
Dôležité

Ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila väčšinu ruských striel, oznámil prezident Zelensky. Počet zásahov protivzdušnej obrany nespresnil a dodal, že Ukrajina útok očakávala a  technici už začali pracovať na obnove elektriny. 

(ČTK)
5. 12. 2022
|
16:31
|
Svet

Po zásahoch ruských rakiet zostalo bez elektriny zhruba 40 percent Kyjevskej oblasti. Škody nemajú kritické následky, oznámil gubernátor oblasti Oleksij Kuleba.

Starostal ukrajinskej metropoly Vitalij Kličko nabáda obyvateľov, aby naďalej brali vážne poplašné sirény. Eergetická spoločnosť Ukrenergo uviedla, že ruské údery zasiahli infraštruktúru a spôsobili núdzové výpadky elektriny. Nešpecifikovala presne, ktoré zariadenia sú poškodené alebo vyradené. (Sky News)

5. 12. 2022
|
16:17
|
Ekonomika

Sankcie uvalené na ruskú ropu zásadným spôsobom zásobovanie Slovenska neovplyvnia. „Ak nás niekto ohrozuje, tak je to Putin a jeho rakety, ktoré majú negatívny dopad na prepravu ropy," povedal minister hospodárstva Hirman. (SITA)

5. 12. 2022
|
15:51
|
Svet

Pri ruských raketových útokoch na infraštruktúru v Odeskej oblasti sa zranila jedna osoba, oznámil Kyrylo Tymošenko z kancelárie prezidenta Ukrajiny. (Kyiv Independent)

5. 12. 2022
|
15:42
|
Svet

Ruský prezident Putin prišiel osobne skontrolovať Kerčský most, ktorý spája Ruskom nelegálne anektovaný Krym s ruskou pevninou. Stavbu v októbri poškodil mohutný výbuch. Putin cez most prešiel v osobnom aute.

(ČTK)
Putin na Kerčskom moste.
Zdroj TASR/AP
5. 12. 2022
|
15:34
|
Svet
Dôležité

V Moldavsku došlo k výpadkom elektriny, polícia tiež našla pri meste Briceni blízko hraníc s Ukrajinou raketu. Oblasť je uzavretá.

Moldavské úrady zatiaľ incident verejne nekomentovali. Nie je ani jasné, komu strela patrila.

"Hliadka hraničnej polície objavila neďaleko mesta Briceni raketu. Výbušný predmet bol nájdený po dnešnej masívnej vlne ruského bombardovania ukrajinského územia," píše portál Prima Sursa.

Pohraničná služba podľa neho posilnila v oblasti ochranu a región je uzavretý. Na miesto vycestovali špecializované zložky moldavských bezpečnostných síl, píše Prima Sursa.

"Strela sa našla v sade," uviedol ukrajinský server RBK Ukrajina s odvolaním sa na portál Noi.md, ktorý na svojom telegramovom účte zverejnil fotografie, ktoré podľa neho raketu zachytávajú.

Mesto Briceni sa nachádza na severe Moldavska pri hraniciach s Ukrajinou.

"Vzdušné sily Ukrajiny nás informovali, že spresňujú informácie o tejto rakete. Bohužiaľ, nie je to prvýkrát, čo sa dôsledky ruskej agresie prejavujú na území susedných štátov. Toto všetko sa deje preto, lebo rakety lietajú rýchlo, ďaleko a dokonca aj zasiahnutá strela môže potom zmeniť svoj kurz a dopadnúť ďalej, ako letela,“ vyjadrilo sa Moldavsko.

(Hromadske, The Guardian, ČTK)
5. 12. 2022
|
15:16
|
Ekonomika

Európska únia počas novembra aj napriek poklesu teplôt obmedzila spotrebu plynu o štvrtinu. V Nemecku a Taliansku, čo sú dvaja najväčší spotrebitelia plynu spomedzi členských krajín, padol dopyt o 21 až 23 percent. (TASR)

5. 12. 2022
|
15:13
|
Svet

Deväť lodí s 336-tisíc tonami poľnohospodárskych produktov vyplávalo v predchádzajúcich dňoch z Odesy, oznámilo ukrajinské ministerstvo infraštruktúry. Naplánovaných je  viac ako 60 plavieb do Etiópie, Sudánu, Južného Sudánu, Somálska, Konga, Kene a Jemenu. (SITA)

5. 12. 2022
|
15:09
|
Svet

Energetická situácia na Ukrajine je stále zložitá. Štátna spoločnosť Ukrenerho uviedla, že cez víkend nariadila minimálny počet núdzových odstávok, čiastočne pre zvýšenie kapacity jadrových elektrární.

