SME
Utorok, 7. február, 2023 | Meniny má Vanda

Ruská ropa dostane cenový strop, Moskva sa vyhráža, že nebude exportovať (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

4. 12. 2022
|
19:29
|
Svet

Ukrajinci v Chersone čakajú, či sa ich blízki dostanú z ľavého brehu rieky Dneper. Ľavý breh rieky okupujú Rusi, pravý majú pod kontrolou Ukrajinci. Úrady oblasti dočasne pozastavili platnosť zákazu prekračovať rieku.

Evakuácia je podľa nich nevyhnutná kvôli silnému ruskému ostreľovaniu a očakávanému zintenzívneniu bojov.

Ukrajinci, ktorí zostávajú v Ruskom okupovanej časti Chersonskej oblasti môžu na vybraných miestach a za denného svetla rieku prekročiť až do pondelkového súmraku. Musia sa preukázať dôkazom o ukrajinskom občianstve.

Rieku však doteraz neprekročil jediný človek, zatiaľ čo asi dvadsať ľudí sklesnuto čakalo so skupinou vojakov a sanitkou v prístave za neustáleho zvuku neďalekého ostreľovania, uviedla agentúra Reuters. (ČTK)

4. 12. 2022
|
19:02
|
Ekonomika

Ruská vojna na Ukrajine viedla k zničeniu alebo krádeži odhadom 2,8 milióna ton obilia a 1,2 milióna ton olejnatých semien, uvádza Centrum pre výskum potravín a využitia pôdy Kyjevskej ekonomickej školy.

Výskumníci odhadujú, že kombinovaná hodnota ukradnutých a zničených poľnohospodárskych produktov k 10. novembru je 1,87 miliardy dolárov.

„Skladované obilie, olejnaté semená a iné poľnohospodárske produkty sú kategórie, ktoré sa strácajú v dôsledku fyzického poškodenia z aktívnej vojny a organizovaného kradnutia útočníkmi,“ uvádza sa vo výskume. (SITA)

4. 12. 2022
|
18:44
|
Svet

Dodávky elektriny do Chersonu sa zlepšili, obnovili ich už na 85 percent. V nedávno oslobodenom meste obnovili v piatok dodávky zhruba na tri štvrtiny kapacity, ale po ruskom ostreľovaní bolo mesto zasa úplne odpojené od elektriny.

V sobotu technici obnovili dodávky elektriny v meste na 75 percent a v nedeľu sa podarilo ďalšie zlepšenie.

Obyvatelia Chersonu žili deväť mesiacov pod ruskou okupáciou a teraz musia v niektorých štvrtiach znášať pravidelné silné ostreľovanie ruskými vojakmi, ktorí sa stiahli len na opačný breh rieky Dneper. (TASR)

4. 12. 2022
|
17:52
|
Svet

Predstavitelia Ukrajiny, Fínska a Baltských štátov kritizovali výroky francúzskeho prezidenta Macrona o bezpečnostných zárukách pre Rusko. Podľa Kyjeva či Pobaltia je to Moskva, kto by sa mal po ukončení invázie zaručiť Európe.

Macron v rozhovore s francúzskou televíziou TF1 naznačil, že v rámci budúcich rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine bude potrebné dať Rusku bezpečnostné záruky.

Macron povedal, že Západ by mal vopred zvážiť, ako sa postaví k ruským bezpečnostným požiadavkám ohľadom NATO, ak sa ruský prezident Putin rozhodne vrátiť k rokovaniam o mieri na Ukrajine.

Súvisiaci článokVojaci sa tešili z croissantov, civilisti by potrebovali kamióny humanitárnej pomoci. V Charkove sa Rusom hovorí Orkovia Čítajte 

"Jedným zo základných bodov, ktorými sa musíme zaoberať, je - ako Putin vždy hovoril - strach, že NATO príde priamo k jeho dverám, a tiež rozmiestnením rakiet, ktoré by mohli ohroziť Rusko," povedal Macron v rozhovore po rokovaní americkým prezidentom Bidenom vo Washingtone.

