Autor je maďarský politológ a riaditeľ inštitútu Political Capital. Text preložila Barbora Paľovčíková.
BUDAPEŠŤ. Armády trollov sa stali kľúčovou súčasťou dezinformačného manuálu Kremľa. Prvýkrát sa prejavili v roku 2016, keď Agentúra pre výskum internetu Jevgenija Prigožina, ruského oligarchu blízkeho Putinovi, zamestnala tisíce ľudí na „trollej farme“ v Petrohrade.
Ich úlohou bolo zasahovať do kľúčových volieb vrátane prezidentských volieb v USA medzi Donaldom Trumpom a Hillary Clintonovou.

V súčasnosti sú trollovia (ľudia, ktorí cielene ovplyvňujú diskusie na internete, pozn. red.) rovnako aktívni, tentokrát v téme ruskej invázie na Ukrajinu.
Taktiež sa začali prejavovať, aj keď menej nápadne, po zablokovaní hlavných ruských dezinformačných staníc Sputnik a Russia Today či pri odstránení ich obsahu na sociálnych sieťach Twitter, Facebook a YouTube.
Neaktívne účty po invázii ožili
Vo výskume, ktorý v máji zverejnila britská vláda, sa zistilo, že Rusko od invázie na Ukrajinu 24. februára 2022 rozšírilo svoju armádu botov (programov, ktoré automaticky šíria obsah, pozn. red. ) a trollov. Štúdia upozornila na to, že do vojny vstúpila nová armáda trollov napojená na Prigožina, zakladateľa ruskej žoldnierskej skupiny Wagner Group.