SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Ukrajina Rusko Online: Nemecký prezident kritizuje politikov, ktorí vyzývajú Ukrajinu na rokovania s Ruskom

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Nemeckí mechanici budú v Michalovciach opravovať zbrane pre Kyjev"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
29. 11. 2022
|
22:10
|
Svet

V Estónsku začali uvádzať do obehu dva milióny kusov dvojeurových mincí s motívom venovaným Ukrajine. Túto mincu je možné zakúpiť aj ako súčasť pamätnej karty, ktorá bola vydaná už v júli, pričom výťažok z jej predaja ide priamo na Ukrajinu.

Ako informoval spravodajský web ERR News, autorkou motívu na minci je utečenka z Charkova Daria Titovová, ktorá teraz študuje na Estónskej akadémii umení. Na minci je vyobrazené dievča držiace v ruke vtáka. Okolo siluety dievčaťa sú obilné klasy, kvety a známy slogan Sláva Ukrajine.

Návrh sprievodnej mincovej karty je od estónskeho výtvarníka Vladimira Taigera.

Estónska centrálna banka uvoľnila do predaja už 40-tisíc pamätných kariet s mincou na podporu Ukrajiny, každá stojí 18 eur. Prvé výnosy z ich predaja - v celkovej výške viac ako 350-tisíc eur - Estónsko previedlo Ukrajine 24. augusta na počesť Dňa nezávislosti Ukrajiny. V tom čase už bolo predaných viac ako 25-tisíc mincových kariet.

Guvernér estónskej centrálnej banky Madis Müller v utorok informoval, že dvojeurová minca venovaná Ukrajine sa bude predávať inde v Európe. Uviedol, že estónska centrálna banka sa rozhodla vydať túto dvojeurovú mincu ešte v tomto roku, aby pomohla Ukrajine, ktorej to umožní nasmerovať finančnú pomoc tam, kde to bude najviac potrebné.

"Ukrajina v súčasnosti za cenu životov svojich vlastných občanov vedie vojnu za spoločné hodnoty európskeho kultúrneho priestoru a je na nás, aby sme ich v tom naďalej podporovali," zdôraznil Müller. (TASR)

Zdroj Twitter Estónskej centrálnej banky
29. 11. 2022
|
21:15
|
Svet

Počas ruskej okupácie Charkovskej oblasti bol unesený a zabitý aj ukrajinský spisovateľ Volodymyr Vakulenko. Ten bol autorom detských kníh. Vakulenka spoločne so synom Vitalijom zadržali koncom marca neďaleko mesta Izium.

Rodina spisovateľa až doteraz nevedela, čo sa s ním stalo. Po septembrovom oslobodení Iziumu spod ruskej okupácie sa však neďaleko tohto mesta našlo masové pohrebisko s viac ako 400 hrobmi popravených civilistov a vojakov. Nedávne testy DNA pochovaných obetí potvrdili, že je medzi nimi aj Vakulenko.

Spisovateľ stihol pred upadnutím do zajatia zakopať v záhrade svoje texty, ktoré budú teraz odovzdané Charkovskému literárnemu múzeu. Vakulenko, ktorý by mal v súčasnosti 50 rokov, bol na Ukrajine oceňovaným spisovateľom. Získal napríklad medzinárodnú literárnu cenu Olesa Uľjanenka a bol tiež laureátom ukrajinskej literárnej súťaže Lesa Martovyča či medzinárodnej súťaže Korunovácia slov. (TASR)

Volodymyr Vakulenko.
Zdroj Twitter - Victoria Amelina
29. 11. 2022
|
20:59
|
Svet

V dôsledku výpadkov elektriny sa v Kyjeve šesťnásobne zvýšil počet obetí dopravných nehôd. Uviedol to predstaviteľ kyjevskej polície Andrij Molokojedov. Podľa neho sa viac ako zdvojnásobil aj počet nehôd na priechodoch pre chodcov.

Úrady tam preto inštalujú ďalšie reflexné dopravné značky a dopravu na križovatkách začali riadiť aj regulovčíci.

Stanica BBC pripomenula, že energetická infraštruktúra Ukrajiny, najmä Kyjeva, utrpela v dôsledku ruských raketových útokov veľké škody. Energetici postupne obnovujú dodávky elektriny, no v záujme šetrenia zaviedli v Kyjeve systém riadených odstávok. (TASR)

29. 11. 2022
|
20:45
|
Svet

Kvôli sankciám sa nenašiel dodávateľ áut pre ruskú políciu. Ruské ministerstvo vnútra nedokázalo zohnať dodávateľa 2800 nových áut, ktoré nevyhnutne potrebuje pre hliadky dopravnej polície

Uviedol to na svojom webe ruský denník Kommersant. Pripomenul, že v minulosti ruská polícia kupovala škodovky ruskej výroby. Terajšiu situáciu pripočítal tlaku západných sankcií proti Rusku a odchodu západných automobiliek z ruského trhu. (ČTK)

29. 11. 2022
|
20:00
|
Svet

Do ruskej fabriky na výrobu tankov v Nižnom Tagile poslali pracovať 250 väzňov. Tí budú pracovať ako strojníci, vŕtači, sústružníci, frézari, brúsiči, elektrozvárači, montéri a žeriavnici.

Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na úrady vo Sverdlovskej oblasti. Väzni budú údajne však zapojení len do pomocných prác a nebudú mať prístup k utajovaným informáciám.

Uralvagonzavod je jediná fabrika v Rusku, ktorá vyrába tanky T-72 a T-90. Po začiatku vojny na Ukrajine prešla výroba na trojzmennú prevádzku a v auguste sa v závode začalo pracovať nepretržite. (SITA)

29. 11. 2022
|
19:26
|
Svet

Poslanecká snemovňa Parlamentu Českej republiky podporila výcvik ukrajinských vojakov v Česku. Konať by sa mal do konca budúceho roka v piatich štvortýždňových turnusoch.

"Prioritou je pomoc s výcvikom ukrajinských vojakov, a to v záujme úspešného boja proti ruskému agresorovi," uviedla v pléne česká ministerka obrany Jana Černochová.

Na každom výcvikovom turnuse by sa mohlo zúčastniť až 800 vojakov. Cvičenie vychádza z dvojstrannej dohody českej a ukrajinskej vlády, výhľadovo však prebehne pod asistenčnou misiou EÚ.

Do asistenčnej misie EÚ Česko podľa návrhu vyčlení 55 ľudí. Budú môcť pôsobiť v akomkoľvek členskom štáte vo veliteľských štruktúrach, prípadne na pozíciách inštruktorov. (TASR)

29. 11. 2022
|
19:25
|
Svet

USA zvažujú, že na Ukrajinu pošlú systémy protivzdušnej obrany Patriot, aby podporili jej schopnosť odolávať ruským raketovým útokom. Ako referuje spravodajský web CNN, novinárom to povedal popredný predstaviteľ americkej obrany.

„Zvažujeme všetky možnosti. Patriot je jednou z možností protivzdušnej obrany, o ktorej sa uvažuje. Pozeráme sa na to, čo s našimi spojencami a partnermi môžeme robiť a skúmame kombinácie, ktoré by boli užitočné,“ povedal predstaviteľ.

Dodal, že protivzdušná obrana Ukrajiny je „najvyššou prioritou USA“.

Raketový systém protivzdušnej obrany Patriot je navrhnutý tak, aby čelil a ničil prichádzajúce balistické rakety krátkeho doletu, pokročilé stíhačky a strely s plochou dráhou letu. (SITA)

29. 11. 2022
|
19:24
|
Svet

Nemecko, Francúzsko aj USA posielajú na Ukrajinu stovky generátorov a finančnú pomoc. Krajiny chcú tak pomôcť Ukrajine vysporiadať sa s rozsiahlymi výpadkami elektriny v dôsledku ruských útokov.

Nemecko napadnutej krajine pošle vyše 350 generátorov. Francúzska ambasáda v Rumunsku informovala, že stovka generátorov už je v rumunskom prekladisku v meste Suceava blízko ukrajinských hraníc a čoskoro sa dostane na Ukrajinu.

Nemecká ministerka zahraničia Baerbocková na okraj rokovania šéfov diplomacií NATO v Bukurešti prišla s nápadom, že by Ukrajine pri obstarávaní dodávok elektriny mohli pomôcť aj generátory z vyradených rušňov. Treba podľa nej zapojiť kreativitu. (ČTK)

29. 11. 2022
|
19:00
|
Svet

Nemci budú na Slovensku opravovať ukrajinské zbrane. Susedom sme poslali transportéry, dostaneme za ne nemecké tanky. V ukrajinských mestách sa snažia obnovovať elektrické vedenie, chirurgovia často napriek tomu operujú s čelovkami.

Ruská agresia na Ukrajine trvá už 279 dní, prinášame prehľad udalostí uplynulého týždňa.

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Nemeckí mechanici budú v Michalovciach opravovať zbrane pre Kyjev"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
(SME)
29. 11. 2022
|
18:57
|
Svet

Prvá dáma Ukrajiny Zelenská vyzvala Britániu, aby Ukrajine vo vojne s Ruskom pomohla nielen dosiahnuť víťazstvo, ale aj spravodlivosť. Uviedla to v prejave k poslancom oboch komôr britského parlamentu.

V nadväznosti na slová predsedu Dolnej snemovne Lindsayho Hoylea aj Zelenská prirovnala súčasný konflikt na Ukrajine k druhej svetovej vojne, pričom uviedla, že výstražné sirény, ktoré počuť na Ukrajine, sú "identické s tými, ktoré počuli generácie Britov, ktorí sa nevzdali, a ani my sa nevzdáme".

Po druhej svetovej vojne by podľa Zelenskej bolo nemysliteľné, aby nacisti nečelili spravodlivosti. Rovnako je nemysliteľné, že by rovnaký osud nepostihol aj Rusko, konštatovala.

Apelovala v tejto súvislosti na Britániu, aby pomohla pri zriadení "osobitného tribunálu", pred ktorým by sa Rusko zodpovedalo za vojnové zločiny a terorizmus. Zelenská dodala, že Spojené kráľovstvo by sa mohlo stať svetovým lídrom v tejto oblasti. (TASR)

Zdroj SITA/AP
29. 11. 2022
|
18:44
|
Svet

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu posilní svoju prítomnosť vo všetkých ukrajinských jadrových elektrárňach. Chce tým pomôcť chrániť energetickú infraštruktúru krajiny.

Po stretnutí so šéfom ukrajinskej diplomacie Dmytrom Kulebom to potvrdil šéf agentúry Rafael Grossi.

