SME
Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Rusko podniklo na Ukrajinu vyše 16-tisíc raketových útokov, 97 percent zasiahlo civilné ciele, tvrdí Kyjev (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
28. 11. 2022
|
23:29
|
Svet

Moskva zakázala vstup do Záporožskej jadrovej elektrárne ukrajinským technikom, ktorí odmietli podpísať zmluvy s ruským štátnym energetickým gigantom Rosatom, tvrdí ukrajinská armáda.

"Podľa dostupných informácií zakázali okupanti od dnešného dňa vstup na územie záporožskej elektrárne... zamestnancom, ktorí odmietli podpísať zmluvu s Rosatomom," uviedol ukrajinský generálny štáb vo svojej pravidelnej zvodke. Rusko sa k informácii dosiaľ nevyjadrilo.

Záporožská elektráreň je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe. Rusi ju obsadili už v marci, napriek tomu ju však naďalej prevádzkovali ukrajinskí technici. (TASR)

28. 11. 2022
|
21:47
|
Svet

Poľsko zváži prijatie nemeckých patriotov, ak nemôžu ísť na Ukrajinu. Varšava však chce, aby systémy protivzdušnej obrany chránili aj ukrajinský vzdušný priestor, tvrdí poľský premiér Morawiecki.

Nemecko minulý týždeň ponúklo Poľsku systém protivzdušnej obrany Patriot po tom, čo na poľské územie blízko hraníc s Ukrajinou dopadla raketa ukrajinskej protivzdušnej obrany. Poľsko na túto ponuku reagovalo vyhlásením, že systém by mal byť radšej dodaný Ukrajine. Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová nato uviedla, že Nemecko tento systém Ukrajine nemôže dodať.

"Tieto patrioty sú súčasťou integrovanej protivzdušnej obrany NATO, z čoho vyplýva, že môžu byť rozmiestnené iba na území NATO," vysvetlila.

Morawiecki na otázku novinárov, či by Poľsko prijalo tieto patrioty, keď ich Nemecko odmieta poslať na Ukrajinu. "Áno, zvažovali by sme tento variant, samozrejme, avšak chceli by sme zdôrazniť, že nikto nechce výzbroj na to, aby iba stála," povedal poľský premiér. Dodal, že na západnej Ukrajine v dôsledku ruských raketových útokov umierajú ľudia.

"Takže dodané zbrane by mali slúžiť čo najviac na ochranu ukrajinského vzdušného priestoru. Takto by zároveň chránili aj poľský vzdušný priestor," dodal. (TASR)

28. 11. 2022
|
20:43
|
Svet

Ukrajina popiera tvrdenia Ruska, že Bachmut je takmer obkľúčený. V okolí mesta pokračujú ťažké boje. Potvrdili to ruské i ukrajinské zdroje.

Na sociálnych sieťach sa šíria videá zo zničených budov v meste, v ktorom sa stále nachádzajú tisícky civilistov, a to bez dodávok elektriny či vody.

Najvyšší predstaviteľ separatistickej Doneckej ľudovej republiky Pušilin vyhlásil, že ruské jednotky už takmer obkľúčili Bachmut. Ukrajinci priznávajú ruskú ofenzívu v oblasti, avšak popierajú postup Rusov.

Hovorca východného krídla ukrajinskej armády Čerevatyj označil v ukrajinskej televízii Bachmut za hlavné bojisko na Ukrajine. Ruská armáda tam vypáli približne 180 až 200 delostreleckých granátov denne, spresnil. (TASR)

28. 11. 2022
|
20:41
|
Ekonomika

Európska únia sa nedohodla na cenovom strope na ruskú ropu. Poľsko totiž požaduje stanovenie stropu nižšie, čo by obmedzilo možnosti Moskvy financovať svoju útočnú vojnu na Ukrajine.

"Dohoda nie je," uviedol jeden z anonymných diplomatických zdrojov. Dodal, že texty právnych dokumentov sú už dohodnuté, ale Poľsko stále nesúhlasí s navrhovanou cenou.

Skupina siedmich najvyspelejších krajín sveta G7 podľa mediálnych správ z minulého týždňa navrhla cenový strop na ruskú ropu v pásme 65 až 70 USD (62,12 až 66,90 eura) za barel (159 litrov). G7 by mala zaviesť strop na cenu ruskej ropy dopravovanej po mori 5. decembra. Opatrenie je súčasťou sankcií proti Rusku s cieľom znížiť jeho príjmy z exportu ropy, ktorými financuje vojnu na Ukrajine. (TASR)

28. 11. 2022
|
20:15
|
Svet

Ukrajinské mesto Mykolajiv zostalo pre ruské ostreľovanie bez pitnej vody. Útoky podľa starostu Sienkevyča poškodili vodnú čerpaciu stanicu. Úrady sú tak momentálne nútené do mesta dovážať úžitkovú vodu z ústia rieky Južný Bug.

Vodovod dovážajúci pitnú vodu do Mykolajiva pritom podľa slov starostu opravili len pred približne týždňom, a to po tom, ako bolo mesto Cherson oslobodené od ruských okupantov.