Jeho výroky v Kyjeve vyvolali silnú odozvu. "Niekto chce poskytnúť bezpečnostné záruky teroristickému a vražednému štátu? "pýtal sa šéf ukrajinskej bezpečnostnej rady Danilov. Zástupca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Podoľak uviedol, že svet namiesto toho potrebuje bezpečnostné záruky od Ruska, ktoré by malo za svoje činy zodpovedať.

(ČTK)
4. 12. 2022
|
17:24
|
Ekonomika
Dôležité

Rusko nebude exportovať ropu, ktorá podlieha cenovému stropu, na ktorom sa dohodli skupina G7 a Austrália, aj keby malo znížiť produkciu, povedal ruský vicepremiér Alexander Novak.

Novak označil cenový strop za veľké narušenie pravidiel voľného obchodu zo strany Západu, ktoré destabilizuje energetické trhy a spôsobí nedostatok na strane ponuky.

"Pracujeme na mechanizmoch zákazu využitia cenového stropu bez ohľadu na to, na akej úrovni je stanovený, pretože takýto zásah môže ešte viac destabilizovať trh," uviedol Novak. "Budeme predávať ropu a ropné produkty len krajinám, ktoré s nami budú spolupracovať za trhových podmienok, aj keby sme museli mierne znížiť produkciu." (TASR)

4. 12. 2022
|
17:09
|
Ekonomika

Poľsko, Estónsko a Litva podporili návrh Únie pre cenový strop na ruskú ropu stanovený na 60 dolárov za barel. Ministri v spoločnom vyhlásení napísali, že cenový strop pomôže zvýšiť účinnosť sankcií.

Poznamenali však, že cenové obmedzenie je "iba jedným prvkom reakcie Únie na agresiu Ruska proti Ukrajine".

"Ministri Estónska, Litvy a Poľska, zodpovední za európske záležitosti, sú za prijatie dohody o obmedzení cien ropy, ktorej cieľom je znížiť príjmy Ruska z predaja ropy," uvádza sa v spoločnom vyhlásení. (TASR)

4. 12. 2022
|
16:50
|
Svet

V OSN v New Yorku koluje návrh rezolúcie o zriadení tribunálu podobný tomu norimberskému. Ten by pohnal ruské vedenie k zodpovednosti za zločiny agresie na Ukrajine.

Existujú náznaky, že odpor USA voči tomuto návrhu sa môže zmierniť v dôsledku lobovania ukrajinského prezidenta Zelenského.

 "Je to niečo, na čom prezidentovi Zelenskému veľmi záleží. Je to niečo, čo Ukrajina chce, a myslím, že to bude mať veľkú váhu. Otázkou je, či budú mať na Valnom zhromaždení dostatok hlasov," uviedla americká veľvyslankyňa pre globálne trestné súdnictvo Beth Van Schaacková. (ČT24)

4. 12. 2022
|
16:19
|
Svet

Ukrajinskí vojaci sa už zúčastňujú na výcviku vo vojenskom výcvikovom priestore Libavá v Česku. Celkom by sa ich na výcviku malo zúčastniť štyritisíc.

Náčelník Generálneho štábu Armády generál Řehka pre iDnes.cz potvrdil, že ukrajinskí vojaci sa už nachádzajú v tomto výcvikovom priestore na severovýchode Česka.

Cvičenie vychádza z dvojstrannej dohody českej a ukrajinskej vlády; v budúcnosti však bude zaradený pod asistenčnú misiu EÚ. (TASR)

4. 12. 2022
|
16:03
|
Svet

Nemecký veľvyslanec v Spojenom kráľovstve Berger očakáva novú vlnu utečencov z Ukrajiny. Upozornil, že pre pokračujúce ruské útoky na ukrajinskú energetickú sieť môže v nasledujúcich týždňoch množstvo ľudí hľadať útočisko v Nemecku.

Berger to uviedol v rozhovore pre britskú spravodajskú stanicu Sky News. 

Ruský prezident Putin pokračuje v terorizovaní ukrajinských civilistov, povedal Berger. "Veľmi nás to znepokojuje, pretože tieto útoky na energetickú infraštruktúru znamenajú, že v mrazoch môže byť veľa ľudí nútených opustiť Ukrajinu. Takže v najbližších týždňoch očakávame ďalšiu vlnu utečencov," dodal.