Dodal, že pokračuje v spolupráci s ukrajinskými predstaviteľmi „na urýchlenom vytvorení zóny jadrovej bezpečnosti a ochrany v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne“. (SITA)

29. 11. 2022
|
18:42
|
Svet

Minister zahraničných vecí Káčer sa stretol so svojím americkým náprotivkom Blinkenom. Obaja potvrdili strategické partnerstvo Slovenska a USA, a odsúdili útoky Ruska na ukrajinskú civilnú infraštruktúru. (TASR)

29. 11. 2022
|
18:26
|
Svet

Ministri zahraničných vecí krajín NATO vyjadrili solidaritu s Ukrajinou v boji proti ruskej agresii. Rovnako prisľúbili pomoc pri oprave ukrajinskej infraštruktúry zničenej pri ruských útokoch. 

"Odsudzujeme kruté činy Ruska namierené voči civilnému obyvateľstvu Ukrajiny, a tiež prípady porušovania ľudských práv, ako sú nútené deportácie, mučenie, barbarské zaobchádzanie so ženami, deťmi a zraniteľnými osobami," uvádza sa v spoločnom vyhlásení ministrov vydanom v prvý deň dvojdňového zasadnutia Severoatlantickej rady v Bukurešti.

Slovensko na ňom zastupuje šéf diplomacie Rastislav Káčer.

Ministri členských krajín NATO ďalej vyjadrili pevnú podporu ukrajinskej nezávislosti, suverenite a územnej celistvosti a prisľúbili pomoc pri povojnovej obnove Ukrajiny.

"Naďalej rozhodne podporujeme dlhodobé snahy Ukrajiny v oblasti povojnovej obnovy a reforiem, aby mala zaistenú slobodnú a demokratickú budúcnosť, zmodernizovala svoj obranný sektor... a zamedzila ďalším agresiám v budúcnosti," píše sa v prijatom vyhlásení. (TASR)

Zdroj TASR/AP
29. 11. 2022
|
18:15
|
Svet

Ruské jednotky pokračujú v delostreleckých útokoch na osídlené oblasti v oslobodenej Chersonskej oblasti na Ukrajine. Vyhlásil to predstaviteľ oblastnej samosprávy Serhij Chlaň.

Pokračoval, že Rusko ostreľuje všetky obce pozdĺž západného brehu rieky Dneper v Chersonskej oblasti vrátane samotného Chersonu. Útoky si podľa neho v priebehu utorka nevyžiadali žiadne obete. Ruské sily zároveň pokračujú v útokoch na dôležitú infraštruktúru.

Súvisiaci článokWagnerovci tlačia, no front sa v Bachmute takmer nehýbe. Ťažké boje o zničené mesto neustávajúČítajte 

"Opravári sa usilujú obnoviť dodávky elektriny do Chersonu. Kritická infraštruktúra je napojená, ale nie všetka. Nemocnice majú elektrinu," konštatoval s tým, že dodávky vody v meste sa zatiaľ nepodarilo plne obnoviť.

"Internet už v niektorých častiach mesta funguje. Hovoríme o približne 20 percentách užívateľov v Chersone," spresnil.

Podľa Chlaňa ostala v meste iba štvrtina z predvojnového počtu obyvateľov, ktorý dosahoval 320-tisíc. Mnohí ďalší obyvatelia mesto opúšťajú v dôsledku pokračujúceho ostreľovania a prerušených dodávok vody či elektriny. Evakuácia obyvateľov mesta vlakmi aj autobusmi pokračuje, konštatoval. (TASR)

29. 11. 2022
|
18:00
|
Svet

Po 24. februári prestala ruská demokratická opozícia existovať. Napriek tomu sa o tom, „čo príde po Putinovi“ diskutuje a skloňuje sa niekoľko mien možných nástupcov. O tých, ktorí prichádzajú do úvahy, píše Petra Procházková. (SME)

29. 11. 2022
|
17:52
|
Svet

Ukrajina dostala od Francúzska ďalší raketomet LRU s ďalekým dostrelom, oznámil minister obrany Oleksij Reznikov. Raketomety LRU sú podľa dostupných informácií modernizovanou verziou raketometov M270.

Tie ukrajinská armáda už dostala z Británie a Nemecka. Spolu s americkými raketometami HIMARS pomohli k úspechu ukrajinskej protiofenzívy.

Ukrajina nedávno z Francúzska dostala ďalší balík vojenskej pomoci, zahŕňajúci dve batérie protileteckých rakiet Crotale a dva raketomety, pripomenula agentúra Ukrinform. Francúzsko predtým dodalo Ukrajine tiež húfnice Caesar.

(ČTK)
29. 11. 2022
|
17:47
|
Svet

USA poskytnú 53 miliónov dolárov na podporu ukrajinskej elektrickej siete, ktorá čelí záplave ruských útokov. Tento balík bude zahŕňať distribučné transformátory, ističe, zvodiče prepätia, odpojovače, vozidlá a ďalšie zariadenia.

Ako uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí, uvedené prostriedky poputujú na „získanie kritického vybavenia elektrickej siete“, ktoré „bude rýchlo dodané na Ukrajinu v prípade núdze, aby Ukrajincom pomohlo vydržať cez zimu“.

Finančná pomoc prispeje k existujúcim 55 miliónom dolárov na podporu energetického sektora zo strany USA. (SITA)

29. 11. 2022
|
17:43
|
Svet

Väčšina Rusov, ktorí prišli do Kazachstanu po vyhlásení mobilizácie, krajinu opustila. Do Kazachstanu prišlo viac ako 400-tisíc Rusov, niečo vyše 320-tisíc ale túto republiku zase opustilo. (ČTK)

29. 11. 2022
|
17:35
|
Svet

Nemecký prezident Steinmeier vyhlásil, že vyhlásenie prímeria na Ukrajine by teraz bolo nespravodlivé. Kritizoval politikov, ktorí vyzývajú Kyjev a Moskvu, aby si sadli za rokovací stôl.

V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Deutsche Welle pokračoval, že ak sa teraz na Ukrajine vyhlási prímerie len to zakonzervuje "už vzniknutú nespravodlivosť".

Spresnil, že by to v praxi znamenalo, že Rusko si ponechá okupované územia, čím sa de facto odobrí negovanie princípu o neporušiteľnosti hraníc, nerešpektovanie medzinárodného práva a rozkrádanie cudzích území. "Toto nemôže byť účel prímeria," zdôraznil Steinmeier. (TASR)

29. 11. 2022
|
17:02
|
Ekonomika

Rusko rokuje s Kazachstanom a Uzbekistanom o plynovej únii. Podrobnosti o tom, ako by únia fungovala a v akej fáze sa rokovania nachádzajú, štáty nespresnili.

Hovorca kazašského prezidenta Tokajeva uviedol, že ruský prezident Putin takúto koncepciu navrhol pri pondelkovom stretnutí. Ani kazašská strana však neposkytla žiadne ďalšie podrobnosti.

Rusko je významným vývozcom zemného plynu. Uzbekistan a Kazachstan ho ťažia zhruba toľko, koľko ho spotrebujú. Obe krajiny sú s Ruskom prepojené plynovodom a prechádza nimi samostatný plynovod smerujúci do Číny, pripomína agentúra Reuters.

Oba plynovody však prevažne čerpajú plyn z Turkménska. Kazachstan a Uzbekistan nikdy nevykázali žiadne tranzitné dodávky ruského plynu do Číny alebo iných krajín. (ČTK)

29. 11. 2022
|
16:35
|
Svet

Ukrajina zadržala predstaviteľa Chersonu podozrivého z kolaborácie s Ruskom. Nemenovaný predstaviteľ podľa prokurátora spolupracoval s okupačnými úradmi a pomáhal s fungovaním verejných služieb pod ruskou vlajkou.

V prípade dokázania viny mu hrozí 12 rokov väzenia. Podozrivého zadržali, ale mohol byť prepustený na kauciu. (The Guardian)

29. 11. 2022
|
16:02
|
Svet

Na moskovskom súde sa začal proces s členom ruskej opozície Iľjom Jašinom, ktorý čelí obvineniam pre kritiku vojny na Ukrajine. Vo väzbe je od jeho júlového zatknutia, hrozí mi desať rokov väzenia. (SITA)

Iľja Jašin.
Zdroj TASR/AP
29. 11. 2022
|
15:02
|
Svet

Ukrajina zvažuje vyhostenie všetkých ruských občanov, ktorí prišli na Krym po anexii, povedala stála predstaviteľka ukrajinského prezidenta pre Krym Tamila Taševová, podľa ktorej rozhodnutie nie je v rozpore s medzinárodným právom.

V komentári pre ukrajinský spravodajský portál Ukrajinska pravda Taševová uviedla: "Podľa ukrajinských zákonov sa všetci cudzinci, ktorí vstúpili na polostrov po roku 2014 inak ako cez ukrajinské kontrolné miesta, nachádzajú na území Krymu nelegálne."

"Ľudia, ktorí prišli na územie polostrova protizákonne, musia opustiť Krymskú autonómnu republiku a Sevastopoľ, a to buď dobrovoľne alebo núteným vyhostením," napísala Taševová.

Zároveň dodala, že Ukrajina neuznáva pasy, ktoré Rusko "nútene" rozdalo obyvateľom Krymu v čase jeho okupácie. "Všetci sú a ostanú občanmi Ukrajiny," uviedla ukrajinská predstaviteľka. (TASR)

29. 11. 2022
|
15:00
|
Svet

Nemecko označilo ničenie energetickej infraštruktúry Ukrajiny za vojnový zločin. Ministri spravodlivosti G7 chcú podporiť snahu o ich vyšetrovanie a potrestanie. Ukrajinské úrady evidujú doposiaľ viac než 45-tisíc vojnových zločinov.

"Vojnové zločiny nesmú zostať nepotrestané," povedal nemecký minister spravodlivosti Marco Buschmann a dodal, že krajiny G7 musia byť vo svojom úsilí pridať, píše spravodajský portál Tagesschau. (TASR)

29. 11. 2022
|
14:50
|
Svet

Rusko nemá právo veta na vstup krajín do NATO, povedal šéf aliancie Stoltenberg. "Putin nemôže odoprieť zvrchovaným štátom, aby robili vlastné rozhodnutia, ktoré nie sú hrozbou pre Rusko," vyhlásil.

Ukrajina, ktorá čelí ruskej agresii, sa však k NATO tak skoro nepripojí a mnohí členovia veria, že sústredenie by malo zostať len na porážke Ruska. Stoltenberg zdôraznil, že akýkoľvek pokus o členstvo tejto východoeurópskej krajiny by mohol spojencov rozdeliť.

"Sme uprostred vojny, a preto by sme nemali robiť nič, čo by mohlo narušiť jednotu spojencov pri poskytovaní vojenskej, humanitárnej a finančnej podpory Ukrajine, pretože musíme zabrániť víťazstvu prezidenta Putina," vysvetlil šéf NATO. (SITA)

29. 11. 2022
|
14:38
|
Svet

V Bukurešti sa začalo rokovanie ministrov NATO, témou je Ukrajina. Očakáva sa prísľub ďalšej podpory, vrátane komponentov na opravu elektrickej sústavy. Zasadnutia sa zúčastňujú aj ministri Fínska a Švédska, ktoré sa usilujú o vstup do aliancie.

"Prezident Putin sa snaží využiť zimu ako vojnovú zbraň," vyhlásil  pred začiatkom stretnutia generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Severoatlantická aliancia by preto podľa neho mala ďalej podporovať Kyjev a pomáhať najmä s opravami a sprevádzkovaním poškodenej energetickej siete a zabezpečením protivzdušnej obrany. (ČTK)

29. 11. 2022
|
14:35
|
Svet

Jadrové rokovania medzi USA a Ruskom sa do konca roka zrejme už neuskutočnia, uviedla Moskva. Pôvodne sa mali začať v utorok v Káhire, ale Moskva ich odložila s tým, že navrhne nový termín.

Zmluva, ktorú v Prahe v roku 2010 podpísali vtedajší prezidenti Spojených štátov a Ruska, Barack Obama a Dmitrij Medvedev, obmedzuje počet jadrových hlavíc aj ich nosičov. Opisuje tiež podmienky vzájomných inšpekcií jadrových zbraní.

Rusko, ktoré vo februári napadlo Ukrajinu, ale na inšpekciách od augusta odmieta spolupracovať.

Rjabkov k rozhodnutiu odložiť rokovania oznámil, že Rusko malo iné požiadavky ako USA ohľadom programu. Washington chcel podľa neho hovoriť predovšetkým o obnove inšpekcií a nebral do úvahy, že Rusko má iné priority. (ČTK)

29. 11. 2022
|
14:19
|
Svet

V štyroch anektovaných ukrajinských oblastiach chce Rusko zriadiť federálne súdy, informoval prezident Putin. Ide o samozvanú Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku, Cheronskú a Záporožskú oblasť.

Ruské vojská sa však v prvej polovici novembra na rozkaz ruského ministerstva obrany stiahli z metropoly Chersonskej oblasti, keďže ukrajinské jednotky tam postupovali v rámci úspešnej protiofenzívy. (TASR)

29. 11. 2022
|
14:14
|
Ekonomika

Energetický deficit Ukrajiny je na úrovni 30 percent, oznámil prevádzkovateľ Ukrenerho. Deficit bol spôsobený núdzovou odstávkou elektrární po ruských útokoch aj zvýšením spotreby pre počasie. (SITA)

29. 11. 2022
|
13:03
|
Svet

Rusko protestovalo vo Vatikáne proti výrokom pápeža, ktorý odsúdil krutosti ruských vojakov na Ukrajine. Pápež, ktorý sa snaží sprostredkovať mierové rokovania, tiež povedal, že "asi najkrutejší sú Čečenci či Burjati".

"Vyjadril som pohoršenie nad takýmito narážkami a poukázal na to, že nič nemôže otriasť súdržnosťou a jednotou mnohonárodnostného ruského ľudu," povedal veľvyslanec Alexander Avdejev pre RIA Novosti. Zároveň dodal, že diplomatickú službu Vatikánu navštívil v pondelok večer, aby jej tlmočil rozhodný protest Moskvy.

Rusko takto reagovalo na vyjadrenie Františka, ktorý v rozhovore pre časopis America povedal: "Keď hovorím o Ukrajine, tak hovorím o krutosti, pretože mám veľa informácií o krutosti vojakov, ktorí tam prišli. Vo všeobecnosti sú najkrutejší možno tí, ktorí sú z Ruska, ale nemajú korene v ruskej tradícii – takými sú napríklad Čečenci či Buriati. Rozhodne tí, ktorí (v minulosti) napádali (aj) ruský štát. To je veľmi jasné".

Pápež v rozhovore hovoril o svojom postoji k vojne na Ukrajine. Reagoval tým na obvinenia, že priamo nepomenoval vinníkov vojny a obmedzil sa len na výzvy na obnovenie mieru, ktoré adresoval obom stranám konfliktu. (TASR)

29. 11. 2022
|
12:14
|
Svet

Ruskí vojaci znásilnili päťročné dievča aj 76-ročnú ženu, tvrdí prvá podpredsedníčka ukrajinskej vlády Julija Svyrydenková. Zaobchádzanie okupantov so ženami označila za strašné.

Pre portál Sky New povedala, že sa dozvedela o rôznych prípadoch, keď sa ukrajinské dievčatá a ženy stali obeťami sexuálneho násilia.

"Rozprávali mi o príbehoch žien a detí, ktoré boli znásilnené. Prípad najmladšej obete sa týka päťročného dievčatka a najstaršou obeťou bola 76-ročná žena. Sú to strašné príbehy a svet by mal o nich vedieť a mal by reagovať. Som tu, aby som zdôraznila nevyhnutnosť uvaliť viac sankcií proti Rusku a pokračovať v dodávkach zbraní Ukrajine, nech túto vojnu ukončíme víťazstvom," uviedla Svyrydenková.

"Naši ľudia veľa trpia, ženy aj deti. Celý svet sa pripravuje na Vianoce a Ukrajina sa pripravuje na ďalšie ostreľovanie a na ďalšie rakety dopadajúce na našu elektrickú sieť," dodala.

Jej vyjadrenia nasledovali deň po tom, ako prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská počas návštevy Londýna obvinila ruské sily z využívania znásilňovania ako vojnovej zbrane. Zelenská na medzinárodnej konferencii o boji proti sexuálnemu násiliu počas konfliktov tiež vyhlásila, že manželky ruských vojakov manželov povzbudzujú, aby znásilňovali Ukrajinky. (TASR)

29. 11. 2022
|
12:03
|
Svet

Pre celú Ukrajinu bolo vydané varovanie pred raketovými útokmi, cieľom by mali byť najmä východné regióny. Úrady vyzvali ľudí, aby sa presunuli do krytov. Len pred časom vydali varovania, že sa Rusko chystá novú vlnu útokov.

"Kyjevská oblasť! Vzdušný poplach. Neignorujete! Všetci do úkrytov a bezpečných miest," napísal na Telegrame šéf vojenskej správy Kyjeva Kuleba.

Úrady o niečo neskôr vzdušný poplach vo väčšine regiónov odvolali. (Sky News)

29. 11. 2022
|
11:40
|
Svet

Musíme v pomoci Ukrajine vytrvať tak dlho, ako to bude potrebné, napísal minister Káčer po prílete do Bukurešti. Podľa šéfa diplomacie so spojencami v NATO vyšlú jasný odkaz nielen do Kyjeva, ale aj do Moskvy.

Káčer ďalej konštatoval, že Rusko stratilo akékoľvek zábrany a bombardovaním civilnej infraštruktúry a ukrajinských miest sa otvorene snaží vyvolať humanitárnu katastrofu a zlomiť tak vôľu Ukrajiny brániť sa. „Lenže to sa Rusku nepodarí, história to už viackrát ukázala.“ vyhlásil Káčer.

„Je ľudskou povinnosťou nenechať našich susedov mrznúť. Nemôžeme sa len prizerať, ako utekajú zo svojich domovov pred bombami. Najbližšie mesiace budú pre nás všetkých veľkou skúškou. Pre Ukrajinu existenčnou, pre nás morálnou,“ dodal.

(SITA)
29. 11. 2022
|
11:29
|
Svet

NATO nepoľaví v podpore Ukrajiny, vraví šéf aliancie Jens Stoltenberg. Pred stretnutím ministrov zahraničia v Bukurešti vyzval spojencov, aby Kyjevu prisľúbili viac pomoci pred prichádzajúcou zimou.

"NATO bude hájiť Ukrajinu tak dlho, ako bude treba. Nestiahneme sa... Sústredíme sa najmä na podporu Ukrajiny a zaistenie toho, aby ruský prezident nezvíťazil," uviedol Stoltenberg. Dodal, že dobré podmienky pre začiatok rokovaní je možné vytvoriť len postupom Ukrajiny na bojisku.

Ministri zahraničných vecí NATO sa na stretnutí v Bukurešti sústredia na navýšenie vojenskej pomoci ako sú napríklad obranné systémy a munícia pre Ukrajinu.

Rokovať budú aj o nevojenskej pomoci, ako sú napríklad pohonné hmoty, medicínske alebo zimné vybavenie. Ukrajina sa v čase ruských útokov na objekty energetickej infraštruktúry pripravuje na chladnejšie počasie.

Ministri budú tiež diskutovať o žiadosti Ukrajiny vstúpiť do NATO. Zrejme však len potvrdia politiku otvorených dverí Aliancie, predpokladá Reuters. (TASR)

Šéf NATO Jens Stoltenberg.
Zdroj SITA/AP
29. 11. 2022
|
11:15
|
Svet

Dnipro bolo v noci opäť terčom ruského raketového útoku, informoval šéf vojenskej administratívy Valentyn Rezničenko. Rakety dopadli na súkromný podnik, v ktorom vypukol požiar a boli zničené výrobné zariadenia.

„Dnes v noci vypálili na mesto niekoľko rakiet. Mierili na súkromný podnik. Výrobné zariadenia boli zničené. Vypukol požiar,“ napísal Rezničenko na komunikačnej platforme Telegram. Názov firmy pritom nezverejnil.

Dnipro je častým cieľom ruských rakiet alebo iných zbraní dlhého doletu. V sobotu podľa Rezničenka pri ruskom raketovom útoku utrpelo zranenia najmenej 13 ľudí. (SITA)

29. 11. 2022
|
10:52
|
Svet

Bývalý ruský minister financií Alexej Kudrin končí na čele Účtovnej komory. Podľa denníka Kommersant sa chce sústrediť na projekty v súkromnej sfére. Kudrin mal počas dlhoročného pôsobenia blízko k prezidentovi Putinovi.

Podľa médií Kudrin prejde na vedúcu pozíciu v ruskej internetovej firme Jandeks, ktorá na európskom trhu pôsobí pod názvom Yandex NV a je registrovaná v Holandsku.

Agentúra Reuters uviedla, že Kudrin bude najvyššie postaveným ruským činiteľom, ktorý po februárovom vpáde ruských vojsk na Ukrajinu opustí svoju funkciu.

"Spolu som vo verejnom sektore bol zhruba 25 rokov. Teraz by som sa chcel zamerať na významné projekty, ktoré súvisia s rozvojom v širokom zmysle súkromných aktivít a majú pritom veľký vplyv na ľudí, "napísal Kudrin na sociálnej sieti Telegram.

Doplnil, že Putinovi odovzdal svoju rezignáciu. Kudrinov odchod má podľa informácií RIA Novosti v stredu preskúmať horná komora ruského parlamentu. (ČTK)

29. 11. 2022
|
10:38
|
Svet

Kyjev plánuje postaviť v meste vianočné stromčeky bez svetiel a tým ukázať nezlomného ducha obyvateľov. "Nedovolíme Putinovi, aby nám ukradol Vianoce," povedal starosta Vitalij Kličko. Mesto trápia výpadky elektriny po ruských útokoch na energetickú infraštruktúru.

"Nikto nám nezruší Nový rok ani Vianoce. Atmosféra Nového roka by tu mala byť," uviedol Kličko pre tlačovú agentúru RBC-Ukraine. 

Stromčeky budú bez osvetlenia a dekoračných reťazí a nespotrebujú elektrinu, napísal na svojej stránke na Facebooku Sergej Kovalenko, šéf energetickej spoločnosti JASNO. "Bude tu vianočno-novoročný stromček a bude maximálne energeticky zodpovedný, ale stále slávnostný pre nás všetkých," uviedol Kovalenko.

Kličko upozornil, že pri vítaní Nového roka nebudú žiadne masové zhromaždenia ani koncerty, hoci taká je v Kyjeve tradícia. Vianočné stromčeky po celom meste zaplatia mestské podniky. Jeden bude aj na Sofiinom námestí v centre historickej štvrte Starý Kyjev. (TASR)

29. 11. 2022
|
10:07
|
Svet

V Chersone preverujú miesta, na ktorých malo dochádzať k mučeniu. Po odchode Rusov objavili vyšetrovatelia najmenej päť mučiarní v meste a štyri v širšom regióne. Ukrajinci tvrdia, že ich bili, dávali im elektrické šoky a vyhrážali sa im smrťou.

Ukrajinská polícia tvrdí, že v ešte nedávno okupovaných oblastiach Chersonu spáchali ruskí vojaci viac ako 460 vojnových zločinov. (The Guardian)

29. 11. 2022
|
09:40
|
Svet

Česká polícia vyšetruje takmer 90 prípadov schvaľovania ruskej invázie na Ukrajinu. Ide o ďalší nárast počtu podobných prípadov. Od začiatku vojny počet prípadov spojených s Ukrajinou presiahol tisícku.

Polícia rieši takmer tristo prípadov, ktoré súvisia s Ukrajinou alebo ukrajinskými utečencami a zhruba tretinu z nich podľa hovorcu polície Moravčíka tvoria takzvané prípady schvaľovania a podpory ruskej invázie na Ukrajinu.

„86 prípadov sa týka schvaľovania agresie a ďalších podobných spôsobov adorácie vraždenia ukrajinských civilistov,“ povedal ďalej pre iROZHLAS.cz.

V 49 prípadoch už polícia podľa neho začala aj trestné konanie. Oproti minulému mesiacu tak ide o ďalší nárast, keďže v októbri polícia evidovala 83 prípadov schvaľovania ruskej invázie a obvinenie oznámila 44 ľuďom. (SITA)

29. 11. 2022
|
09:10
|
Svet

NATO bude podporovať Ukrajinu počas zimy. „Podporujeme pozíciu Ukrajiny pri rokovacom stole. Nakoniec príde diplomatické riešenie,“ uviedla kanadská ministerka zahraničných vecí Mélanie Jolyová.

Šéfka kanadskej diplomacie dodala, že pred samitom NATO existuje „silná podpora pre Ukrajinu“. Poukázala pritom na sľub Kanady poskytnúť Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v sume 500 miliónov kanadských dolárov, ktorú Ottawa ohlásila na samite G20 v Jakarte.

„Musíme zabezpečiť, aby Ukrajinci dokázali prekonať túto náročnú zimu,“ poznamenala. (SITA)

29. 11. 2022
|
08:54
|
Svet

USA sa chystajú oznámiť finančnú podporu Ukrajine, aby jej pomohli riešiť škody spôsobené ruskými útokmi na jej energetickú infraštruktúru, uviedli vysokopostavení americkí predstavitelia.

Pomoc, ktorú podrobne popíše minister zahraničia USA Antony Blinken počas zasadania NATO v rumunskom hlavnom meste Bukurešť, „je podstatná a nie je posledná“, povedal jeden z vysokopostavených predstaviteľov.

Hovoril pod podmienkou zachovania anonymity a bez ďalších podrobností. Poznamenal však, že administratíva prezidenta Joea Bidena vyčlenila na výdavky pre ukrajinskú a moldavskú energetiku 1,1 miliardy dolárov. Informuje o tom web The Guardian.

Ministri zahraničných vecí Severoatlantickej aliancie budú v utorok a stredu rokovať v Bukurešti. Diskutovať sa bude o pomoci NATO Ukrajine. (SITA)

29. 11. 2022
|
08:50
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Лікарі залишаться, з кращою зарплатою. Голландський королівський візит запланований на ранню весну. Президентка звернеться до парламенту. До Братислави повертаються різдвяні ярмарки.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

29. 11. 2022
|
08:45
|
Svet

Rusi za týždeň spustili 258 útokov na sídla v Chersonskej oblasti. Ruská armáda okrem iného zničila vodáreň, ktorá zásobovala mesto Mykolajiv, povedal ukrajinský prezident Zelenskyj. 

„Dnes, ako každý iný deň, okupanti opäť bombardovali Cherson a komunity v oblasti. Za jediný týždeň vypálil nepriateľ 258-krát na 30 sídel v našej Chersonskej oblasti,“ povedal Volodymyr Zelenskyj.

(SITA)
29. 11. 2022
|
08:30
|
Svet

V pondelok ruské útoky zranili civilistu v meste Torske v Doneckej oblasti, oznámil gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko a dodal, že stále nie je možné určiť presný počet obetí v Mariupoli a Volnovache. (Kyiv Independent)

29. 11. 2022
|
08:14
|
Svet

Ruské velenie utlmilo nasadzovanie práporových taktických skupín. Práve tieto jednotky hrali hlavnú úlohu v ruskej vojenskej doktríne v poslednom desaťročí, informovalo britské ministerstvo obrany.

Ide o prápory integrované s celým radom podporných podjednotiek, ako prieskumníci a na rozdiel od bežnej západnej praxe, aj delostrelectva.

V bojoch na Ukrajine sa ukázalo niekoľko slabín podpory taktických jednotiek, najmä čo sa týka velenia, keď iba málo veliteľov taktických podporných skupín malo oprávnenie flexibilne sa rozhodovať podľa okamžitého vývoja na bojisku, píše sa v správe britských tajných služieb.

(SME)
29. 11. 2022
|
07:56
|
Svet

Okupačné sily stratili ďalších 480 vojakov, celkovo 88 380, tvrdí velenie Ukrajiny. Obrancovia zničili v priebehu dňa aj dve lietadlá, tri tanky, päť obrnených vozidiel a dva delostrelecké systémy.

 

(SME)
29. 11. 2022
|
07:25
|
Svet

Ruské sily pravdepodobne pripravujú ďalšiu vlnu raketových útokov na Ukrajinu v tomto týždni. Vzhľadom na ich výrazný úbytok arzenálu nie je pravdepodobné, že sa raketové útoky vystupňujú, informoval Inštitút pre výskum vojny.

Americkí analytici v správe ďalej uviedli, že presun techniky do Bieloruska je súčasťou ruského úsilia o rozšírenie výcvikových kapacít a útok na Ukrajinu zo severu zatiaľ nie je pravdepodobný.

(SME)
29. 11. 2022
|
07:07
|
Regióny

V domoch päť stupňov, pätnásť hodín bez prúdu. V Užhorode sedeli pri sviečkach. Ak ich mali, na Ukrajine je ich totiž akútny nedostatok. Nové vyrábajú zlievaním vosku zo starých. V Košiciach preto rozbehli zbierku sviečok. (Korzár)

29. 11. 2022
|
06:34
|
Domov
Dôležité

Ukrajina si už prevzala 30 bojových vozidiel pechoty BVP1 od Slovenska, oznámil minister obrany Jaroslav Naď. Ako náhradu od decembra dostane armáda postupne z Nemecka tanky Leopard 2A4.

"Následne každý mesiac v priebehu roka 2023 dostaneme jeden až dva kusy, až ich bude na Slovenku 15. Tieto tanky výrazne posilnia náš tankový prápor, čím naplníme ďalšiu podmienku na výstavbu ťažkej mechanizovanej brigády v rámci cieľov spôsobilostí NATO," napísal minister obrany na Facebooku.

(SME)
29. 11. 2022
|
06:17
|
Svet

Ruský študent mal starú zbraň a musel sa na bojisku deliť o potraviny a spací vak. Dali mu opakovaciu pušku zo sovietskej éry typu Mosin, navrhnutú ešte v cárskom Rusku koncom 19. storočia a zmodernizovanú v 30. rokoch. (TASR)

29. 11. 2022
|
05:30
|
Domov
28. 11. 2022
|
23:29
|
Svet

Moskva zakázala vstup do Záporožskej jadrovej elektrárne ukrajinským technikom, ktorí odmietli podpísať zmluvy s ruským štátnym energetickým gigantom Rosatom, tvrdí ukrajinská armáda.

"Podľa dostupných informácií zakázali okupanti od dnešného dňa vstup na územie záporožskej elektrárne... zamestnancom, ktorí odmietli podpísať zmluvu s Rosatomom," uviedol ukrajinský generálny štáb vo svojej pravidelnej zvodke. Rusko sa k informácii dosiaľ nevyjadrilo.

Záporožská elektráreň je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe. Rusi ju obsadili už v marci, napriek tomu ju však naďalej prevádzkovali ukrajinskí technici. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Iba tri percentá ruských útokov zasiahli vojenské ciele, tvrdí Kyjev Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 2. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 3. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 7. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 1. Na bezpečnom internete záleží
 2. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 3. Podporujme imunitu aj vysokočistým beta glukánom
 4. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 5. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 8. Nadácia COOP Jednota podporila Nemocnicu s poliklinikou Brezno
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 14 326
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 3 411
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 256
 4. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 167
 5. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 728
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 621
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 498
 8. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji 222
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Igor Matovič a vpravo asistent Juraj Lacena v decembri 2020.

Plat, aký dostane Matovičov asistent Juraj Lacena, má len 37 asistentov z takmer 300.


10 h
Dočasná autobusová stanica v Bratislave.

O parcely v lukratívnych lokalitách môže byť veľký záujem.


17 h
ZUZANA KEPPLOVÁ.

Z EÚ a aliancie nás nevytiahne, ale hanba to bude riadna.


12 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


6 h
SkryťZatvoriť reklamu