SME
Nedeľa, 4. december, 2022 | Meniny má Barbora, Barbara

Ukrajina Rusko Online: Trvalý mier podľa Zelenského nebude, kým sa Ukrajine nevráti aj Krym

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
25. 11. 2022
|
23:35
|
Svet

Ruský podnikateľ Jevgenij Prigožin tvrdí, že veliteľom jedného z práporov Wagnerovej skupiny je aj bývalý generál americkej námornej pechoty. Prigožin hovoril o zložení polovojenskej organizácie v rozhovore pre fínske noviny Helsingin Sanomat.

"Nie je v nej príliš veľa fínskych občanov, asi 20 ľudí. Ale z pochopiteľných dôvodov o nich nemôžem poskytnúť presné informácie," povedal Prigožin, ktorý sa k založeniu Wagnerovej skupiny prihlásil len nedávno.

Dodal, že na bojisku má o Fínoch veľmi dobrú mienku. "V rámci Wagnerovej skupiny bojujú v britskom prápore, ktorý vedie americký občan, bývalý generál námornej pechoty," prezradil ďalej Prigožin, ktorého citovalo tlačové oddelenie jeho firmy Concord.

Súvisiaci článokPutin ho počúva, Šojgu sa ho obáva. Šéf wagnerovcov môže zatriasť kremeľskou politikouČítajte 

Prigožin, známy vďaka rozsiahlemu podnikaniu v oblasti cateringu a zmluvám s Kremľom aj pod prezývkou Putinov kuchár, sa vypracoval na jednu z najvplyvnejších postáv ruského biznisu a čoraz viac zasahuje aj do politiky.
Washington tohto oligarchu obviňuje zo sponzoringu tzv. trolích fariem sídliacich v Rusku, ktoré sa snažia ovplyvňovať politiku v USA. Samotný Prigožin nedávno pripustil, že zasahoval do volieb v USA a plánuje v tom aj v budúcnosti pokračovať.

Prigožin sa donedávna držal v ústraní, v septembri sa však priznal k založeniu Wagnerovej skupiny, ktorá pôsobí v Sýrii, Afrike aj na Ukrajine. Táto polovojenská organizácia nedávno otvorila v Petrohrade svoje prvé centrum pre inovácie zamerané na posilnenie obranyschopnosti Ruska. (TASR)

25. 11. 2022
|
22:38
|
Svet

Výpadky elektriny trápia ešte viac ako šesť miliónov ukrajinských domácností, oznámil prezident Zelenskyj. Ich počet sa však podľa jeho slov od stredajších masívnych ruských útokov znížil o polovicu.

"Dnes večer ešte pokračujú výpadky elektriny vo väčšine oblastí a v Kyjeve. Celkovo je nimi postihnutých viac ako šesť miliónov odberateľov," povedal Zelenskyj vo svojom pravidelnom večernom príhovore.

Prezident ďalej informoval, že výpadky prúdu zažíva okolo 600-tisíc odberateľov v hlavnom meste Kyjev, pričom medzi najviac postihnutými oblasťami sú Odeská, Ľvovská, Vinnycká a Dnepropetrovská oblasť.

(TASR)
25. 11. 2022
|
21:37
|
Svet

Dodávky elektrickej energie v Kyjeve sa vrátia na takmer normálnu úroveň v sobotu, uviedol poradca ministerstva energetiky Olexandr Charčenko. Ľudia podľa jeho slov budú dostávať elektrinu minimálne 16 až 18 hodín denne.

Riaditeľ Výskumného energetického centra Charčenko na brífingu povedal, že kľúčovým faktorom obnovenia dodávok elektriny v Kyjeve i celej Ukrajine je prevádzka troch fungujúcich jadrových elektrární v krajine.

"Súdiac podľa situácie, naše jadrové elektrárne dosiahnu normálnu plánovanú kapacitu do dnešného večera. To bude znamenať, že sa vrátime k harmonogramom plánovaných odstávok a ľudia budú dostávať elektrinu minimálne 16 až 18 hodín denne," uviedol Charčenko.

"Kyjev bude mať viac-menej normálne pokrytie elektrinou zajtra," spresnil s tým, že po ruských raketových útokoch je poškodená viac než polovica z "kľúčových zariadení" vysokonapäťovej prenosovej siete. V tejto súvislosti vyzval zahraničie na poskytnutie generátorov s cieľom zmierniť následky ďalších útokov. (TASR)

Ulica v Kyjeve.
Zdroj SITA/AP
25. 11. 2022
|
20:45
|
Svet

EÚ poskytne Ukrajine zariadenia na zmiernenie výpadkov energie. Von der Leyenová v telefonáte so Zelenským potvrdila, že EÚ pripravuje rýchle doručenie darov od členských štátov a z rezerv Európskej komisie.

Má ísť o 200 stredne veľkých transformátorov, veľký autotransformátor z Litvy, autotransformátor strednej veľkosti z Lotyšska a 40 generátorov s vysokým výkonom z rezerv EÚ v Rumunsku.

Každý z týchto generátorov "dokáže poskytovať nepretržitý elektrický prúd malej až stredne veľkej nemocnici", dodala von der Leyenová.

Informovala tiež, že v telefonáte s prezidentom Volodymyrom Zelenským vyjadrila "plnú solidaritu" EÚ s ukrajinským ľudom, ktorý musí znášať "zámerné a barbarské ostreľovanie" ukrajinskej civilnej infraštruktúry, nariadené ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

O vzájomnom telefonáte informoval aj prezident Zelenskyj na Twitteri. V tvíte uviedol: "S predsedníčkou EK sme diskutovali o iniciatíve na vývoz obilnín z Ukrajiny. Poďakoval som sa za obrovskú finančnú pomoc EÚ, za začatie práce na deviatom sankčnom balíku. Vyjadril som sa, že zavedenie cenového stropu na ruskú ropu by bol účinný nástroj. Debatovali sme aj o zaistení energetickej stability na Ukrajine."

(TASR)
25. 11. 2022
|
19:54
|
Svet

Maďarská prezidentka Katalin Nováková odcestuje do Kyjeva, kam ju pozval ukrajinský prezident. Pôjde o prvú návštevu najvyššieho predstaviteľa Maďarska od začiatku rusko-ukrajinskej vojny.

Nováková podľa informácií Index.hu poletí do Poľska, odkiaľ bude pokračovať v ceste do hlavného mesta Ukrajiny vlakom. Kancelária prezidentky tieto informácie nepoprela, ale ani nepotvrdila.

Maďarská prezidentka sa pripojila k vyhláseniu prezidentov krajín Bukureštskej deviatky, v ktorom odsúdili útoky na Ukrajinu z 10. októbra. Do skupiny patria Bulharsko, Česko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko. (TASR)

Prezidentka Maďarska Katalin Nováková.
Zdroj TASR/Michal Svítok
25. 11. 2022
|
19:16
|
Svet

Ruské ostreľovanie mesta Cherson usmrtilo v piatok 15 civilistov, 35 utrelo zranenia, uviedla starostka nedávno oslobodeného mesta Halyna Luhovová. 

"Dnes bolo zabitých 15 obyvateľov mesta Cherson a 35 ďalších utrpelo zranenia, vrátane jedného dieťaťa. Je to následok nepriateľského ostreľovania,. Pri útokoch bolo poškodených niekoľko súkromných domov a výškových budov," napísala Luhovová na sociálnych sieťach.

Ukrajinské úrady museli začať pre neustále ruské ostreľovanie evakuáciu pacientov z nemocníc. V piatok to uviedol gubernátor Chersonskej oblasti Jaroslav Januševyč. Dodal, že deti z miestnej nemocnice previezli do susednej Mykolajivskej oblasti. (TASR)

25. 11. 2022
|
18:49
|
Svet

Pápež František sa modlí za lídrov Ukrajiny. "Leží na nich povinnosť riadiť krajinu v tragických časoch a robiť prezieravé rozhodnutia pre mier a rozvoj ekonomiky počas ničenia životne dôležitej infraštruktúry," píše sa v liste.

"Svet spoznal odvážnych a silných ľudí, ľudí, ktorí trpia a modlia sa, plačú a zápasia, vzdorujú a dúfajú: ušľachtilý a mučenícky ľud," napísal pápež odkazujúc na ukrajinský ľud. (TASR)

25. 11. 2022
|
18:46
|
Svet

USA darovali 22 500 prikrývok vykurovaným centrám, ktoré zriadila Ukrajinská štátna železničná spoločnosť, uviedla americká veľvyslankyňa v Kyjeve Bridget Brinková. 