Veľvyslanec v rozhovore tiež uviedol, že nevidí dôvod na optimizmus, pokiaľ ide o ukončenie vojny na Ukrajine diplomatickou cestou. (TASR)

4. 12. 2022
|
15:12
|
Ekonomika
Dôležité

Zástupcovia OPEC + sa dohodli, že ponechajú ťažobné limity bez zmeny. Neistota na trhu je teraz značná, ropné trhy musia najprv vyhodnotiť vplyv spomaľujúcej čínskej ekonomiky na dopyt a cenového limitu pre ruskú ropu na ponuku.

Nedeľňajšie rozhodnutie prichádza krátko po tom, ako sa krajiny skupiny popredných ekonomík sveta G7 dohodli na obmedzení cien ruskej ropy a pred zavedením sankcií na ruskú ropu, ktoré môžu mať zásadný vplyv na trh.

Zatiaľ nie je jasné, ako tieto opatrenia ovplyvnia globálny trh ani čo spraví Rusko, ktoré pohrozilo zastavením dodávok do krajín dodržiavajcúcich limit.

Ropa sa už aj tak obchoduje za nižšie ceny pre obavy, že šírenie ochorenia covid-19 v Číne a tamojšie obmedzenia v rámci politiky nulovej tolerancie znížia v jednej z najväčších ekonomík sveta dopyt po rope. Obavy z recesie v USA a Európe tiež zvyšujú vyhliadky na nižší dopyt po palivách vyrobených z ropy.

Táto neistota je dôvodom, prečo OPEC+ v októbri pristúpil k zníženiu produkcie o 2 milióny barelov denne od novembra, pričom toto zníženie zostáva v platnosti. Tiež to môže viesť k tomu, že organizácia ponechá úrovne produkcie ropy nezmenené alebo ich ešte zníži, aby zabránila ďalšiemu poklesu cien. Nižšie ceny totiž znamenajú nižší príjem pre vlády producentských krajín. (ČTK)

4. 12. 2022
|
14:33
|
Svet

Po týždňoch ruských vzdušných útokov na energetickú sieť na Ukrajine je bez dodávok elektriny stále viac než 500 obcí, uviedlo ministerstvo vnútra.

"Nepriateľ pokračuje v útokoch na základnú infraštruktúru krajiny. V súčasnosti je od dodávok elektriny odrezaných 507 obcí v ôsmich oblastiach našej krajiny," povedal pre ukrajinskú televíziu námestník ministra vnútra Jevhenij Jenin.

Najhoršie zasiahnutá je podľa neho Charkovská oblasť na severovýchode, kde je izolovaných 112 dedín. Ďalších 90 dedín nemá elektrinu v Doneckej a Chersonskej oblasti, zvyšné sú v Mykolajivskej, Zápozožskej a Luhanskej oblasti. (TASR)

4. 12. 2022
|
14:02
|
Svet

Syna bývalého agenta Alexandra Litvinenka navštívili náboroví príslušníci ruskej armády. Dúfali, že mladého muža naverbujú. Bývalý agent a prebehlík na stranu Západu bol v roku 2006 zavraždený v Londýne rádioaktívnym prvkom.

Anatolij Litvinenko uviedol, že pred niekoľkými týždňami ho chceli ruskí vojaci získať do vojenskej služby na Ukrajine. Vojaci zrejme nevedeli o tragickej minulosti, ktorá spája Litvinenkovho syna s režimom Putina.

"Približne v polovici októbra, takmer mesiac po tom, čo Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu v Rusku, niekto zaklopal na dvere moskovského bytu, ktorý je registrovaný ako moje oficiálne bydlisko," napísal  Litvinenko v novinách The Observer. (TASR)

4. 12. 2022
|
13:54
|
Svet

Ruský prezident Putin nemyslí mierové rokovania s Ukrajinou úprimne, zatiaľ čo vojnu posúva na novú úroveň "barbarstva". Uviedla námestníčka ministra zahraničných vecí USA pre politické záležitosti Victoria Nulandová.

Nulandová sa v Kyjeve stretla s ukrajinským prezidentom  Zelenským a ďalšími vysokopostavenými ukrajinskými predstaviteľmi, aby im vyjadrila podporu v čase ruských úderov na ukrajinskú energetickú sieť.