Firma tiež zaznamenala nárast spotreby elektriny v dôsledku začiatku týždňa a poklesu teplôt v celej krajine. (SITA)

5. 12. 2022
|
14:49
|
Ekonomika

Nemecký koncern RWE začal pre nedodanie plynu arbitrážne konanie proti ruskému Gazpromu. RWE nie je v Nemecku prvý, kto sa za obmedzenie dodávok ruského plynu snaží od Gazpromu domôcť odškodného.

Na konci novembra spoločnosť Uniper, ktorá je najväčším dovozcom ruského zemného plynu do Nemecka, oznámila, že proti Gazpromu začala arbitrážne konanie. (ČTK)

5. 12. 2022
|
14:47
|
Svet
Dôležité

Podozrivé zásielky dostali ambasády Ukrajiny už v dvanástich štátoch. Celkovo došlo v uplynulých týždňoch k 21 prípadom, keď dostali podozrivé listy alebo balíky, uviedol hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko. (TASR)

5. 12. 2022
|
14:24
|
Svet

Ruské rakety dopadli na budovy v Novosofiivke pri Záporoží a zabili dvoch ľudí a ďalších dvoch zranili, oznámil gubernátor Záporožskej oblasti Oleksandr Staruch. Explózie hlásili ja vo Ľvove, Ternopile, Chmelnyckej oblasti a meste Kryvyj Rih.

V Sumskej oblasti na severe nálety spôsobili výpadky prúdu. Starosta Mykolajivu na juhu pri Čiernom mori informoval o odpojení prúdu kvôli hrozbe útokov. (Kyiv Independent)

5. 12. 2022
|
14:13
|
Svet

Teploty na Ukrajine klesajú a vojaci v prvej línii budú čeliť úplne novým výzvam. V prípade Ruska poveternostné podmienky sťažujú okupačným jednotkám použitie presných zbraní, povedal vojenský analytik Sean Bell pre Sky News.

Taktiku boja už ovplyvnilo napríklad aj zo stromov opadané lístie. "Pre vojakov a techniku je náročné ukryť sa pred dronmi. Bez adekvátneho vojenského a osobného vybavenia sa môže stať, že budú čeliť rovnakým ťažkostiam ako Nemci pri Stalingrade," dodal anylytik. Odhaduje sa, že pri Stalingrade počas zimy 1942/43 doplatilo na kruté poveternostné podmienky životom približne stotisíc vojakov nemeckej armády. (Sky News)

5. 12. 2022
|
13:44
|
Svet
Dôležité

Rusko spustilo novú vlnu raketových útokov na územie Ukrajiny. Sirény leteckého poplachu sa ozvali vo viacerých oblastiach vrátane Kyjeva. Podrobnosti o obetiach a škodách sa zisťujú.

Vystrelenie rakiet potvrdil hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat. Podľa denníka The Guardian malo ísť o viac než 100 rakiet s plochou dráhou letu vypálených z bombardérov a z mora.

Niektoré z rakiet už dosiahli územie Ukrajiny, pričom čas dopadu Kyjev odhadol na 14.15 h miestneho času . Mohlo by pritom dôjsť aj k odpáleniu druhej vlny rakiet namierených na Kyjev, a to v priebehu niekoľkých minút.

"Neignorujte poplach," upozornil šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.

(TASR)
5. 12. 2022
|
13:27
|
Svet

Personál detskej nemocnice v Chersone bránil opustené deti pred deportáciami do Ruska. Miestni lekári vytvárali deťom falošné záznamy o vážnych ochoreniach, aby zabránili ich prevozu. Obávali sa, že ich odvezú do Ruska. (TASR)

5. 12. 2022
|
13:08
|
Svet

Ukrajinskí partizáni zničili v okupovanom Mariupoli na pobreží dva ruské systémy protivzdušnej obrany S-300, informoval poradca legitímneho mariupoľského starostu Petro Andriuščenko.

