SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Ukrajina Rusko Online: Kyjev získal celé video zachytávajúce smrť vzdávajúcich sa Rusov

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: NATO ostáva mimo, Cherson oslavuje aj sa chystá na zimu"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
22. 11. 2022
|
23:30
|
Svet

Výpadky a odstávky prúdu spôsobené ruskými útokmi na energetickú infraštruktúru môžu trvať až do jari. Tvrdí to šéf ukrajinskej energetickej spoločnosti Yasno. Prezident Zelenskyj opäť vyzval ľudí, aby šetrili elektrinou.

"Energetici sa teraz aj napriek nepriazni počasia snažia zo všetkých síl dokončiť obnovu energetickej siete skôr, ako príde ešte väčší chlad. A aj keď je teraz výpadkov menej, chcem, aby všetci pochopili: Ukrajinci s najväčšou pravdepodobnosťou budú musieť žiť s výpadkami prúdu minimálne do marca," napísal v príspevku na facebooku šéf energetickej spoločnosti Yasno Serhij Kovalenko.

"Zásobujte sa teplým oblečením, dekami, premyslite si možnosti, vďaka ktorým prečkáte dlhú odstávku," dodal energetik.

Zelenskyj vo svojom tradičnom večernom prejave oznámil, že úrady prichystali vyše štyritisíc miest, kde ľudia v prípade rozsiahlych výpadkov v dodávkach elektriny budú mať k dispozícii základné služby.

(ČTK)
22. 11. 2022
|
22:37
|
Svet

Ukrajinské sily doteraz oslobodili od ruskej okupácie 1886 miest a obcí. S odvolaním sa na zástupcu šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie o tom informovala agentúra Ukrinform. Podľa prezidenta Zelenského ich zostáva dobyť späť ešte okolo dvetisíc.

"Celkovo je miest a dedín, ktoré ešte musíme oslobodiť a obnoviť, asi dvetisíc," povedal Zelenskyj v prejave na kongrese francúzskych starostov, citoval ho server Ukrajinska pravda. "Najmenej desiatky z nich sú po úderoch ruskej armády úplne zničené, ide napríklad o Mariupoľ alebo Voľnovachu," dodal poukazujúc na dve mestá v Doneckej oblasti.

Ruské invázne sily obvinil z ničenia infraštruktúry na okupovaných územiach a krádeže vybavenia, keď miesta opúšťajú.

"K dnešnému dňu bolo deokupovaných 1886 obcí. Humanitárne štáby začali prácu v 1620 oslobodených obciach," vyhlásil medzičasom zástupca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko s tým, že v týchto obciach pokračuje obnova práce štátnych a miestnych úradov.

Zásobovanie plynom sa podľa neho podarilo obnoviť zatiaľ v 1303 oslobodených mestách a obciach, dodávky elektriny v 1340 mestách a obciach a voda a kanalizácia sú opäť dostupné v 1432 obciach.

Zdravotnícke zariadenia obnovili svoju činnosť v 965 oslobodených mestách a obciach, dodal Tymošenko. Mobilný signál a internet sú podľa neho teraz plne dostupné v 1190 mestách a obciach.

Denník The New York Times v utorok napísal, že Ukrajina podniká protiofenzívu pozdĺž väčšiny frontovej línie, ktorá je podľa neho 600 kilometrov dlhá. Ruské invázne sily sú väčšinou v defenzíve.

Rusko však stále okupuje približne pätinu ukrajinského územia, upozornil denník, podľa ktorého ukrajinská armáda doteraz dobyla späť asi 55 percent územia, ktoré Moskvou vyslané jednotky obsadili po začiatku tohtoročnej invázie. (ČTK)

22. 11. 2022
|
19:44
|
Svet

Gazprom pohrozil znížením dodávok plynu do Moldavska cez Ukrajinu. Vyhlásil, že celkový objem plynu, ktorý posiela do Moldavska, krajina nedostáva, pretože z neho ubúda na Ukrajine.

Ruská štátna spoločnosť na Twitteri uviedla, že ak „nerovnováha pozorovaná počas tranzitu plynu k moldavským spotrebiteľom cez Ukrajinu bude pokračovať“, Gazprom od pondelka na tej trase „začne znižovať svoje dodávky plynu“.

Moldavsko aj Ukrajina reagovali na Gazprom s kritikou. Ukrajina uviedla, že všetky dodávky, ktoré Rusko posiela cez jej územie, celé poslali do Moldavska.

„Nie je to prvýkrát, čo sa Rusko uchyľuje k použitiu plynu ako nástroja politického tlaku. Ide o hrubú manipuláciu s faktami s cieľom zdôvodniť rozhodnutie o ďalšom obmedzení objemu dodávok plynu do európskych krajín,“ vyjadrila sa zástupkyňa prevádzkovateľa prepravnej sústavy plynu na Ukrajine Olha Belkovová.

Gazprom tiež vyhlásil, že moldavská spoločnosť Moldovagaz zaplatila za časť dodávok plynu na november, ktoré má zakontrahované. Spoločnosť však podľa svojich slov Moldavsku poslala tento mesiac takmer 25 miliónov metrov kubických plynu, za ktoré nedostala zaplatené.

Je to najnovšia eskalácia po tom, čo Rusko počas jeho vojny na Ukrajine prerušilo väčšinu tokov zemného plynu do Európy, ktorú európski lídri označili za energetické vydieranie a Gazprom to pripísal problémom s údržbou a platbami. (SITA)

22. 11. 2022
|
19:41
|
Svet

Rusko slávnostne spustilo na hladinu nový atómový ľadoborec Jakutsko. Prezident Vladimir Putin sa predstavenia zúčastnil iba virtuálne. Úrady tiež symbolicky vztýčili vlajku aj na ďalšom ľadoborci s jadrovým pohonom - Urale. (TASR)

Ruský atómový ľadoborec Jakutsko.
Zdroj TASR/AP
22. 11. 2022
|
19:30
|
Svet

Kanada zavádza nové sankcie voči osobám a firmám spojeným s režimom v Bielorusku. V Ottawe je od pondelka na návšteve líderka bieloruskej opozície Svjatlana Cichanouská, ktorá na prijatie sankcií vyzvala.

Kanadská ministerka zahraničia Mélanie Jolyová obvinila bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že poskytuje Rusku svoje územie ako odpaľovaciu rampu pre útoky proti Ukrajine.

"Predstavitelia Bieloruska dovolili ruskému režimu porušovať ľudské práva na miestach, ako je Buča, Izjum a Mariupoľ," vyhlásila Jolyová.

Najnovšie kanadské sankcie smerujú na 22 predstaviteľov režimu a 15 firiem z odvetvia výroby vojenského vybavenia a technológií, strojárstva, železničnej dopravy a bankovníctva. Celkovo Kanada sankcionovala vyše 100 bieloruských osôb a spoločností.

Cichanouská z Bieloruska utiekla do zahraničia po svojej neúspešnej kandidatúre v prezidentských voľbách v roku 2020. Ich víťazom je podľa oficiálnych výsledkov Lukašenko. Západ ale voľby považuje za zmanipulované. Lukašenko však ustál vlnu masových protestov, ktoré po voľbách nasledovali a pokračuje v potláčaní svojich politických oponentov.

Súčasný bieloruský režim podporuje ruský prezident Vladimir Putin. "Musím povedať, že Bielorusko je de facto pod vojenskou okupáciou," tvrdila minulý týždeň v Bruseli Cichanouská.

"Lukašenko nemá pod kontrolou prítomnosť ruských vojsk ani ich rozmiestnenie. Jednoducho musí so všetkým súhlasiť, pretože vie, že bez podpory Putina by v Bielorusku nemal šancu politicky prežiť," dodala. (ČTK)

22. 11. 2022
|
19:30
|
Svet

Rusko a Ukrajina sa opäť obviňujú z útokov na záporožskú elektráreň. Kremeľ už po niekoľkýkrát mení ciele vojny, no nepovedal, aké sú tie aktuálne. Rusom sa darí ničiť energetickú infraštruktúru a milióny Ukrajincov sú naďalej bez elektriny.

Prinášame zhrnutie hlavných udalostí posledných dní vojny na Ukrajiny.

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: NATO ostáva mimo, Cherson oslavuje aj sa chystá na zimu"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.


(SME)

22. 11. 2022
|
19:04
|
Svet

Zo Sevastopoľa na okupovanom Kryme hlásia dva zostrelené drony. Na sociálnej sieti to uviedol gubernátor Sevastopoľa Michail Razvožajev s tým, že protivzdušná obrana v meste bola uvedená do pohotovosti.

"Naše sily protivzdušnej obrany sú práve teraz v činnosti," uviedol Ruskom dosadený gubernátor s tým, že ide o reakciu na útok dronov.

"Na základe predbežných informácií už boli zostrelené dve bezpilotné lietadlá," povedal. "Neboli poškodené žiadne civilné objekty. Prosím, zachovajte pokoj," dodal.

Sevastopoľ je sídlom hlavného velenia Čiernomorskej flotily Ruskej federácie, pripomína Reuters. Rusko koncom októbra obvinilo Ukrajinu z útoku na vojenské lode v prístave pomocou leteckých dronov a bezpilotných plavidiel. Moskva v reakcii na útok pozastavila účasť na dodržiavaní dohody o vývoze poľnohospodárskych produktov z ukrajinských prístavov. (TASR)

22. 11. 2022
|
19:01
|
Svet

Ukrajina sa aj napriek zhoršujúcemu počasiu snaží dobyť Kinburnskú kosu, polostrov v Mykolajevskej oblasti. Kontrola nad touto lokalitou by Ukrajine uľahčila prípadné operácie na východnom brehu rieky Dneper v Chersonskej oblasti.

Kinburnská kosa podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojnu umožňuje kontrolovať vstup do ústia riek Dneper a Južný Buh, ale tiež do prístavných miest Mykolajev a Cherson.

Súvisiaci článokV Kyjeve už mrzne aj cez deň. Ako boje ovplyvní mokrá a suchá ukrajinská zima? Čítajte 

Ruské sily pritom využívali toto miesto na pravidelné raketové a delostrelecké útoky na ukrajinské pozície na čiernomorskom pobreží. Ovládnutie Kinburskej kosy by umožnilo Ukrajine obmedziť ruské údery na Kyjevom kontrolované čiernomorské pobrežie, zvýšiť námornú aktivitu v oblasti a vykonať prípadné operácie k prechodu na ľavý breh Dnepra pod podstatne menšou ruskou delostreleckou paľbou, ako keby sa Ukrajinci pokúšali prekročiť Dneper priamo, píše inštitút.

Zároveň je to posledné územie v Mykolajevskej oblasti, ktoré okupujú ruské sily. Ukrajinci nedávno pri svojej protiofenzíve oslobodili okrem mesta Cherson aj ďalšie časti Chersonskej a Mykolajivskej oblasti.

"Ostávajú tri lokality na Kinburnskom polostrove, kým bude kompletne oslobodená Mykolajevská oblasť," povedal dnes podľa agentúry AFP tamojší oblastný šéf Vitalij Kim.

Boje podľa agentúry AP pokračujú tiež v Doneckej oblasti okolo mesta Bachmut. Za uplynulý deň Rusko opäť použilo bezpilotné lietadlá, rakety a ťažké delostrelectvo, ktorými útočilo na osem ukrajinských regiónov, uviedla kancelária prezidenta Volodymyra Zelenského a dodala, že Rusi zabili najmenej osem civilistov a ďalších 16 ich zranili.

Dnes popoludní podľa ukrajinských predstaviteľov zomreli najmenej traja ľudia a ďalší utrpeli zranenia pri ruskom ostreľovaní Chersonu a mesta Orichiv v Záporožskej oblasti.

Podľa webu The Guardian, ktorý sa odvoláva na oblastného šéfa Oleksandra Starucha, v Orichive zasiahla ruská paľba stredisko pre distribúciu humanitárnej pomoci, pričom zahynul jeden dobrovoľník.

Vyhlásenie jednotlivých strán konfliktu nemožno vo vojnových podmienkach bezprostredne potvrdiť z nezávislých zdrojov. (ČTK)

22. 11. 2022
|
17:36
|
Svet

Kyjev má plnú verziu videa ukazujúceho smrť vzdávajúcich sa Rusov. Časť z nich mala na Ukrajincov zaútočiť, tvrdí zástupca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak. Úrady podľa neho v najbližšom čase udalosti ozrejmia.

Podoľak v rozhovore s ruským novinárom Alexandrom Pljuščevom zdôraznil, že videozáznam zachytil obvyklý vojenský stret, a nie popravu zajatcov. Z popravy obvinilo Ukrajinu minulý týždeň ruské ministerstvo obrany. Zábery, ktoré sa však odvtedy šíria, zabitie zajatcov neukazujú.

Súvisiaci článokRuskí trollovia šíria dezinformácie v krajinách V4. V každej iným spôsobom Čítajte 

"Keď sa človek pozerá len na kúsok videa, môže nadobudnúť dojem, že počas toho, čo sa (Rusi) vzdávali, boli narušené ženevské dohovory. Keď ale sleduje celý videozáznam, je z toho jasné, že časť ruských vojakov sa naozaj chystala vzdať, ale časť začala na Ukrajincov strieľať," konštatoval Podoľak.

Dodal, že pokiaľ zo strany vzdávajúcich pretrváva hrozba, tak nie sú považovaní za vojnových zajatcov. "Máme plnú verziu videa, pri ktorom je dôležitý nezostrihaný koniec. Podľa toho, čo zatiaľ bolo ukázané, ležia (na zemi) nejakí ľudia a potom už zrazu ležia v mláke krvi," poznamenal ukrajinský predstaviteľ.

V úplnej verzii je podľa neho lepšie ako v doteraz zverejnených záberoch vidieť, že dvaja Rusi zaútočili na Ukrajincov, ktorí ich obkľúčili. (ČTK)

22. 11. 2022
|
17:22
|
Svet

Japonská vláda poskytne Ukrajine generátory a solárne lampy ako núdzovú grantovú pomoc v hodnote 2,57 milióna dolárov. Vláda uviedla, že Japonsko bude aj naďalej podporovať a stáť pri Ukrajincoch, ktorí čelia ťažkostiam. (The Guardian)

22. 11. 2022
|
17:03
|
Svet

Odborníci z Iránu a Ukrajiny sa stretli, aby prediskutovali tvrdenia, že Rusko používa iránske útočné drony. Kyjev opäť varoval Teherán, že dôsledky podpory Ruska budú neporovnateľné oproti výhodám spolupráce s Moskvou.

Súvisiaci článokSú hlučné, pomalé, no lacné. Rusi stavili na Ukrajine na kamikadze drony Čítajte 

„Môžem vás ale uistiť, že ukrajinská strana naďalej prijíma tie najdrastickejšie opatrenia, aby zabránila použitiu iránskych zbraní Ruskom vo vojne proti Ukrajine,“ povedal pre CNN hovorca ukrajinského ministerstva zahraničia Oleh Nikolenko.

Americkí predstavitelia tvrdia, že Rusko dostalo z Iránu stovky dronov, ktorých použitie malo smrteľné dôsledky. (SITA)

22. 11. 2022
|
16:27
|
Svet

NATO by malo zvýšiť vojenskú prítomnosť v Poľsku vzhľadom na pribúdajúce hrozby vyplývajúce z ruskej invázie na Ukrajinu, povedal šéf Parlamentného zhromaždenia NATO Gerald Connolly.

Súvisiaci článokPoľský analytik: Ak by Rusko nepálilo na Ukrajinu, žiadna raketa by k nám nepadla Čítajte 

Nedávny výbuch zablúdenej rakety ukrajinskej protivzdušnej obrany vo východnom Poľsku je typickým príkladom nebezpečenstiev, aké vojna na Ukrajine predstavuje pre Poľsko, uviedol Connolly pre španielsky denník La Razón.

Predseda, ktorý je tiež kongresmanom za americký štát Virgínia, považuje podobné hrozby za oprávnený dôvod na rozmiestnenie ďalších vojakov NATO v Poľsku.

Rusko vďaka tlaku Číny v súčasnosti neplánuje útok jadrovými zbraňami, pokračoval Connolly. Podľa neho sa však vojna neskončí rýchlo, pretože to by pre prezidenta Putina znamenalo ponižujúcu porážku. (TASR)

22. 11. 2022
|
16:16
|
Domov

Ministerstvo vnútra sa niekoľko mesiacov pripravuje na možnú druhú vlnu utečencov z Ukrajiny. Rezort spolupracuje s partnermi z iných rezortov, samospráv a neziskových organizácií.

Prípravy sa zintenzívnili po schválení kontingenčného plánu. "Kontingenčný plán bol pripravovaný na najrizikovejší scenár, ktorý počítal s príchodom 700-tisíc odídencov v priebehu dvoch až troch mesiacov. Situácia na Ukrajine sa však dynamicky mení, preto v súčasnosti nie je možné predpokladať presný počet osôb, ktoré prekročia našu štátnu hranicu," uviedol rezort.

Zvýšenie počtov prichádzajúcich osôb z Ukrajiny doteraz nezaznamenali. "Stanové tábory v Michalovciach a Humennom sú v súčasnosti v utlmenom režime. Osoby sú prioritné umiestňované do dlhodobejšieho ubytovania, respektíve v prípade potreby je k dispozícii záchytný tábor Migračného úradu Ministerstva vnútra v Humennom," doplnil rezort. (TASR)

22. 11. 2022
|
15:49
|
Svet

Česko a Ukrajina si budú uznávať predmety, vyučovacie osnovy aj získané vzdelanie od materských až po vysoké školy. Dohodli sa na tom ministri školstva Balaš a Škarlet, ktorí podpísali dohodu o spolupráci.

Jedným z jej bodov je takzvané dvojité vyučovanie. Mnoho ukrajinských žiakov sa v Česku stále učí podľa ukrajinských osnov online.

Dohoda o vzájomnom uznávaní kurikula umožní obmedzenie online vyučovania z Ukrajiny len na niektoré predmety, napríklad ukrajinský jazyk či ukrajinské reálie.

"Vďaka takejto redukcii predmetov, ktoré sa vyučujú online dôjde k odbremeneniu ukrajinských žiakov od dvojitej výučby a budú mať viac času na socializáciu," povedal Balaš.

Český minister školstva uviedol, že ukrajinskí žiaci získajú na konci školského roka vysvedčenie, ktoré umožní uznanie ich vzdelávania počas pobytu v Českej republike.

V prípade stredného a vyššieho odborného vzdelávania bude možné posúdiť získané kompetencie prostredníctvom dokumentu Europass.

"Pre české ministerstvo školstva je kľúčové umožniť žiakom stredných aj vyšších odborných škôl pokračovať v štúdiu tak, aby naň mohli po návrate na Ukrajinu nadviazať alebo dokončiť štúdium na území ČR a následne na Ukrajine už vykonávať príslušnú profesiu. V tomto je nutná súčinnosť ukrajinského ministerstva," vysvetlil minister.

Dohoda o česko-ukrajinskej spolupráci v oblasti školstva sa pripravovala podľa Balaša ešte v období pred covidom. Po vypuknutí ruskej agresie na Ukrajine museli dohodu prepracovať.

"Pre Ukrajinu ide o veľmi dôležitú spoluprácu, nielen v oblasti vysokých škôl, ale v školstve všeobecne. Ďakujeme českému národu za všetku podporu," povedal ukrajinský minister školstva Serhij Škarlet. (TASR)

22. 11. 2022
|
15:47
|
Svet

Poľsko-kórejské konzorcium bude vyrábať poľskú verziu juhokórejských tankov K2. Konzorcium by malo vzniknúť do konca novembra. Poľsko tiež v súlade s dohodou kúpi 180 tankov K2.

Tie mu juhokórejská spoločnosť Hyundai Rotem dodá v rokoch 2022-2025. Dohoda zároveň umožní Poľsku vyrábať upravenú verziu týchto tankov pod označením K2PL. (TASR)

22. 11. 2022
|
15:36
|
Svet

Poľskému prezidentovi Dudovi telefonovali ruskí komici. Volajúci sa vydávali za prezidenta Macrona. Hovor prebehol po zásahu raketou blízko ukrajinských hraníc. Telefonát potvrdila kancelária prezidenta.

V nahrávke hovoru, ktorú zverejnili na internete ruskí komici Vovan a Lexus, je počuť, ako poľský prezident Duda hovorí v angličtine s volajúcim, ktorý sa pokúša o francúzsky prízvuk.

Ruskí "vtipkári", zavolali Dudovi už v roku 2020, kedy predstierali, že jeden z nich je generálnym tajomníkom OSN Guterresom. Opäť sa tak vynorili otázky o bezpečnosti a preverovaní hovorov v kancelárii poľského prezidenta.

"Emmanuel, ver mi, som mimoriadne opatrný," hovorí Duda volajúcemu. „Nechcem viesť vojnu s Ruskom a verte mi, som mimoriadne opatrný, mimoriadne opatrný."

Dudov úrad zisťoval, ako sa k nemu volajúci spolu s príslušnými službami dokázali dostať. (Reuters)

22. 11. 2022
|
15:25
|
Svet

Bulharsko povolí vývoz z rafinérie ruskej firmy Lukoil až do konca roku 2024. Urobilo tak napriek varovaniu Bruselu, že je to v rozpore so sankciami Únie proti Rusku.

Dohoda medzi Bulharskom a Lukoilom prinesie podľa odhadov vlády v Sofii do bulharského rozpočtu dodatočné príjmy 350 miliónov eur. Podľa vicepremiéra Aleksieva navyše Lukoil začne od Nového roka v Bulharsku vykazovať všetky svoje príjmy v tejto krajine.

Dohoda je výhodná aj pre Lukoil, keďže jeho bulharskému závodu umožňuje čiastočne obísť budúce embargo únie na väčšinu ruských ropných produktov.

Výrobky vyrobené v Bulharsku z ruskej ropy sa nemôžu ďalej vyvážať. Bulharská vláda ale tvrdí, že vyvážené ropné produkty z rafinérie budú už bulharské, nie ruské. Uvádza tiež, že zákaz vývozu by uškodil bulharskej ekonomike, pretože po zastavení prevádzky v rafinérii by na domácom trhu nastal nedostatok pohonných hmôt. (ČTK)

22. 11. 2022
|
15:16
|
Svet

Premiér Heger a šéf Eurojustu hovorili o potrestaní vojnových zločinov na Ukrajine. Predseda vlády v pondelok navštívil Agentúru Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach (Eurojust) so sídlom v Haagu. (TASR)

22. 11. 2022
|
15:04
|
Svet

Nemecko musí byť pripravené na eskaláciu situácie na Ukrajine. Vyhlásil to nemecký kancelár Scholz na konferencii v Berlíne. 

"Vzhľadom na vývoj vojny a viditeľné a rastúce zlyhania Ruska... musíme byť pripravení na eskaláciu," povedal. To by mohlo podľa neho zahŕňať zničenie infraštruktúry.

Scholz navštívil začiatkom tohto mesiaca Čínu. O ceste povedal, že stojí za to už len kvôli tomu, aby objasnil spoločný postoj krajín proti použitiu jadrových zbraní. Scholz tlačil na prezidenta Si Ťin-pchinga, aby v Rusku presadil nech krajina ukončí svoju inváziu na Ukrajine. (The Guardian)

22. 11. 2022
|
15:03
|
Svet

Rusko svoje dezinformácie prispôsobuje krajinám v ktorých ich šíri. Na Slovensku podsúva iné naratívy ako v Poľsku. Analyzovala ich maďarská organizácia Political Capital. (SME)

22. 11. 2022
|
14:51
|
Svet

Rusko pripravuje v januári podľa Ukrajiny druhé kolo mobilizácie. Anton Geraščenko, poradca ukrajinského ministerstva vnútra, vyhlásil, že Rusko má plán povolať až 700-tisíc záložníkov.

Moskva v septembri povolala do bojov na Ukrajine viac ako 300-tisíc vojakov, čo je krok, ktorý prinútil státisíce ruských mužov utiecť z krajiny, aby sa vyhli vojenskej službe.

Geraščenko uviedol, že tých 300-tisíc mužov, ktorí už boli povolaní, bolo zabitých, zranených alebo demoralizovaných.

(The Guardian)
22. 11. 2022
|
14:25
|
Svet

Ruský plynárenský gigant Gazprom by mohol od 28. novembra začať znižovať dodávky plynu do Moldavska cez Ukrajinu. Táto trasa je využívaná aj na prepravu do Európy, aj keď už v značne obmedzenej miere, upozornila agentúra Bloomberg.

"Objem plynu dodávaného Gazpromom do meracej stanice Sudža pre tranzit do Moldavska cez Ukrajinu prevyšuje fyzický objem odovzdávaný na hraniciach Ukrajiny s Moldavskom," uviedol Gazprom vo vyhlásení.

Trasa cez Ukrajinu je posledným zvyšným plynovodom, ktorým prúdi plyn na západoeurópske trhy. V súčasnosti Gazprom touto trasou posiela približne 43 miliónov metrov kubických denne. (ČTK)

22. 11. 2022
|
14:16
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj je vďačný EÚ a predsedníčke Európskej komisie von der Leyenovej po tom, čo oznámila ďalšiu pomoc Ukrajine vo výške 2,5 miliardy eur. Konštatoval, že pomoc bude silným príspevkom k stabilite. (The Guardian)

22. 11. 2022
|
14:06
|
Svet

Krajský súd v ruskom meste Krasnodar potvrdil trest odňatia slobody v trvaní štyroch rokov, ktorý bol v júli vynesený nad známym opozičným aktivistom Andrejom Pivovarovom. 

Pivovarov je bývalým výkonným riaditeľom medzičasom už rozpusteného proopozičného hnutia Otvorené Rusko. Na trest väzenia bol odsúdený za "spoluprácu s organizáciou vykonávajúcou nežiaduce aktivity" – za takú bola vyhlásená aj organizácia Otvorené Rusko.

Vo svojom poslednom prejave pred odvolacím súdom Pivovarov vyhlásil, že nesúhlasí nielen so súdnym verdiktom, ale ani s existenciou článku zákona o nežiaducich organizáciách, ktorý bol podľa jeho názoru vytvorený špeciálne na boj proti subjektu Otvorené Rusko. (TASR)

22. 11. 2022
|
13:55
|
Svet

Od začiatku ruskej invázie bolo zabitých najmenej  6 595 ukrajinských civilistov. Informuje o Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva. Ďalších 10 189 utrpelo zranenia. 

 Medzi zabitými je najmenej 415 detí, 2 575 mužov, 1 767 žien a 1 838 ďalších dospelých, ktorých pohlavie ešte nie je identifikované. 

Veľký počet civilných obetí je v Doneckej a Luhanskej oblasti, čiže na východe Ukrajiny, kde boli v posledných mesiacoch najintenzívnejšie boje. Podľa úradu  bolo v týchto oblastiach 3 939 civilistov zabitých a 5 338 zranených.

Úrad dodal, že skutočný počet obetí je podstatne vyšší. (SITA)

22. 11. 2022
|
13:41
|
Svet
Dôležité

Bielorusko chce od januára zvýšiť poplatok za tranzit ropy o 39 percent. Odôvodňuje to očakávaním, že objem ropy v bieloruskej časti prepravného systému klesne o polovicu.

S odvolaním sa na hovorcu ruskej spoločnosti Transneft Igora Ďomina o tom informovala agentúra TASS.

Zvýšiť poplatok za tranzit ropy do Maďarska a na Slovensko chce od januára aj Ukrajina, čo potvrdil aj Ďomin. Poznamenal, že Transnefť dostala list od prevádzkovateľa ukrajinskej siete ropovodov Ukrtransnafta, v ktorom žiada zvýšenie taríf pre tranzit ropy cez ropovod Družba cez Ukrajinu. (ČTK)

22. 11. 2022
|
13:39
|
Svet

Ukrajinská elektrická sieť bola po ruských úderoch zničená v „kolosálnom“ rozsahu. Uviedol to šéf ukrajinského národného prevádzkovateľa elektrickej siete Ukrenergo.

Kudrytskyi na brífingu povedal, že prakticky žiadne tepelné ani vodné elektrárne nezostali bez poškodenia ruskými útokmi. "Rozsah škôd je kolosálny. Na Ukrajine je deficit výroby elektriny. Nemôžeme vyrábať toľko energie, koľko môžu spotrebitelia spotrebovať," konštatoval.

Varoval, že Ukrajinci môžu čeliť dlhým výpadkom elektriny. Spoločnosť však chce pomôcť ľuďom zabezpečiť podmienky na život v krajine aj cez zimu. (The Guardian)

22. 11. 2022
|
13:11
|
Ekonomika

Čína čiastočne pozastavila nákupy ropy od Ruska. Peking si chce podľa agentúry Bloomberg počkať na detaily o cenovom strope západných krajín, či nepôjde o výhodnejšiu cenu. (Bloomberg)

22. 11. 2022
|
12:56
|
Svet

Boje na východe Ukrajiny sa stupňujú, tvrdí šéf regionálnej vojenskej správy Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko s tým, že Rusko spustilo "masívne ostreľovanie" miest a dedín na východnej línii frontu.

Súvisiaci článokRodiny ruských brancov hovoria o katastrofálnych podmienkach. Putina však nevinia Čítajte 

"Najviac utrpela Avdijivka smerom na Doneck. Cez noc prichádzali zásahy a ráno nastalo masívne ostreľovanie centra mesta. Podľa predbežných informácií nie sú žiadne obete," napísal Kyrylenko na Telegrame. Avdijivka je už mesiace niekoľko kilometrov od frontovej línie, ale zostáva v rukách Ukrajiny. (SITA)

22. 11. 2022
|
12:46
|
Svet

Únia poskytne Ukrajine 2,5 miliardy eur. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. "Budeme pokračovať v podpore Ukrajiny tak dlho, ako to bude potrebné," konštatovala. (The Guardian)

22. 11. 2022
|
11:44
|
Svet
Dôležité

Agentúra AP prepustila novinára, ktorý napísal, že rakety, ktoré dopadli na územie východného Poľska, patrili Rusku. Správa bola v servise agentúry zverejnená večer 15. novembra. Jej autor sa odvolal na zdroje americkej rozviedky. (TASR)

22. 11. 2022
|
11:37
|
Svet

Ruské ostreľovanie zasiahlo centrum distribúcie humanitárnej pomoci v meste Orechov na juhovýchode Ukrajiny. Zabilo dobrovoľníka a zranilo dve ženy, uviedol regionálny guvernér.

Starukh, guvernér Záporožského regiónu, neuviedol žiadne ďalšie podrobnosti o útoku na Orechov.

"Ruskí teroristi ostreľujú humanitárne doručovacie body, pokračujú v jadrovom vydieraní - úbohá taktika vojenských porazených," napísal Andriy Yermak, šéf prezidentského štábu na Telegrame.

„Nuž, na každú takúto akciu existuje ukrajinská protiakcia,“ dodal. (The Guardian)

22. 11. 2022
|
10:54
|
Svet

Predstavitelia Poľska, Lotyšska, Litvy a Estónska sa snažia presvedčiť krajiny Únie a eurokomisiu, aby prijali deviaty balík sankcií. Chcú, aby bol balík prijatý súčasne so zavedením obmedzení na ceny ruskej ropy, uvádza Politico. (NEXTA)

22. 11. 2022
|
10:23
|
Svet
Dôležité

Rusko už nemá v pláne zvrhnúť ukrajinskú vládu, uviedol podľa Sky News hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že o tom hovoril aj prezident Putin. Kremeľ pritom od začiatku invázie tvrdil niečo iné. Cieľom Moskvy bolo zvrhnúť ukrajinskú vládu a nastoliť režim naklonený Rusku. (Sky News)

22. 11. 2022
|
10:04
|
Svet

Ruské sily vypálili na mesto Nikopol takmer 60 rakiet. Ako referuje web CNN s odvolaním sa na ukrajinského vojenského predstaviteľa, nočné útoky boli pokračovaním nepretržitého celodenného ostreľovania mesta i okolitých dedín.

