SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Ukrajina Rusko Online: Brusel pripravuje deviaty balík sankcií voči Rusku

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

24. 11. 2022
|
23:42
|
Svet

Počet obetí ruského ostreľovania obytnej časti Chersonu stúpol na sedem, 21 ľudí utrpelo zranenia, uviedol šéf oblastnej správy Jaroslav Januševyč. Rusi útočia na mesto od kedy sa stiahli na druhú stranu rieky Dneper.

Správy o útokoch prichádzajú podľa prezidenta Zelenského takmer každú hodinu. "Dnešný deň je ďalšou hroznou stránkou v histórii nášho hrdinského mesta," napísal Januševyč. "Úprimnú sústrasť všetkým príbuzným, ktorým tieto neľudské bytosti vzali to najcennejšie. Neodpustíme! "napísal Januševyč.

Ukrajinský prezident Zelenskyj oznámil, že takmer neminie hodiny, aby nedostal upozornenie na ruské útoky na Cherson alebo na ďalšie mestá a dediny v Chersonskej oblasti.

"Teror začal hneď po tom, ako bola ruská armáda nútená dať sa v Chersonskej oblasti na útek. Je to pomsta tých, čo prehrali," podčiarkol. (ČTK)

Zranený obyvateľ Chersonu po ruskom ostreľovaní.
Zdroj TASR/AP
24. 11. 2022
|
20:50
|
Svet

V Chersone zomreli pri ruskom ostreľovaní rezidenčnej časti najmenej štyria ľudia a ďalších desať utrpelo zranenia, uviedol gubernátor oblasti Jaroslav Januševyč. Útok zasiahol aj detské ihrisko.

"Ruskí útočníci spustili paľbu na obytnú oblasť s delostrelectvom a raketometmi. Veľkú budovu zachvátil požiar," konštatoval Januševyč.

Ukrajinské úrady už minulý týždeň uviedli, že v meste objavili dôkazy o rozsiahlom mučení Ukrajincov počas ruskej okupácie.

Ukrajinská vicepremiérka Vereščuková v sobotu uviedla, že Ukrajina čoskoro začne s dobrovoľnou evakuáciou ľudí z Chersonu a z okolitých oblastí.

(TASR)
Zdroj TASR/AP
24. 11. 2022
|
20:28
|
Svet

V kyjevskom kardiologickom centre museli lekári operovať srdce dieťaťa za svetla baterky. Na operačnej sále počas ruských náletov prestalo svietiť svetlo. Uviedol to riaditeľ nemocnice Todurov, ktorý natočil z operácie video.

"Takto dnes operujeme srdce," hovorí na zázname riaditeľ. Na videu je vidieť, ako jedna z osôb na sále svieti lekárom vykonávajúcim operáciu baterkou. Chirurgovia sú sústredení na prácu a na riaditeľovu otázku, či je všetko "stabilné", odpovedajú kladne.

(ČTK)
24. 11. 2022
|
19:47
|
Svet

Ukrajinu neoslabí ruská stratégia zničiť infraštruktúru, povedal ukrajinský prezident Zelenskyj v rozhovore pre denník Financial Times. Konflikt opísal ako vojnu sily a odolnosti. 

Ukrajinský prezident potláčal západné obavy z eskalácie a trval na tom, že vojna nebude mať trvalé riešenie, pokiaľ sa Rusko nestiahne zo všetkých území, ktoré okupovalo.

Súvisiaci článokSpojenci Ukrajine pomáhajú s obnovením elektrickej siete. Ide však o preteky s časomČítajte 

Zelenskyj tiež apeloval na západných partnerov Ukrajiny, aby poskytli viac zariadení protivzdušnej obrany na ochranu kritickej infraštruktúry, ako aj dodávky nafty pre núdzové generátory a dodatočný plyn, ktorý pomôže kompenzovať nedostatok energie.

Prezident povedal, že útoky na civilnú infraštruktúru ukázali, že Moskva nemala v úmysle rokovať o ukončení vojny. (The Guardian)

24. 11. 2022
|
19:03
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval na prehodnotenie členstva Ruska v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Uviedol to prostredníctvom videoodkazu na zasadnutí Parlamentného zhromaždenia organizácie.