Ten uviedol, že „v noci z piatka na sobotu medzi druhou a treťou hodinou“ bola zasiahnutá jedna z ruských základní protivzdušnej obrany a vybavenie okupantov.

„Od mariupoľského odboja máme potvrdenie o zničení minimálne dvoch systémov protivzdušnej obrany S-300 a dvoch zariadení vojenskej techniky na kolesách,“ poznamenal Andriuščenko. (SITA)

5. 12. 2022
|
12:52
|
Svet

Ruská armáda posiela na frontovú líniu lepšie vycvičených mobilizovaných vojakov. Majú ale veľa zastaralého vybavenia a doplácajú na problémy s doplňovaním zásob, oznámil generál Oleksander Syrskyj, veliteľ pozemných síl Ukrajiny.

"Na východnom fronte je situácia veľmi napätá, nepriateľ útočí na naše jednotky každý deň. Rusko je po mobilizácii nebezpečnejšie.  Nasadilo nové brigády, nové prápory, ktoré už majú za sebou výcvik. Na nich ruská armáda čakala, pretože bola vyčerpaná,„ vyhlásil Syrskyj.

Generál tiež uviedol, že napriek zvýšenému ohrozeniu ruské sily postupovali len pomaly okolo mesta Bachmut, kde sa nachádza jedna z hlavných bojových zón na východe Ukrajiny. (Sky News)

5. 12. 2022
|
12:30
|
Svet

Z územia Kaspického mora letia rakety na Ukrajinu. Poplach už platí pre celé územie okrem okupovaného Krymu. Strely s plochou dráhou letu odpálili z lietadiel aj lodí. (Hromadske)

5. 12. 2022
|
12:23
|
Svet

Španielska polícia odhalila obchodníkov s marihuanou, ktorí svoju činnosť kryli humanitárnou pomocou pre Ukrajinu. Zatkli tri desiatky ľudí, medzi nimi sú Ukrajinci, Nemci, Španieli a Maročania.

Zásahy sa uskutočnili v južnom v regióne Andalúzia. Našli aj 800-tisíc eur, niekoľko strelných zbraní či nepriestrelné vesty.

Marihuanu zvážali z rôznych častí regiónu do mesta Mijas pri Málage, kde ju mali v škatuliach, v ktorých sa mala nachádzať humanitárna pomoc pre Ukrajinu. Chceli ju distribuovať do celej Európy.

Drogu členovia skupiny prevážali v dodávkach s ukrajinskými poznávacími značkami a kontrolám spočiatku unikali vďaka tomu, že policajti ich transport považovali za humanitárny.

Policajti najprv odhalili dve autá s ukrajinskou poznávacou značkou, ktoré prevážali 109 kilogramov marihuany v kartónových škatuliach. Neskôr odhalili ďalších členov skupiny a ich sklad aj dodávateľov. (ČTK)

5. 12. 2022
|
12:18
|
Svet
Dôležité

Z dvoch ruských vojenských letísk s bombardérmi prichádzajú informácie o výbuchoch. Ukrajina sa k útokom oficiálne nehlási, Zelenského poradca len ironicky reagoval, že v Kremli neštudovali Galilea. Letisko Engeľs pritom leží asi 600 kilometrov od hranice. (SME)

5. 12. 2022
|
12:03
|
Svet

Nemecký kancelár Scholz varoval západné krajiny pred vypuknutím novej studenej vojny, v rámci ktorej by sa svet znova rozdelil do dvoch blokov. Západ tiež vyzval na budovanie nových partnerstiev vo svete. (TASR)

5. 12. 2022
|
12:01
|
Svet

Loď naložená darovanou ukrajinskou pšenicou smerujúca do Etiópie zakotvila v prístave v Džibutsku. Ukrajinské veľvyslanectvo v Etiópii potvrdilo, že loď s nákladom dorazila do prístavu Doraleh.