Termoprikrývky sa budú využívať vo vyhrievaných priestoroch, vyčlenených na takmer 100 železničných staniciach po celej Ukrajine, ktoré sú súčasťou projektu vypracovaného Medzinárodnou organizáciou pre migráciu.

"Podporujeme vykurované centrá spoločnosti Ukrzaliznycja, a preto sme cez program USAIDSavesLives darovali 22 500 prikrývok. Ďalšie sú na ceste. Kruté útoky Ruska proti civilistom ukazujú, že teraz je ešte dôležitejšie, aby sme 24 hodín denne pomáhali Ukrajincom zvládnuť chladné zimné počasie každý možným spôsobom," napísala na Twitteri americká veľvyslankyňa Brinková, ktorá predtým tento post zastávala na Slovensku.

(TASR)
25. 11. 2022
|
17:44
|
Svet

Putin útočí na ukrajinskú energetiku a ďalšiu civilnú infraštruktúru, aby zakryl svoje vojenské zlyhania, povedal britský minister obrany Ben Wallace počas návštevy lodeníc v Glasgowe.

Útoky na civilnú infraštruktúru sú podľa medzinárodného práva nelegálne, vyhlásil šéf britského rezortu obrany a dodal, že Spojené kráľovstvo „nedovolí, aby bol tento druh zastrašovania a brutality úspešný". (SITA)

25. 11. 2022
|
17:36
|
Svet

Pri poslednej návšteve som videl otvorený masový hrob, bol som v mučiarňach, kde si ľudia značili čiarky, ako dlho tam sú zatvorení, hovorí novinár Ondřej Kundra. "Mal by to vidieť každý, kto spochybňuje ruskú agresiu na Ukrajine," hovorí v relácii Rozhovory ZKH.

(SME)
25. 11. 2022
|
17:24
|
Ekonomika

Ruská ropa sa obchoduje hlboko pod navrhovaným cenovým stropom Únie. Diplomati tento týždeň debatovali o strope niekde medzi 65 až 70 USD za barel. Cena ropy Ural však klesla na približne 52 USD.

Ak by bol zavedený strop v rozmedzí 65 až 70 USD za barel, Rusko by mohlo získať vyššie ceny a jeho klienti by nemali problém s prístupom k tankerom a službám spojeným s týmito obchodmi. Práve neistota v súvislosti s prepravou nákladu odstrašuje niektorých potenciálnych kupujúcich.

Samotná Únia zakáže od 5. decembra takmer všetok dovoz ruskej ropy po mori.

Blok sa stále nedohodol na cenovom strope. Niektorí členovia, ako napríklad Poľsko, považujú 65 USD za barel za príliš mäkký prístup voči Moskve, zatiaľ čo iní, ako Grécko, štát s najväčším množstvom ropných tankerov, nechcú ísť pod 70 USD/barel. (TASR)

25. 11. 2022
|
16:15
|
Svet

Ruské ministerstvo spravodlivosti pridalo spoločnosť Meta na svoj zoznam extrémistických organizácií. Na zozname je teraz viac ako sto spoločností a organizácií.

Ruský regulačný orgán Roskomnadzor už v marci zablokoval prístup k Facebooku a Instagramu po tom, čo súd v Moskve uznal Metu vinnou z „extrémistickej činnosti“. Rozhodnutie súdu sa však netýkalo WhatsAppu. (SITA)

25. 11. 2022
|
15:52
|
Svet

Z chersonskej nemocnice evakuujú pacientov. Detských pacientov prevezli do Mykolajiva. "Tam im bude aj naďalej poskytovaná všetka potrebná zdravotná starostlivosť," napísal regionálny guvernér Januševič. Dôvodom presunu je ruské bombardovanie. (Sky News)

25. 11. 2022
|
14:09
|
Svet

Dodávky prúdu sa na Ukrajine podarilo obnoviť na 70 percent, uvádza dodávateľ Ukrenergo. "Prednostne sme zásobovali kritickú infraštruktúru: kotolne, rozvodne plynu, vodovodnú sieť, čističky odpadových vôd," píše sa vo vyhlásení.