"Diplomacia je samozrejme cieľom každého, ale musíte mať ochotného partnera... A je úplne jasné, či už ide o útoky na energetickú infraštruktúru, či už ide o rétoriku z Kremľa a jeho všeobecný postoj, že Putin v tomto smere nie je úprimný alebo nie je pripravený," povedala Nulandová. (TASR)

4. 12. 2022
|
12:30
|
Svet

Podpora vojny na Ukrajine v ruskej verejnosti "výrazne klesá", uviedlo britské ministerstvo obrany v pravidelnej dennej správe. Odvolalo sa pritom na prieskum verejnej mienky v Rusku.

"Rusko pravdepodobne nasledujúcich niekoľko mesiacov nedosiahne veľké úspechy na bojisku na Ukrajine, preto udržať si rovnaký tichý súhlas obyvateľov s vojnou bude zrejme pre Kremeľ čoraz ťažšie," uviedli Briti.

Súvisiaci článokApolitickí Ukrajinci a jadrové elektrárne. Ako Rusko plánovalo obsadiť UkrajinuČítajte 

Britské ministerstvo poukázalo na správu nezávislého ruského média, ktoré si vyžiadalo prístup k údajom zozbieraným ruskou Federálnou službou ochrany pre interné použitie. Služba je zodpovedná za ochranu najvyšších ruských činiteľov.

"Údaje ukázali, že 55 percent Rusov dáva prednosť mierovým rozhovorom s Ukrajinou a iba 25 percent podporuje pokračovanie konfliktu," napísal rezort britskej obrany bez toho, aby identifikoval spomínané nezávislé ruské médium.

Na začiatku vojny podporovalo "špeciálnu vojenskú operáciu", ako Kremeľ vojnu nazýva, približne 80 percent Rusov, dodali Briti. (TASR)

4. 12. 2022
|
12:18
|
Svet

Počas bojov na Ukrajine zomrelo päť Gruzíncov, ktorí po boku ukrajinských vojakov bojovali od marca. Skupina gruzínskych bojovníkov bola niekoľko dní obkľúčená pri meste Bachmut v Doneckej oblasti. (ČT24)

4. 12. 2022
|
10:47
|
Svet

Ruskí okupanti zamínovávajú infraštruktúru v Severodonecku a jeho okolí. "Máme informácie o zamínovávaní infraštruktúry a zdravotníckych zariadení," uviedol šéf vojenskej správy v meste Oleksandr Striuk. Ruskí vojaci podľa neho tiež plienia opustené byty a odvážajú cenné veci. (ČT24)

4. 12. 2022
|
08:30
|
Svet

Na čerstvo oslobodených územiach Ukrajiny zostali najmä ľudia, ktorí boli príliš chudobní, aby si mohli dovoliť odísť. Preto sa aj vojaci ostýchajú ponúknuť, aby viac zostalo pre civilistov, opisuje Daniel Popovič, ktorý prešiel Ukrajinou zo západu na východ. (SME)

Deti s rodičmi v pivnici kostola v Charkove.
Zdroj Daniel Popovič
4. 12. 2022
|
06:51
|
Svet
Dôležité

Ukrajinci zrejme zosilňujú útoky na frontovej línii v Luhanskej oblasti. S príchodom zimy a zamrznutím pôdy sa zlepšujú podmienky pre ofenzívne operácie v Donbase, uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny.

S odvolaním sa na informácie ruských vojnových blogerov inštitút uviedol, že ruské sily zrejme už nekontrolujú významnú cestu R-66 medzi mestami Kreminna a Svatove a že ukrajinská protiofenzíva v tejto oblasti naberá na sile. Ukrajinský generálny štáb oznámil, že ukrajinské sily odrazili ruský protiútok pri Červonopopivke, čo podľa amerických analytikov zrejme znamená, že Ukrajinci majú túto dedinu ležiacu na spomínanej ceste pod kontrolou.

Šéf Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj v piatok uviedol, že na línii Kreminna-Svatove sa konečne mení počasie a že očakáva, že ukrajinské sily budú čoskoro schopné zlepšiť svoje manévrové operácie, pretože bahno plne zamrzne. Uviedol tiež, že Rusi budujú novú líniu opevnenia blízko Stabilska, ktorý leží asi 50 kilometrov ďalej na východ od Svatove.