Ďalšie nákladné plavidlo s 30-tisíc tonami pšenice sa v súčasnosti nachádza v ukrajinskom prístave Čornomorsk a počas nasledujúcich dní by malo taktiež vyplávať smerom do Etiópie. Tretia loď s 25-tisíc tonami pšenice by tiež mala čoskoro vyplávať, avšak do Somálska, ktorému hrozí hladomor, píše DPA.

Ukrajina plánuje vyslať dovedna 60 dodávok obilia krajinám, ktoré sú najviac ohrozené hladomorom - vrátane Konga, Kene, Južného Sudánu, Sudánu a Jemenu.

(TASR)
5. 12. 2022
|
11:48
|
Svet

V Rusku vytvárajú jednotnú elektronickú databázu brancov. Má zabezpečiť úplnú kontrolu nad ľuďmi, ktorí spĺňajú podmienky mobilizácie. Predvolanie bude možné oznámiť aj vo forme SMS správ, e-mailov alebo cez sociálne siete.

Prebieha digitalizácia vojenských ​dokumentov a archívov vojenských komisií, informovalo ukrajinské vojenské spravodajstvo s tým, že hlavným cieľom projektu je vytvorenie automatizovaného systému kontroly ľudí, ktorí majú byť mobilizovaní a nenachádzajú sa v mieste svojho trvalého bydliska. (Hromadske)

5. 12. 2022
|
11:27
|
Svet
Dôležité

Bezpečnostné kamery zachytili výbuch na ruskej vojenskej základni Engeľs v Saratovskej oblasti, poškodiť mal dva bombardéry typu Tu-95. Na letisku pri Riazani juhovýchodne od Moskvy zas vybuchla cisterna. Dôvod zatiaľ nie je jasný.

Ruské úrady sa k týmto správam zatiaľ nevyjadrili.

Na sociálnych sieťach sa objavili videozábery zverejnené obyvateľmi miest Engeľs a Saratov, podľa ktorých došlo na leteckej základni Engeľs v pondelok o 6.00 h miestneho času k najmenej jednému silnému výbuchu.

Gubernátor Saratovskej oblasti Roman Busargin vydal medzitým vyhlásenie, v ktorom občanov vyzval, aby zachovali pokoj. Správy o výbuchu na základni však nepotvrdil ani nevyvrátil.

"Nie je dôvod na znepokojenie. Nebola poškodená žiadna civilná infraštruktúra. Informácie o udalostiach vo vojenských objektoch preverujú bezpečnostné zložky," vyhlásil gubernátor.

Rádio Slobodná Európa cituje nezávislý ruský telegramový kanál Astra, ktorý s odvolaním sa na anonymné zdroje napísal, že pri útoku na základňu Engeľs utrpeli zranenia aj dvaja členovia tamojšieho personálu.

O výbuchu cisterny na letisku pri Riazani informovala aj ruská agentúra RIA Novosti s tým, že poškodené bolo jedno lietadlo. Pri útoku zahynuli traja ľudia a šesť utrpelo zranenia.

Výbuch sa podľa spravodajského portálu Visegrád 24, citovaného Rádiom Slobodná Európa, odohral na leteckej základni Ďagilevo, kde sa tiež nachádzajú strategické bombardéry. Úrady v Riazanskej oblasti sa k týmto správam nevyjadrili. (TASR)

5. 12. 2022
|
11:20
|
Svet

Španielska polícia zadržala tri obálky adresované konzulátom Ukrajiny, ktoré obsahovali zvieracie oči. Zásielky mali dostať zastupiteľstvá v Madride, Barcelone a Malage, oznámilo ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí. (NEXTA)

5. 12. 2022
|
10:55
|
Svet

Ukrajinská armáda chce pokračovať v ofenzíve aj v zime, aby udržala okupantov pod tlakom a nedovolila im sa skonsolidovať. Tvrdí to americký Inštitút pre štúdium vojny s tým, že väčšina mobilizovaných v ruskej armáde nemá vybavenie a výcvik.

