SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Ukrajina je na boj v zime pripravená podľa USA lepšie ako Rusko (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
21. 11. 2022
|
23:46
|
Svet

Objavuje sa čoraz viac dôkazov, že ruskú inváziu na Ukrajinu "sprevádzajú systémové vojnové zločiny" spáchané v každom regióne, kde boli rozmiestnené ruské sily, tvrdí osobitná americká vyslankyňa pre medzinárodné trestné právo Beth Van Schaacková.

Rusi podľa Van Schaackovej vraždili, mučili a unášali Ukrajincov systematickým spôsobom, pričom do týchto činov boli zrejme zapojení aj ich najvyšší velitelia.

Dôkazy z oslobodených oblastí poukazujú na "zámerné, nerozlišujúce a neprimerané" útoky proti civilnému obyvateľstvu, zlé zaobchádzanie s civilistami a vojnovými zajatcami vo väzbe, násilné odsuny ukrajinských občanov – vrátane detí – do Ruska, vraždy podobné popravám a tiež na sexuálne násilie, približuje Van Schaacková.

To, či by šéf Kremľa Vladimir Putin mohol byť stíhaný za vojnové zločiny na Ukrajine, osobitná vyslankyňa USA odmietla povedať. Prokuratúra bude podľa nej "sledovať dôkazy tam, kam povedú".

Van Schaacková okrem iného poznamenala, že USA pozorne skúmajú video, ktoré sa objavilo cez víkend a naznačuje, že ukrajinskí vojaci mohli usmrtiť ruských vojnových zajatcov. "Je skutočne dôležité zdôrazniť, že zákony vojny sa vzťahujú na všetky strany rovnako," konštatovala. Dodala však, že rozsah kriminality ruských síl je enormný v porovnaní s obvineniami voči ukrajinským jednotkám. (TASR)

21. 11. 2022
|
19:51
|
Svet

Počas zimy budú ohrozené životy miliónov Ukrajincov, upozorňuje WHO. Ide o následok ruských útokov na energetickú infraštruktúru krajiny. "Jednoducho povedané, táto zima bude o prežití," povedal riaditeľ Hans Kluge.

Pripomenul, že škody na ukrajinskej energetickej infraštruktúre spôsobené početnými raketovým útokmi už majú svoje následky na zdravotníctve a zdraví ľudí.

Kluge tiež povedal, že WHO od začiatku ruskej invázie vo februári zaznamenala viac než sedemsto útokov na zdravotnícke zariadenia na Ukrajine. Poukázal na "jasné porušenia" medzinárodného humanitárneho práva.

WHO podľa jeho slov očakáva, že dva až tri milióny ľudí opustia svoje domovy s cieľom hľadať teplo a bezpečie.

"Budú čeliť špecifickým výzvam v oblasti zdravotníctva vrátane respiračných infekcií ako Covid-19, zápalu pľúc, chrípkových ochorení a vážneho rizika záškrtu a osýpok v nedostatočne zaočkovanej populácii," povedal Kluge. (TASR)

21. 11. 2022
|
19:22
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval NATO, aby zaistilo ochranu ukrajinských jadrových elektrárni pred ruskou sabotážou. Spravil tak deň po tom, ako došlo blízko Záporožskej jadrovej elektrárne k niekoľkým výbuchom.

"Všetky krajiny majú záujem na tom, aby v našich jadrových zariadeniach nedochádzalo k nebezpečným incidentom," uviedol Zelenskyj v príhovore, ktorý predniesol k účastníkom zasadnutia v španielskom Madride.

V dôsledku ostreľovania záporožskej elektrárne počas víkendu vzrástli opäť obavy zo vzniku možnej vážnej jadrovej nehody. Elektráreň leží len zhruba päťsto kilometrov od Černobyľa, kde v roku 1986 prišlo k doposiaľ najväčšej jadrovej katastrofe na svete. (TASR)

21. 11. 2022
|
19:00
|
Svet

Chabý výcvik, mizerná výbava, zbabelí velitelia. V Rusku sa začínajú ozývať rodiny vojakov, ktorých Kremeľ odviedol do vojny proti Ukrajine. Putina však nevinia. (Washington Post, SME)

21. 11. 2022
|
18:54
|
Svet

Ukrajina je na boj v zime pripravená lepšie ako Rusko, povedal americký minister obrany Austin. "Snažili sme sa Ukrajincov pripraviť na boj v zime a urobili sme pre to veľa," povedal. Dodal, že USA budú naďalej podporovať Ukrajinu. (TASR)

21. 11. 2022
|
18:30
|
Svet

"Nechcem si priznať žiadny iný koniec ako ten, že ruská armáda bude na hlavu ponižujúco porazená a zahnaná na dlhé desaťročia. Absolútne verím, že sa to stane," vraví v rozhovore Juraj Mravec, ktorý fotí dianie na Ukrajine od roku 2014. (SME)

Juraj Mravec
Zdroj SME - Marko Erd
21. 11. 2022
|
18:17
|
Svet

Ukrajina chce evakuovať civilistov z oslobodeného Chersonu a Mykolajivskej oblasti. Škody na infraštruktúre sú totiž príliš veľké na to, aby ľudia vydržali zimu. Vláda odporučila, aby sa presunuli do strednej a západnej časti krajiny.

Zabezpečí im dopravu, ubytovanie aj zdravotnú starostlivosť.

Súvisiaci článokMosty, cesty, domy. Ruskí okupanti pri odchode zamínovali všetko, čo mohliČítajte 

Evakuácia prichádza o niečo vyše týždňa po tom, ako bolo mesto oslobodené. Stále však je blízko frontovej línie a Rusi na neho útočia. (The Guardian)

21. 11. 2022
|
18:12
|
Svet

Denník The New York Times tvrdí, že overil pravosť videí, ktoré podľa Moskvy ukazujú popravu zrejme ruských vojnových zajatcov v Luhanskej oblasti. Stále však nie je jasné, akým spôsobom a z akého dôvodu boli zabití.

Ukrajinská armáda už skôr uviedla, že videá preveruje. Zábery sa od minulého týždňa šíria na internete a smrť zajatcov priamo nezachytávajú. Na jednom z nich je vidieť, ako ruskí vojaci vychádzajú z garáže alebo kôlne na záhradu, vzdávajú sa Ukrajincom a ľahnú si na zem tvárami dole. Potom ale jeden z mužov vychádzajúcich z kôlne začne strieľať, zrejme na ukrajinských vojakov. V tej chvíli je záznam prerušený.

Na ďalšom videu, natočenom z výšky, je vidieť, ako najmenej 11 mužov, pravdepodobne mŕtvych, leží na zemi na tom istom mieste, kam si ľahli ruskí vojaci na prvom zázname. U niektorých sú vidieť známky toho, že boli zrejme strelení do hlavy. Napríklad podľa červených pások okolo nôh možno usúdiť, že ide o tých istých mužov. (ČTK)

21. 11. 2022
|
17:33
|
Ekonomika

Export ruskej ropy do severnej Európy sa prepadol o vyše 90 percent. Je to dva týždne predtým, ako v Únii nadobudnú platnosť sankcie na dovoz. Rusko prepravuje denne len 95-tisíc barelov oproti pôvodným 1,2 miliónom barelov.

Rotterdam je jeho jediná zostávajúca európska destinácia pre námorné dodávky mimo oblasti Stredozemného a Čierneho mora.

Štáty, ako Litva, Francúzsko a Nemecko, zastavili tento dovoz už pred niekoľkými mesiacmi. Poľsko nasledovalo ich príklad v septembri. (TASR)

21. 11. 2022
|
17:03
|
Domov

Slovenský a holandský premiér sa zhodli na potrebe posilňovania obrannej spolupráce. Heger poukázal na nutnosť neustále rozvíjať vzájomné vzťahy s partnermi, o to viac v čase, "keď máme vojnu za hranicami". (TASR)

21. 11. 2022
|
16:41
|
Svet

Rusko má v Bielorusku rozmiestnené raketové systémy Iskander a S-400. Systémy S-300 presúva na Donbas a chce nimi útočiť na infraštruktúru aj vojakov, oznámil Jurij Ignat, hovorca veliteľstva vzdušných síl ukrajinskej armády.

"Na území Bieloruska sú Iskandery aj S-400, ktoré by mali chrániť vzdušný priestor," povedal hovorca.

Vysvetlil, že protilietadlové rakety S-300 Rusko v súčasnosti nepotrebuje na ochranu vzdušného priestoru, preto ich z Bieloruska presúva na Donbas.

"Používajú ich ako balistické strely. Letia po balistickej dráhe až 150 kilometrov. Majú ich veľa. Môžu si ich dovoliť používať týmto spôsobom. Majú veľký arzenál na pokrytie vzdušného priestoru, takže nepotrebujú systémy S-300. Tieto rakety potrebujú presunúť na Donbas, aby zasiahli nielen infraštruktúru miest v prvej línii, ale aj pozície armády. Robíme všetko pre to, aby sme ich čo najefektívnejšie zničili,“ zdôraznil Ignat. (Ukrinform)

21. 11. 2022
|
16:20
|
Domov

Svedectvá o zločinoch okupantov môžu Ukrajinci nahlásiť aj na  Slovensku. Polícia zverejnila výzvu ukrajinskej generálnej prokuratúry. 

Môžu tak urobiť na emailovej adrese: uawar@minv.sk alebo osobne na Národnej kriminálnej agentúre v Košiciach na adrese Rampová 7.

(SME)
21. 11. 2022
|
16:13
|
Svet

Pri útoku na Charkovskú oblasť zahynula prokurátorka. „Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine a priateľom prokurátorky Oleny Maslychovej, ktorá zomrela na následky výbuchu ruskej rakety," píše sa vo vyhlásení regionálnej prokuratúry.

Prokurátorka bola zabitá 20. novembra po raketovom útoku na obec Ševčenkive v okrese Kupjan. Bola matkou 15-ročného syna.

(Sky News)
21. 11. 2022
|
15:54
|
Svet

Obyvatelia Chersonu svedčili o spaľovaní mŕtvol na skládke odpadu. Počas posledných dní ruskej okupácie mesta sa skládka údajne stala zakázanou oblasťou, pretože ju okupanti uzavreli.

Miestni obyvatelia údajne videli na miesto prichádzať nákladné autá naplnené čiernymi vrecami, ktoré potom zapálili. Vo vzduchu bol cítiť zápach horiaceho mäsa.

Obyvateľka Chersonu Iryna povedala, že „vždy, keď naša armáda ostreľovala Rusov, prevážali padlých na skládku a spálili ich. Niekedy namiesto spaľovania telá iba zasypali odpadkami, čo mal dosvedčiť aj miestny zamestnanec skládky. (The Guardian)

21. 11. 2022
|
15:30
|
Svet

Do oslobodeného Chersonu už prišiel prvý vlak, no mesto stále nie je bezpečné. Ruské vojská jeho okolie zamínovali a ľudia si nie sú istí, či počas zimy budú mať kúrenie a elektrinu. Pre mnohých je lepšie z mesta odísť. (SME)

21. 11. 2022
|
15:24
|
Ekonomika

Ukrajina chce od budúceho roka zvýšiť poplatok za tranzit ropy do Maďarska a na Slovensko o viac ako 18 percent na 13,60 eura za tonu. Poplatok zo tranzit zvýšila krajina aj v apríli. (ČTK)

21. 11. 2022
|
15:01
|
Ekonomika

Rusko pravdepodobne úplne nezastaví dodávky zemného plynu do Európy cez potrubie. Zásobníky v Európe sú naplnené na viac ako 90 percent, povedal Rastislav Ňukovič, generálny riaditeľ prepravcu plynu Eustream.

Plynulé a dostatočné dodávky plynu zákazníkom sú však ohrozené v budúcom roku, povedal Ňukovič na energetickej konferencii CEEC v Bratislave. 

"Z hľadiska bezpečnosti dodávok bude výzva na budúci rok. Podľa našich analýz nebude možné naplniť zásobníky na viac ako 70 percent," priblížil Ňukovič.

Eustream postupne prepravu plynu pre obmedzenia dodávok Ruskom znižuje. Priemerná preprava bola v posledných rokoch okolo 47 miliárd metrov kubických (m3) plynu ročne a rekord podľa generálneho riaditeľa zaznamenali v roku 2019, keď spoločnosť prepravila 68 miliárd m3 plynu. V roku 2021 už to bolo iba 40 miliárd m3 a v tomto roku to bude približne 25 miliárd m3.

"To sa prirodzene odrazí aj v našich finančných výsledkoch," zdôraznil Ňukovič.

Situácia je stabilizovaná aj podľa šéfa Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Miroslava Kullu. Pokiaľ by však niektorá krajina obmedzila vývoz plynu zo svojho územia, bude plynu na Slovensku napriek vysokým zásobám nedostatok. Kulla pripomenul, že SPP úspešne zvládol diverzifikáciu dodávateľov a plyn dostáva z Nórska aj cez LNG terminály. (TASR)

21. 11. 2022
|
14:53
|
Ekonomika

Nórsko poskytne Ukrajine peniaze na kúpu zemného plynu na zimu. Financovanie vo výške takmer 191 miliónov eur poskytne prostredníctvom Európskej banky pre obnovu a rozvoj.

Ide o súčasť balíka za vyše 953 miliónov eur, ktorý nórska vláda vyčlenila pre Ukrajinu na roky 2022 a 2023.

„Ukrajina konkrétne požiadala Nórsko o podporu pri obstarávaní zemného plynu túto zimu. Načasovanie je kritické a sme veľmi radi, že Európska banka pre obnovu a rozvoj má byť naším partnerom pri realizácii nákupu plynu. Je dôležité smerovať podporu prostredníctvom zavedenej, medzinárodne uznávanej organizácie, ktorá zabezpečí efektívne a transparentné využitie financií,“ vyjadril sa nórsky minister financií Trygve Slagsvold Vedum. (SITA)

21. 11. 2022
|
14:43
|
Svet

NATO uznalo Rusko za teroristický štát a vyzvalo na vytvorenie osobitného medzinárodného tribunálu, oznámil to vedúci stálej delegácie Ukrajiny v Parlamentnom zhromaždení Aliancie Jehor Černjev.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg varoval pred oslabovaním podpory pre Ukrajinu. Vie, že podpora Ukrajiny bude niečo stáť a že veľa ľudí už trpí rastúcimi nákladmi na energie a potraviny.

"Cena, ktorú platíme ako spojenci v NATO, sa však meria v peniazoch, kým Ukrajinci platia cenu, ktorá sa meria krvou. A ak umožníme ruskému prezidentovi Putinovi vyhrať, všetci budeme musieť zaplatiť oveľa vyššiu cenu. A to bude mať priame dôsledky pre našu bezpečnosť. Svet sa stane nebezpečnejším a my zraniteľnejšími. Musíme byť pripravení podporovať Ukrajinu aj na dlhé trate," upozornil Stoltenberg v Madride, kde poslanci z 30 krajín Aliancie diskutujú o otázkach bezpečnostnej a obrannej politiky.

(Hromadske)
21. 11. 2022
|
14:09
|
Svet

Armáda Ukrajiny je na zimné podmienky pripravená lepšie ako ruská, vyhlásil americký minister obrany Lloyd Austin, ktorý sa nachádza v Indonézii.

"Urobili sme veľa pre to, aby sme Ukrajincov pripravili na boj v zime a umožnili im pokračovať v tlaku na protivníkov počas zimných mesiacov. Ťažko sa dá predpovedať vývoj bojov z časového hľadiska, ale naša podpora Ukrajiny potrvá, pokiaľ to bude potrebné," doplnil Austin.

(The Guardian)
21. 11. 2022
|
13:45
|
Svet

Ukrajinská generálna prokuratúra identifikovala štyri lokality v oslobodenom Chersone, ktoré Rusi využívali na mučenie zadržiavaných osôb. Rusi v meste zanechali aj spisy dokumentujúce fungovanie miestnych zadržiavacích centier.

Úrad generálnej prokuratúry vo vyhlásení uviedol, že jeho predstavitelia našli a prešetrili "štyri priestory", kde ruské jednotky "nelegálne zadržiavali ľudí a brutálne ich mučili".

Tieto "mučiarne" prevádzkovali "pseudo-policajné orgány", ktoré v Chersone zriadili ruské okupačné sily. V štyroch skúmaných lokalitách sa našli zvyšky gumených obuškov, drevená "pálka" či zariadenie, ktoré okupanti využívali na mučenie civilistov elektrickým prúdom, uviedla ukrajinská prokuratúra.

Ukrajinské orgány činné v trestnom konaní pokračujú v zhromažďovaní dôkazov o "zločinoch", ktorých sa v Chersone dopúšťala ruská armáda, uvádza sa vo vyhlásení prokuratúry. 

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec uviedol, že v oslobodenom Chersone "mučiarne", kde Rusi podrobovali mučeniu desiatky Ukrajincov, ktorým dávali elektrické šoky, bili ich kovovými rúrami a napokon zabíjali. Lubinec sa podľa vlastných slov rozprával s mužom, ktorý bol v takejto mučiarni držaný 45 dní. (TASR)

21. 11. 2022
|
12:50
|
Svet

Ukrajinský prezident pri príležitosti národného Dňa dôstojnosti a slobody ocenil odhodlanie Ukrajincov vzdorovať ruskej invázii a dodal, že jeho ľud je pripravený bojovať až do konca. 

Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina zaplatila za slobodu veľmi vysokú cenu a platí ju aj v súčasnosti, čím odkazoval na tisícky ľudí, ktorí v dôsledku vojny prišli o život.

Podľa prezidenta každý videl, čoho sú Ukrajinci schopní – "bojovať s najväčšou armádou na svete a zároveň sa stať najlepšou armádou na svete".

Zelenskyj v príhovore ocenil nielen vojakov, hasičov a lekárov, ale aj učiteľov, ktorí vyučovali on-line, obyvateľov dedín, ktorí pre ukrajinských vojakov varili, krajčírov, ktorí im prešívali uniformy, či civilistov, ktorí "vlastnými rukami" zastavovali nepriateľské tanky a obrnené vozidlá.

Vyzdvihol aj poľnohospodárov, ktorí sa napriek bombardovaniu a ostreľovaniu starali o polia.

"Môžeme byť bez peňazí. Bez paliva. bez teplej vody. Bez svetla. Ale nie bez slobody," vyhlásil Zelenskyj.

(TASR)
21. 11. 2022
|
12:43
|
Svet

Nové centrum pre výcvik ukrajinských vojakov v španielskom meste Toledo sa otvorí do konca novembra, oznámil španielsky premiér Pedro Sánchez na zasadnutí Parlamentného zhromaždenia NATO v Madride.

"Budeme sa podieľať na výcvikovej misii EÚ," povedal predseda španielskej vlády.

Zároveň oznámil, že na Ukrajinu bude v najbližších týždňoch vyslaná španielska polícia, aby pomohla ukrajinským úradom s vyšetrovaním vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti pripisovaných Rusku. (TASR)

21. 11. 2022
|
12:34
|
Svet

Cherson zasiahlo ruské ostreľovanie. Polícia informovala o stratách na životoch aj zranených. Podpredseda Regionálnej rady Jurij Sobolevskij vyzval obyvateľov z pravého brehu rieky Dneper, aby sa evakuovali. (Hromadske)

21. 11. 2022
|
12:19
|
Svet

Ukrajinská Záporožská jadrová elektráreň sa v nedeľu opäť stala terčom ostreľovania. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu útoky odsúdila a upozornila, že s takýmito útokmi je spojené riziko vzniku jadrovej katastrofy.

"Ktokoľvek je za tým, musí s tým okamžite prestať. Ako som už povedal predtým, hráte sa s ohňom!" uviedol Rafael Grossi, generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.

V záporožskej elektrárni sa v súčasnosti nachádza tím z agentúry, ktorého členovia videli niektoré z výbuchov z okna. Z ostreľovania elektrárne sa navzájom obviňujú Rusko a Ukrajina.

(TASR)
21. 11. 2022
|
11:56
|
Svet

Prezident Ukrajiny s manželkou si uctili obete Euromajdanu, ktorý prezývajú revolúciou dôstojnosti. Vypukla pred deviatimi rokmi v Kyjeve proti vtedajšiemu proruskému režimu. Nepokoje si vyžiadali desiatky obetí. (SME)

Zdroj president.gov.ua
21. 11. 2022
|
11:37
|
Svet

Poľsko prijme od Nemecka systémy protivzdušnej obrany Patriot, oznámil minister obrany Mariusz Blaszczak. Nemeckej strane navrhne, aby boli tieto systémy rozmiestnené pri hraniciach s Ukrajinou. (TASR)

21. 11. 2022
|
11:32
|
Svet

Do Slovianska sa vracia život. Ukrajine sa podarilo vytlačiť okupantov počas septembrovej protiofenzívy a mesto v Doneckej oblasti sa spamätáva. O Bachmut, vzdialený zhruba 45 kilometrov, sa ďalej bojuje.

(ČT24)
21. 11. 2022
|
11:21
|
Šport

Rusko neplánuje povolať ďalších civilov do bojov na Ukrajine prostredníctvom druhého kola mobilizácie, vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. "Nemôžem hovoriť za ministerstvo obrany, ale v Kremli sa o tom nediskutuje," povedal. (Sky News)

21. 11. 2022
|
10:46
|
Šport

Z Kyjeva vyrazila pomoc do Chersonu. Metropola poskytla päť autobusov, štyri nákladné autá, smetiarske auto, bager, dve sanitky, 11 generátorov, 30 ventilácií a dýchacích prístrojov a spotrebný materiál, oznámil starosta Kyjeva Vitalij Kličko.

(SME)
21. 11. 2022
|
10:26
|
Šport

Väčšina Poliakov verí, že raketový incident v Przewodowe neovplyvní vzťahy s Ukrajinou. Podľa spoločného prieskumu RMF FM a denníka Gazeta Prawna neočakáva zhoršenie vzájomných vzťahov 70 percent občanov. (Kyiv Independent)

21. 11. 2022
|
10:21
|
Svet

NATO naďalej vyšetruje dopad rakety do Poľska. Závery vyšetrovania podľa šéfa NATO Stoltenberga zrejme potvrdia verziu, že išlo o nehodu. (TASR)

21. 11. 2022
|
09:55
|
Svet

Ruské útoky zabili jedného civilistu v Charkovskej oblasti. Troch zranených hlásili v Doneckej oblasti. Za posledných 24 hodín ruské sily zaútočili na osady v oblastiach Doneck, Charkov, Záporoží a Mykolajiv.

Ostreľovaniu opäť čelilo aj mesto Nikopoľ. Po zásahu obytnej štvrte utrpel zranenia 78-ročný muž, oznámil gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Valentyn Rezničenko.

(Kyiv Independent)
21. 11. 2022
|
09:51
|
Svet

Ruskí lídri budú pravdepodobne považovať udržanie kontroly nad Svatove v Luhanskej oblasti za politickú prioritu. Velitelia okupantov preto čelia výzve, ako udržať obranu v tejto oblasti, informuje britské ministerstvo obrany.

Podľa spravodajských služieb sú hlavnými nedostatkami okupantov nedostatočné vojenské zabezpečenie a výcvik.

Oslobodenie Svatove by ukrajinskej armáde otvorilo cestu k mestám Slavjansk a Severodoneck.

(SME)
21. 11. 2022
|
09:45
|
Domov

Cez hranice prišlo minulý týždeň 17 504 ľudí z Ukrajiny, späť sa vrátilo 19 162 ľudí. O dočasné útočisko požiadalo 644 žiadateľov, celkovo ho dostalo 101 236 ľudí. Priechodmi z Ukrajiny spolu prišlo 974-tisíc ľudí, späť sa vrátilo 751-tisíc ľudí.

Pre porovnanie, v týždni od 7. do 13. novembra prešlo z Ukrajiny na Slovensko 17 758 osôb. O dočasné útočisko požiadalo 740 žiadateľov. Naopak, zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi 18 686 ľudí. (SITA)

21. 11. 2022
|
09:37
|
Svet

Okupanti stratili ďalších 390 vojakov, od začiatku vojny 84 600, oznámilo ukrajinské velenie. Ruská armáda prišla aj o šesť ďalších tankov, päť obrnených vozidiel aj dva delostrelecké systémy.

(SME)
21. 11. 2022
|
09:15
|
Svet

Cynická obluda: Nový naratív ruských propagandistických kanálov od Blahu po pápeža je, že Rusko sa chce férovo dohodnúť a my by sme mali byť ochotní v záujme mieru urobiť kompromis. Keďže už trochu Rusko poznáme, tušíme, o akom kompromise je reč.

(zdroj: Cynická obluda)
(SME)
21. 11. 2022
|
08:23
|
Svet

Kremeľ podporuje komunitu vojenských blogerov a novinárov v Rusku aj napriek tomu, že ich komentáre o operáciách ruskej armády na Ukrajine sú čoraz kritickejšie. Tvrdia to odborníci z amerického Inštitútu pre štúdium vojny.

Komunitu blogerov a vojnových spravodajcov tvorí viac než 500 nezávislých autorov a v Rusku sa stala smerodajným zdrojom informácií o vojne na Ukrajine, píšu odborníci podľa BBC. Predstavitelia tejto komunity sú podporovateľmi vojny a sú známi svojimi nacionalistickými názormi.

Úzka spojitosť vojenských spravodajcov s ozbrojenými silami a polovojenskými formáciami dali tejto komunite silný hlas, ktorý má v ruskom informačnom priestore často väčšiu odozvu než vyhlásenia predstaviteľov ruského ministerstva obrany, konštatuje BBC s odvolaním sa na ISW.

Komunitu tvorí široká škála autorov - od tých, ktorí podporujú Kremeľ kritikou ruského vojenského velenia, až po tých, ktorí z vojenských neúspechov Ruska na Ukrajine priamo obviňujú Vladimira Putina.

To, že Kremeľ je tolerantný voči komunite vojenských blogerov, je pritom prekvapujúce vzhľadom na cenzúru, ktorej čelia iné, tradičnejšie médiá, vrátane opozičných a zahraničných médií, píšu experti ISW.

(TASR)
21. 11. 2022
|
06:23
|
Svet

Ruská armáda pokračuje v ostreľovaní ukrajinských pozícií delostreleckou paľbou. Na východe krajiny len v nedeľu podnikla podľa prezidenta Zelenského takmer 400 úderov. V Luhanskej oblasti sa Ukrajinci podľa neho pomaly posúvajú dopredu.

"Najtvrdšie boje sa naďalej odohrávajú v Doneckej oblasti. Hoci dnes (v nedeľu) bolo vzhľadom na horšie počasie zaznamenaných menej ruských útokov, ich počet zostáva stále extrémne vysoký," vyhlásil v tradičnom večernom videopríhovore Zelenskyj.

"V Luhanskej oblasti sa pomaly posúvame dopredu," dodal.

Zástupca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko v nedeľu neskoro večer na sociálnej sieti Telegram napísal, že ruské sily v Chersonskej oblasti zasiahli paľbu obytnú budovu.

"Pod troskami môžu byť ľudia. Na mieste pracujú záchranári," dodal. (ČTK)

21. 11. 2022
|
06:21
|
Svet

Nemecko ponúklo Poľsku na zabezpečenie vzdušného priestoru systém Patriot aj stíhačky Eurofighter. Systém Patriot poskytli aj Slovensku. Svoju prítomnosť na Slovensku by chceli predĺžiť do konca roka 2023, eventuálne aj dlhšie. (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 2. Eurohub Rokycany posilňuje a zrýchľuje spojenie s Nemeckom
 3. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 6. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 7. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 8. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 1. Svalovice sa netreba obávať
 2. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 3. Study program MANAGEMENT in English language
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 6. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 10 932
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 6 309
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 982
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 897
 5. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 707
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 579
 7. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 023
 8. Máme 30 rokov, vy môžete mať predplatné na rok len za 30 eur 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v parlamente.

V kauzách vplyvných ľudí vidí špeciálna prokuratúra odlišný prístup.


13 h
Milan Škriniar je na odchode z Interu Miláno.

Prečo ide aj Žiline o státisíce eur?


10 h
Ilustračné foto

Predaj beží v „prázdninovom“ režime, cenové korekcie sa dotknú špecifických projektov.


26. jan
Logo podcastu Dobré ráno.

Petr Pavel porazil Andreja Babiša o milión hlasov.


a 2 ďalší 8 h
SkryťZatvoriť reklamu