"Máme do činenia so skutočnými teroristami, ktorí sú proti našej armáde bezmocní, a preto 'bojujú' s civilným obyvateľstvom," uviedol Sienkevyč. "Ihneď, ako to bezpečnostná situácia dovolí, urýchlene opravíme čerpaciu stanicu a znovu dovedieme pitnú vodu do Mykolajiva," dodal.

Sienkevyč tiež informoval, že úrady sa momentálne snažia opraviť aj vodárenské systémy, ktoré poškodila kontaminácia slanou vodou. (TASR)

28. 11. 2022
|
19:57
|
Svet

Svet musí zareagovať na ruské zločiny sexuálneho násilia, upozornila ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská. Prokuratúra v Kyjeve podľa nej vyšetruje viac než stovku takýchto zločinov, ktorých sa mali dopustiť ruskí vojaci.

Zelenská v prejave na londýnskej konferencii o predchádzaní sexuálnemu násiliu v ozbrojených konfliktoch uviedla, že uvedené vyšetrovania sú len malým zlomkom skutočného počtu takýchto zločinov, ktoré sa odohrali vo vojne na Ukrajine.

"Príležitosti na ponižovanie Ukrajincov sa pre okupantov rozšírili a žiaľ, sexuálne násilie a sexuálne zločiny sa nachádzajú v ich arzenáli," povedala.

"Každý vie o veľkom množstve znásilnení," povedala delegátom počas prvého dňa konferencie. Obete však podľa nej majú strach hovoriť o tejto stigme a obávajú sa tiež, že páchatelia týchto činov by sa mohli vrátiť a urobiť to znova.

"Preto je extrémne dôležité, aby sa to uznalo za vojnový zločin a aby sa potrestali všetci vinníci," zdôraznila. "Na to musí existovať globálna reakcia. Žiaľ, takéto vojnové zločiny budú vo svete pokračovať, pokiaľ si vojaci budú myslieť, že môžu vyviaznuť bez akéhokoľvek trestu," dodala Zelenská.

Ukrajinská vláda spustila podporný program na pomoc obetiam vojny, ktorý by podľa Zelenskej mohol byť "prvým krokom k vyšetrovaniu a trestnému stíhaniu". Ukrajina sa snaží spustiť podobné iniciatívy aj v zahraničí, napríklad v Nemecku a Českej republike, dodala. (TASR)

28. 11. 2022
|
19:42
|
Svet

Európska rada pridá porušenie sankcií na zoznam európskych trestných činov. Tento krok by mal zabrániť pokusom obchádzať opatrenia, ktorými únia reaguje na ruskú agresiu v Ukrajine.

Český minister spravodlivosti Blažek, v menej predsedajúcej krajiny v Rade EÚ pre médiá uviedol, že EÚ týmto krokom reaguje na nevyprovokovanú a neodôvodnenú vojnu Ruska proti Ukrajine.

"EÚ prijala bezprecedentný počet sankcií s cieľom zasiahnuť ruské hospodárstvo a obmedziť schopnosti Ruska pokračovať v tejto agresii. Ak majú byť tieto sankcie úspešné, ich uplatňovanie si vyžaduje spoločné úsilie a toto rozhodnutie je dôležitým prostriedkom, ako zabrániť akýmkoľvek pokusom reštriktívne opatrenia obísť," vyhlásil Blažek.

V súčasnosti členské štáty eurobloku odlišne definujú, čo predstavuje porušenie sankcií a aké tresty by v tomto prípade mali platiť. Mohlo by to viesť k rôznemu stupňu presadzovania sankcií a k riziku, že sa tieto opatrenia budú obchádzať. (TASR)

28. 11. 2022
|
18:51
|
Svet

Šéf NATO upozornil, že Rusko bude pokračovať v útokoch na energetickú sieť a základné služby. Podľa Stoltenberg sa snaží ruský prezident využiť zimu ako zbraň.

„Takéto konanie na začiatku zimy ukazuje, že prezident Vladimir Putin sa teraz snaží použiť ... zimu ako vojnovú zbraň proti Ukrajine," povedal Stoltenberg.

Ukrajinský prezident Zelenskyj v nedeľňajšom večerom príhovore Ukrajincov tiež upozornil, aby sa pripravili na sériu nových ruských raketových útokov. „Máme vedomosti, že teroristi pripravujú nové údery. Vieme to určite. A nanešťastie, kým budú mať rakety, neprestanú s tým," povedal. (SITA, The Guardian)

28. 11. 2022
|
18:17
|
Svet

Poľsko vyzvalo Európsku úniu a členské štáty, aby zvýšili humanitárnu pomoc pre Ukrajinu. Finančné zdroje potrebné pre Ukrajinu by sa podľa námestníka poľského ministra zahraničných vecí dali získať zo zmrazených ruských aktív.

Jablonski ocenil, že Európska komisia na tejto záležitosti pracuje, avšak poznamenal, že v tejto veci neboli "od marca podniknuté žiadne kroky".