Ukrajinské delostrelectvo pokračovalo v úderoch na sústredenie ruských síl a logistické uzly v Luhanskej oblasti. Raketomety HIMARS len za posledný deň zasiahli ciele v štyroch obciach, uviedli ruské zdroje.

Intenzívne boje zvádzajú ukrajinské a ruské sily naďalej pri Bachmute v Doneckej oblasti. Obe strany hovoria o odrazených útokoch nepriateľa. Ruské vojská si južne od mesta boli v posledných dňoch schopné pripísať čiastkové úspechy a posunúť front o jednotky kilometrov.

V Chersonskej oblasti ukrajinská špeciálna jednotka Karlson zverejnila snímku, na ktorej prekonáva na člnoch Dneper a vztyčuje vlajku na ľavom brehu tejto rieky. Tá po ruskom stiahnutí z pravého brehu v prvej polovici novembra teraz tok oddeľuje ukrajinské a ruské sily. "Ak sa tento obmedzený ukrajinský výpad (...) potvrdí, mohol by ukrajinským silám otvoriť cestu pre nové operácie na východnom brehu, "uvádzajú analytici. (ČTK)

4. 12. 2022
|
06:19
|
Svet

Americké spravodajské služby očakávajú znížené tempo bojov na Ukrajine počas najbližších mesiacov. Nevidia pritom žiadne dôkazy o zníženej vôli Ukrajincov k odporu voči ruskej invázii, aj napriek útokom Moskvy na kritickú infraštruktúru.

"Už teraz vidíme určité znížené tempo konfliktu (...) a očakávame, že tomu tak pravdepodobne bude aj v nasledujúcich mesiacoch, "uviedla riaditeľka úradu amerických výzvedných služieb (DNI) Avril Hainesová na bezpečnostnom fóre v Kalifornii. Podľa nej sa ukrajinská aj ruská armáda budú teraz snažiť zotaviť a doplniť zásoby, aby po skončení zimy boli pripravené na novú ofenzívu. Tú podľa nej bude schopná uskutočniť skôr Ukrajina ako Rusko.

Na otázku ohľadom vplyvu ruských útokov na ukrajinskú energetickú sieť a ďalšiu civilnú infraštruktúru Hainesová odpovedala, že cieľom Moskvy je čiastočne podkopať vôľu Ukrajincov k odporu. "Myslím, že v tejto chvíli nemáme žiadne dôkazy o tom, že by bola podkopaná," dodala. Pripustila však, že v dôsledku útokov silno trpí ukrajinská ekonomika, čo sa časom môže prejaviť na schopnosti krajiny čeliť ruskej invázii.

Hainesová ďalej uviedla, že politické ciele ruského prezidenta Vladimira Putina sa v súvislosti s Ukrajinou podľa všetkého nezmenili. Americkí analytici sa však domnievajú, že by mohol byť ochotný obmedziť svoje krátkodobé vojenské ciele, aby sa k tým politickým vrátil neskôr.

Rusko v súčasnosti spotrebúva podľa amerických tajných služieb armádne zásoby rýchlejšie, ako stíha vyrábať, a preto sa ich snaží získať v zahraničí. USA sú si vedomé, že neveľké množstvo munície už poskytla Severná Kórea, povedala Hainesová. Moskva tiež žiada od Iránu ďalšie prostriedky na presné zásahy zo vzduchu, čo označila za "krajne znepokojujúce". (ČTK)

4. 12. 2022
|
05:42
|
Svet

Rusko zozbieralo tento rok z ukrajinských polí pšenicu v hodnote približne miliardy dolárov, tvrdí americký Národný úrad pre letectvo a vesmír. Z polí na okupovaných územiach bolo zožatých zhruba 5,8 milióna ton pšenice.

Na prieskum boli v spolupráci s niekoľkými partnerskými inštitúciami použité satelitné údaje a modelovanie, informovala tlačová agentúra DPA.

Podľa odhadov vedcov zapojených do výskumného projektu sa v priebehu roka na území Ukrajiny zozbieralo celkovo približne 26,6 milióna ton pšenice, čo je výrazne viac, ako sa pôvodne predpokladalo.

Hoci je to menej ako minuloročná rekordná úroda 33 miliónov ton, blíži sa to k päťročnému priemeru 27,9 milióna ton. Ukrajina však nemala prístup k 22 percentám tejto pšenice vo východnej časti krajiny z dôvodu prebiehajúcej ruskej invázie.

NASA tvrdí, že v oblastiach, ktoré nie sú pod kontrolou Ukrajiny, sa zozbieralo celkovo približne 88 percent minuloročnej úrody ozimín. Polia, ktoré zostali nezožaté, sú sústredené najmä pozdĺž frontovej línie. (TASR)

3. 12. 2022
|
23:20
|
Svet

Spojené štáty majú pred sebou kľúčové kroky, v ktorých musia investovať do armády, ak chcú byť naďalej protiváhou Číny, povedal minister obrany Lloyd Austin. Rusko obvinil z "úmyselnej krutosti" v bojoch na Ukrajine, kde podľa neho Moskva cieli na civilistov.

"Čína je jedinou krajinou, ktorá má ako vôľu, tak čoraz viac aj moc k tomu meniť podobu svojho regiónu i medzinárodného poriadku tak, aby vyhovoval jej autoritárskym preferenciám. To my nedopustíme," povedal v prejave na obrannom fóre v Simi Valley v Kalifornii Austin.

Čína podľa amerického ministerstva obrany predstavuje pre USA väčšiu hrozbu ako Rusko; Pentagon v pondelok zverejnil bezpečnostnú správu, v ktorej uviedol, že Peking bude v roku 2035 pravdepodobne disponovať až 1500 jadrovými zbraňami. USA ich v roku 2021 podľa washingtonskej organizácie Arms Control Association mali k dispozícii 3750.

Austin v prejave hovoril aj o konflikte na Ukrajine. USA podľa neho neustanú v podpore Ukrajiny ani v snahách zabrániť zvyšovaniu napätia s Ruskom. "Nenecháme sa zatiahnuť do Putinovej vojny," povedal minister. (ČTK)

3. 12. 2022
|
22:58
|
Svet

Ukrajina uvalila sankcie na desať vysoko postavených duchovných napojených na ukrajinskú pravoslávnu cirkev moskovského patriarchátu. Tí podľa nich súhlasili so spoluprácou s ruskými okupačnými orgánmi alebo ospravedlňovali inváziu.

Toto oznámenie je posledným z radu krokov proti ukrajinskej pravoslávnej cirkvi moskovského patriarchátu, ktorá po začatí invázie vyhlásila na ruskej pravoslávnej cirkvi nezávislosť. Nesúhlasila s počínaním moskovského patriarchu Kirilla, ktorý aktívne podporuje prezidenta Vladimíra Putina a jeho vojnu proti Ukrajine.

Väčšina duchovných - všetci sú buď členmi cirkvi, alebo sú s ňou úzko spojení - žije na územiach kontrolovaných Ruskom alebo sa nachádza v zahraničí, uviedla služba. Sankcie, ktoré potrvajú päť rokov, zmrazia majetok osôb uvedených na zozname, zablokujú im vývoz kapitálu z Ukrajiny a znemožnia im vlastniť pôdu.

Bezpečnostná služba tiež vykonala niekoľko razií vo farnostiach a budovách spojených s cirkvou, ktorá tvrdí, že vždy dodržiavala ukrajinské zákony.

Pravoslávni kresťania tvoria väčšinu zo 43 miliónov obyvateľov Ukrajiny. Od pádu sovietskej nadvlády medzi cirkvou napojenou na Moskvu a nezávislou ukrajinskou cirkvou vyhlásenou krátko po získaní nezávislosti panuje tvrdá konkurencia, píše Reuters. (ČTK)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 2. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 4. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 7. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 1. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 2. Podporujme imunitu aj vysokočistým beta glukánom
 3. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 4. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 5. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 6. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 7. Nadácia COOP Jednota podporila Nemocnicu s poliklinikou Brezno
 8. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 14 543
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 251
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 3 154
 4. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 163
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 158
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 578
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 487
 8. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 278
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu