PARÍŽ/TEHERÁN. Iránske úrady zatkli dve známe herečky, ktoré vyjadrili podporu celoštátnym protestom vyvolaným smrťou mladej ženy zadržanej mravnostnou políciou pre nerešpektovanie pravidiel o zahaľovaní sa žien v Iráne.
Zadržanými sú Hengáme Kázíáníová a Katájún Rijáhíová. Prokuratúra sa zaoberá ich "provokatívnymi" príspevkami na sociálnych sieťach a inými mediálnymi aktivitami, uviedla štátna tlačová agentúra IRNA.
Kázíáníová na sociálnych sieťach potvrdila, že ju predvolala justícia, a následne na Instagrame zverejnila video, ako si – na verejnom mieste – z hlavy sťahuje povinný hidžáb. "Toto je možno môj posledný príspevok," napísala v statuse. Ubezpečila, že nech sa jej stane čokoľvek, vždy bude na strane iránskeho ľudu.

Pre rovnaké "previnenie" bola neskôr zatknutá aj Rijáhíová, ktorá sa objavila vo viacerých ocenených filmoch a je známa aj svojou charitatívnou prácou.
Agentúra AFP pripomenula, že Rijáhíová v septembri – bez hidžábu na hlave – poskytla rozhovor pre londýnsku televíziu Iran International TV, ktorú súčasný iránsky režim kritizuje. Herečka v rozhovore vyjadrila solidaritu s protestmi, ktoré zachvátili Irán od smrti Mahsy Amíníovej, a netajila sa svojím odmietaním povinného nosenia hidžábu.
Podľa spravodajského webu Mizan Online sú obe herečky súčasťou skupiny ôsmich ľudí zadržaných za "provokatívne" materiály zverejnené na sociálnych sieťach.
Je medzi nimi aj tréner teheránskeho futbalového tímu Persepolis FC Jahjá Golmohammadí, ktorý ostro kritizoval hráčov iránskej reprezentácie za to, že "úradom netlmočia hlas utláčaných ľudí".
Začiatkom novembra Taráne Alídustíová – jedna z najznámejších iránskych herečiek a hercov, ktorí napriek represiám zostali v krajine – zverejnila na sociálnych sieťach svoju fotografiu bez povinnej šatky.
Alídustíová prisľúbila, že zostane vo svojej vlasti za "každú cenu", pričom uviedla, že plánuje prestať pracovať a namiesto toho podporovať rodiny tých, ktorí boli počas pretrvávajúcich protestov zabití alebo zatknutí.
Predstavitelia iránskej kinematografie boli pod tlakom úradov už aj pred začiatkom protestného hnutia, ktoré vyvolala Amíníovej smrť. Napríklad ocenení režiséri Mohammad Rasúlof a Džafar Panáhí sú väznení už niekoľko mesiacov.