Súvisiaci článokVojnový fotograf Juraj Mravec: K hlúposti, ktorá je na Slovensku všadeprítomná, som netolerantnýČítajte 

„Ostreľovali ťažkým delostrelectvom niekoľko dedín,“ napísal na Telegrame gubernátor Dnipropetrovskej oblasti Rezničenko. Dodal, že pri ostreľovaní sa nikto nezranil a pohotovostní pracovníci kontrolujú postihnuté oblasti.

Nikopol sa nachádza v Dnipropetrovskej oblasti na druhej strane rieky Dnipro oproti Rusmi okupovanej Záporožskej jadrovej elektrárni. Mesto je podľa ukrajinských predstaviteľov od minulého piatka pod silnou ruskou paľbou. (SITA)

22. 11. 2022
|
09:54
|
Svet

Ukrajinské bezpečnostné zložky prehľadali pravoslávny kláštor Kyjevsko-pečerská lavra v Kyjeve. Bezpečnostná služba uviedla, že ide o zásah proti aktivitám ruských tajných služieb na Ukrajine.

Cieľom operácie je zabrániť využitiu kláštora ako bunky "ruského sveta". Podľa BBC razie v areáli a objektoch kláštora vykonávajú príslušníci služby, Národnej polície a Národnej gardy.

Preverujú oznámenia, že priestory patriace ukrajinskej pravoslávnej cirkvi sa využívajú ako skrýše sabotážnych a prieskumných skupín a cudzích občanov či na skladovanie zbraní, objasnila bezpečnostná služba vo svojom vyhlásení.

BBC vo svojom spravodajstve podotkla, že služba začala pred týždňom viesť vyšetrovanie prípadu spojeného so spevom piesne Matka Rus v jednom z chrámov kláštora. (TASR)

Zásah v kláštore.
Zdroj Twitter/Bezpečnostná služba Ukrajiny
22. 11. 2022
|
09:48
|
Svet

Výpadky a odstávky prúdu na Ukrajine, spôsobené ruskými útokmi na infraštruktúru, môžu trvať až do jari. Uviedol to šéf ukrajinskej energetickej spoločnosti Yasno Serhij Kovalenko.

Ukrajinský prezident Zelenskyj v prejave v noci opäť vyzval Ukrajincov, aby šetrili elektrinou.

Súvisiaci článokCherson ešte oslavuje oslobodenie, ale bez kúrenia ho môže čakať evakuáciaČítajte 

"Energetici sa teraz aj napriek nepriazni počasia snažia zo všetkých síl dokončiť obnovu (energetickej siete) skôr, ako príde ešte väčší chlad. A aj keď je teraz výpadkov menej, chcem, aby všetci pochopili: Ukrajinci s najväčšou pravdepodobnosťou budú musieť žiť s výpadkami prúdu minimálne do marca, "napísal Kovalenko.

"Zásobujte sa teplým oblečením, dekami, premyslite možnosti, vďaka ktorým prečkáte dlhú odstávku," dodal energetik.

(ČTK)
22. 11. 2022
|
08:43
|
Svet

Británia dodá Ukrajine vylepšený model laserom navádzanej strely Brimstone, ktorá má v porovnaní s predchádzajúcou verziou dvojnásobný dolet. Na svojom webe o tom informoval denník Daily Telegraph.

Spojené kráľovstvo prvýkrát odovzdalo Ukrajine rakety Brimstone prvej generácie asi pred šiestimi mesiacmi. Videozáznam, ktorý teraz zverejnilo britské letectvo, však ukazuje pokročilejší model, ktorý sa pripravuje na prepravu na základni v anglickom grófstve Oxfordshire.

Rakety, z ktorých každá stojí okolo 175-tisíc libier, sú určené predovšetkým na zasiahnutie pozemných cieľov, vrátane vozidiel pohybujúcich sa veľkou rýchlosťou.

Brimstone si pomocou vysokofrekvenčného radaru dokáže vybrať najvhodnejší z predprogramovaného zoznamu cieľov, pričom nezasiahne civilné vozidlá ani menej dôležitú vojenskú techniku.

Vzhľadom na laserové navádzanie a vysokú presnosť môžu byť rakety tohto typu odpaľované v husto obývaných oblastiach, čo znižuje pravdepodobnosť civilných obetí. (TASR)

22. 11. 2022
|
08:32
|
Svet

Minulý piatok došlo k útoku na ropný terminál v prístave Novorossijsk na ruskom pobreží Čierneho mora. Britské ministerstvo obrany píše, že v blízkosti sa nachádza hlavná základňa ruskej Čiernomorskej flotily.

Práve do Novorossijska premiestnila flotila mnohé zo svojich operácií po útoku na základňu Sevastopoľ na okupovanom Kryme. 

Ruskí velitelia budú pravdepodobne znepokojení hrozbou, ktorú to predstavuje pre flotilu obojživelných lodí, ktorá sa tu nachádza. iTeto plavidlá sú bez sprievodu relatívne zraniteľné a od poškodenia Kerčského mosta v októbri prevzali dôležitejšiu úlohu pri zásobovaní ruských síl na Ukrajine.

Úplné podrobnosti o incidente zatiaľ nie sú známe. Akákoľvek demonštrácia ukrajinskej schopnosti ohroziť Novorssijsk by však s vysokou pravdepodobnosťou predstavovala ďalšiu strategickú výzvu pre ruskú Čiernomorskú flotilu.

(SME)
22. 11. 2022
|
06:56
|
Svet

Dva dni ostreľovania spôsobili rozsiahle škody v záporožskej elektrárni, upozornil Inštitút pre štúdium vojny v pravidelnej zvodke. Ruská vláda pokračuje v stupňovaní kontroly nad informačným priestorom.

Na východe krajiny pokračovali ukrajinské sily v protiofenzívnych operáciách a ruské sily v pozemných útokoch pri Bachmute a Avdijvke.

Rusi naďalej stavajú opevnenia a zavádzajú obranné opatrenia na juhu krajiny v Chersonskej oblasti južne od rieky Dneper, kam sa stiahli, keďže ukrajinské sily naďalej útočia.

Zmobilizovaní ruskí vojaci pokračujú v protestoch a dezertujú. Povzbudzuje ich, že ich príbuzní naďalej verejne obhajujú.

(SME)
22. 11. 2022
|
06:22
|
Svet

Bielorusi sú proti zapojeniu sa do vojny na Ukrajine na strane ruských síl, tvrdí líderka opozície Cichanovská. Šanca, že by sa tak stalo teraz, keď sa ruskej armáde nedarí zvíťaziť, je takmer nulová, dodala. (TASR)

22. 11. 2022
|
06:09
|
Svet

Elektrická sieť Ukrajiny je naďalej nestabilná, povedal vo pravidelnom prejave prezident Zelenskyj. Dodal, že v krajine počas dňa nedochádzalo len k plánovaným vypnutiam prúdu, ale aj k nečakaným výpadkom.

Zelenskyj konštatoval, že spotreba elektriny presahuje jej produkciu. "Dnes večer je situácia mimoriadne ťažká v Kyjeve a jeho okolí, ako aj v (mestách) Vinnycia, Sumy, Ternopiľ, Čerkasy, Odesa a niekoľkých ďalších mestách a okresoch," povedal.

Apeloval na regionálne a komunálne úrady, aby občanov i naďalej motivovali k šetreniu energií. Takéto opatrenie je podľa jeho slov nutné aj vo verejných priestoroch.

"Systémové škody spôsobované nášmu energetickému sektoru útokmi ruských teroristov sú tak veľké, že všetci naši občania a spoločnosti, by mali byť veľmi šetrné a spotrebu by si mali rozdeliť na hodiny počas dňa," uviedol Zelenskyj.

Ukrajinci musia podľa slov šéfa energetickej spoločnosti Jasno Sergeja Kovalenka počítať s výpadkami prúdu najmenej do konca marca. Ako napísal na Facebooku, technici robia čo je v ich silách, aby opravili škody na rozvodnej sieti predtým, než udrie tuhá zima.

(TASR)
21. 11. 2022
|
23:46
|
Svet

Objavuje sa čoraz viac dôkazov, že ruskú inváziu na Ukrajinu "sprevádzajú systémové vojnové zločiny" spáchané v každom regióne, kde boli rozmiestnené ruské sily, tvrdí osobitná americká vyslankyňa pre medzinárodné trestné právo Beth Van Schaacková.

Rusi podľa Van Schaackovej vraždili, mučili a unášali Ukrajincov systematickým spôsobom, pričom do týchto činov boli zrejme zapojení aj ich najvyšší velitelia.

Dôkazy z oslobodených oblastí poukazujú na "zámerné, nerozlišujúce a neprimerané" útoky proti civilnému obyvateľstvu, zlé zaobchádzanie s civilistami a vojnovými zajatcami vo väzbe, násilné odsuny ukrajinských občanov – vrátane detí – do Ruska, vraždy podobné popravám a tiež na sexuálne násilie, približuje Van Schaacková.

To, či by šéf Kremľa Vladimir Putin mohol byť stíhaný za vojnové zločiny na Ukrajine, osobitná vyslankyňa USA odmietla povedať. Prokuratúra bude podľa nej "sledovať dôkazy tam, kam povedú".

Van Schaacková okrem iného poznamenala, že USA pozorne skúmajú video, ktoré sa objavilo cez víkend a naznačuje, že ukrajinskí vojaci mohli usmrtiť ruských vojnových zajatcov. "Je skutočne dôležité zdôrazniť, že zákony vojny sa vzťahujú na všetky strany rovnako," konštatovala. Dodala však, že rozsah kriminality ruských síl je enormný v porovnaní s obvineniami voči ukrajinským jednotkám. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: V Luhanskej oblasti sa Ukrajinci podľa Zelenského pomaly posúvajú dopredu Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 2. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 4. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 7. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 1. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 2. Na bezpečnom internete záleží
 3. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 4. Podporujme imunitu aj vysokočistým beta glukánom
 5. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 6. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 7 782
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 3 780
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 261
 4. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 2 194
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 950
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 658
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 604
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 501
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu