PEKING, BRATISLAVA. Futbal je v Číne veľmi populárny, medzi jeho fanúšikov sa radí aj prezident Si Ťin-pching, ktorého snom je, aby raz čínska reprezentácia vyhrala majstrovstvá sveta.
Tento rok sa tak určite nestane, keďže Číňania sa na svetový šampionát do Kataru ani neprebojovali. Ako svojich "zástupcov" tam vláda vyslala aspoň dve pandy a chváli sa, že čínske technológie sa využívajú v klimatizačných systémoch alebo v autobusoch.
Aj keby chceli fanúšikovia vidieť zápasy iných tímov, dopravné obmedzenia a minimum letov medzi Čínou a Katarom ich v tom výrazne obmedzujú. Ostávajú tak odkázaní na sledovanie zápasov v televízii, no aj to vyzerá inak ako pri predošlých turnajoch.
Bary sú prázdnejšie, veľa ľudí ostáva pre karanténne opatrenia doma a pritom v televízii sledujú štadióny, kde ľudia môžu sedieť vedľa seba bez rúšok na tvári. "Sú Čína a Katar na inej planéte?" pýtal sa autor otvoreného listu na sociálnej sieti Weibo, z ktorého citovala BBC.

List v utorok cenzori zmazali, no nešlo o jediné vyslovenie nespokojnosti s tým, že najľudnatejšia krajina sveta sa aj tri roky po vypuknutí pandémie stále drží prísnych protipandemických opatrení.
"Na jednej strane sveta sa odohráva karneval, akým sú majstrovstvá sveta, na druhej sú pravidlá, podľa ktorých ľudia nemôžu päť dní navštevovať verejné miesta," napísal podľa BBC jeden z používateľov.
Rekordné čísla
Zdá sa, že tak skoro sa to nezmení. Naopak, hrozí ešte sprísnenie pravidiel. Národný zdravotný výbor v stredu ohlásil viac ako tridsaťtisíc nových prípadov nakazených, čím túto hranicu krajina prekročila vôbec prvýkrát.