SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Ukrajina Rusko Online: Krajiny Únie sa dohodli na zastropovaní cien ruskej ropy prepravovanej tankermi

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

Načítavam... Kto sú wagnerovci, Putinove odtrhnuté psy (1. 12. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

2. 12. 2022
|
21:52
|
Svet

Energetickú závislosť treba zlikvidovať, tvrdí Orbán. Maďarský premiér sa zúčastnil na slávnostnom prepojení elektrickej siete Slovinska a Maďarska.

"Ak Maďarsko chce ďalej zvyšovať svoju nezávislosť od ruských energetických zdrojov, má na to tri možnosti, a to smerom na Rumunsko, Chorvátsko a Slovinsko," vyhlásil Orbán.

Prepojenie vedenia vysokého napätia Cirkovce - Pince je pre Slovinsko v mnohých ohľadoch historickým projektom, zdôraznil premiér Slovinska. Podľa jeho slov teraz po 30 rokoch prepájajú siete Slovinska s maďarskou a chorvátskou sieťou, pričom Maďarsko je poslednou susednou krajinou Slovinska, s ktorou nebolo takéto prepojenie vybudované.

Orbán s Golobom sa zhodli na tom, že teraz prišiel čas aj na prípravu a realizáciu prepojenia plynovodov medzi Slovinskom a Maďarskom. (TASR)

2. 12. 2022
|
20:16
|
Svet

Krvavý balík prišiel aj na ukrajinskú ambasádu v Madride, oznámil hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Nikolenko. Podobné zásielky dostali aj mnohé ďalšie ukrajinské ambasády a konzuláty v európskych krajinách.

Doručenie podozrivého balíka spôsobilo, že úrady pristúpili k okamžitej evakuácii ukrajinskej ambasády v Madride. Privolaní pyrotechnici zo španielskej polície však odhalili, že balík neobsahoval žiadne výbušniny, uviedla tlačová služba španielskeho ministerstva vnútra. Rezort tiež uviedol, že "skutočnosť, že poštová pečiatka nebola zo Španielska", ako aj ďalšie znaky tejto zásielky, ju môžu dávať do súvislosti s balíkmi, aké boli zaistené aj na iných ukrajinských ambasádach a konzulátoch v Európe.

Nikolenko predtým v piatok informoval, že viacerým ukrajinským veľvyslanectvám a konzulátom v európskych krajinách doručili "krvavé balíky" obsahujúce oči zvierat. Takéto balíky boli podľa jeho príspevku na Facebooku zaslané ambasádam v Holandsku, Chorvátsku, Maďarsku, Poľsku, Taliansku aj Rakúsku, ako aj generálnym konzulátom v Neapole a Krakove a tiež ukrajinskému konzulátu v Brne. Obdobnú zásielku medzičasom potvrdila aj ukrajinská ambasáda v Prahe.

Ukrajina posilnila na všetkých svojich veľvyslanectvách a konzulátoch v zahraničí bezpečnostné opatrenia. (TASR)

2. 12. 2022
|
19:40
|
Svet

Elektráreň v separatistickom regióne Podnestersko neobnoví dodávky elektriny do zvyšku Moldavska. Rokovania medzi moldavskými predstaviteľmi a zástupcami Podnesterska k dohode neviedli.

Elektráreň Kuciurgan v Podnestersku, v ktorom je zhruba 1 500 ruských vojakov, prestala elektrinu do iných častí Moldavska dodávať na začiatku novembra.

Rokovania sa konali v moldavskom hlavnom meste Kišiňov a sprostredkovala ich Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Nepriniesli však konkrétne výsledky, povedal novinárom minister zahraničia medzinárodne neuznávanej podnesterskej vlády Ignatiev. Moldavský vicepremiér Serebrian po piatkových rozhovoroch povedal, že „potrebné budú ďalšie vyjednávania". „Musím pripustiť, že naše očakávania sú malé," dodal. (SITA)

2. 12. 2022
|
18:51
|
Ekonomika
Dôležité

Európska únia stanovila cenový strop na ruskú ropu prepravovanú tankermi na 60 dolárov za barel. Predstavitelia Únie sa dohodli po niekoľkých dňoch intenzívnych rokovaní. Zaviesť cenový strop navrhla v septembri skupina G7. (TASR)

2. 12. 2022
|
17:46
|
Svet
Dôležité

Rusko plánovalo obsadiť Ukrajinu za desať dní, zavraždiť politických lídrov, obsadiť kritickú infraštruktúru a do augusta Ukrajinu anektovať. Vyplýva to z analýzy think-thanku RUSI, ktorý pracoval s dokumentmi uniknutými z Kremľa aj s informáciami od ukrajinských tajných služieb. (SME)

2. 12. 2022
|
17:27
|
Svet

Séria listových bômb pre ambasády USA a Ukrajiny v Španielsku môže súvisieť s podporou Ukrajiny, povedal španielsky minister vnútra Fernando Grande-Marlaska.

Minister v tejto súvislosti svojich kolegov v Európskej únii a Európsku komisiu oboznámil listom so svojou domnienkou, že šesť listových bômb "mohlo súvisieť s ruskou inváziou na Ukrajinu".

(TASR)
2. 12. 2022
|
17:21
|
Svet

Superjachta proruského ukrajinského oligarchu Viktora Medvedčuka  pôjde do dražby. Plavidlo v hodnote 200 miliónov dolárov úrady skonfiškovali v marci v chorvátskej Rijeke. Výťažok z predaja plánujú investovať do armády.

Podľa ukrajinskej vlády chorvátsky súd rozhodol, že Medvedčukova superjachta Royal Romance s dĺžkou 92,5 metra by sa mala previesť na Ukrajinskú agentúru pre vymáhanie a správu majetku (Arma). Tá tvrdí, že "zachová jej ekonomickú hodnotu predajom na aukcii", informoval v piatok denník The Guardian. (TASR)

2. 12. 2022
|
17:13
|
Svet

Ruskí okupanti budú evakuovať z mesta Kachovka v Chersonskej oblasti ľudí s obmedzenou pohyblivosťou. "Prevezieme ich do jedného z penziónov v Heničeskom rajóne," uviedla okupačná správa.