V niektorých oblastiach funguje elektrinou poháňaná verejná doprava. V energetickej sústave je aj naďalej nedostatok elektriny, preto je potrebné pokračovať v plánovaných odstávkach. (ČTK)

25. 11. 2022
|
14:04
|
Svet

Ruský prezident Putin povedal pri stretnutí s matkami a manželkami ruských vojakov, že neľutuje inváziu na Ukrajinu. Prednahraté stretnutie vysielali štátne médiá. Pustili len slová prezidenta.

Ruských vojakov Putin označil za hrdinov. Ukrajinská strana naopak opakovane upozorňuje na množiace sa dôkazy o zločinoch, ktorých sa na teraz už oslobodených územiach príslušníci ruských ozbrojených síl dopúšťali.

"Nikto, okrem nich a ich bezprostredných veliteľov, ktorí im stoja po boku, nevie, aká je táto práca ťažká a ako veľmi súvisí s reálnym ohrozením života a zdravia," vyhlásil Putin.

Ruský prezident, ktorý je súčasne vrchným veliteľom ozbrojených síl, ale ruských vojakov na fronte nikdy nenavštívil, na rozdiel od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý za obrancami Ukrajiny už niekoľkokrát išiel. Zelenskyj takto naposledy zavítal do nedávno oslobodeného Chersonu, jediného oblastného centra, ktorého sa Rusom za 275 dní vojny podarilo dobyť a o ktoré nedávno zase prišli.

(ČTK)
25. 11. 2022
|
13:58
|
Svet

Poľský prezident povedal, že je na Nemecku, aby rozhodlo, kde budú systémy Patriot. Ešte ráno však šéf Dudovej kancelárie v rozhlase povedal, že prezident si myslí, že "nemecké rakety by mali chrániť poľské územie a poľských občanov".

Berlín ich pôvodne ponúkol Varšave, ale poľský minister obrany Blaszczak navrhol, aby systémy získala Ukrajina. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg povedal, že je na jednotlivých krajinách, či sa rozhodnú systémy protivzdušnej obrany poslať na Ukrajinu.

Hovorca vlády v Berlíne uviedol, že Nemecko o návrhu odovzdať systémy Patriot rokuje so spojencami. (ČTK)

25. 11. 2022
|
13:38
|
Svet

Agentúra pre atómovú energiu preskúma bezpečnosť vo všetkých jadrových elektrárňach na území Ukrajiny.  Návštevy Juhoukrajinskej, Chmeľnyckej a Rivnenskej elektrárne by sa mali konať čoskoro, hovoria o tom diplomatické zdroje.

O inšpekciu požiadal Kyjev, naznačil vo štvrtok večer na sociálnej sieti Twitter aj generálny tajomník MAAE Rafael Grossi.

Podľa správy MAAE zo začiatku novembra by mohli experti tejto organizácie okrem iného skontrolovať technické systémy a havarijné plány z pohľadu bezpečnosti a prípadne vydať aj príslušné odporúčania.

V Rusmi obsadenej Záporožskej jadrovej elektrárni sa misia agentúry nachádza už od septembra. (TASR)

25. 11. 2022
|
12:37
|
Svet

Vzdušné údery Ruska na Ukrajinu zabili od októbra 77 civilistov, uviedla OSN. Ďalšie milióny uvrhli do krajnej núdze, zhodnotil vysoký komisár pre ľudské práva Türk.

Türk vo vyhlásení tiež uviedol, že predbežná analýza videozáznamov zachytávajúcich pravdepodobne ukrajinských vojakov pri poprave ruských vojnových zajatcov ukazuje, že sú snímky "s vysokou pravdepodobnosťou autentické".

Ukrajinskú armádu z popravy ruských zajatcov obvinilo ruské ministerstvo obrany. Podľa ukrajinských predstaviteľov je v plnej verzii videí jasne vidieť, že časť z týchto Rusov na Ukrajincov zaútočila. (ČTK)

25. 11. 2022
|
12:22
|
Svet

Poľský prezident Duda je za umiestnenie systémov Patriot od Nemecka v Poľsku, nie na Ukrajine. Je tak proti návrhu ministra obrany Blaszczaka, ktorý Berlín vyzval, aby ich dal Kyjevu a boli rozmiestnené na západných hraniciach Ukrajiny. (TASR)

25. 11. 2022
|
12:08
|
Svet

Britský minister Cleverly počas návštevy Kyjeva ohlásil nový balík pomoci. Obsahuje 35 záchranných vozidiel, vrátane šiestich ozbrojených vozidiel, a takisto aj podporu pre obete sexuálneho násilia páchaného ruskými vojakmi.