Zelenskyj povedal, že v súčasnosti hľadajú rôzne medzinárodné platformy riešenia, aby "pomohli zastaviť ruský teror, čo najviac izolovať teroristický štát a nájsť cestu von z brutálnych svetových kríz, ktoré Rusko spôsobilo".

"Prečo však medzi týmito platformami stále nie je Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe? Prečo je teroristický štát – aj po deviatich mesiacoch nepretržitých zločinov – stále členom vášho Parlamentného zhromaždenia?" pýtal sa ukrajinský prezident.

Dodal, že "vojna Ruska proti Ukrajine je skúškou pre každú medzinárodnú organizáciu". (TASR)

24. 11. 2022
|
19:01
|
Svet

Poľský prezident Duda si po dopade rakety na východe krajiny myslel, že telefonuje s francúzskym prezidentom. Dovolala sa mu však dvojica ruských komikov. Tí si radi robia žarty zo známych ľudí, no ich "komédia" až podozrivo sleduje záujmy Kremľa a jeho propagandy. (SME)

24. 11. 2022
|
18:56
|
Ekonomika

Náklady na rekonštrukciu Ukrajiny rastú po eskalácii ruských raketových útokov. Upozornil na to ukrajinský minister financií Marčenko, podľa ktorého bude Kyjev potrebovať väčšiu pomoc od Západu. 

Bleskové ruské údery v uplynulých dňoch spôsobili doteraz najväčšie výpadky elektriny v Kyjeve počas deväťmesačnej vojny a po prvý raz za 40 rokov odstavili všetky ukrajinské jadrové elektrárne.

V auguste Svetová banka odhadla, že oprava ukrajinskej infraštruktúry si vyžiada 105 miliárd dolárov, ale Marčenko upozornil, že toto číslo sa stále zvyšuje. "Bohužiaľ, toto číslo každým dňom rastie a v najhoršom prípade sa výrazne zvýši," uviedol. (TASR)

24. 11. 2022
|
18:47
|
Svet

Počas vojny na Ukrajine je nezvestných viac ako 15-tisíc ľudí. Uviedol to predstaviteľ Medzinárodnej komisie pre nezvestných osôb.

Proces vyšetrovania nezvestných ľudí na Ukrajine bude trvať roky aj po zastavení bojov, povedal programový riaditeľ komisie pre Európu Matthew Holliday v rozhovore pre agentúru Reuters. Číslo 15-tisíc je len operatívne. Holliday zdôraznil, že len v prístavnom meste Mariupoľ úrady odhadujú, že až 25-tisíc ľudí je mŕtvych alebo nezvestných. (The Guardian)

24. 11. 2022
|
18:33
|
Svet

Europarlament prijal rezolúciu, v ktorej uznal zodpovednosť bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za spoluúčasť na Ruskom vedenej agresívnej vojne proti Ukrajine. Uznesenie zdôrazňuje, že Lukašenko bude čeliť medzinárodnému tribunálu. (NEXTA)

24. 11. 2022
|
18:23
|
Svet

Bieloruský prezident Lukašenko vyzval Ukrajinu, aby prestala bojovať, inak ju čaká "skaza". Lukašenko apeloval na Ukrajinu, aby sa prestala brániť proti Rusku, a dodal, že "všetko je teraz v rukách Ukrajiny".

"Je to ťažké, je to zložité, ale ak chcú, môžu to zastaviť... Inak bude nasledovať skaza Ukrajiny," varoval Lukašenko. Dodal však, že nechce z vojny obviňovať Ukrajinu ani prezidenta Zelenského.

Bielorusko je blízky spojenec Ruska a ruskí vojaci zaútočili na začiatku vojny proti Ukrajine aj z bieloruského územia, pripomína portál Sky News. Aj keď sa Minsk nezapojil priamo do konfliktu a nevyslal doň vlastných vojakov, odborníci špekulujú, že to ešte môže urobiť.

Minulý mesiac Rusko do Bieloruska opäť poslalo tisíce vojakov - a neskôr sa ruský prezident  Putin stretol s Lukašenkom na rozhovoroch. (TASR)

24. 11. 2022
|
18:08
|
Svet

Poľská žiadosť o zaslanie systémov protivzdušnej obrany Patriot priamo na Ukrajinu musí byť prerokovaná s NATO. Vyhlásila to nemecká ministerka obrany.  

Poľský minister obrany Mariusz Błaszczak v stredu povedal, že Berlín by mal poslať raketové systémy protivzdušnej obrany Patriot priamo na Ukrajinu a nie do Poľska.

Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová však zdôraznila, že používanie obranných systémov NATO mimo jej územia musia odsúhlasiť všetky členské štáty. (SITA)

24. 11. 2022
|
18:00
|
Svet

Rusko na Ukrajine prichádza o územia, sústreďuje sa tak na bombardovanie civilných cieľov, aby obyvateľov pripravilo o kúrenie, energie a vodu. Spojenci sa snažia pomôcť, no mali by to robiť rýchlejšie. (Washington Post)

24. 11. 2022
|
17:47
|
Svet

Ukrajina a Rusko uskutočnili výmenu dovedna 100 zajatcov, ktorí sa vrátili do svojich domovských krajín. Ako referuje spravodajský web CNN, každá zo strán po rokovaniach získala naspäť po 50 zajatcov. (SITA)

24. 11. 2022
|
17:34
|
Svet

Prvý reaktor ukrajinskej jadrovej elektrárne Chmelnyckyj bol znovu pripojený k elektrickej sieti krajiny, uviedol regionálny guvernér Serhij Hamalij. Závod sa v stredu odpojil od ukrajinskej siete po ruských útokoch. (The Guardian)

24. 11. 2022
|
17:33
|
Svet

Šéfovia diplomacií G7 budú diskutovať o ďalšej pomoci pre Ukrajinu, informovala nemecká ministerka zahraničných vecí. Baerbocková odsúdila ruské útoky na civilnú infraštruktúru. 

"Ruské útoky na civilnú infraštruktúru sú neznesiteľným, neľudským zločinom. (Ruský prezident Vladimir) Putin môže svojimi raketami uvrhnúť obyvateľov Ukrajiny do chladu a temnoty. Nikdy však nezlomí ich vôľu po slobode a našu podporu," napísala Baerbocková na Twitteri.

Zasadnutie šéfov diplomacií krajín skupiny G7 sa v rumunskej metropole uskutoční 29. a 30. novembra.

Ministri zahraničných vecí siedmich najvyspelejších krajín sveta sa začiatkom novembra na schôdzke v nemeckom meste Münster dohodli na vytvorení mechanizmu na koordináciu pomoci Ukrajine pri oprave, obnove a obrane jej kritickej energetickej a vodnej infraštruktúry. (TASR)

24. 11. 2022
|
17:14
|
Svet

Po boku Rusov je ochotných bojovať desať až pätnásťtisíc Bielorusov, odhaduje generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Vysoký predstaviteľ ukrajinskej armády tvrdí, že Bielorusov motivuje najmä sľúbená vysoká peňažná odmena.

Hromov však dodal, že pripravenosť ozbrojených síl Bieloruska na vedenie nezávislých vojenských operácií je hodnotená ako nízka. (SITA)

24. 11. 2022
|
17:02
|
Svet

Bývalý britský premiér Johnson sa stal čestným občanom Kyjeva. Starosta mesta Kličko Johnson "veľkým priateľom Ukrajiny".

"Johnson urobil a som si istý, že bude ďalej robiť všetko, čo je v jeho silách, aby zaistil, že Británia a svetoví lídri budú Ukrajine poskytovať potrebnú pomoc. Vďaka za podporu! My v Kyjeve znova naňho čakáme, aby sme mu odovzdali toto čestné ocenenie!" vyhlásil Kličko.

Johnson ako vtedajší britský premiér bol jedným z prvých svetových lídrov, ktorí navštívili Kyjev po spustení ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára. Do ukrajinskej metropoly prišiel koncom apríla.

Na začiatku tohto týždňa mal Johnson sporné vyjadrenia o ostatných európskych lídroch, ktorí mali podľa neho rozdielne a nejednotné reakcie na začiatok ruskej invázie. V interview pre televíziu CNN vyhlásil, že Nemecko chcelo, aby sa vojna rýchlo ukončila a Ukrajina sa vzdala - čo Berlín poprel, a že Francúzsko vojnu úplne "odmietalo".

(TASR)
24. 11. 2022
|
16:39
|
Svet

Dodávky ropy cez ropovod Družba na Slovensko sú prerušené, uviedol prevádzkovateľom českej časti Družby Mero. Dôvodom sú výpadky elektrického prúdu. Česko teraz čerpá z operatívnych zásob na Slovensku.

Tok ropy ukrajinskou časťou ropovodu Družba sa zastavil už v utorok, agentúra TASS s odvolaním sa na ruského prevádzkovateľa ropovodov Transneft následne ešte v ten istý deň večer uviedla, že sa dodávky opäť obnovili.

"Podľa našich aktuálnych informácií sú z dôvodu výpadku elektrickej energie prerušené dodávky ruskej ropy ropovodom Družba z Ukrajiny na Slovensko. K prerušeniu čerpania do Česka nedošlo vzhľadom na dostatočné operatívne zásoby na Slovensku, "uviedla Putzová z Mera. (ČTK)

24. 11. 2022
|
16:30
|
Svet

Až dnes vidíme, ako veľmi sa Sovietskemu zväzu krivdilo názvom Horná Volta s jadrovými zbraňami. Pri všetkých výhradách tá geopolitická obluda na medzinárodnej scéne predstierala akúsi úroveň. Píše Peter Tkačenko. (SME)

24. 11. 2022
|
16:21
|
Svet

Od začiatku vojny na Ukrajine zahynulo minimálne 440 detí, uviedla ukrajinská generálna prokuratúra, podľa ktorej tiež 847 detí utrpelo zranenia. Len včera prišlo pri raketových útokoch na Kyjev o život dievča a ďalšie bolo zranené.

Deň predtým zase 13-ročný chlapec utrpel vážne zranenia v obci Antonivka v Chersonskej oblasti, keď projektil zasiahol auto. Najviac postihnuté vojnou sú deti v Doneckej, Charkivskej, Kyjivskej, Mykolajivskej či Zaporižžskej oblasti. Informuje o tom spravodajský portál Sky News, ktorý upozorňuje, že dané počty sa nedali nezávisle overiť. (Sky News)

24. 11. 2022
|
16:00
|
Svet

Rusi a Ukrajinci rokovali v Spojených arabských emirátoch o ďalšej výmene zajatcov. Nie je jasné, či sa na stretnutí podarilo dosiahnuť nejaký pokrok.

Rokovanie ruských a ukrajinských vyjednávačov sa malo uskutočniť 17. novembra v metropole Emirátov Abú Zabí. Akákoľvek ďalšia výmena zajatcov však bude podľa zdrojov agentúry Reuters závisieť od dohody o obnovení vývozu ruského amoniaku, ktorý sa využíva na výrobu priemyselných hnojív.

Na schôdzke v Abú Zabí neboli prítomní zástupcovia OSN, ktorá zohráva kľúčovú úlohu v súčasnej dohode o vývoze obilia a poľnohospodárskych produktov z ukrajinských čiernomorských prístavov.

Podľa zdrojov agentúry Reuters, ktoré si neželali byť vzhľadom na citlivosť celej záležitosti menované, by v rámci možnej výmeny mohlo byť prepustené väčšie množstvo zajatcov.

Ukrajinský veľvyslanec v Turecku Bodnar potvrdil, že otázka výmeny zajatcov je súčasťou rokovaní o obnovení vývozu amoniaku z Ruska. Správu o konaní schôdzky v Abú Zabí však nepotvrdil. Bezprostredne ju nekomentovali Rusko, Ukrajina ani Spojené arabské emiráty. (TASR)

24. 11. 2022
|
15:49
|
Domov
Dôležité

Maďarsko podporuje vstup Fínska a Švédska do NATO, vyhlásil maďarský premiér Orbán po summite predsedov vlád krajín Vyšehradskej skupiny v Košiciach.

"Vláda sa už rozhodla, informovali sme o tom už aj Švédsko a Fínsko. Neprišli ani o jednu sekundu členstva v NATO. Maďarsko určite poskytne potrebnú pomoc na ich pričlenenie sa k NATO," povedal Orbán. (TASR)

24. 11. 2022
|
15:19
|
Svet

Bieloruský prezident Lukašenko vyzýva Ukrajinu na mierové rokovania skôr, ako ju Rusko zničí. „Ak nechcú smrť, treba to zastaviť, lebo bude nasledovať úplné zničenie Ukrajiny,“ povedal Lukašenko.

Kyjev môže ukončiť utrpenie ukrajinských civilistov tým, že splní požiadavky Moskvy, vyhlásil zasa hovorca ruského prezidenta. Dmitrij Peskov však tieto požiadavky bližšie nespresnil.

"Rusko oficiálne priznalo, že zabíja civilistov a útočí na celý energetický sektor, aby Ukrajina splnila požiadavky invázie, zatiaľ čo sa svet prizerá, ako mrznúca krajina ďalej bojuje za svoju slobodu, a zvažuje, či teroristu nazývať teroristom," okomentoval vyjadrenie Kremľa Mychajlo Podoljak z ukrajinskej prezidentskej kancelárie.

Kyjev odmieta viesť mierové rozhovory s Moskvou, kým ruské vojská neopustia ukrajinské územie, a rozhodne odmieta rokovať s prezidentom Vladimirom Putinom, keďže od februárovej invázie podniknutej na jeho rozkaz prišli desiatky tisíc ľudí o život a milióny museli opustiť svoje domovy. (SITA, Ukrajinská pravda)

24. 11. 2022
|
15:15
|
Svet

Cynická obluda: Ruské médiá nadšene ukazujú, ako sa im podarilo zničiť ukrajinskú civilnú infraštruktúru, pretože dúfajú, že to na obyvateľov Ruska bude pôsobiť ako obraz hrôzy. Len či sa trošku nepreceňujú.

(zdroj: Cynická obluda)
(SME)
24. 11. 2022
|
14:43
|
Svet

Maďarsko odmieta úver Európskej únie na pomoc Ukrajine, poskytne pomoc z vlastných zdrojov. Maďarsko poskytne svoj podiel 187 miliónov eur priamo Ukrajine bez čerpania úveru.

"Maďarsko je pripravené pomôcť Ukrajine, ale výhradne na bilaterálnej báze, pretože spoločné čerpanie úveru neznamená nič iné než spoločné zadlžovanie sa a stratu finančnej suverenity. Spoločný dlh teda nie je riešením!" varoval politický riaditeľ úradu premiéra Balázs Orbán. (TASR)

24. 11. 2022
|
14:30
|
Svet

"Nestačí, aby sa Ukrajina ubránila tejto agresii, musíme trvať na oslobodení všetkých okupovaných území," hovorí poslanec Tomáš Valášek. Zdôrazňuje, že obranné záväzky sme si stanovili sami a nediktujú nám ich NATO ani USA.

(SME)
24. 11. 2022
|
14:23
|
Svet

Európsky parlament schválil dohodu o neprijímaní pasov vydávaných Ruskom na okupovaných územiach Ukrajiny a Gruzínska. Parlament taktiež schválil úver Ukrajine pre budúci rok vo výške 18 miliárd eur. (TASR)

24. 11. 2022
|
13:43
|
Svet

Viac ako 80-tisíc obyvateľov anektovaných ukrajinských oblastí dostalo ruské pasy, oznámilo ruské ministerstvo vnútra. Kremeľ od začiatku svojej invázie na Ukrajinu uľahčil Ukrajincom získanie ruského občianstva

"Od pripojenia štyroch (ukrajinských) regiónov k Ruskej federácii a v súlade s platnou legislatívou získalo viac ako 80.000 ľudí ruské pasy," uviedla Kazakovová, ktorá má na ruskom ministerstve vnútra na starosti problematiku migrácie. (TASR)

24. 11. 2022
|
13:08
|
Svet
Dôležité

Brusel pripravuje deviaty balík sankcií voči Rusku. "Tvrdo pracujeme na tom, aby sme zasiahli Rusko tam, kde to bolí, aby sme ešte viac otupili jeho kapacitu viesť vojnu na Ukrajine," vyhlásila šéfka Európskej komisie.

„Môžem dnes oznámiť, že pracujeme plnou rýchlosťou na deviatom balíku sankcií,“ povedala von der Leyenová.

„A verím, že veľmi skoro schválime globálny cenový strop na ruskú ropu spolu s G7 a ďalšími veľkými partnermi. Nebudeme oddychovať, kým Ukrajina nezvíťazí nad Putinom a jeho nezákonnou a barbarskou vojnou,“ uviedla.

(SITA, The Guardian)
24. 11. 2022
|
12:39
|
Svet

Používatelia Facebooku zdieľali video, ktoré vyzeralo ako autentická reportáž televízie Euronews. Video však nepravdivo informovalo o plánoch nemeckého aukčného domu zorganizovať dražbu ruského umenia a predmetov historickej hodnoty. (TASR)

24. 11. 2022
|
12:09
|
Svet

Synoda ukrajinskej pravoslávnej cirkvi odvolala troch biskupov. Bezpečnostná služba Ukrajiny obvinila z proruskej orientácie. Z funkcií boli oficiálne uvoľnení aj dvaja biskupi, ktorí medzičasom ušli do Ruska.

K odvolaniu biskupov došlo deň po tom, ako ukrajinské bezpečnostné zložky vykonali raziu na území pravoslávneho kláštora Kyjevsko-pečerská lavra v Kyjeve, ako aj v ďalších viac než 350 objektoch spojených s ruskou pravoslávnou cirkvou.

Bezpečnostná služba Ukrajiny vo svojom vyhlásení uviedla, že išlo o zásah proti nebezpečným aktivitám ruských tajných služieb na Ukrajine.

Súvisiaci článokCirkev sa zriekla Moskvy, Kyjev v chrámoch hľadá kolaborantovČítajte  (TASR)
24. 11. 2022
|
11:16
|
Svet

Rusko presunulo časť výsadkových jednotiek na východ Ukrajiny, uviedlo britské ministerstvo obrany. Nasadené by mohli byť v okolí miest Svatove a Kreminna v Luhanskej oblasti, či do bojov pri meste Bachmut.

V septembri a októbri boli ruskí výsadkári nasadení na obranu pozícií na západnom brehu rieky Dneper v Chersonskej oblasti. Niektoré zo značne oslabených výsadkových jednotiek sa doplnili mobilizovanými záložníkmi, uvádza britské ministerstvo. (TASR)

24. 11. 2022
|
11:11
|
Svet

Jadrové elektrárne odpojené od siete kvôli ruským útokom by mali od večera opäť dodávať energiu. Povedal to ukrajinský minister energetiky Haluščenko.

„Očakávame, že do večera tieto jadrové elektrárne začnú pracovať, poskytovať elektrickú energiu do siete a to významne zredukuje energetický deficit,“ vyjadril sa minister. (SITA, Sky News)

24. 11. 2022
|
09:52
|
Svet

USA majú údajne obavy, že Rusko by na Ukrajine mohlo použiť chemické zbrane. Scenár podľa nich hrozí v prípade, ak bude ruská armáda na Ukrajine naďalej prehrávať.

Vo svojom článku sa Politico odvoláva na šiestich nemenovaných predstaviteľov administratívy prezidenta USA Bidena a ministerstva obrany USA. Washington sa podľa týchto zdrojov domnieva, že ruský prezident Putin sa môže uchýliť k zbraniam chemickým – a nie k jadrovým.

USA údajne diskutujú so spojencami o potrebe pripraviť sa na takýto vývoj a mobilizovať zdroje a investície do výroby systémov na detegovanie použitia nebezpečných chemických látok. Americká rozviedka nateraz nemá poznatky o príprave chemického útoku zo strany Ruska.

V prípade, že by sa Rusko predsa len rozhodlo použiť chemické zbrane, podľa predstaviteľov USA s najväčšou pravdepodobnosťou nepôjde o ich otvorené a demonštratívne použitie – môžu byť použité látky, ktoré sa v následnej analýze ťažko dokazujú. 

Nezávislí vyšetrovatelia a západné krajiny však tvrdia, že ruské tajné služby použili nervovoparalytickú látku typu novičok pri niekoľkých pokusoch o atentát na "nepohodlné osoby" vrátane opozičného politika Navaľného. Ruské úrady tieto tvrdenia popierajú. (TASR)

24. 11. 2022
|
08:09
|
Svet

Rezignáciou ruského veľvyslanca pri UNESCO sa skončí patová situácia vo Výbore svetového dedičstva, ktorému predsedal. Výbor je poverený ochranou kultúrnych pamiatok na svete.

Výbor zodpovedný za priraďovanie pamiatok na Zoznam svetového dedičstva UNESCO už niekoľko mesiacov nebol schopný fungovať v dôsledku medzinárodnej reakcie na ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu.

Súvisiaci článokAk zabudnete, že je vojna, dá sa normálne žiť. Ale nezabudneteČítajte 

"Mám tú česť vás informovať o ukončení svojej misie stáleho delegáta Ruskej federácie pri UNESCO," uviedol ruský veľvyslanec Alexandr Kuznecov v liste adresovanom členom Výboru svetového dedičstva, ktorý k nahliadnutiu získala AFP. Nemenovaný diplomat OSN následne pre túto agentúru potvrdil, že Kuznecovovo odstúpenie z funkcie umožní výboru "rýchlo vymenovať nového predsedu" a obnoviť jeho aktivity".

Pozícia Ruska ako predsedu výboru vyvolala medzi jeho ostatnými členmi protesty po tom, čo Moskva presne pred deviatimi mesiacmi – 24. februára – vojensky napadla Ukrajinu. Výbor sa mal v júni tohto roka stretnúť v ruskom meste Kazaň, 46 jeho členských krajín vrátane Francúzska a Británie však schôdzku bojkotovalo.

Z pravidiel UNESCO vyplýva, že náhradníkov za odstupujúceho predsedu výboru menuje krajina, ktorá nasleduje v abecednom poradí v angličtine, spresňuje AFP. V tomto prípade to bude Saudská Arábia, ktorá by mala v nasledujúcich dňoch podľa očakávania oznámiť, či predsedníctvo vo výbore prevezme.

UNESCO uviedla, že v nadchádzajúcich týždňoch sa uskutoční mimoriadna schôdzka, na ktorom sa určí dátum i miesto jej ďalšieho pravidelného zasadnutia. Očakáva sa, že to bude v prvej polovici roku 2023. (TASR)

24. 11. 2022
|
08:00
|
Svet
Dôležité

Vladimir Chodorkovskij je jedným z najhlasnejších kritikov Putinovho režimu. V exkluzívnom rozhovore hovorí o tom, že v Rusku v skutočnosti oligarchovia neexistujú aj o tom, že Putinov nástupca bude zrejme ešte väčší nacionalista. (SME)

Ruský kritik politiky Kremľa a bývalý šéf koncernu Jukos Michail Borisovič Chodorkovskij.
Zdroj TASR/AP
24. 11. 2022
|
06:25
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj označil na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru za "očividný zločin proti ľudskosti". Rusko útočilo včera raketami na celú Ukrajinu. (TASR)

24. 11. 2022
|
06:19
|
Svet

V meste Ľvov a viacerých ďalších ukrajinských oblastiach sa už podarilo obnoviť dodávky elektriny a vody. Výpadky dodávok spôsobili ruské útoky cielené na energetickú infraštruktúru. Energie obnovili aj na väčšine územia Moldavska.

Spravodajkyňa CNN v Kyjeve citujúc predstaviteľov miestnych úradov krátko pred polnocou informovala, že dodávky energie sa na takmer 90 percent podarilo obnoviť v Ľvove.

Starosta tohto mesta Andrij Sadovyj na platforme Telegram upozornil, že Ľvov bude naďalej pokračovať s plánovanými výpadkami prúdu, aké sa počas ruskej invázie už stali pravidelnými.

Treba tak podľa jeho slov počítať s tým, že "niektoré domy môžu byť bez elektriny". Sadovyj však dodal, že v Ľvove už boli obnovené aj dodávky vody, kúrenie a fungujú tiež všetky mestské služby.

Obdobná situácia je aj v Odeskej oblasti, kde sa taktiež podarilo obnoviť dodávky energie, vody aj kúrenie, ako uviedol zástupca vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. "Dodávky energie - táto oblasť je zásobovaná, spotrebitelia sú pripojení," uviedol.

Dodávky energie boli obnovené aj v Záporožskej oblasti.

Samospráva Ternopiľskej oblasti taktiež informovala, že tamojší energetický systém "sa stabilizuje" a spotrebitelia sú "postupne pripájaní k sieti". Elektrinu má približne tretina tejto oblasti, pričom prednostne sú pripájané zariadenia patriace do tzv. kritickej infraštruktúry.

Moldavský vicepremiér Andrei Spinu, ktorý zastáva aj post ministra infraštruktúry, v stredu večer informoval, že na severe Moldavska boli dodávky elektriny obnovené v plnom rozsahu.

Moldavská energetická spoločnosť Premier Energy, ktorá zásobuje strednú a južnú časť krajiny, oznámila, že v týchto častiach krajiny sa elektrický prúd obnovil na 90 percent.

Obnovenie dodávok elektriny oznámil aj moldavský odštiepenecký región Podnestersko podporovaný Ruskom.

Vicepremiér Spinu tiež povedal, že v stredu sa v podstate zopakovala situácia z 15. novembra, keď Moldavsko taktiež utrpelo výpadky prúdu v dôsledku ruských raketových útokov na Ukrajine.

Postsovietske Moldavsko patrí medzi najchudobnejšie európske krajiny a má spoločnú hranicu s Ukrajinou a tiež s Rumunskom, ktoré je členským štátom EÚ. Moldavská prozápadná vláda ruskú inváziu na Ukrajinu odsudzuje. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ukrajina už oslobodila polovicu územia, ktoré Rusi obsadili po začiatku invázie Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Lesníctvo, drevárstvo, ekológia a technika sú životný štýl!
 2. Sme Univerzita, ktorá nosí úspech v mene
 3. Ťažko uveriť, že aj takto kvalitne sa dá študovať na Slovensku
 4. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 5. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 7. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 8. Obnovte svoj dom so službou Obnov dom so SSE
 1. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 2. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 3. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 4. Ako sa účinne vyrovnať s energetickou krízou? Spôsobov je viac
 5. SPŠ strojnícka v Prešove úspešne realizuje program Erasmus+
 6. Kríza nie je dôvodom na zmrazovanie miezd
 7. Zmeny v systéme revíznych postupov
 8. Prvotriedne služby, nikoho iného by sme už nebrali
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 14 798
 2. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 919
 3. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 5 457
 4. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 5 143
 5. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 2 062
 6. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc 1 348
 7. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás. 1 097
 8. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 1 065
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Správa o zmrazení eurofondov pre Maďarsko nebola pre vládu prekvapením, vyhlásil tamojší minister územného rozvoja.


TASR 7 h
Ilustračné foto.

Voči verdiktu najvyššieho súdu nie je možné sa odvolať.


TASR 9 h
Ilustračné foto

Novým vodcom IS sa stal abú al-Husajn al-Husajní al-Kuraší.


TASR 9 h
Ruskí vojaci v Chersone.

Zatiaľ nie je jasné, koľko Rusov kapitulovalo.


10 h
SkryťZatvoriť reklamu