ŠARM AŠ-ŠAJCH. Krajiny na Klimatickom summite OSN (COP27) v nedeľu prijali klimatickú dohodu, ktorá vyzýva na rýchle zníženie emisií v snahe spomaliť globálne otepľovanie. TASR prevzala správu z agentúry AFP.
Egyptský minister zahraničných vecí Sámih Šukrí, ktorý predsedá COP27, oznámil schválenie textu dohody po maratónskych rokovaniach. Prijatím tejto dohody sa skončila v poradí 27. Konferencia zmluvných strán (COP) Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC).
Rokovania zaostali
Generálny tajomník OSN António Guterres povedal, že rokovania COP27 zaostali pri presadzovaní naliehavého "drastického" znižovania uhlíkových emisií potrebného na riešenie globálneho otepľovania.
"Naša planéta je stále v pohotovosti. Teraz musíme drasticky znížiť emisie a toto je problém, ktorý táto COP neriešila," uviedol šéf OSN po skončení summitu COP27 v egyptskom Šarm aš-Šajchu.
Sklamanie v súvislosti s nedostatkom ambícií klimatickej dohody pri znižovaní emisií neskrýval ani podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, ktorý na COP27 viedol delegáciu EÚ.
"To, čo máme pred sebou, nie je pre ľudí a planétu dostatočným krokom vpred. Neprináša to dostatok úsilia zo strany hlavných producentov emisií na urýchlenie ich znižovania emisií," uviedol.
Sklamanie z nedostatku ambícií
Francúzsko vyjadrilo poľutovanie nad "nedostatkom ambícií" v dohode, ktorú prijali účastníci Klimatického summitu OSN (COP27) v Egypte. Nemecko vyjadrilo v súvislosti s výsledkami tohto summitu "nádej aj frustráciu".
"Nebol dosiahnutý nijaký pokrok" pri vytváraní nových snáh zameraných na zníženie skleníkových plynov a odklone od fosílnych palív, uviedla v súvislosti s klimatickou dohodou prijatou v nedeľu vo vyhlásení francúzska ministerka pre energetickú transformáciu Agnès Pannierová-Runacherová.
Francúzska ministerka zároveň vyjadrila "ozajstné sklamanie" nad prijatou dohodou, avšak privítala založenie fondu pre zraniteľné krajiny, ktoré sú najviac zasiahnuté následkami klimatických zmien.
"Po rokoch stagnácie sme ako širšia koalícia štátov dosiahli prelom v súvislosti s klimatickou spravodlivosťou," uviedla v súvislosti so založením spomínaného fondu nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.
Šéfka nemeckej diplomacie zároveň však poukázala na nedostatok ambícií pri znižovaní emisií, čo podľa nej znamená, že "svet stráca drahocenný čas" na to, aby obmedzil globálne otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia.
"Dohoda z COP27 možno nenapĺňa ambície Francúzska a Európskej únie, no zachovala tu najdôležitejšiu vec: zdôraznila potrebu obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia a vyzvala krajiny, aby sa od roku 2023 viac snažili," dodala na záver Pannierová-Runacherová.
Sklamanie z nedostatku ambícií v oblasti znižovania emisií v tejto klimatickej dohode vyjadrila v nedeľu aj Európska únia.
Krajiny na Klimatickom summite OSN (COP27) v nedeľu súhlasili so založením fondu pre zraniteľné krajiny, no v prijatej klimatickej dohode sa nepodarilo presadiť ďalšie znižovanie emisií, aby svet dokázal splniť cieľ a udržať nárast globálnej teploty pod 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím, píše AFP.