Predstaviteľ ukrajinskej Chersonskej oblastnej samosprávy Serhij Chlaň tento týždeň informoval, že predstavitelia proruskej okupačnej správy už opustili obce na východnom brehu Dnepra a samosprávu si zriadili v meste Heničesk, ktoré leží bližšie k anektovanému polostrovu Krym.

"Určili ho za centrum okupovanej oblasti a teraz sú tam zhromaždení všetci prívrženci (Ruska) aj kolaboranti," dodal.

Chlaň okrem toho uviedol, že Rusko ostreľuje všetky obce pozdĺž západného (pravého) brehu rieky Dneper v Chersonskej oblasti vrátane samotného Chersonu.

Väčšina ruských síl je podľa jeho slov rozmiestnená vo vzdialenosti asi 15 až 20 kilometrov od východného brehu Dnepra, avšak ruská rozviedka obsadila pozorovacie stanovištia pri rieke, v mestách ako Kachovka či Nova Kachovka.

Zároveň sa podľa jeho slov Rusi snažia donútiť k odchodu zvyšné obyvateľstvo týchto miest.

Chlaň tiež vyjadril očakávanie, že ľudia, ktorých Rusi presunuli do dočasných obydlí, budú nakoniec prinútení odísť do Ruska. (TASR)

2. 12. 2022
|
17:04
|
Svet

Západ musí vytrvať v pomoci Ukrajine a nemal by si zvyknúť na našu ťažkú situáciu, vyhlásila Olena Zelenská, manželka ukrajinského prezidenta. Okupanti podľa nej očakávajú, že ľudia zabudnú a svet bude unavený zo správ o Ukrajine.

"Je pochopiteľné, že Západ pociťuje určitú únavu. Avšak táto fráza, ktorú počúvam ju dosť často, je pre nás dosť nebezpečná, pretože presne to chce náš protivník," povedala Zelenská v rozhovore pre britský denník The Times.

"Okupanti očakávajú, že ľudia zabudnú a svet bude unavený zo smutných správ a Ukrajina zmizne z titulných stránok. Potom by mali pocit, že majú povolenie robiť, čo chcú," upozornila Zelenská.

Zelenská obvinila Rusov, že sa snažia terorizovať Ukrajincov, aby uverili, že neprežijú. "Bolo by nesprávne povedať, že nás tieto veci nedesia, ale vieme, že to musíme vydržať. Zima je zradná a s tým Rusi rátajú. Silu prírody proti civilnému obyvateľstvu nezneužívajú prvýkrát," povedala Zelenská.

Zelenská prerušila všetky kontakty s ruským príbuznými alebo známymi.

"Samozrejme, na vine je Putin, ale bez podpory ruského ľudu by to nedokázal v takom rozsahu. Mám príbuzných v Rusku, ale nekomunikujeme. Tie vzťahy sa úplne skončili. Nemajú zmysel, keď je váš život, život detí a vašej rodiny vo veľkom ohrození a ani sa vás neopýtajú, či ešte žijete," dodala. (The Guardian)

Olena Zelenská
Zdroj SITA/AP
2. 12. 2022
|
16:48
|
Svet

Legionári v službách Ukrajiny obvinili svojich veliteľov z nezákonného privlastňovania si ľahkých zbraní a vojenského materiálu. Novinári Kyiv Independent zhromaždili dôkazy o zmiznutí ľahkých a ručných zbraní cudzineckej légie.

Podľa zahraničných bojovníkov chýbali protitankové zbrane (RPG a NLAW), ručné zbrane (pušky M4, bodáky pre pušky CZ a SCAR-L), pištole Glock a náboje.

Novinári hovorili s viac ako 30 zdrojmi vrátane bývalých a súčasných príslušníkov cudzineckej légie, teda dobrovoľníkmi zo zahraničia.

V rozhovoroch s novinármi obvinilo dvanásť legionárov svojich veliteľov z nezákonného privlastňovania si ľahkých zbraní. Na potvrdenie svojich slov poskytli fotografie, správy aj screenshoty správ.

Siedmi legionári tvrdili, že velitelia im zobrali osobnú výstroj, ktorú im poskytli dobrovoľníci alebo si ju zakúpili z vlastných prostriedkov.

Medzi veliteľmi, obvinenými zo sprenevery,,je Piotr Kapuscynskyj. V légii slúži aj napriek tomu, že novinári zistili, že ho v Poľsku hľadajú pre podvody a iné trestné činy. Kapuscynskyj odmietol s novinármi hovoriť.

Dvaja legionári nezávisle od seba uviedli, že koncom jari z hangárov légie na východe Ukrajiny zmizli zbrane a strelivo od západných partnerov, ktoré si legionári priniesli so sebou na plnenie vojenských úloh. Podľa týchto vojakov mal Kapuscynskyj v tom čase na starosti zbrojný sklad a distribúciu zbraní.

Dvaja legionári nezávisle na sebe tiež obvinili ukrajinských veliteľov zo zmiznutia 54 amerických pušiek M4 v máji. Uviedli, že Kapuscynskyj im zobral osobné zbrane, pištole, pušky a ďalšie vybavenie, ktoré mali v osobnom vlastníctve.

Niekoľko vojakov sa Kapuscinskému vyhrážalo. Reagoval tým, že ich prepustil z légie.

Vyšetrovanie obchodovania so zbraňami v ukrajinskej armáde trvá už od augusta. Vyšetrovanie časti légie, kde slúži Kapuscinskij, sa oficiálne začalo 14. novembra. (Hromadske, Kyiv Independent)

2. 12. 2022
|
16:17
|
Svet

OSN poverený tím vyšetruje na Ukrajine rozsah škôd na kritickej infraštruktúre po ruských útokoch a skúma, či sa dajú označiť za vojnový zločin.

Ak útoky označí za vojnový zločin aj vyšetrovací tím, bude potom zisťovať možnosti, ako stíhať zodpovedných, povedal člen tímu Pablo de Greiff.

Rusko tvrdí, že útoky nie sú zamerané na civilistov a ich cieľom je znížiť schopnosť Ukrajiny bojovať a prinútiť ju vyjednávať.  Kyjev tvrdí, že ide o vojnový zločin. (The Guardian)

2. 12. 2022
|
15:59
|
Svet

Rokovanie OBSE sa skončilo bez prijatia záverečného dokumentu. "Je to najťažší rok v histórii organizácie, dôvod je dobre známy," povedal poľský minister zahraničia Rau. Zástupca USA navrhol odobratie hlasovacích práv Rusku a Bielorusku.

Schôdzka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe v poľskom meste Lodž sa konala bez šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova, pretože mu Poľsko odmietlo vydať víza vzhľadom na to, že sa naň vzťahujú sankcie EÚ. Namiesto toho Rusko zastupoval jeho stály predstaviteľ pri OBSE Alexander Lukaševič.

Americký veľvyslanec Michael Carpenter hovoril o možnosti, že by Rusko a Bielorusko mohli byť zbavené hlasovacích práv, aby nemohli blokovať rozhodovanie a činnosť organizácie.

Nespresnil však, aké prostriedky by sa mohli uplatniť, aby zabránili Moskve a Minsku narúšať konsenzus. Plánuje na príslušnom mechanizme pracovať.  "Nájdeme spôsob, aby sa dalo spoločne pracovať, aj keby to vyžadovalo zmeny niektorých pravidiel," povedal.

Pripomenul, že OBSE ako prvá medzinárodná organizácia poslala na Ukrajinu misiu dokumentujúcu vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. "Budeme ďalej izolovať Rusko a Bielorusko, poženieme ich k zodpovednosti, budeme odhaľovať porušovanie ľudských práv a vojnové zločiny," sľúbil Carpenter. (ČTK)

2. 12. 2022
|
15:49
|
Svet

Od 9. do 30. novembra bolo na Ukrajinu dovezených 82 124 elektrocentrál a 3075 elektrických transformátorov, uviedol  ukrajinský poslanec Jaroslav Železňak.

Železňak, ktorý je podpredsedom parlamentného výboru pre financie, dane a dovoznú politiku, dodal, že za rovnaké obdobie bolo na Ukrajinu dovezených aj 266 596 prenosných zdrojov elektriny.

Železňak o tom informoval v čase, keď predstavitelia viacerých krajín avizovali, že Ukrajine darujú generátory na výrobu elektriny, aby počas zimy pomohli zabezpečiť vykurovanie, keďže pri ostreľovaní ruskou armádou bola časť kritickej civilnej infraštruktúry vážne poškodená. (TASR)

2. 12. 2022
|
15:46
|
Svet

Neznámi vandali znečistili rezidenciu ukrajinského veľvyslanca vo Vatikáne Andrija Juraša výkalmi. Vandalom sa podarilo do rezidencie vniknúť a vchodové dvere, schodisko a steny pokryť výkalmi.

Juraš v stredu na sociálnej sieti oznámil, že viaceré webové stránky Vatikánu boli z dôvodu hackerských útokov nedostupné. Tieto útoky označil za reakciu Ruska na nedávne vyjadrenia pápeža Františka. (TASR)

2. 12. 2022
|
14:59
|
Svet

Šéf diplomacie EÚ Borrell sa poďakoval Poľsku za poskytnutie  výcviku ukrajinským vojakom. Borell navštívil v meste Brzeg vojakov zapojených do Vojenskej pomocnej misie EÚ na podporu Ukrajiny.

"Stretnem sa s prvou skupinou účastníkov výcviku z celkového počtu 15 000 vojakov, ktorí budú v rámci misie vycvičení," napísal na Twitteri.

(TASR)
2. 12. 2022
|
14:43
|
Svet

Podpora vojny na Ukrajine zo strany ruskej verejnosti klesá, ukázal interný prieskum Kremľa. Už len štvrtina opýtaných je za pokračovanie konfliktu, čo je menej ako polovica z 57 percentnej podpory vojny v júli.

Podpora mierových rozhovorov vzrástla z 32 na 55 percent.

O výsledkoch prieskumu informuje nezávislý investigatívny portál Meduza. 

Prieskum cituje odborníkov, poukazujúcich na dosah mobilizačného dekrétu Vladimíra Putina zo septembra, ktorý umožnil úradom nútene odviesť civilistov do bojov na Ukrajine.

Sociológ Grigorij Judin povedal, že Rusi, ktorí čelia takýmto zásahom do ich bežného života, majú väčšie sklony k protestom.

"Protestný potenciál Rusov je veľmi vysoký. Keď sa im naskytnú možnosti, budú protestovať. Je dosť možné, že na ich vypuknutie nebudeme čakať dlho, hoci sa predpokladá tvrdý zásah bezpečnostných služieb. Aj tak by ale išlo o jasný signál nespokojnosti so súčasným režimom," poznamenal Judin. (Sky News)

2. 12. 2022
|
14:23
|
Svet

Podozrivú zásielku obdržala aj ukrajinská ambasáda v Prahe. Polícia v okolí čiastočne obmedzila dopravu, osoby neevakuovala.

"Na veľvyslanectvo Ukrajiny v Prahe dorazila podobná zásielka. Aj tu pyrotechnici robia analýzu obsahu obálky, ktorá na prvý pohľad vyzerá podobne ako tá, ktorá bola doručená do Brna," napísala polícia.

(TASR)
2. 12. 2022
|
14:21
|
Svet

Na Ukrajine môžu postihovať duchovných a členov náboženských organizácií napojených na Rusko. Dekrét podpísal prezident Zelenskyj. Cieľom je eliminovať Ruskom podporované krídlo Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, známe ako Moskovský patriarchát. (SITA)

2. 12. 2022
|
13:57
|
Svet

Britská ropná spoločnosť BP zarába na vojne a vďaka investícii do ruského Rosnefťu dostane krvavé peniaze, tvrdí poradca ukrajinského prezidenta Oleh Ustenko. BP uviedla, že od Rosneftu už žiadne výnosy nedostáva.

Ustenko napísal, že BP má nárok na stovky miliónov libier. Britský podnik má stále v úmysle svoj podiel v Rosnefti predať, ako avizoval tesne po začiatku februárovej invázie ruských vojsk na Ukrajinu.

Rosnefť patrí k najväčším energetickým kolosom v Rusku. Šéfa podniku, miliardára Igora Sečina, považuje britská vláda za veľmi blízkeho a vplyvného spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ustenko radí Zelenskému v ekonomických záležitostiach. Šéfovi BP Bernardovi Looneymu napísal list a vyzval ho, aby navrhol plán, ktorý zabezpečí, že BP nebude z vojny na Ukrajine profitovať. "Sú to krvavé peniaze, také jednoduché to je. Nafúknuté zisky, ktoré pochádzajú zo zabíjania ukrajinských civilistov, "napísal Ustenko.

Pred ruskou inváziou na Ukrajinu mala spoločnosť BP v Rosnefti 19,75 percenta akcií. Krátko po začiatku rusko-ukrajinského konfliktu BP oznámila, že sa tohto podielu plánuje zbaviť. Vzdala sa už svojich dvoch miest v správnej radei a v účtovníctve odpísala hodnotu tejto investície. Akcionárom ale zostáva.

Informované zdroje tvrdia, že proces odpredaja podielu pokračuje, ale ide o zložitý proces.

Rosnefť má v pláne vyplatiť investorom na dividendách 216 miliárd, čo je zhruba 1.84 miliardy eur. Podľa mimovládnej organizácie Global Witness to znamená, že BP má z týchto peňazí nárok nvyše 676 miliónov eur. (ČTK)

2. 12. 2022
|
13:13
|
Svet

Postoj Nemecka a Západu k dianiu na Ukrajine je ničivý, povedal ruský prezident Putin kancelárovi Scholzovi počas nedávneho rozhovoru. Putin údajne naliehal na Berlín, aby prehodnotil svoj prístup ku konfliktu, oznámil Kremeľ.

"Pumpujú zbrane kyjevskému režimu a cvičia ukrajinskú armádu. To všetko, rovnako ako rozsiahla politická a finančná podpora Ukrajiny, vedie Kyjev k tomu, že úplne odmieta myšlienku akýchkoľvek rokovaní," píše sa vo vyhlásení Kremľa k telefonátu medzi Putinom a Scholzom.

Šéf Kremľa podľa vyhlásenia tiež tvrdil, že ruské ozbrojené sily sa dlho zdržiavali útokov na niektoré ciele, ale potom už reagovali na provokatívne útoky Kyjeva proti ruskej civilnej infraštruktúre.

Spomenul pritom Kerčský most, ktorý spája ruskú pevninu s ukrajinským polostrovom Krym, ktorý Moskva v rozpore s medzinárodným právom anektovala v roku 2014.

Vladimir Putin tiež povedal, že Rusku by malo byť umožnené zúčastniť sa na vyšetrovaní poškodenia plynovodov Nord Stream v Baltskom mori.

Scholz naliehal na Putina, aby vojnu ukončil diplomatickým riešením a stiahol ruské vojská z ukrajinského územia, uviedol hovorca kancelára Steffen Hebestreit.

Scholz počas hodinového telefonátu odsúdil najmä ruské útoky na ukrajinskú civilnú infraštruktúru a zdôraznil odhodlanie Nemecka naďalej "podporovať Ukrajinu pri zabezpečovaní obranyschopnosti proti ruskej agresii".

Obaja lídri diskutovali aj o svetovej potravinovej bezpečnosti, ktorú rusko-ukrajinský konflikt ohrozuje. Scholz a Putin sa zároveň dohodli, že "zostanú v kontakte". (Sky News, ČTK, TASR)

2. 12. 2022
|
12:47
|
Šport

Srbsko nebude slúžiť tým, ktorí chcú obchádzať sankcie EÚ voči Rusku, oznámil srbský prezident Aleksandar Vučić po stretnutí s komisárom EÚ pre rozšírenie Olivérom Várhelyim.

"V prípadoch reexportu určitého tovaru naše orgány zadržali ľudí z firiem, ktoré sa podieľali na obchádzaní sankcií voči Ruskej federácii," povedal Vučič. 

Srbsko, ktoré chce vstúpiť do EÚ, kritizovali zahraniční diplomati za to, že formálne nezaviedlo sankcie proti Rusku, s ktorým má silné  väzby.

(The Guardian)
2. 12. 2022
|
12:41
|
Svet

Viacerým ukrajinským ambasádam boli po listových bombách adresované balíky s očami zvierat, tvrdí Kyjev. Už predtým prišli balíky nasiaknuté červenou tekutinou na veľvyslanectvá v Maďarsku, Holandsku, Poľsku, Chorvátsku a Taliansku. (Sky News)

2. 12. 2022
|
12:09
|
Svet

Obyvatelia Kyjeva sú pripravení zostať v meste vzdorovať aj výpadkom elektrického prúdu, vyhlásil starosta Vitalij Kličko a  zároveň vyzval obyvateľov mesta, aby boli pripravení na dlhé obdobia bez elektriny. 

(Sky News)
2. 12. 2022
|
11:51
|
Svet

Prezident Putin sa nebráni rokovaniam s USA o mieri na Ukrajine, ak Biden uzná anexiu okupovaných území, uviedol hovorca Kremľa. Peskov odmietol aj výzvy na ukončenie ruskej agresie, čo bolo podmienkou USA. (The Guardian)

2. 12. 2022
|
11:42
|
Svet

Listové bomby pre španielskych politikov a veľvyslanectvá Ukrajiny a USA v Madride, boli vyrobené po domácky.  Obsahovali malé množstvo výbušniny a malé kovové pelety, ktoré po otvorení vytvorili iba záblesk plameňa.

Listové bomby boli v uplynulých dňoch doručené aj na španielske ministerstvo obrany, do zbrojárskej firmy v meste Zaragoza a tiež na leteckú základňu Torrejón de Ardoz, kde sa nachádza sídlo Európskeho družicového strediska a odkiaľ sa odosielajú zbrane pre ukrajinskú armádu.

Minulý týždeň dostal takúto zásielku aj španielsky premiér Pedro Sánchez.

