KYJEV, MOSKVA. Zbrane sa zasekávajú, jedlo aj palivo sa míňajú rýchlejšie.
Chladné zimné počasie situáciu na bojisku nevyhnutne komplikuje. Ak sa teploty držia nízko nad nulou a je vlhko, terén zostáva blatistý, čo výrazne sťažuje, prípadne až znemožňuje pohyb vojenskej techniky. Keď začne výdatnejšie mrznúť, je zasa nemožné vyhĺbiť zákop.
Ukrajinskí obrancovia sú na boj v nízkych teplotách vybavení lepšie aj vďaka západným spojencom.
Okupanti po stiahnutí sa z Chersonu potrebujú prestávku na preskupenie síl.
Ukrajinci majú síce podľa vojenských analytikov dynamiku, no s prichádzajúcou zimou ich čaká náročná úloha – nedať ruským jednotkám priestor na zotavenie sa a zároveň si udržať ťažko získanú výhodu na bojisku až do jari.
Prichádzajúcu zimu pritom Kremeľ využíva ako zbraň proti ukrajinským civilistom. Rusi sa už niekoľko týždňov zameriavajú na bombardovanie energetickej infraštruktúry, takže množstvo Ukrajincov zostáva bez elektriny aj bez kúrenia.

Mokrá a suchá ukrajinská zima
Obe armády sú vycvičené na boj v mrazoch. Televízia Al-Džazíra zdôrazňuje, že Rusko na Ukrajinu zaútočilo vo februári 2022, teda počas jedného z najchladnejších mesiacov roka.
V deň invázie boli v Kyjeve približne tri stupne Celzia. Dnes, deväť mesiacov od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, zostáva v hlavnom meste teplota tesne pod nulou už aj cez deň.
V nedávno oslobodenom juhoukrajinskom Chersone je o pár stupňov teplejšie. Kým v Kyjeve má cez víkend snežiť, Cherson čaká daždivé počasie.
Ukrajina s najväčšou pravdepodobnosťou zažije dva druhy zimy, tak ako sú opísané v armádnych príručkách.