"Požiadal som členské štáty EÚ a predovšetkým Európsku úniu, aby navýšili humanitárnu pomoc pre Ukrajinu, aby mohla obnoviť svoju energetickú infraštruktúru a vybudovať dočasné prístrešky pre ľudí utekajúcich pred vojnou," uviedol námestník poľského ministra zahraničných vecí Jablonski na stretnutí ministrov krajín EÚ zodpovedných za oblasť rozvoja.

"Potrebujeme väčšiu podporu pre Ukrajinu a tiež väčšiu podporu pre štáty, akým je i Poľsko, ktoré prijímajú utečencov," povedal s tým, že Poľsko spomedzi krajín EÚ prijalo najviac utečencov z Ukrajiny a vynaložilo na pomoc pre nich miliardy zlotých.

"Je neprijateľné, že EÚ si v tejto situácii udržuje odstup, neangažuje sa a nepodporuje štáty, ktoré prijímajú utečencov," tvrdil Jablonski. (TASR)

28. 11. 2022
|
17:48
|
Svet

Ruský útok pri Bachmute viazne a zmenil sa na zákopovú vojnu. Šéf wagnerovcov už tvrdí, že cieľom je vyčerpať Ukrajincov. Vojaci, ktorých Rusi posielajú na prieskum, idú na istú smrť. Odhaliť majú pozície ukrajinského delostrelectva. (SME)

28. 11. 2022
|
17:30
|
Svet

„Nemôžeme sa vrátiť, ruskí vojaci nám ukradli domov,“ hovorí Tatiana Meľnyk, utečenka z Chersonu. V okupovanom meste prežila skoro osem mesiacov. V rozhovore priblížila hrôzy každodenného života a aj správanie ruských vojakov. (My Regióny)

28. 11. 2022
|
17:08
|
Svet
Dôležité

Rusko počas deviatich mesiacov vojny podniklo viac ako 16-tisíc raketových útokov na Ukrajinu, z toho 97 percent zasiahlo civilné ciele. Uviedol to ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov.

Reznikov konštatoval, že 12 300 ruských striel bolo namierených na predmestské oblasti a vidiek, 1900 zasiahlo obytné domy, viac ako 250 dopadlo na dopravnú infraštruktúru a asi 220 na energetickú infraštruktúru.

"Bojujeme proti teroristickému štátu. Ukrajina zvíťazí a postaví vojnových zločincov pred súd," zdôraznil minister.

Doterajšie ruské útoky podľa poznatkov ukrajinskej rozviedky viedli k spotrebovaniu väčšej časti presne navádzaných rakiet a striel s plochou dráhou letu. Rusi sa ich snažia nahradiť dronmi iránskej výroby či raketami S-300, ktoré boli pôvodne určené na protivzdušnú obranu.

(ČTK)
28. 11. 2022
|
16:49
|
Svet

V Kyjeve robia energetici všetko pre to, aby mal každý odberateľ prúd na dve až tri hodiny dvakrát za deň. Podľa nariadenia operátora ukrajinskej rozvodnej siete musí Kyjev znížiť spotrebu o 60 percent. (ČTK)

28. 11. 2022
|
16:32
|
Svet

Bezpečnostná služba Ukrajiny začala vyšetrovať ďalšie dve kauzy spojené s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou. Tá donedávna plne podliehala moskovskému patriarchátu. Oba prípady súvisia s nálezom propagandistických materiálov.

Materiály "popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka, ako aj práva Ukrajiny na štátnosť". Tieto písomnosti sa našli počas razie v teologickom seminári a eparchii patriacej pod moskovský patriarchát v Ivanofrankovskej oblasti na juhozápade Ukrajiny.

Súvisiaci článokCirkev sa zriekla Moskvy, Kyjev v chrámoch hľadá kolaborantovČítajte 

Vo vyhlásení služby sa špecifikuje, že pri razii boli zhabané "brožúry a knihy xenofóbneho a nenávistného obsahu s urážlivými výmyslami o iných národnostiach a náboženstvách". Ich autormi sú väčšinou osobnosti z Ruska. Knihy vyšli v ruských vydavateľstvách.

Služba v posledných týždňoch vykonala prehliadky v niekoľkých objektoch patriacich Ukrajinskej pravoslávnej cikrvi. Tajná služba vysvetlila, že takéto opatrenia prijíma ako súčasť boja "proti podvratným aktivitám ruských tajných služieb na Ukrajine". (TASR)

28. 11. 2022
|
16:28
|
Svet

Skupina ruských matiek zbiera podpisy na petíciu, v ktorej chcú ukončiť inváziu na Ukrajine a požadujú návrat vojakov domov. Kremeľ sa k tejto internetovej petícii odmietol vyjadriť, informovala agentúra Interfax. 

Petícia je podľa médií dielom skupiny matiek z hnutia Feministický protivojnový odpor a skupiny matiek mobilizovaných vojakov a brancov povolaných k povinnej vojenskej službe v ruskej armáde. 

Súvisiaci článokJeden je mŕtvy, druhý sedí, ostatní odišli. Kremeľ trestá ďalšieho opozičného lídraČítajte 

Hovorca ruského prezidenta Peskov vraj nič nevie ani o petícii a ani o organizácii, ktorá ju vytvorila a začala zbierať podpisy. 