Po stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským Cleverly v príspevku zverejnenom na sociálnej sieti Twitter uviedol, že Británia podporuje Kyjev nielen slovami, ale aj činmi. "Dnes som vám dal tento sľub. Spojené kráľovstvo ho aj dodrží," napísal.

Britský premiér Sunak počas návštevy ukrajinskej metropoly minulý víkend oznámil nový balík vojenskej pomoci za 50 miliónov libier.

(TASR)
25. 11. 2022
|
11:38
|
Svet

Kyjev opäť zdôrazňuje, že chce späť všetky okupované územia. Trvalý mier podľa Zelenského nebude, kým sa aj Krym nevráti Ukrajine. Diskusiu o iných riešeniach považuje za stratu času. Rusko anektovalo polostrov v roku 2014. 

"Ak sa nepodarí získať späť územie v plnom rozsahu, vojna sa dostáva na bod mrazu. A je len otázkou času, kedy sa opäť obnoví," upozornil ukrajinský prezident.

Zelenskyj dodal, že zmätkom spôsobeným súčasnou situáciou a budúcim osudom Krymu on rozumie. Zároveň uviedol, že privíta všetky návrhy na to, ako sa nevojenským spôsobom pričiniť o stiahnutie vojenských jednotiek z tohto polostrova.

"Ak také riešenie nebude zahŕňať stiahnutie ruských jednotiek z Krymu, bude to len stratou času," vyhlásil Zelenskyj. (TASR)

25. 11. 2022
|
11:34
|
Svet
Dôležité

Všetky ukrajinské jadrové elektrárne sú opäť v prevádzke a pripojené k hlavnej sieti, uviedol dodávateľ energie Ukrenergo. Plánovanú kapacitu by mali tri elektrárne na neokupovanom území dosiahnuť za jeden až dva dni.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Volodymyra Kudrytskyiho by mohli byť ďalšie výpadky energie už iba plánované a nie spôsobené prípadmi núdze. Ten spôsobila ruské bombardovanie Ukrajiny 23. novembra, kedy stratila energiu z jadrových, tepelných aj hydroelektrických generátorov. (The Guardian)

25. 11. 2022
|
11:16
|
Svet

NATO nepoľaví v podpore Ukrajiny, dodá jej ešte viac vybavenia, povedal šéf organizácie Stoltenberg. Členovia aliancie navýšia dodávky potrebného vybavenia ako sú rušičky dronov, palivo či zimnej výstroje.

"Najlepší spôsob, ako zvýšiť šance na mierové riešenie, je podporovať Ukrajinu," povedal na tlačovej konferencii, kde predstavil program rokovania aliančných ministrov zahraničia začínajúceho budúci utorok v Bukurešti.

Od schôdzky očakáva zhodu na zvýšení dodávok spomínaného vybavenia, ktoré už v súčasnosti podľa neho aliancia Ukrajine poskytuje.

Ku schôdzke ministrov sa podľa Stoltenberga pripojí aj ich ukrajinský kolega Dmytro Kuleba, s ktorým budú preberať ďalšie potreby ukrajinskej armády.

Šéf NATO dodal, že ministri sa budú tiež baviť o ďalších dodávkach zbraní, ktoré by umožnili modernizáciu ukrajinskej armády a jej prispôsobenie aliančným štandardom. (ČTK)

25. 11. 2022
|
10:49
|
Svet

Na Kryme zabili iránskych poradcov, ktorí pomáhali Rusom, informoval tajomník ukrajinskej rady národnej bezpečnosti Olexij Danilov. Dodal, že cieľom útoku na okupovaných územiach budú aj ostatní Iránci podporujúci inváziu.

Podľa Danilova sa uvedení Iránci nachádzali na Kryme, aby pomohli Rusku s pilotovaním ozbrojených dronov Šáhid-136, ktoré Moskve dodáva vláda v Teheráne. Počet Iráncov, ktorí prišli o život, však nespresnil.

Izraelská tlač ešte v októbri uviedla, že Iráncov v dôsledku ukrajinských vojenských úderov na okupovanom Kryme prišlo o život desať. 

"Nemali by ste byť tam, kde byť nemáte," povedal v rozhovore v Kyjeve. "Boli na našom území. My sme ich sem nepozvali – a ak kolaborujú s teroristami a podieľajú sa na ničení nášho štátu, musíme ich zabiť," dodal.

Vláda v Teheráne spočiatku popierala prítomnosť iránskych dronov na Ukrajine, následne však potvrdila, že dodala "malý počet" bezpilotných lietadiel Rusku niekoľko mesiacov predtým, než ruský prezident Vladimir Putin spustil vojenskú inváziu na Ukrajinu.

Teherán však popiera, že vysiela Iráncov na výcvik Rusov, aby mohli drony vypúšťať z okupovaných území Ukrajiny. (TASR)

25. 11. 2022
|
10:24
|
Svet

Nemecký Spolkový snem uzná cielený hladomor na Ukrajine vyvolaný Stalinom za genocídu. Ide o spoločný návrh z dielne Sociálnodemokratickej strane Nemecka, Zelených, Slobodnej demokratickej strany a bloku CDU/CSU. (TASR)

25. 11. 2022
|
09:56
|
Svet

Rusko za deväť mesiacov minulo na priamych výdavkoch za vojnu na Ukrajine 82 miliárd dolárov, uviedlo ukrajinské vydanie časopisu Forbes. Suma vynaložená na konflikt predstavuje zhruba štvrtinu príjmov vlaňajšieho rozpočtu Ruska. (ČTK)

25. 11. 2022
|
09:46
|
Svet

Bez energií je stále asi polovica Kyjeva. Vojenská administratíva však oznámila, že dodávky vody v meste už úplne obnovili a technici pracujú na čo najskoršom obnovení dodávok tepla. (SITA)

25. 11. 2022
|
09:39
|
Domov
Naživo

Iniciatíva Mier Ukrajine hodnotí nočné podujatie Noc s Ukrajinou.

(SME)
25. 11. 2022
|
09:36
|
Svet

Bez víťazstva nemôže prísť mier, povedala prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská v rozhovore pre BBC. Zdôraznila, že jej krajina vydrží nadchádzajúcu zimu napriek výpadkom dodávok elektriny spôsobeným ruskými raketovými útokmi. 

"Sme pripravení to vydržať," povedala manželka Volodymyra Zelenského. "Čelili sme toľkým strašným výzvam, videli sme toľko obetí, toľko skazy, že výpadky dodávok energií nie sú to najhoršie, čo sa nám stalo," uviedla.

V tejto súvislosti citovala najnovší prieskum verejnej mienky, podľa ktorého je 90 percent Ukrajincov pripravených žiť s výpadkami dodávok elektriny dva až tri roky, ak budú mať perspektívu vstupu do Európskej únie. Myslí si tiež, že Ukrajinci budú v dôsledku tejto vojny silnejší.

Na otázku, či pociťuje v iných svetových metropolách únavu z pretrvávajúcej vojny a jej následkov vrátane rastu cien energií a potravín, odvetila: "Nemám pocit, že sú z nás unavení. Všetci rozumejú tomu, že to nie je len vojna na Ukrajine. Je to vojna svetonázorov."

"Nemôžeme zradiť tých, čo sú teraz na okupovaných územiach. Nemôžeme opustiť ľudí, ktorí čakajú na oslobodenie," vyhlásila v takmer hodinu trvajúcom rozhovore nahranom v Kyjeve v rámci každoročného online formátu "100 Women". "Nie je to politický postoj prezidenta alebo vlády. Je to postoj Ukrajincov," povedala Zelenská.

Zelenská je presvedčená, že ukrajinská spoločnosť sa menila ešte predtým, ako vojna všetko prevalcovala, a že táto zmena sa teraz zrýchľuje. "Kuchyňa, deti, kostol - toto už nie je naša spoločnosť. Žena, ktorá toto zažila, už nespraví krok späť," uviedla Zelenská, ktorej novozaložená nadácia sa zaoberá okrem iného otázkami duševného zdravia a domáceho násilia. (TASR)

25. 11. 2022
|
09:11
|
Svet

Ruskí záložníci na Ukrajine sú slabo vycvičení a zle vybavení, uviedlo britské ministerstvo obrany. Niektorí z nich musia bojovať aj napriek svojmu "závažnému chronickému zdravotnému stavu".

Dva mesiace, odkedy šéf Kremľa Putin vyhlásil "čiastočnú mobilizáciu", nasadenie záložníkov podľa Londýna často charakterizuje "zmätok v súvislosti so spôsobilosťou na službu, s nedostatočným výcvikom a osobným vybavením a s chýbajúcim odhodlaním vykonávať veľmi náročné bojové misie.

Mobilizovaní záložníci pravdepodobne utrpeli mimoriadne početné straty po tom, čo dostali za úlohu budovať zákopové systémy v okolí mesta Svatove v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, pričom boli pod ťažkou delostreleckou paľbou ukrajinských síl.

Množstvo záložníkov bolo podľa Británie tiež zabitých v Doneckej oblasti v okolí mesta Bachmut počas frontálnych útokov na dobre vybudované ukrajinské obranné zóny.

Kremeľ bude zrejme znepokojovať, že narastajúci počet rodinných príslušníkov týchto záložníkov je pripravených riskovať i zatknutie a protestovať proti podmienkam, v akých ich príbuzní musia slúžiť, dodáva britské ministerstvo.

(TASR)
25. 11. 2022
|
08:24
|
Svet

Zelenskyj ocenil nezlomnú vôľu Ukrajincov, ktorí odolávajú ruskej invázii. Ukrajinský prezident reagoval na masívne výpadky dodávok elektriny v ukrajinských mestách v dôsledku ruských útokov.

" Deväť mesiacov sme vydržali rozsiahlu vojnu a Rusko nenašlo spôsob, ako nás zlomiť. A ani nijaký nenájde," povedal Zelenskyj. "Musíme takto pokračovať ďalej — v jednote a vzájomne si pomáhať," dodal.

Obnovenie dodávok elektriny a vody po stredajšom masívnom ruskom ostreľovaní ukrajinských miest pokračovalo celý štvrtok i v noci na piatok. Podľa Zelenského Rusko nechce iba to, aby boli Ukrajinci bez elektriny a tepla, ale chce ich aj "navzájom izolovať".

V piatok vstúpila vojna na Ukrajine do svojho 275. dňa. Technici nepretržite opravujú poškodené energetické siete. Elektrická sieť je podľa štátnej spoločnosti Ukrenergo pripravená pokryť polovicu dopytu.

Ostreľovanie nedávno oslobodeného juhoukrajinského mesta Cherson si vo štvrtok vyžiadalo najmenej sedem obetí a 20 zranených. Útoky na civilné ciele sú podľa Zelenského "pomstou tých, ktorí prehrali". "Oni nevedia, ako sa bojuje. Jediné, čo vedia, je terorizovať. Energetický teror, delostrelecký teror alebo raketový teror — k tomu sa Rusko pod svojím súčasným vedením znížilo," povedal Zelenskyj. (TASR)

25. 11. 2022
|
08:14
|
Ekonomika

Ukrajina dostane od USA granty vo výške 4,5 miliardy dolárov. Ukrajinský minister financií Marčenko a regionálny riaditeľ Svetovej banky pre východnú Európu Banerjee včera podpísali dohodu.

Finančné prostriedky budú použité na zabezpečenie výplat dôchodkov a niektorých programov štátnej sociálnej pomoci, na úhradu bytových a komunálnych služieb, podporu nízkopríjmových rodín, zdravotne postihnutých detí, ako aj na úhradu výkonov zdravotnej starostlivosti. (SITA)

25. 11. 2022
|
08:00
|
Svet

Vojnu nazýval vojnou a na sociálnych sieťach informoval o vraždení ukrajinských civilistov v Buči. Ruský opozičný aktivista Iľja Jašin čaká vo väzbe na rozsudok. Hrozí mu desať rokov väzenia. (SME)

25. 11. 2022
|
07:41
|
Svet

Bývalá nemecká kancelárka Merkelová priznala, že ku koncu svojho mandátu už nemala žiadne páky, ako prinútiť ruského prezidenta k rokovaniam. "Každý vedel, že na jeseň budem preč," povedala s tým, že pre Putina je dôležitá iba moc. 
(ČTK)

25. 11. 2022
|
06:14
|
Svet

Greenpeace skúma vplyv úniku plynu z Nord Streamu na životné prostredie. Pri dánskom ostrove Bornholm pracuje skupina 25 aktivistov s loďou, gumenými člnmi a podvodným dronom.

Ich zámerom je odobrať vzorky vody a pôdy a zdokumentovať poškodenie morského dna. Vzorky najprv preskúmajú na prítomnosť zvyškov bojových chemických látok a neskôr v laboratóriu budú zisťovať zvyšky výbušnín, uviedla organizácia Greenpeace. Aktivisti chcú tiež objasniť, či explózie mohli rozvíriť nánosy na morskom dne, ktoré sú kontaminované zvyškami z dvoch svetových vojen, napríklad muníciou.

"Okrem toho sa bude skúmať, či zo zničených potrubí naďalej uniká metán a aký vplyv mal predchádzajúci únik plynu na lokalitu," uvádza organizácia.

"Celé týždne bolo málo informácií o tom, aký vplyv mal výbuch a únik plynu na tamojšie životné prostredie. Teraz robíme vlastné posúdenie situácie na mieste," uviedla podľa vyhlásenia vedúca vyšetrovania Noelleová. (TASR)

24. 11. 2022
|
23:42
|
Svet

Počet obetí ruského ostreľovania obytnej časti Chersonu stúpol na sedem, 21 ľudí utrpelo zranenia, uviedol šéf oblastnej správy Jaroslav Januševyč. Rusi útočia na mesto od kedy sa stiahli na druhú stranu rieky Dneper.

Správy o útokoch prichádzajú podľa prezidenta Zelenského takmer každú hodinu. "Dnešný deň je ďalšou hroznou stránkou v histórii nášho hrdinského mesta," napísal Januševyč. "Úprimnú sústrasť všetkým príbuzným, ktorým tieto neľudské bytosti vzali to najcennejšie. Neodpustíme! "napísal Januševyč.

Ukrajinský prezident Zelenskyj oznámil, že takmer neminie hodiny, aby nedostal upozornenie na ruské útoky na Cherson alebo na ďalšie mestá a dediny v Chersonskej oblasti.

"Teror začal hneď po tom, ako bola ruská armáda nútená dať sa v Chersonskej oblasti na útek. Je to pomsta tých, čo prehrali," podčiarkol. (ČTK)

Zranený obyvateľ Chersonu po ruskom ostreľovaní.
Zdroj TASR/AP

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Dodávky elektriny sa podarilo obnoviť v Ľvove aj vo väčšine Moldavska Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 4. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 5. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 7. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. V dôsledku nadmerného užívania alkoholu umiera čoraz viac ľudí
 4. Ikonický projekt Metropolis vyhral CIJ Awards
 5. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 6. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 7. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 8. Zimná ríša divov Maďarska
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 11 576
 2. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 9 877
 3. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 6 048
 4. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 2 715
 5. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 2 608
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 1 996
 7. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 1 855
 8. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 1 770
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Psychologička na klinike Psyon a neurovedkyňa Eva Kozáková.

Psychedeliká môžu pomôcť liečiť závislosť od alkoholu.


1. dec
Ana Montesová.

Montesová dodávala informácie Kube takmer sedemnásť rokov.


a 2 ďalší 1. dec
Holandská radosť po góle Denzela Dumfriesa.

Do štvrťfinále postúpili Holandsko a Argentína.


2 h
Ilustračné foto.

Prečo sme uviazli v pasci stredného príjmu?


23. nov

Neprehliadnite tiež

Raketové systémy Himars vyrába americká zbrojovka Lockheed Martin.

Kontrakt má hodnotu viac ako dvesto miliónov dolárov.


TASR 10 h
Zničené divadlo v Mariupole.

Mesto vážne poškodilo ostreľovanie a bombardovanie ruských okupantov.


ČTK 10 h
Predstavenie bombardéra B-21 Raider.

Lietadlo bude schopné niesť konvenčné aj jadrové zbrane.


ČTK 17 h
Ruská základňa v Mariupole.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 20 h
SkryťZatvoriť reklamu