PEKING, BRATISLAVA. Nielen v Pekingu, ale aj v Šanghaji a vyše desiatke ďalších čínskych miest cez víkend stovky ľudí pochodovali v uliciach.
Aj keď občasné protesty v komunistickej Číne nie sú výnimočné, režim sa tvrdou cenzúrou a kontrolou internetu snaží zabezpečiť, aby sa nekoordinovali a nešírili plošne.
Napriek tomu protesty, ktoré vypukli v reakcii na pokračujúce tvrdé proticovidové pravidlá a presadzovanie politiky nulovej tolerancie covidu, úrady prekvapili.
Mnohí z protestujúcich v rukách držali čisté biele papiere – symbol vzdoru proti totalitnému režimu, ktorý sa okamžite snažil demonštrácie potlačiť.
V Číne, ktorá zakázala pripomínať si výročia potlačenia protestov na Námestí nebeského pokoja, a cenzuruje akékoľvek zmienky o tomto dátume, je prázdny papier jedným z mála prostriedkov, ako môžu ľudia vyjadriť nespokojnosť s režimom.
Čoraz viac ľudí kritizuje neudržateľné riešenie pandémie. Režim sa však stále môže spoliehať na cenzúru aj na políciu v uliciach.

Oheň, ktorý rozpútal hnev
„Otvorte dvere! Zachráňte nás,“ ozývalo sa minulý štvrtok z výškovej obytnej budovy v Urumči, hlavnom meste regiónu Sin-ťiang na západe Číny, keď ju zachvátil požiar.
V budove napokon zhorelo desať ľudí, pričom mnohí vinia z tragédie najmä tvrdé lockdownové pravidlá. V Sin-ťiangu platia už vyše tri mesiace a ich súčasťou je často aj blokácia únikových východov, zamykanie bytov zvonku a stavanie barikád, aby úrady udržali ľudí vnútri.
Nejde pritom o jediný incident spojený s tzv. politikou nulového covidu, keď čínska vláda zatvára celé štvrte či mestá a milióny ľudí nemôžu opustiť ani byty, aby si nakúpili.