ISTANBUL. Na pešej zóne na Triede nezávislosti (Istiklal Caddesi) v tureckom meste Istanbul došlo v nedeľu k výbuchu.
Zahynuli najmenej šiesti ľudia, oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s tým, že štyria ľudia zomreli na mieste a dvaja v nemocnici.
Turecká polícia v súvislosti s explóziou zadržala ženu, ktorá je podozrivá z nastraženia bomby a ďalších 45 ľudí. Zadržaná je sýrska občianka, ktorá vypovedala, že ju vycvičili kurdskí radikáli.
Zranenia utrpeli desiatky ľudí. Viceprezident Fuat Oktay v nedeľu večer informoval o 81 zranených.
Turecké úrady neskôr uviedli, že medzi obeťami je zamestnanec tureckého ministerstva a jeho dcéra. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti leží päť zranených, dvaja sú v kritickom stave. Pre štátnu tlačovú agentúru Anadolu to v pondelok povedal turecký minister vnútra Süleyman Soylu.
Výbuch je kvalifikovaný ako terorizmus
Viceprezident Oktay zároveň potvrdil, že výbuch je kvalifikovaný ako terorizmus. To, že mohlo ísť o teroristický čin, naznačil už skôr prezident Erdogan, ktorý sa k incidentu vyjadril pred odchodom na summit G20 v Indonézii. Povedal, že výbuch spôsobil bombový útok.
"Snahy poraziť Turecko a turecký ľud prostredníctvom terorizmu zlyhajú dnes rovnako ako včera a rovnako ako aj zajtra," vyhlásil Erdogan na tlačovej konferencii.
Príkaz na uskutočnenie útoku bol podľa Soyla vydaný v meste Ajn al-Arab (Kobané) na severe Sýrie, kde turecká armáda v posledných rokoch bojuje proti kurdským Ľudovým obranným jednotkám (YPG).
"Vyhodnotili sme, že pokyny na útok prišli z Ajn al-Arab," povedal Soylu.
Do nemocníc museli previezť zásoby krvi
Explózia sa odohrala v nedeľu o 16:20 miestneho času (14:20 SEČ).
Video z incidentu zverejnené na sociálnych sieťach zobrazuje výbuch, plamene a ľudí, ktorí sa z pešej zóny snažia utiecť. Na ďalších záberoch z miesta explózie sú sanitky, hasičské autá a polícia.
"Keď som začul výbuch, skamenel som. Ľudia stuhli a dívali sa na seba, potom začali utekať preč. Čo iné môžete vtedy robiť," povedal 45-ročný Mehmet Akus, ktorý pracuje v jednej z miestnych reštaurácií.
Turecký Červený polmesiac informoval, že pre množstvo zranených museli byť do okolitých nemocníc prevezené ďalšie zásoby krvi.
Turecký dozorný orgán pre médiá uvalil dočasný zákaz médií informovať o výbuchu, čo znamená, že vysielatelia nemôžu vysielať videá z momentu výbuchu alebo jeho následkov.
Turecká najvyššia rada pre rozhlasové a televízne vysielanie podobné zákazy zaviedla po útokoch a nehodách aj v minulosti.
Krajiny vyjadrujú sústrasť
Množstvo krajín, vrátane Grécka, Francúzska, Británie, Egypta, Ukrajiny, Azerbajdžanu či Pakistanu útok odsúdilo a vyjadrilo sústrasť pozostalým.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron poznamenal, že útok v Istanbule sa stal presne sedem rokov po tom, ako islamistickí extrémisti v parížskom hudobnom klube Bataclan a na ďalších miestach v Paríži zabili 130 ľudí.
"V deň, ktorý je pre náš národ taký symbolický, keď spomíname na obete, ktoré padli 13. novembra 2015, je turecký ľud zasiahnutý útokom na svoje srdce, Istanbul," uviedol Macron. "Turkom: zdieľame váš zármutok. V boji proti terorizmu stojíme pri vás," odkázal.
Predseda Európskej rady Charles Michel označil správy prichádzajúce z Istanbulu za strašné. Povedal, že v myšlienkach je s obyvateľmi Turecka.
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský na twitteri napísal, že explózia v Istanbule ho hlboko šokovala.
"Moje myšlienky smerujú k obetiam, pozostalým rodinám a všetkým, ktorí smútia," napísal, pričom vyjadril Turecku najhlbšiu sústrasť.
Sústrasť USA odmietli
Turecko v pondelok odmietlo prejavy sústrasti zo strany Spojených štátov v súvislosti so smrťou šiestich ľudí pri nedeľňajšom bombovom útoku v Istanbule.
"Americký prejav sústrasti neprijímame. Odmietame ho," povedal v televíznom vysielaní turecký minister vnútra Süleyman Soylu.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan často obviňuje Washington z poskytovania zbraní kurdským bojovníkom v severnej Sýrii. Ankara tieto ozbrojené skupiny označuje za teroristov, pripomína AFP.
Teroristické útoky v Turecku
Istanbulská Trieda nezávislosti je medzi návštevníkmi i miestnymi obyvateľmi veľmi obľúbená, nachádzajú sa na nej viaceré obchody a reštaurácie, ktoré boli bezprostredne po výbuchu uzavreté.
Turecko bolo v rokoch 2015 až 2017 zasiahnuté viacerými smrtiacimi bombovými útokmi, ktoré spáchala teroristická skupina Islamský štát a zakázané kurdské skupiny.
Od roku 2016 Turecko uskutočnilo tri veľké vpády proti kurdským Ľudovým obranným jednotkám (YPG) v severnej Sýrii a kontroluje rozsiahle oblasti v sýrskom pohraničí.
Ankara kurdské milície považuje za ozbrojené krídlo Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko, EÚ a USA zaradili na zoznam teroristických organizácií.
PKK od roku 1984 vedie ozbrojený boj za autonómiu a posilnenie práv pre Kurdov v Turecku, ktorý si už vyžiadal desaťtisíce obetí.