Ľudia by mali mať možnosť slobodne ísť do Kataru ale aj z Kataru odísť, v mnohých prípadoch sa odtiaľ pracujúci migranti vracali domov už v truhle, hovorí pre SME hovorca medzinárodnej organizácie Human Rights Watch JAN KOOY.
„FIFA nerieši otázku ľudských práv pri výbere krajín pre svoje podujatia dlhodobo. Vráťme sa napríklad do Ruska, aj vtedy sa FIFA nechala využiť autoritárskym režimom na vylepšenie jeho imidžu vo zvyšku sveta,“ spomína Kooy.
Dodáva, že je ťažké si predstaviť, že pod vedením súčasného šéfa Gianniho Infantina, ktorý žije v Katare, sa dokáže FIFA skutočne drastickým spôsobom zmeniť.
V rozhovore sa taktiež dozviete:
V ktorých oblastiach ľudských práv Katar dlhodobo zlyháva?
Aké kompenzácie by mali dostať pracovníci a pozostalí?
Čo si o situácií myslia futbaloví fanúšikovia?
Kto môže donútiť FIFU k zmene?
Čo je sportwashing?
Prečo by Saudská Arábia nemala hostiť MS vo futbale v roku 2030?
Mali ste obavy z Kataru ako hosťujúcej krajiny majstrovstiev sveta vo futbale (MS) už v roku 2010, keď sa o tom rozhodlo?

Áno, už v tom čase sme vedeli, že to bude problematické, pretože Katar mal veľmi zlé výsledky v oblasti ľudských práv. Okrem toho tam neexistovala vhodná infraštruktúra na usporiadanie takej veľkej udalosti akou sú majstrovstvá sveta vo futbale. Za dvanásť rokov sa tam vybudovalo viac ako sto hotelov, mnoho domov, ciest, metro a vznikli v podstate nové mestá.
A, samozrejme, tam vyrástli nové štadióny. Všetko to musel niekto postaviť a ako už dnes vieme, naše obavy, že by mohlo pri tom prísť k nedodržiavaniu ľudských práv, boli opodstatnené. Nehovoriac o silnej diskriminácií voči ženám či LGBTI+ ľuďom v tejto krajine.
Takže áno, problémy tam boli už od začiatku a keby Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) brala svoj štatút vážne, nikdy by Kataru hostiť majstrovstvá sveta neumožnila.
Ako by ste zhrnuli zistenia vaše organizácie o situácií v Katare počas príprav MS?