Španielska ministerka obrany Margarita Roblesová, ktorá bola vo štvrtok na návšteve ukrajinského prístavného mesta Odesa, ubezpečila, že listové bomby neodradia jej krajinu od podpory Ukrajiny. (TASR)

2. 12. 2022
|
11:22
|
Svet

Traja ľudia zahynuli pri ruskom ostreľovaní Chersonskej oblasti za posledných 24 hodín. Ďalších sedem ľudí utrpelo zranenia,  informoval gubernátor oblasti Jaroslav Januševič.

Dodal, že ruské jednotky za posledný deň bombardovali mesto Cherson a ďalšie časti regiónu 42-krát. (Kyiv Independent)

2. 12. 2022
|
11:17
|
Svet

Nemecko posiela na Ukrajinu ďalších 320 elektrických generátorov. Spolková agentúra pre technickú pomoc doteraz dodala už takmer 150 takýchto zariadení.

Niektoré z úplne nových generátorov sa posielajú priamo ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Ukrenerho na zabezpečenie dočasných dodávok elektriny pre dôležité prevádzky.

Ďalšie generátory sa majú prepraviť do Odeskej, Mykolajivskej a Chersonskej oblasti. Niektoré zariadenia sú vhodné pre montáž na prívesné vozíky, aby sa dali použiť flexibilne. (TASR)

2. 12. 2022
|
11:14
|
Svet

Záporožská jadrová elektráreň potrebuje demilitarizovanú zónu čo najskôr, najlepšie do konca roka, povedal Rafael Grossi, riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. 

Pre dosiahnutie tohto cieľa Grossi nevylúčil ani ďalšie stretnutie so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

"Naším cieľom je vyhnúť sa jadrovej havárii a nie vytvoriť vojenskú situáciu, ktorá by uprednostňovala jednu či druhú stranu," dodal Grossi.

Grossi v novembri povedal, že rozhovory s ruskými a ukrajinskými predstaviteľmi o vytvorení demilitarizovanej zóny okolo elektrárne sú veľmi komplikované. (TASR)

2. 12. 2022
|
11:06
|
Svet

Na ukrajinský konzulát v Brne doručili podozrivú zásielku, ktorá typovo zodpovedala zásielkam zachyteným v Španielsku. Polícia a hasiči preto evakuovali budovu konzulátu a jej okolie. 

"Na ukrajinský konzulát v Brne dnes ráno prišla podozrivá zásielka typovo zodpovedajúca tým, ktoré boli zachytené v Španielsku. Zásielku pomocou RTG kontrolujeme," napísala polícia. Okrem konzulátu evakuovali aj materskú školu v jeho blízkosti.

(TASR)
2. 12. 2022
|
11:03
|
Svet

Čiastočný ústup ruskej armády od Dnepra poskytol ukrajinským silám príležitosť zaútočiť na ďalšie ruské logistické uzly a donútil okupantov zriadiť centrá na železniciach ďalej na juh a východ, informuje britský rezort obrany.

Ruské logistické jednotky budú musieť vykonávať náročné prekladanie zo železničnej na cestnú dopravu. Cestné ťahy budú následne stále zraniteľné, keď budú zásobovať ruské predsunuté obranné pozície.

Zhoršujúce sa logistické možnosti spôsobujú aj nedostatočný prísun munície, čo je pravdepodobne jedným z hlavných faktorov, ktoré v súčasnosti obmedzujú potenciál Ruska obnoviť účinné útočné pozemné operácie, oznámilo britské ministerstvo na základe správ od tajných služieb.

(SME)
2. 12. 2022
|
10:46
|
Svet

Pohyb okupačných síl v Záporožskej oblasti naznačuje, že už nedokáže brániť niektoré mestá a obce, uviedol americký Inštitút pre výskum vojny, ktorý konanie ruskej armády považuje za formovanie defenzívy.

Ruská armáda sťahuje vojakov z niekoľkých miest v regióne s plánmi na evakuáciu ruských predstaviteľov.

Ukrajinský generálny štáb informoval, že ruské sily stiahli alebo v súčasnosti sťahujú personál z obcí Polohy, Myhailivka a Inženerne, ktoré sú od mesta Záporožie vzdialené zhruba sto kilometrov a ležia východne od Dnepra.

Ukrajinský generálny štáb tiež informoval, že ruskí okupační predstavitelia v Burčaku, zhruba 70 kilometrov južne od Záporožia, vykonávajú sčítanie ľudu v rámci prípravy na budúce evakuačné opatrenia."

Stalo sa tak po údajných ukrajinských úderoch na ruské jednotky v Myrne, Tokmaku, Inženerne, Polohách, Jasne a Kinských Rozdoroch v Záporožskej oblasti.

"Ruské sily možno sťahujú personál z pozícií bližšie k frontovej línii v Záporožskej oblasti, aby znížili vplyv narastajúcich ukrajinských úderov na koncentráciu ruskej sily a vybavenia," tvrdí Inštitút pre výskum vojny.

Dodal, že stiahnutie sa z týchto dôležitých pozícií v okolí Záporožia môže naznačovať, že ruská armáda nevládze brániť celú frontovú líniu v Záporožskej oblasti a snaží sa svoje jednotky zjednocovať.

Je ale rovnako pravdepodobné, že Moskva preskupí jednotky v regióne a môže poslať do týchto obcí nových ľudí z radov mobilizovaných.

(SME, Sky News)
2. 12. 2022
|
10:17
|
Svet

Nemecko plánuje dodať Ukrajine ďalších sedem samohybných protilietadlových systémov Gepard. Majú brániť mestá a kritickú infraštruktúru. V súčasnosti ich opravujú v zbrojárskej spoločnosti Krauss-Maffei Wegmann.

Berlín dodal Kyjevu od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu už 30 systémov Gepard, všíma si Reuters.

Spolková vláda plánuje Ukrajine dodať aj muníciu pre tieto protilietadlové systémy, čo je však problematické, keďže Švajčiarsko, ktoré má zásoby danej munície, ju z dôvodu svojho neutrálneho statusu odmieta vyexportovať. (TASR)

2. 12. 2022
|
10:09
|
Ekonomika

Talianska vláda znárodní rafinériu na Sicílii, ktorú vlastní ruský Lukoil. Chce tak zabrániť jej odstaveniu z dôvodu cenového stropu na ruskú námornú ropu, ktorý by mal platiť od 5. decembra. Rafinéria ISAB predstavuje pätinu talianskej kapacity spracovania ropy. (Reuters)

2. 12. 2022
|
09:44
|
Svet

Rusko testovalo v Kazachstane novú strelu protiraketového systému. Test sa údajne uskutočnil na polygóne raketových vojsk síl strategického určenia Sary-Šagan. Moskva tvrdí, že test bol úspešný, bližšie informácie neposkytla.

Deje sa tak po tom, ako v pondelok ruský prezident Vladimir Putin a novozvolený kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev podpísali v Moskve novú dohodu o vzájomnej spolupráci.

Dokument sa týka prehĺbenia spolupráce v oblasti politiky, ekonomiky, obrany, kultúry, vzdelávania, zdravotníctva a športu.

Pre Tokajeva išlo o prvú zahraničnú cestu od opätovného vymenovania do funkcie po nedávnom víťazstve v predčasných prezidentských voľbách.

Ako uviedla agentúra AFP, nemal v nich nijakých skutočných oponentov. Tokajev (69) pritom uviedol, že rozhodnutie navštíviť ako prvú Moskvu je symbolické. (TASR)

2. 12. 2022
|
09:37
|
Svet

Personálne straty okupantov sa na Ukrajine zvýšili o 650 vojakov na celkových 90 090, tvrdí velenie Ukrajiny. Ruská armáda prišla aj o ďalší tank, šesť bojových obrnených vozidiel, aj delostrelecký systém, vrtuľník a dva drony. (SME)

2. 12. 2022
|
09:32
|
Svet

Európa by sa po skončení konfliktu na Ukrajine mala vrátiť k predvojnovému "mierovému poriadku" vo vzťahoch s Ruskom, vyhlásil nemecký spolkový kancelár Scholz na bezpečnostnej konferencii v Berlíne.

Európa by mala takisto s Moskvou vyriešiť všetky otázky v oblasti spoločnej bezpečnosti v prípade, ak bude ruský prezident Vladimir Putin súhlasiť so zastavením agresie voči susedom Ruska.

Scholz by podľa svojich slov rád obnovil bezpečnostné opatrenia, ktoré boli zavedené po druhej svetovej vojne. Takisto vyjadril "vôľu" rokovať s Ruskom o záležitostiach, ako sú kontrola zbrojenia a umiestňovanie rakiet, píše Sky News. Rusko však musí súhlasiť, že sa prestane pokúšať rozširovať svoje územie.

Niektoré členské štáty NATO ako Poľsko alebo pobaltské štáty však pravdepodobne zaujmú opačný postoj, konštatuje Sky News a dodáva, že tieto krajiny už uviedli, že budú proti akýmkoľvek ústupkom voči Rusku.

Scholz vyjadril presvedčenie, že Rusko v tejto vojne nie je schopné zvíťaziť a ani nezvíťazí. "Neľútostné útoky na životne dôležitú infraštruktúru, na dodávky vody a energie, na ukrajinské mestá a dediny sú hrozivou a zúfalou taktikou spálenej zeme," povedal Scholz, ktorého vyjadrenia na svojej oficiálnej webovej stránke sprostredkovala nemecká vláda.

Nemecku bude podľa Scholzových slov naďalej podporovať Ukrajinu "tak dlho, ako to bude potrebné" – hospodársky, finančne, humanitárne, v oblasti obnovy zničenej infraštruktúry a aj dodávkami zbraní.

Kancelár tiež povedal, že Nemecko pristupuje k ruským jadrovým hrozbám s vážnosťou, avšak nenechá sa nimi zastrašiť a robí "všetko pre to, aby krajné medze neboli prekročené a jadrová vojna sa nikdy nestala skutočnosťou". (TASR)

2. 12. 2022
|
08:48
|
Svet

Európa v súvislosti s vojnou na Ukrajine nie je dosť silná, aby sama čelila Rusku, zhodnotila fínska premiérka Marinová. Ruská invázia Ukrajiny podľa nej odhalila slabé stránky Európy a strategické chyby pri rokovaní s Ruskom.

"Musím k vám byť veľmi úprimná, brutálne úprimná, Európa momentálne nie je dostatočne silná. Bez Spojených štátov by sme boli v problémoch," uviedla Marinová na pôde Lowyho inštitútu, think-tanku v austrálskom Sydney.

Fínska premiérka zdôraznila, že Ukrajine treba dať "čokoľvek" na to, aby vyhrala vojnu. Dodala, že USA zohrávajú kľúčovú úlohu pri podpore Kyjeva s dodávkami zbraní a finančnou i humanitárnou pomocou potrebnou na spomalenie postupu Ruska.

"Musíme sa uistiť, že budujeme aj tieto spôsobilosti, pokiaľ ide o európsku obranu a európsky obranný priemysel. Musíme zabezpečiť, aby sme si dokázali poradiť v rôznych situáciách," povedala Marinová.

Fínska líderka zároveň kritizovala politiku EÚ, ktorá vyzdvihovala dôležitosť spolupráce s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, a myslí si, že Únia mala načúvať členským štátom, ktoré boli v minulosti súčasťou Sovietskeho zväzu.

Krajiny ako Estónsko či Poľsko, ktoré do EÚ vstúpili v roku 2004, opakovane vyzývali kolegov z eurobloku na zaujatie tvrdšieho postoja voči Putinovi. Francúzski, nemeckí, talianski a grécki predstavitelia však uprednostňovali užšie ekonomické vzťahy s Moskvou.

"Mali sme počúvať našich poľských a pobaltských priateľov oveľa skôr. Európa dlho budovala stratégiu voči Rusku, prehlbovala s ním naše ekonomické väzby, nakupovala od neho energie... mysleli sme si, že to zabráni vojne," uviedla 37-ročná fínska premiérka. Dodala, že tento prístup "sa ukázal ako úplne nesprávny".

"Nezaujímajú ich ekonomické väzby, nezaujímajú ich sankcie. O nič z toho sa nezaujímajú," uzavrela Marinová. (TASR)

2. 12. 2022
|
08:04
|
Svet

Spojené štáty spolupracujú s niektorými krajinami Blízkeho východu na presune niekoľkých svojich systémov protivzdušnej obrany na Ukrajinu. V najbližších troch až šiestich mesiacoch chcú poslať na Ukrajinu systémy NASAMS.

Chýbajúce zásoby v krajinách Blízkeho východe by následne doplnili v priebehu nasledujúcich 24 mesiacov. Presun systémov protivzdušnej obrany na Ukrajinu by musela schváliť administratíva amerického prezidenta Joea Bidena.

„Zhotovenie systému NASAMS trvá dva roky, pretože je potrebný čas na nákup elektronických komponentov a raketových motorov,“ povedal generálny riaditeľ amerického nadnárodného leteckého a vojensko-priemyslového konglomerátu Raytheon Technologies Greg Hayes pre Politico. (SITA)

2. 12. 2022
|
07:55
|
Svet

Ruské sily v noci zaútočili na ukrajinské mesto Záporožie, horí budova objektu infraštruktúry. Tlaková vlna vyrazila okná na okolitých domoch, napísal starosta Krtev na Telegrame. Na mieste zasahujú záchranné zložky.

"Dnes v noci nepriateľ opäť spustil raketový útok na Záporoží. Jeho cieľom bolo zničenie priemyselnej a energetickej infraštruktúry regionálneho centra. V dôsledku toho vypukol požiar. Podľa dostupných údajov nie sú žiadne obete," napísal šéf oblastnej rady Staruk na Telegrame.

(The Guardian)
2. 12. 2022
|
06:37
|
Svet

Americká vláda schválila predaj protilietadlových rakiet Stinger a ďalšieho vybavenia pre Fínsko za 361 miliónov eur. Tie posilnia pozemnú aj protivzdušnú obranu na severe Európy. Transakciu musia oficiálne schváliť aj zákonodarcovia. (TASR)

2. 12. 2022
|
06:26
|
Svet

Od začiatku ruskej ofenzívy bolo zabitých od 10-tisíc do 13-tisíc ukrajinských vojakov, povedal poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak, ktorý sa odvolával na údaje generálneho štábu ukrajinskej armády. 

Podoľak dodal, že prezident Volodomyr Zelenskyj zverejní oficiálne údaje o padlých vojakoch "keď príde ten správny okamih".

V júni, keď sa ruské sily zameriavali na úplné ovládnutie východoukrajinskej Luhanskej oblasti, Zelenskyj uviedol, že Ukrajina prichádza o "60 až 100 vojakov denne" ktorí sú zabití v bojových akciách a okolo 500 vojakov utrpí denne v bojoch zranenia.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v septembri povedal, že za v tom čase sedem mesiacov trvajúcej vojny bolo usmrtených 5937 ruských vojakov.

AFP konštatuje, že Moskva i Kyjev zrejme zámerne udávajú nižší počet svojich strát, aby sa vyhli zníženiu morálky svojich jednotiek.

Šéf Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley v novembri uviedol, že na Ukrajine bolo zabitých alebo zranených vyše 100-tisíc príslušníkov ruských síl.

Poznamenal tiež, že Kyjev pravdepodobne eviduje podobný počet obetí. Tieto údaje však nebolo možné nezávisle potvrdiť. (TASR)

2. 12. 2022
|
06:22
|
Svet

Rusko uviedlo do platnosti novú verziu zákona o zahraničných agentoch. Rozširuje v nej právomoci kompetentných úradov, ktoré teraz môžu za takéhoto agenta označiť kohokoľvek, kto podľa ich názoru "koná pod vplyvom zo zahraničia".

V súlade s predchádzajúcim znením zákona museli úrady pred vyhlásením niekoho za zahraničného agenta dokázať, že predmetná organizácia alebo jednotlivec dostávajú finančnú či materiálnu podporu z cudzích krajín.

"Za zahraničný vplyv sa považuje poskytnutie podpory zo zahraničného zdroja jednotlivcovi alebo ovplyvňovanie jednotlivca, a to i nátlakom či presviedčaním," uviedla vo svojom stanovisku dolná komora ruského parlamentu Štátna duma.

Súvisiaci článokOpozičný ruský novinár: Nezávislá žurnalistika v Rusku už neexistuje, hrozia mi trestyČítajte 

Označenie "zahraničný agent", pripomínajúce "nepriateľa ľudu" zo sovietskej éry, sa v posledných rokoch v Rusku používa najmä v súvislosti s kritikmi Kremľa, novinármi či ľudskoprávnymi aktivistami, obvinenými z vykonávania politickej činnosti financovanej zo zahraničia, konštatuje AFP.

Zákon nariaďuje, že každá organizácia označená za zahraničného agenta sa k tomuto faktu musí verejne priznať. Médiá musia napríklad pri svojich článkoch uverejňovať vyhlásenie, že boli označené za agentov. Podľa kritikov sa Kremeľ takto snaží tieto subjekty diskreditovať.

Podľa novej verzie zákona nebudú môcť "zahraniční agenti" okrem iného organizovať verejné podujatia či vyučovať na štátnych školách. (TASR)

2. 12. 2022
|
06:11
|
Svet

Ukrajinskí vojaci si odteraz budú môcť napriek stále platnému stannému právu vziať platené voľno. Každý ukrajinský vojak má v súlade s novo prijatou legislatívou nárok na desať dní plateného voľna ročne.

"Počas osobitého obdobia stanného práva môže byť vojakom poskytnutá časť zo základnej ročnej dovolenky, ako aj voľno z rodinných či iných opodstatnených dôvodov, a to so zachovaním finančnej podpory," uviedol ukrajinský poslanec Jaroslav Železňak v príspevku na platforme Telegram.

Dodal však, že naraz nesmie z určitej kategórie či v niektorej vojenskej jednotke chýbať viac ako 30 percent z celkového počtu vojakov.

Stanné právo a všeobecná mobilizácia vrátane dočasného zákazu vycestovania pre mužov vo veku 18 až 60 rokov boli vyhlásené po začiatku ruskej invázie vo februári a odvtedy boli opakovane predlžované na žiadosť prezidenta Volodymyra Zelenského.