Hovorca Východnej skupiny ukrajinských ozbrojených síl Serhij Čerevatyj uviedol, že zamrznutá pôda umožňuje postup ťažkých kolesových a pásových vozidiel a že ukrajinské sily pripravujú takéto vozidlá na zimné operácie.

(SME)
5. 12. 2022
|
10:37
|
Domov

Z Ukrajiny na Slovensko prišlo v uplynulom v týždni 17 666 osôb. O dočasné útočisko požiadalo 734 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 17 730 ľudí. 

Pre porovnanie, v týždni od 21. novembra do 27. novembra prišlo z Ukrajiny na Slovensko 17 642 osôb. O dočasné útočisko požiadalo 704 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu v spomenutom týždni prešlo hraničnými priechodmi 17 810 ľudí, informovala hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu na Ukrajine prekročilo 1 009 872 osôb, udelených bolo 102 675 dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali 786 691 osôb. (SITA)

5. 12. 2022
|
10:19
|
Svet

Albert Apšev, proruský starosta okupovaného mesta Alčevsk, tvrdí, že Ukrajinci zasiahli raketometmi HIMARS budovu, pričom zomrelo deväť ľudí. Alčevsk leží zhruba 40 kilometrov západne od Luhansku a od frontu 60 kilometrov.

Predstaviteľ samozvanej Luhanskej republiky Andrej Maročko zverejnil fotografie poškodenej budovy, v ktorej podľa neho bývali utečenci a robotníci, ktorí pomáhali s obnovou boja poničených stavieb. Informácie však nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov. (SME)

5. 12. 2022
|
09:53
|
Svet

Ruské vojenské lietadlá výrazne obmedzili svoje operácie na Ukrajine. V priemere podnikajú útoky niekoľko desiatok misií denne, pričom v marci ich počet dosahovať až 300 za deň, uviedlo britské ministerstvo obrany.

Ruské letectvo prišlo doposiaľ na Ukrajine o viac než 60 lietadiel, z toho len v priebehu minulého týždňa o taktický bombardér typu Suchoj Su-24 a pozemné útočné lietadlo Suchoj Su-25.

"Pokles počtu letov sa dá zrejme pripísať pokračujúcej silnej hrozbe zo strany ukrajinskej protivzdušnej obrany, obmedzeniu dostupných letových hodín pre ruské lietadlá a zhoršujúcemu sa počasiu," uvádza ministerstvo s odvolaním sa na poznatky britských tajných služieb.

Napriek tomu bude ruské letectvo aj počas zimy pokračovať v svojich operáciách, pretože pozemné jednotky sú odkázané na identifikáciu svojich cieľov zo vzduchu, dodáva britský rezort obrany.

(TASR)
5. 12. 2022
|
09:50
|
Svet

Okupanti stratili za 24 hodín ďalších 540 vojakov, celkovo 91 690, oznámilo ukrajinské velenie. Ruská armáda prišla aj dva tanky, osem obrnených bojových vozidiel, šesť delostreleckých systémov a vrtuľník.

(SME)
5. 12. 2022
|
09:46
|
Svet

Najmenej jeden človek zomrel a traja ďalší boli zranení pri ruskom ostreľovaní mesta Kryvyj Rih v centrálnej Ukrajine. Tri rakety zasiahli priemyselný podnik, zabili jedného zamestnanca a troch zranili.

Zranených podľa Rezničenka hospitalizovali a sú v stabilnom stave, oznámil na Telegrame šéf regionálnej vojenskej administratívy Dnipropetrovskej oblasti Valentyn Rezničenko. (SITA)

5. 12. 2022
|
09:03
|
Domov

Na slovenský vianočný knižný trh mieri Mein Kampf na ruský spôsob. Kto stojí za proruskými knihami, ktoré vychádzajú na Slovensku? (SME)

5. 12. 2022
|
08:44
|
Svet

Ruské sily včera bombardovali ukrajinskú Chersonskú oblasť 46-krát mínometmi, tankmi, delostrelectvom a raketometmi. Zničili obytné a ďalšie budovy, uviedol zástupca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Tymošenko.

