BRATISLAVA. Prechod cez Ubľu bol bezproblémový, kolóny ich nezdržiavali. Dve autá grécko-katolíckej charity naložené štyrmi tonami humanitárnej pomoci prekročili hranicu po rýchlej kontrole.
„Počuli sme o tom, že na hranici má byť humanitárny koridor, avšak samotní colníci boli veľmi prekvapení, keď sme im povedali, že nesieme pomoc na východ Ukrajiny,“ hovorí jeden z dobrovoľníkov Daniel Popovič.
Užhorod, mesto pri hraniciach so Slovenskom, je plný ľudí, ktorí tam utiekli pred vojnou. Popovič opisuje, že tam nikdy nežilo veľa ľudí, teraz na uliciach parkujú autá s kyjevskými značkami a mesto je preplnené.
V meste sú vyblednuté a ošumelé bilbordy s proukrajinskými heslami, v nákupnom centre majú zbierku na zdravotnícky materiál pre armádu, ktorá je preplnená peniazmi.
„Je to milé, keďže tí ľudia tu ani pre seba nemajú peniaze. Na Ukrajine je teraz šialená inflácia, napríklad pohánka zdražela trojnásobne,“ vysvetľuje Popovič.
Studené jedlo a chodci v tme
Aj ďaleko na západe krajiny však sťažujú ľuďom život výpadky elektriny a dodávok plynu v dôsledku ruských útokov. V mestách sa snažia výpadky minimalizovať, aby si ľudia v panelákoch mohli kúriť. Na dedinách šetria, elektrinu im vypínajú a musia kúriť drevom.
Skupina dobrovoľníkov zakúsila ukrajinskú realitu hneď v prvej reštaurácii pri prechode Karpatmi. Vítali ich tam tri čašníčky v chlade a tme, ktoré im ponúkli iba zlomok jedál, keďže nešla elektrina.

„Z nápojov vedeli spraviť kávu, ktorá bola ako jediná teplá, zvyšok jedla bol studený. Časom som si zvykol, že nám v reštauráciách servírujú studené mäso a zemiaky,“ smeje sa Popovič.
V Ľvove, kde prvú noc spali, to bolo podobné. V izbách bola tma, svetlo mali len zo sviečok. V tme boli okrem domácností aj ulice a cesty bez fungujúceho verejného osvetlenia a semaforov. Na cestách podľa Popoviča panuje chaos a z neriadených križovatiek nastala anarchia.