V polovici novembra ukrajinský parlament predĺžil stanné právo a mobilizáciu o ďalších 90 dní, do 19. februára 2023. (TASR)

2. 12. 2022
|
00:03
|
Svet

Ruskí vojaci sa sťahujú z niektorých svojich pozícií v Záporožskej oblasti na juhu, tvrdí ukrajinská armáda. Rusi sa tiež podľa Kyjeva pripravujú na evakuáciu "zamestnancov okupačných samospráv" niektorých obcí v tejto oblasti.

Ruské sily podľa ukrajinskej armády opustili obce Mychajlivka, Polohy a Inženerne ležiace južne od mesta Záporožie. Ukrajinský generálny štáb tiež uvádza, že v obci Burčak vykonávajú okupačné úrady sčítanie obyvateľstva, a to za účelom tzv. dobrovoľnej evakuácie.

Ukrajinci zjavne v oblasti používajú rovnakú taktiku, ako pri znovuzískavaní Chersonu, a síce útočia na mosty, ruské zásobovacie trasy ako aj pozície ruských vojakov za frontovou líniou, približuje CNN. Generálny štáb ukrajinskej armády ešte dodal, že pri útokoch na niekoľko miest bolo v posledných dňoch zranených viac ako 230 ruských vojakov a zničená ich munícia a ďalšie vojenské vybavenie. (TASR)

1. 12. 2022
|
23:53
|
Svet

Generálny tajomník NATO Stoltenberg povedal, že je ešte "príliš skoro" na finálne rozhodnutie o poľskej žiadosti, aby boli systémy protivzdušnej obrany Patriot, ktoré Berlín ponúkol Varšave, doručené Ukrajine.

"Je dôležité rozlišovať medzi diskusiou o troch Patriotoch, ktoré Nemecko ponúklo na ochranu poľského vzdušného priestoru a otázkou väčšej protivzdušnej obrany Ukrajiny," povedal Stoltenberg na tlačovej konferencii s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Berlíne.

Scholz na bezpečnostnej konferencii v Berlíne zase uviedol, že nemecká ponuka poslať Poľsku systémy Patriot stále platí. Nemecko minulý týždeň ponúklo Poľsku systém protivzdušnej obrany Patriot po tom, čo na poľské územie blízko hraníc s Ukrajinou dopadla raketa ukrajinskej protivzdušnej obrany, ktorá usmrtila dvoch ľudí. Poľsko na ponuku reagovalo vyhlásením, že systém by mal byť radšej dodaný Ukrajine. Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová nedávno oznámila, že Nemecko tento systém Ukrajine nemôže dodať.

Systémy Patriot sú podľa nej súčasťou integrovanej protivzdušnej obrany NATO a môžu tak byť rozmiestnené iba na území NATO. Ich rozmiestnenie mimo územia NATO by si vyžadovalo rozhovory členských krajín Aliancie. Agentúra DPA uvádza, členské krajiny NATO nejavia prílišnú ochotu voči takémuto kroku, keďže sa obávajú, že by ho Rusko mohlo vnímať ako eskaláciu napätia.

Ako však zmienil Stoltenberg, v rámci NATO sa o poskytnutí Patriotov Ukrajine uvažuje. Šéf Aliancie však zdôraznil, že táto otázka by nemala zatieniť potrebu celkového posilnenia obrany Ukrajiny, vrátane údržby, munície či náhradných dielov do už dodaných obranných systémov. (TASR)

1. 12. 2022
|
23:25
|
Svet

Ukrajina si chce zabezpečiť náboženskú nezávislosť od Ruska, oznámil prezident Zelenskyj. Kvôli problematike činnosti náboženských organizácií sa podľa neho zišla ukrajinská bezpečnosťou rada.

Tá okrem iného poveril vládu, aby vypracovala návrh zákona, ktorý znemožní organizáciám s ruským vplyvom operovať na Ukrajine, uviedol Zelenskyj. "Musíme vytvoriť také podmienky, aby žiadne z zoskupení závislých od agresorského štátu nemalo príležitosť manipulovať s Ukrajincami a oslabovať Ukrajinu zvnútra," citovala Zelenského agentúra Ukrinform.

Kyjev má tiež v pláne vykonať odbornú analýzu postavenia ukrajinskej pravoslávnej cirkvi kvôli jej možnej závislosti na moskovskom patriarcháte. "Ak to bude potrebné, prijmeme v tomto ohľade zákonné opatrenia," uviedol Zelenskyj.

Ukrajinská tajná služba na konci novembra prehľadala významný kyjevský kláštor Kyjevsko-pečerská lavra a ďalšie miesta patriace ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Pri razii agenti podľa vyhlásenia tajných služieb zabavili proruskú literatúru aj tisíce dolárov.

Po ruskej invázii na Ukrajinu ukrajinská pravoslávna cirkev vyhlásila na moskovskom patriarcháte nezávislosť. Nesúhlasila s počínaním moskovského patriarchu Kirilla, ktorý podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vojnu proti Ukrajine. (ČTK)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Zelenskyj kritizoval Muska, pozval ho na Ukrajinu Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 4. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 5. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 8. Máme 30 rokov, vy môžete mať predplatné na rok len za 30 eur
 1. Svalovice sa netreba obávať
 2. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 3. Study program MANAGEMENT in English language
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 6. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 9 053
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 5 890
 3. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 2 488
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 074
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 917
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 549
 7. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 231
 8. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 113
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Profesor Jiří Horáček.

O psychedelikách hovorí expert Jiří Horáček.


27. jan
Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová v Špindlerovom Mlyne.

Slovenka stratila na rivalku viac ako jeden a pol sekundy.


Sportnet 45m
Ilustračná snímka.

Je najvyšší čas napadnúť exkluzivitu heterosexuálnych manželstiev na Ústavnom súde.


Daniel Podolský 27. jan
Japonský premiér Fumio Kišida.

Japonsko patrí medzi krajiny s najstarším obyvateľstvom.


26. jan
SkryťZatvoriť reklamu