Naí Dillí 6. februára (TASR) - Na diskusiách o vojenskej a technickej spolupráci sa dnes v Naí Dillí stretli čelní indickí a ruskí predstavitelia. Indické médiá v tejto súvislosti pripomenuli plány svojej vlády získať od Moskvy lietadlové lode a prenajať si jej jadrové ponorky.
Ruskú delegáciu vedie vicepremiér Iľja Klebanov, ktorý je v kabinete zodpovedný za vojensko-priemyselný komplex. Na prvom rokovaní počas trojdňovej návštevy Indie sa stretol s indickým ministrom obrany Georgeom Fernandesom. Témou rozhovorov boli vzťahy v oblasti obrany a prípravy na piatkové podpísanie protokolu o vojenských a technických záležitostiach.
Klebanovova návšteva nasleduje po pobyte šéfa ruskej diplomacie Igora Ivanova v tejto ázijskej krajine zo začiatku týždňa. Minister Ivanov sa tiež stretol s Fernandesom.
Indické noviny a televízia oznámili, že sa čoskoro očakáva zverejnenie správy ohľadom transferu ruskej lietadlovej lode Admirál Gorškov do Indie. Táto dodávka je súčasťou dohody, podľa ktorej bude India hradiť modernizáciu plavidla a nakúpi dve letky bojových stíhačiek MiG-29 štartujúcich z lietadlových lodí.
Projekt vo výške dvoch miliárd dolárov sa stal terčom kritiky. V indickej tlači sa objavili pochybnosti ohľadom potrebnosti vyradenej ruskej lietadlovej lode pre indické vojenské námorníctvo.
Počas návštevy indického premiéra Atala Bíhárího Vádžpéjího v novembri minulého roka Klebanov vyhlásil, že India potvrdila zámer odkúpiť Admirála Gorškova a kontrakt sa uzavrie v priebehu jesene. To sa však doteraz nestalo, pričom indické masmédiá tvrdia, že sa to čoskoro očakáva.
Nezávislá televízna stanica Naí Dillí dnes tiež informovala o diskusii o prenájme dvoch ruských ponoriek na jadrový pohon schopných odpaľovať nukleárne strely.
Vicepremiér Klebanov sa má stretnúť aj s indickým premiérom, ministrom financií a poradcom pre národnú bezpečnosť. Nezávisle od kontaktov s Rusmi rokuje indické námorníctvo intenzívne v prístavnom meste Madrás s americkými vojenskými predstaviteľmi o spolupráci.
India je kľúčovým zákazníkom zbrojárskeho priemyslu Moskvy už od čias Sovietskeho zväzu. Obe krajiny sa v októbri 2000, počas návštevy šéfa Kremľa Vladimira Putina, dohodli na mnohomiliardovej zbrojnej zmluve.
Indicko-americká vojenská spolupráca má zatiaľ krátke trvanie. K jej rozkvetu došlo po teroristických úderoch z 11. septembra. Spojené štáty vtedy zrušili sankcie uvalené na Indiu a Pakistan, ktoré voči nim uplatňovali od mája 1998, keď obe krajiny odskúšali svoje jadrové zbrane.
Indická armáda bola uvedená na hraniciach s Pakistanom do bojovej pohotovosti. USA, Rusko a ďalšie krajiny naliehajú na obe strany, aby zmiernili napätie vo svojich vzťahoch.