TEHERÁN, BRATISLAVA. Majú milióny fanúšikov a vplyv. Preto keď si iránske herečky Hengáme Kázíáníová a Katájún Rijáhíová na verejnosti dali dole hidžáby, vyvolalo to reakciu. V pondelok obe úrady zatkli za „provokatívne príspevky“ na sociálnych sieťach.
Vo väzbe skončil „za šírenie propagandy proti islamskej republike“ aj jeden z najpopulárnejších iránskych futbalistov, bývalý kapitán teheránskeho klubu Esteghlal Voria Ghafúrí. Malo ísť aj o varovanie pre iránske mužstvo na majstrovstvách sveta v Katare, ktorého kapitán protesty podporil.
Ani dva mesiace po smrti 22-ročnej Mahsy Amíníovej, ktorú zatkla mravnostná polícia za zle nasadený hidžáb, masívne protesty v Iráne neutíchajú. Iránske úrady minulý týždeň odsúdili prvých štyroch protestujúcich na smrť. A aj keď správy o treste smrti pre tisíce ľudí nie sú pravdivé, režim stupňuje brutalitu proti davom v uliciach.
Iránci však tvrdia, že sú jednotní a že revolúcia v islamskej republike časom musí uspieť.

Nie je čas na smútenie
Hassan má 40 rokov, pracuje ako učiteľ angličtiny v Teheráne a so skupinou priateľov pravidelne chodí na protesty.
„Samozrejme, že sa bojíme. Na protestoch nás často terorizujú, motajú sa tam agenti, ktorí sú pripravení označiť vás a následne zatknúť. Teror však nie je len na demonštráciách. Po obyčajných ľuďoch strieľajú po ceste z práce. V spoločnosti teda cítiť obavy, no nesmieme podľahnúť strachu,“ vraví muž, ktorého meno redakcia z bezpečnostných dôvodov zmenila.