Podľa poradcu ukrajinského ministerstva vnútra Antona Geraščenka pri útokoch zomrela 65-ročná žena. (SITA)

5. 12. 2022
|
08:16
|
Šport

Rusko označuje latinku za písmo nepriateľov, chce ju preto zakázať v reklamných textoch. Výnimku by mali tvoriť písmená Z, V a O, ktoré používajú Rusi aj na podporu invázie na Ukrajinu. (Sportnet)

5. 12. 2022
|
08:00
|
Svet

Ukrajinské mestá budú v priebehu dňa opäť plánovane vypínať dodávky elektrického prúdu. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko sľúbil, že neplánovaných výpadkov bude čo najmenej.

„Kyjev sa vráti k stabilizačným vypnutiam podľa plánu," uviedol Kličko. 

Situácia v ukrajinskom energetickom systéme zostáva ťažká a podľa expertov na energetiku môžu nastať určité odchýlky od plánovaných vypnutí elektriny s cieľom dosiahnuť rovnováhu v systéme. (SITA)

5. 12. 2022
|
06:28
|
Svet

Ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin odsúdil "dramatický nárast" sexuálneho násilia zo strany ruských vojakov. Týka sa všetkých pohlaví a vekových skupín, detí aj starých ľudí, povedal Kostin.

Ruskí vojaci podľa neho používajú sexuálne násilie cielene ako "spôsob vedenia vojny na poníženie Ukrajincov". Zatiaľ čo pred štyrmi mesiacmi bolo zaregistrovaných len 40 prípadov sexuálneho násilia, teraz je to viac ako 110 prípadov a trend je výrazne rastúci. K tomu treba prirátať vysoký počet neohlásených prípadov.

Súvisiaci článokO mučení Rusmi na Ukrajine hovoria obete aj telá mŕtvych. Nejde o náhodné prípadyČítajte 

"V mnohých prípadoch sú ľudia znásilnení, mučení a potom zabití ruskými vojakmi. Znásilnenia sa často dejú pred príbuznými a deťmi," tvrdí Kostin v rozhovore pre denníky nemeckej mediálnej skupiny Funke a francúzske noviny Ouest-France.

Postihnuté sú najmä okupované oblasti. Podľa Kostina ruskí velitelia často znásilnenia nariaďovali alebo ich aspoň podporovali.

DPA poznamenala, že informácie poskytnuté generálnym prokurátorom nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov.

Kostin ďalej uviedol, že od začiatku ruskej invázie bolo na Ukrajine zabitých takmer 8500 civilistov vrátane 440 detí. Zranenia utrpelo viac ako 11.000 civilistov. Generálna prokuratúra doteraz zaznamenala 50.197 prípadov vojnových zločinov. (TASR)

5. 12. 2022
|
06:23
|
Svet

S ohľadom na súčasné chladné počasie vyzval ukrajinský prezident Zelenskyj obyvateľstvo na vytrvalosť a odolnosť. "Nepriateľ dúfa, že využije zimu proti nám — zima a útrapy sa stali súčasťou jeho teroru," uviedol vo videoposolstve.

"Musíme urobiť všetko, aby sme túto zimu prežili, bez ohľadu na to, aká bude krutá," dodal.

Vydržať túto zimu znamená podľa Zelenského vydržať všetko. Rusko má výhodu v podobe rakiet a delostrelectva. "My však máme niečo, čo okupant nemá a nebude mať. Chránime si svoj domov, a to nám dáva najväčšiu možnú motiváciu," zdôraznil ukrajinský prezident.

Ukrajinský ľud bojuje za slobodu a bráni pravdu. "Aby sme prežili zimu, musíme byť odolnejší a jednotnejší ako kedykoľvek predtým," povedal.

"Stojí za to vnímať túto zimu nie ako skúšku, ale ako čas, ktorý nás približuje k víťazstvu. Každý z týchto 90 zimných dní," konštatoval Zelenskyj. (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
 4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 2. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 3. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 4. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
 5. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
 6. Východ mieša karty v súboji pamiatok, hlasuje sa online
 7. Obnovené historické skvosty už bojujú o priazeň verejnosti
 8. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 611
 2. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 858
 3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 9 247
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 182
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 798
 6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 483
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 912
 8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 1 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu