6. feb 2002 o 8:43
Belgicko uvažuje o odvolaní sa v prípade Čonkovcov
ŠTRASBURG 6. februára (SITA) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu rozhodol v utorok v prospech rómskej rodiny Čonkovcov zo Slovenska, žalujúcej Belgicko za okolnosti sprevádzajúce ich vyhostenie z krajiny. Belgicko však zvažuje, ž
e sa proti tomuto verdiktu odvolá. Belgicko, ktoré bude musieť Čonkovcom zaplatiť odškodné v hodnote 10 tisíc eur sa podľa súdu dopustilo porušenia viacerých článkov Európskeho dohovoru na ochranu ľudských práv. Išlo najmä o právo na slobodu a bezpečnosť a zákaz kolektívneho vyhostenia cudzincov. Hoci rodine Čonkovcov nebolo podľa súdu odopreté právo na riadne odvolanie, ani na informácie o dôvodoch ich zadržania, Belgicko však narušilo ich právo odvolať sa voči právoplatnosti ich zatknutia.
ESĽP neodsúdil podľa belgického ministerstva vnútra Belgicko za zločiny ako rasizmus, etnická diskriminácia alebo ponižujúce ľudské zaobchádzanie. Už v štádiu posudzovania prijateľnosti žaloby súd vraj posúdil, že vôľa ponižovať deportovaných ľudí sa nepreukázala. "Súd dokonca ani nespochybnil vyhostenie prostredníctvom špeciálneho lietadla a obmedzil sa na kritiku niektorých modalít procedúry vyhostenia slovenských občanov v roku 1999. Odvtedy sa však belgické úrady poučili a súčasná prax ohľadom organizácie špeciálnych letov bola daná do súladu s týmito odporúčaniam," uvádza sa v oficiálnom vyhlásení belgického ministerstva vnútra. Ministerstvo pripomína, že traja zo siedmich sudcov mali dokonca na celú vec iný názor a niektoré závery o porušeniach boli prijaté štyrmi proti trom hlasom. "Ponúka sa otázka o možnosti odvolania sa v podstatných bodoch rozsudku. V každom prípade nebude konečný," hovorí sa vo vyhlásení belgického ministerstva vnútra.
Žalobu proti Belgicku podala belgická mimovládna organizácia Liga pre ľudské práva a slovenskí manželia Ján a Mária Čonkovci, ktorí boli medzi vyhostenými osobami. "Belgicko sa musí podrobiť verdiktu a zmeniť zákony tak, aby ponúkli viac záruk a viac právnej kontroly žiadateľom o azyl, najmä čo sa týka ich zadržania pred vyhostením a ich možnosti odvolania sa proti vyhosteniu," povedal v reakcii na súdne rozhodnutie advokát Ligy pre ľudské práva Olivier De Schutter. Rozsudok podľa neho nezaručuje právo na azyl nikomu, ani slovenským Rómom, hovorí len, že belgické orgány musia žiadosť o azyl posudzovať v súlade s Európskym dohovorom. Rómovia teda nemôžu očakávať, že by sa ich pobyt v Belgicku mohol kvôli tomu predlžiť alebo že by mali väčšie šance azyl získať.
Čonkovci a ich deti požiadali v Belgicku o azyl v novembri 1998 s odôvodnením, že na Slovensku celili opakovaným útokom zo strany skínov. Belgická komisia pre utečencov vyhlásila ich žiadosti 18. júna 1999 za neprijateľné a Čonkovcom nariadila do piatich dní opustiť Belgicko. Rodina sa proti rozhodnutiu odvolala, ale bez úspechu. V septembri 1999 polícia v belgickom meste Gent predvolala desiatky rómskych rodín zo Slovenska, vrátane Čonkovcov za účelom doplnenia chýbajúcich informácií v ich žiadostiach o azyl. Na policajnej stanici dostali však Čonkovci čerstvý príkaz na opustenie belgického územia a boli zadržaní. Spolu s ďalšími rómskymi rodinami ich previezli do uzavretého centra blízko Bruselu a 5. októbra ich lietadlom spolu s ďalšími 70 rómskymi utečencami previezli na Slovensko.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou