Pred dvadsiatimi rokmi bol najbohatším človekom v Rusku a pravidelne rokoval aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Potom však majiteľ ropného koncernu Jukos MICHAIL CHODORKOVSKIJ začal kritizovať korupciu v biznise a politike a ruské súdy ho poslali na desať rokov do väzenia.
Dnes Chodorkovskij žije v Londýne a je jedným z najhlasnejších kritikov Putinovho režimu. V exkluzívnom rozhovore pre SME, ktorý sprostredkoval Globsec, hovorí o tom, že v Rusku v skutočnosti oligarchovia neexistujú, prečo Západ obmedzením víz Putinovi pomáha, že Putinov nástupca bude zrejme ešte väčší nacionalista, ako aj o tom, či sa bojí o svoj život.
Vo vašej novej knihe píšete, že ruská spoločnosť nemá víziu toho, akú chce mať budúcnosť, zatiaľ čo Západ má až príliš často rôzne požiadavky. Aká je vaša vízia Ruska po skončení vojny na Ukrajinu?
V prvom rade sa musíme dohodnúť, čo je koniec vojny. Pokiaľ hovoríme o nejakej krátkej prestávke či prímerí, tak vtedy v Rusku môžu, no nemusia nastať žiadne zmeny. Reálny koniec vojny je však priamo spojený so zmenou režimu.
Najskôr sa zmení režim a hneď potom sa skončí vojna. Keď hovorím o zmene režimu, nemyslím tým len odchod Putina, pretože po Putinovi pravdepodobne budú Rusku vládnuť ďalší podobní ľudia.

Zatiaľ sa mi zdá, že Západ hľadá dobrého cára. V minulosti v ich očiach existoval zlý cár Jeľcin, teraz tu máme zlého cára Putina a predtým sme mali dobrého cára Gorbačova. Západ teraz dúfa, že nájde nového Gorbačova.
Myslím si, že takéto uvažovanie je chybné. V Rusku dobrý cár nemôže pretrvať, pretože buď rýchlo stratí moc a príde o vládu, ako to bolo v prípade Gorbačova, alebo bude musieť hľadať nejakého vonkajšieho nepriateľa. Reálnou nádejou pre Rusko je prechod k modelu skutočne federalizovanej parlamentnej republiky. To je taká, v ktorej majú reálnu moc ruské regióny.
Prečo je to lepší variant ako silnejší štát a jeden vodca?
Pretože regióny na rozdiel od centralizovanej moci nemajú tendenciu k agresii.