LONDON. Britský premiér Rishi Sunak v pondelok upozornil na porušovanie ľudských práv v Číne a vyzval na zmenu britského postoja k čínskej vláde. TASR správu prevzala v utorok z webovej stránky stanice Sky News.
Reformy neprišli
"Aby bolo jasné, tzv. zlatá éra sa skončila spolu s myšlienkou, že obchod automaticky povedie k spoločenským a politickým reformám," povedal Sunak v príhovore na bankete na londýnskej radnici.

"Uvedomujeme si, že Čína predstavuje systémovú výzvu pre naše hodnoty a záujmy," dodal premiér. Čína sa podľa jeho slov blíži k čoraz silnejšiemu autoritárstvu a vláda v Pekingu sa rozhodla "ďalej pokračovať v tvrdých zásahoch" namiesto toho, aby vypočula požiadavky ľudí. Pripomenul aj nedávny zásah voči novinárovi BBC.
"Médiá a členovia nášho parlamentu musia byť schopní poukazovať na tieto záležitosti bez sankcií, vrátane upozorňovania na prípady zneužívania ľudských práv v (autonómnej oblasti) Sin-ťiang a obmedzovania slobody v Hongkongu," povedal.
Obhajujú násilné zadržanie žurnalistu
Britská vláda si predvolala čínskeho veľvyslanca pre postup úradov voči novinárovi spravodajskej stanice BBC v Šanghaji. Novinár pokrýval protesty voči opatreniam čínskej vlády proti covidu.
BBC v nedeľu uviedla, že Ed Lawrence bol zadržaný na niekoľko hodín, počas ktorých ho policajti udierali a kopali.
"Je veľmi znepokojujúce, že jeden z našich novinárov bol takto napadnutý, keď si plnil svoje povinnosti," uviedla BBC. Od čínskych úradov nedostala žiadne oficiálne vysvetlenie ani ospravedlnenie okrem tvrdení, že novinára zatkli pre jeho vlastné dobro, pretože sa v dave ľudí mohol nakaziť koronavírusom. "Nepovažujeme to za dôveryhodné vysvetlenie," uzavrela BBC.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí tieto tvrdenia popiera a uviedlo, že Lawrence sa nepreukázal novinárskym preukazom.