Autorky petície v nej píšu, že od ruského vpádu na Ukrajinu sa situácia ruských rodín len zhoršuje. Západné sankcie vyvolané vojenskou operáciou na Ukrajine vedú k zvýšeniu inflácie, a tá znehodnocuje všetky dávky štátu pre matky a deti, ktorých aj pred vojnou "ledva bolo dosť". Pripomenuli, že podľa oficiálnych štatistík takmer každé piate dieťa v Rusku žije v chudobe.

"Štát nás povzbudzuje, aby sme viac rodili, a potom nás uvrhne do chudoby, alebo obetuje naše deti svojim ambíciám," sťažujú sa ženy v petícii. Namiesto prázdneho titulu "matka-hrdinka", ktorý nedávno obnovil prezident Putin, požadujú skutočné opatrenia, ktoré rodinám zabezpečia slušný život.

"Obrovské peniaze utrácané každý deň na vojenské akcie by mohli byť investované do nášho blahobytu. Ale namiesto nových škôlok, pôrodníc, škôl a nemocníc dostávame v televízii len nekonečné prázdne reči o našom 'úspechu' a 'veľkosti', "píše sa v petícii, ktorú doteraz podpísalo 6600 ľudí. (ČTK)

28. 11. 2022
|
16:18
|
Svet

Pomoc EÚ pre Ukrajinu neohrozí rozvojové investície, ktoré EÚ sľúbila Afrike. Uviedla to  štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí Brocková po skončení zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci venovaného otázkam rozvojovej politiky.

"EÚ je zaangažovaná do pomoci pre Ukrajinu, hlavne s blížiacou sa zimou a s ohľadom na urgentné potreby, ktoré si vyžaduje zničená infraštruktúra," povedala Brocková.

Podľa nej prebieha v tomto smere urgentná mobilizácia zdrojov na európskej úrovni a spolupráci s lokálnymi samosprávami, mimovládnymi organizáciami a privátnym sektorom.

V otázke Afganistanu sa diplomati zhodli na správnosti doterajšieho postupu poskytovania pomoci, čiže zamerania sa na základné potreby obyvateľstva, na ľudské práva a na ženy a dievčatá.

Z hľadiska rozvojovej pomoci pre Afriku EÚ presadzuje päť hlavných priorít, uviedla Brocková.

Brocková zdôraznila, že pomoc, ktorú teraz Únia vyčleňuje pre Ukrajinu, neohrozí plánované investície do Afriky, lebo ide o dve vzájomne sa doplňujúce iniciatívy.

Slovensko v oblasti rozvojovej pomoci programovo pomáha napríklad Gruzínsku, Moldavsku a východoafrickej Keni. (TASR)

28. 11. 2022
|
15:47
|
Svet

Ruská invázia na Ukrajinu zvýšila hrozbu použitia zbraní hromadného ničenia. Uviedol to  generálny riaditeľ Organizácie pre zákaz chemických zbraní Fernando Arias. Hrozba sa podľa neho týka aj chemických zbraní. 

Tento stav podľa Ariasa "vyostril existujúce napätie do bodu, keď nemožno predpokladať jednotu medzinárodného spoločenstva v spoločných globálnych výzvach súvisiacich s medzinárodnou bezpečnosťou a mierom."

Medzinárodné odzbrojovacie organizácie sa "teraz stali miestami konfrontácií a nezhôd," uviedol Arias.

Generálny riaditeľ  vo svojom prejave pripomenul Rusku a Ukrajine, že patria medzi 193 krajín, ktoré sa zaviazali, že "nikdy a za žiadnych okolností nebudú vyvíjať, vyrábať, získavať, skladovať, prenášať alebo používať chemické zbrane". (TASR)

28. 11. 2022
|
15:26
|
Svet

Moskva si predvolala nórskeho veľvyslanca. Rusko tak urobilo po tom, čo v krajine zatkli niekoľko Rusov za používanie dronov. 

Ako uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí, nórskemu ambasádorovi Robertovi Kvilemu tlmočilo stanovisko, že Oslo by malo skončiť "s prenasledovaním ruských občanov na základe ich národnosti".

Minulý týždeň v Nórsku odsúdili ruského občana na 90 dní väzenia za použitie dronu, ktorý prelietaval nad nórskym územím napriek zákazu, ktorý v krajine prijali v reakcii na ruskú vojenskú ofenzívu na Ukrajine.

K desiatkam podobných zatknutí došlo v Nórsku aj počas uplynulých týždňov za porušenie zákazu fotografovania citlivých lokalít. Krajina totiž sprísnila bezpečnostné opatrenia v okolí zariadení strategickej infraštruktúry, pripomína agentúra AFP. (TASR)

28. 11. 2022
|
15:14
|
Ekonomika

Ruský energetický gigant Gazprom už nebude ďalej znižovať dodávky plynu do Moldavska. Dôvodom škrtov mali byť nezaplatené účty. Gazprom tiež tvrdil, že toky, prechádzajúce cez Ukrajinu, sa do Moldavska nedostanú.

Gazprom na Twitteri uviedol, že spoločnosť Moldavagaz "eliminovala nedodržanie platieb" za novembrové dodávky, a že "dostal finančné prostriedky za plyn uložený na území Ukrajiny, určený pre spotrebiteľov v Moldavsku".

Minulý týždeň Moldavsko a Ukrajina popreli tvrdenie Gazpromu, že ruský plyn, ktorý prechádzal potrubím, smerujúcim cez Ukrajinu do západnej Európy, bol uskladnený na Ukrajine. Kišiňov aj Kyjev uviedli, že všetky dodávky, ktoré Rusko posiela cez vojnou zničenú Ukrajinu, sa "v plnej miere presunú" do Moldavska. (TASR)

28. 11. 2022
|
15:06
|
Svet

Ruskí okupanti zriaďujú muničný sklad v priestoroch zničenej centrálnej tržnice v meste Mariupoľ, blízko budovy školy. Podľa poradcu starostu Andriuščenka využívajú civilistov ako ľudské štíty. Informuje o tom web Ukrajinská pravda. (ČT24)

28. 11. 2022
|
14:46
|
Svet

Ruské sily podľa ukrajinskej armády pokračujú v ostreľovaní obytnej infraštruktúry a bytov v nedávno oslobodenom Chersone. Po ruskom ostreľovaní mesta Čornobajivka bol zranený a hospitalizovaný 10-ročný chlapec.

Americký Inštitút pre štúdium vojny vo svojej najnovšej aktualizácii uviedol, že ruské jednotky kopú zákopy a opevňujú svoje pozície v rámci prípravy na možnú ukrajinskú protiofenzívu vo východnom Chersone.

(The Guardian)
28. 11. 2022
|
14:35
|
Svet

Ruský prezident Putin sa v Kremli stretol so svojím kazašským náprotivkom Tokajevom. Počas stretnutia obaja potvrdili historické väzby spájajúce ich krajiny napriek nezhodám, ktoré medzi nimi nastali v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Pre Tokajeva išlo o prvú zahraničnú cestu od opätovného vymenovania do funkcie po nedávnom víťazstve v predčasných prezidentských voľbách.

"Je to moja prvá zahraničná cesta od tejto udalosti a to samo o sebe má samozrejme politický význam, ide o istú symboliku," uviedol Tokajev pred rokovaniami sediac vedľa Putina.

"Pre Kazachstan Rusko vždy bolo a je strategickým partnerom," dodal. Putin mu zase na oplátku povedal, že vzťahy Moskvy s Astanou majú "špeciálny charakter". Šéf Kremľa tiež vyzval na posilnenie ekonomických vzťahov.

Tokajev minulý týždeň na summite Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti vedenej Ruskom vyzval na "spoločné hľadanie mierového plánu". "Nemôžeme dovoliť, aby sa bratský ruský a ukrajinský ľud rozišli so vzájomným nedoriešeným pocitom krivdy," povedal vtedy kazašský prezident. (TASR)

Zdroj TASR/AP
28. 11. 2022
|
14:29
|
Svet

Slovinsko pomôže Ukrajine sumou 370-tisíc eur. Tou sa má financovať kúpa sanitky na prevoz predčasne narodených bábätiek a ich matiek. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí. 

Sanitka bude spĺňať všetky medzinárodné štandardy. Generálna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Renata Cvelbarová Beková a ukrajinský veľvyslanec Andrij Taran  podpísali darovaciu zmluvu.

Ministerstvo poukázalo na to, že humanitárna kríza na Ukrajine sa s príchodom zimy zhoršuje a že deti a ich matky sú najzraniteľnejšími obyvateľmi tejto krajiny trpiacej vojnou. (TASR)

28. 11. 2022
|
14:15
|
Svet

Približne 40 percent obyvateľov Kyjevskej oblasti nemá od minulého týždňa elektrinu. Môžu za to rozsiahle ruské útoky na energetickú infraštruktúru z minulého týždňa. Informoval o tom šéf oblastnej správy Oleksij Kuleba.

Súvisiaci článokZlyhávajúce zbrane a zákopová noha. Ako zmení vojnu na Ukrajine príchod zimy Čítajte 

Energetici na niektorých miestach v oblasti, kde je situácia najhoršia, pracujú podľa Kulebu na náprave škôd aj cez noc. Pokračoval, že v regióne je 278 takzvaných "staníc nezlomnosti", kde si ľudia môžu dobiť telefóny a zohriať sa.

Ľudia sa na sociálnych sieťach však sťažujú, že nie všetky tieto strediská sú funkčné. (ČTK)

28. 11. 2022
|
13:51
|
Ekonomika

Sankcie voči Rusku zvyšujú závislosť Západu od palív z Ázie a Blízkeho východu. Posilňuje sa tak pozícia týchto krajín ako dodávateľov nafty a benzínu, surovín kľúčových pre fungovanie svetovej ekonomiky.

V reakcii na ruskú inváziu sa Európa a USA rozhodli znížiť svoju závislosť od dovozu palív z Ruska. V rovnakom období však čelia nedostatku vlastných zásob. To vytvára nebývalé možnosti pre obrie rafinérie, napríklad v Číne a Kuvajte.

"Európa a USA sa obrátili chrbtom k ruským ropným produktom, čo znamená zvýšenie ich závislosti od dodávok surovín z krajín Blízkeho východu a Ázie," povedal Eugene Lindell z poradenskej spoločnosti FGE so sídlom v Londýne.

Závislosť rastie aj v dôsledku toho, že západné krajiny v minulých rokoch výrazne skresali svoju rafinérsku kapacitu, naopak, druhá strana sveta v tejto oblasti expandovala. Západné trhy, vrátane Európy a Amerík, zredukovali podľa FGE rafinérsku kapacitu v posledných troch rokoch o 2,4 milióna barelov denne, zatiaľ čo Blízky východ a Ázia 2,5 milióna barelov pridali. (TASR)

28. 11. 2022
|
13:39
|
Svet

Hovorca ruského prezidenta Peskov odmietol tvrdenia o možnom odchode ruských síl zo Záporožskej jadrovej elektrárne. Informoval o tom portál Ukrajinská pravda.

„Netreba hľadať žiadne náznaky sťahovania (ruských jednotiek zo Záporožskej jadrovej elektrárne), keď tam žiadne nie sú a nemôžu byť,“ vyjadril sa Peskov.

Podobne sa podľa spravodajského portálu CNN vyjadrili aj predstavitelia proruských úradov na Ukrajine. Administratívna Ruskom okupovaného Enerhodaru obvinila Ukrajinu zo zámerného šírenia falošných informácií o možnom stiahnutí sa Rusov z oblasti. 

Šéf ukrajinskej národnej spoločnosti na výrobu jadrovej energie Enerhoatom Petro Kotin v nedeľu povedal, že existujú náznaky, že ruskí okupanti sa možno pripravujú na opustenie elektrárne. Zdôraznil pritom, že je ešte priskoro na tvrdenia, že ruská armáda z elektrárne odchádza, ale dá sa podľa neho povedať, že sa na to „pripravuje“. (SITA)

28. 11. 2022
|
13:34
|
Svet

Ministri zahraničných vecí Lotyšska, Estónska, Litvy, Fínska, Islandu, Nórska a Švédska pricestovali do Kyjeva. Majú spoločne prediskutovať ďalšiu podporu Ukrajiny.

(NEXTA)
28. 11. 2022
|
13:30
|
Svet

Pápež František je pripravený pokúsiť sa sprostredkovať mier medzi Ukrajinou a Ruskom. Zároveň premýšľa o ceste a rozhodol sa, že ak vycestuje, navštívi Moskvu aj Kyjev - nie len jedno z týchto miest. (TASR)

28. 11. 2022
|
12:40
|
Svet

Podľa ukrajinskej generálnej prokuratúry je nezvestných 329 detí, pričom 12034 bolo deportovaných do Ruska. Čísla nie sú konečné, keďže prebieha overovanie správ z frontovej línie, ako aj z okupovaných a oslobodených častí Ukrajiny.

Súvisiaci článokUtiekli pred Putinovou vojnou a žijú na Slovensku. Deti nakreslili, čo chcú ukázať svetuČítajte 

Podľa portálu Children of War ukrajinskej vlády bolo v dôsledku ruskej invázie zabitých 440 detí a 851 detí je teraz hlásených ako zranených.

Kancelária generálneho prokurátora hlási celkovo 1291 detských obetí, pričom najväčší počet je v regiónoch Doneck, Charkov a Kyjev.

Tieto čísla nie je možné nezávisle overiť. (The Guardian)

28. 11. 2022
|
12:35
|
Svet

Kvôli rýchlemu nárastu deficitu elektrickej energie bolo obnovené núdzové vypínanie elektriny v celej Ukrajine. Opatrenie pomáha podľa ukrajinského štátneho prevádzkovateľa siete Ukrenergo predchádzať mimoriadnym situáciám v sieti. 

Súvisiaci článokSpojenci Ukrajine pomáhajú s obnovením elektrickej siete. Ide však o preteky s časomČítajte 

Deficit výkonu sa zvýšil v dôsledku odstavenia niekoľkých blokov elektrární a v súčasnej dobe tvorí 27 percent, uviedla spoločnosť Ukrenergo. Medzitým spotreba elektriny naďalej rastie kvôli zhoršujúcim sa poveternostným podmienkam, dodal prevádzkovateľ.

(Kyiv Independent, ČT24)
28. 11. 2022
|
12:03
|
Svet

Kremeľ privítal ponuku Vatikánu na sprostredkovanie rokovaní na urovnanie konfliktu, uviedol kremeľský hovorca Dmitrij Peskov. V súčasnosti však podľa neho vzhľadom na postoj Kyjeva nie je možné túto ponuku využiť. (TASR)

28. 11. 2022
|
11:52
|
Svet

Americké ministerstvo obrany zvažuje ponuku spoločnosti Boeing vyrobiť pre ukrajinskú armádu nové rakety s dostrelom až 150 kilometrov. Ak Pentagon schváli výrobu, na Ukrajine by systém mohol byť už na jar.

Ide o jednu z asi šiestich koncepcií dodávok zbraní pre Ukrajinu, ktoré Pentagon od firiem dostal. Navrhovaný zbraňový systém Boeingu má skratku GLSDB. (ČT24)

28. 11. 2022
|
11:18
|
Svet

Chodník  pred ruským veľvyslanectvom vo Varšave premenovali na počesť obetí ruskej agresie. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na informácie webu Európska pravda.

„Cyklochodník pred ruským veľvyslanectvom vo Varšave nám pripomína obete ruskej agresie. Ulica obetí ruskej agresie vo Varšave je už otvorená. Poľsko si pamätá!“ napísal splnomocnenec poľskej vlády pre bezpečnosť informačného priestoru Stanisław Żaryn.

Premenovanie chodníka navrhli členovia varšavskej mestskej rady v polovici októbra, pričom za schválenie rezolúcie hlasovalo 55 členov mestskej rady a dvaja sa zdržali. „Tento názov pasuje k navrhovanému miestu, vzhľadom na pokračujúcu ruskú agresiu voči Ukrajine,“ uvádza sa v zdôvodnení rozhodnutia. (SITA)

28. 11. 2022
|
11:07
|
Svet

Nový ukrajinský veľvyslanec v Berlíne Makejev apeloval na Nemecko, aby poskytlo krajine zariadenia, ktoré zabránia výpadkom elektriny. Ukrajina potrebuje generátory elektriny a autotransformátory. 

Tie sú obzvlášť účinnou pomocou po ruských raketových útokoch. V ukrajinskom hlavnom meste Kyjev fungujú dodávky elektrina iba niekoľko hodín denne.

Makejev dodal, že Ukrajine potrebuje od Nemecka aj systémy protivzdušnej obrany, ako napríklad Iris-T, ktorý už Berlín poskytol, a tiež ďalšie zbrane. Nespomenul konkrétne bojové tanky.

"Nemecké zbrane zachraňujú životy," povedal veľvyslanec a doplnil, že diskusie s nemeckou vládou o ďalších dodávkach sa už začali.

Makejev znovu vyhlásil, že Ukrajine chce získať naspäť celé svoje územie obsadené Ruskom, teda aj Krymský polostrov, ktorý Moskva v rozpore s medzinárodným právom anektovala v roku 2014. (TASR)

28. 11. 2022
|
10:03
|
Svet

Výpadky elektriny v Kyjeve môžu pokračovať až do jari. Uviedol to starosta metropoly Vitalij Kličko. Poznamenal, že k úplnej evakuácii mesta nedôjde. Možná je len čiastočná, a to v najhoršom prípade.

Kličko v rozhovore pre portál RBK-Ukraine povedal, že musia byť pripravení aj na najhorší scenár. "Cieľom Ruska je urobiť všetko pre to, aby to bola naša posledná zima, naším cieľom je urobiť túto zimu poslednou pre teroristu číslo 1," hovorí. 

(NEXTA)
28. 11. 2022
|
10:03
|
Svet

Laureátom Sacharovovej ceny za slobodu myslenia sa stal odvážny ukrajinský ľud, ktorý musí čeliť ruskej agresii.. Dokáže takéto ocenenie v niečom Ukrajine pomôcť? Pozrite si diskusiu, ktorú organizuje Kancelária Európskeho parlamentu.

(SME)
28. 11. 2022
|
09:45
|
Svet

Ruskí okupační predstavitelia pokračovali v násilnom presune ukrajinských detí z okupovaných území v Luhanskej oblasti do Ruska. Robili tak pod zámienkou, že deti potrebujú špeciálnu lekársku starostlivosť.

Ako uviedol Americký inštitút vojny, ruskí predstavitelia sa pripravujú na ďalšiu vlnu  mobilizácie, ktorá sa začne 10. decembra v Ruskej federácii a na Rusmi okupovaných územiach na Ukrajine.

Ukrajinský generálny štáb informoval, že ruské sily pozdĺž línie Svatove-Kreminna vedú obranné operácie okolo Kupjanska a útočné operácie západne od Kreminy. Ruské sily rovnako pokračovali v útočných operáciách okolo Avdiivky.

Inštitút konštatuje, že ruská armáda považuje ukrajinskú protiofenzívu cez Dnipro za možnú a  veľmi nebezpečnú. Rusi síce vynaložili úsilie na obranné pole proti takýmto možným ukrajinským operáciám, ale obsahuje veľa zraniteľností, ktoré Ukrajinci vedia využiť. 

(ISW)
28. 11. 2022
|
09:28
|
Domov

Hraničnými priechodmi prešlo z Ukrajiny v uplynulom týždni na Slovensko 17 642 osôb z Ukrajiny. O dočasné útočisko požiadalo 704 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 17 810 ľudí.

Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie Slovenska od februárového vypuknutia vojny na Ukrajine, je 992 206. Dočasné útočisko udelili 101 942. žiadateľom. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo od 24. februára 768 961 osôb, , oznámila hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová. (TASR)

28. 11. 2022
|
09:01
|
Svet

Okupačné sily stratili ďalších 590 vojakov, od začiatku invázie 87 900, tvrdí ukrajinské velenie. Obrancovia zneškodnili aj ďalšie tri tanky, päť obrnených vozidiel aj dva delostrelecké systémy.

(Kyiv Independent)
28. 11. 2022
|
08:56
|
Svet

Česko darovalo Ukrajine od začiatku konfliktu zdravotnícky materiál za 3,5 milióna eur. Na pomoc poslalo lôžka, držiaky na infúzie, kolieskové kreslá, matrace, vankúše i obväzový materiál.

Ako zistila rozhlasová stanica Český rozhlas Radiožurnál, 950 paliet odvezených zásob sa však nedoplnilo.

Na Ukrajinu zamierili zo skladov Správy štátnych hmotných rezerv aj striekačky a ihly, ktoré Česko v roku 2021 nakúpilo za takmer päť miliónov korún (205 000 eur) z Číny z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19 a nevyužilo.

"Tam sme posielali všetky naše zásoby, čo sme mali – ktoré zostali aj z covidu –, to znamená, že sme tam museli poslať aj tieto integrované ihly a striekačky," uviedol Pavel Švagr, riaditeľ Správy štátnych hmotných rezerv.

Česko okrem toho Ukrajine darovalo aj vyše 90.000 balení liekov za desiatky miliónov korún. (TASR)

28. 11. 2022
|
08:41
|
Svet

Cherson zostáva veľmi zraniteľný. Je na dostrel ruského delostrelectva cez rieku Dneper a očakáva sa ďalšie ostreľovanie, tvrdí v správe britské ministerstvo obrany.

Napriek oslobodeniu Chersonu 11. novembra tamojší obyvatelia naďalej trpia každodennému ostreľovaniu delostrelectva. V priebehu nedele čelilo mesto 54 raketám, prevažne išlo o typ BM-21 Grad, dodáva ministerstvo podľa správ od tajných služieb.

(SME)
28. 11. 2022
|
08:15
|
Svet
Dôležité

Poľsko môže mať najväčšiu pozemnú armádu v Európe. Varšava plánuje zvýšiť výdavky na obranu až na päť percent HDP. Nemci nevedia, či sa im podarí dodržať dvojpercentný záväzok. (SME)

28. 11. 2022
|
06:29
|
Svet
Dôležité

Rusko pripravuje ďalšie raketové útoky na Ukrajinu, povedal ukrajinský prezident Zelenskyj. Upozornil, že aj tento týždeň môže byť v súvislosti s bombardovaním energetickej infraštruktúry taký náročný ako predchádzajúci.

"Chápeme, že teroristi plánujú nové útoky. Vieme to s istotou," uviedol Zelenskyj. Dodal, že útoky neutíchnu, kým bude mať Moskva rakety. "Naše obranné sily sa pripravujú. Celá krajina sa pripravuje. Vypracovali sme všetky scenáre," pokračoval.

(TASR)
28. 11. 2022
|
06:26
|
Svet

Od začiatku invázie poškodilo ruské ostreľovanie približne 32-tisíc civilných objektov. Tvrdí to námestník ukrajinského ministra vnútra Jevhenij Jenin. Iba tri percentá útokov podľa jeho slov zasiahli vojenské ciele.

"Ako sa od teroristov dalo očakávať, Rusi sa zameriavajú na civilné ciele. Dodnes bolo ruským ostreľovaním a raketovými útokmi poškodených asi 32-tisíc takýchto cieľov. Ide predovšetkým o súkromné domy alebo civilné bytovky," povedal Jenin v rozhovore pre ukrajinské médiá.

Ruské útoky zároveň podľa Jenina poškodili aj viac ako 700 zariadení ukrajinskej kritickej infraštruktúry. "Dodnes bolo zasiahnutých viac ako 700 zariadení kritickej infraštruktúry – letiská, mosty, sklady, a podobne," spresnil. Podľa neho má Moskva "maniakálnu túžbu ponoriť Ukrajinu do tmy a nie je dôvod veriť, že prestanú". (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ruské sily utrpeli podľa Britov ťažké straty počas bojov v centrálnej časti Doneckej oblasti Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 4. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 6. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 1. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 2. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
 3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 4. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
 5. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 6. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
 7. Čo robí takmer 100 % ľudí, ktorí si chcú kúpiť ojazdené auto?
 8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 261
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 6 725
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 703
 4. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 580
 5. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 577
 6. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 2 357
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 019
 8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 839
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Zvýšil sa aj počet prípadov domáceho násilia.


ČTK 3 h
Podzemný kryt v škole v Svjatopetrivskom prerobili, sirény tam žiakov držia aj niekoľko hodín.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 4 h
Navrhované zmeny v izraelskom súdnictve vyvolali výbuch hnevu.

Navrhované zmeny v izraelskom súdnictve vyvolali výbuch hnevu.


TASR 14 h
Polícia na mieste útoku.

Mladá žena bola ozbrojená dvoma poloautomatickými puškami, polícia ju zastrelila.


ČTK a 1 ďalší 14 h
SkryťZatvoriť reklamu