DAMASK, BRATISLAVA. Aj kurdské milície už priznávajú, že čoskoro nemusia mať kapacity na to, aby hliadkovali vo väzenských táboroch na severe Sýrie. Najmä v situácii, keď nielenže nedostávajú dostatočnú podporu zo Západu, ale tiež na ne priamo mieria turecké nálety a šiestich ľudí už zabili.
Práve kurdské milície boli pritom kľúčové pri boji proti Islamskému štátu a dodnes strážia tábory s údajnými džihádistami a ich rodinami. V najväčšom al-Húle je asi 50-tisíc ľudí, ktorí by sa mohli dostať na slobodu. Väčšinu síce tvoria ženy a deti, no sú medzi nimi aj nebezpeční teroristi.
„Ak budú turecké útoky pokračovať, budú naše sily potrebné pri obrane vlastných ľudí a rodín,“ varoval pre BBC hlavný veliteľ Sýrskych demokratických síl (SDF), pod ktoré spadajú aj spomínané milície, generál Mazlúm Abdí.
„Turecké nálety mieria na civilnú infraštruktúru, na elektrárne alebo na zariadenia na ťažbu ropy. Toto povedie k masívnej migrácii a ďalším presunom ľudí,“ varoval s tým, že ak Turecko spustí pozemnú inváziu na kurdské územia, znovu naplno prepukne sýrska občianska vojna.

Reakcia na teroristický útok
Turecko spustilo zásahy proti kurdským územiam v reakcii na teroristický útok spred dvoch týždňov, keď na hlavnom istanbulskom bulvári Istiklal zabila bomba šiestich civilistov.
Bezpečnostné zložky z toho okamžite obvinili kurdské milície, ktoré pôsobia na severe Sýrie a ktoré považujú za teroristickú skupinu. Tie isté milície boli pritom kľúčové pri potlačení Islamského štátu v Sýrii a Západ ich považuje za spojenca.
Turecko útočilo na viacerých miestach severnej Sýrie či v Iraku, kde takisto žijú Kurdi. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ešte v stredu povedal, že už „zneškodnili“ 254 teroristov, podľa kurdských zdrojov zomreli desiatky civilistov.
Týmto sa to zrejme neskončí.