Rozsiahla operácia bola súčasťou vyšetrovania zločinu a korupcie v OSN spravovanej provincii.
Ako dnes oznámil policajný hovorca Refki Morina, polícia pri prehliadkach v utorok neskoro v noci zhabala viacero počítačov a dokumentov. Hovorca neuviedol, aké priestory boli terčom razií.
"Polícia OSN a kosovská policajná služba uskutočnili pátracie operácie na viacerých miestach, kde v rámci prebiehajúceho vyšetrovania korupcie a organizovaného zločinu zhabala počítače a iný materiál," uviedol hovorca polície OSN. Podľa Morinu akciu nariadilo oddelenie justície a šéf polície OSN.
Kosovské opozičné strany obvinili niektorých ministrov súčasného kabinetu zo vzťahov s organizovaným zločinom a z korupcie. Dotknutí tieto tvrdenia odmietli.
V uliciach Prištiny bolo dnes vidieť výrazne viac policajtov ako zvyčajne. K raziám došlo pár hodín pred návštevou koordinátora zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ Javiera Solanu.
Solana má na programe stretnutia s politickými lídrami, ktorých chce vyzvať k väčšiemu pokroku v oblasti demokracie a menšinových práv pred tým, ako OSN rozhodne, či provincia splnila požadované štandardy pre otvorenie rokovaní o konečnom štatúte.
Návštevám vysokopostavených medzinárodných predstaviteľov v Kosove v minulosti predchádzali výbuchy náloží a podobné incidenty, ktoré sú všeobecne interpretované ako varovanie pred odkladaním rokovaní o štatúte, resp. pred ústupkami od požiadaviek na nezávislosť Kosova.
Krátko pred Solanovou návštevou zneškodnilo protiteroristické komando NATO výbušninu umiestnenú v blízkosti policajnej stanice v Prištine, ktorá sa za posledné týždne stala opakovaným terčom útokov.
Solana navštívil Kosovo naposledy v marci, keď pri konvoji prezidenta Ibrahima Rugovu vybuchla nálož. Rugova v čase incidentu smeroval na stretnutie so Solanom. Explózia za zaobišla bez obetí.
Začiatkom mesiaca, 2. júla v Prištine vybuchli tri synchronizované nálože - vrátane jednej na parkovisku hlavného sídla administratívy OSN. K týmto výbuchom došlo, keď vyslanec OSN Kai Eide začal druhú misiu v provincii. Eide má za úlohu vypracovať hodnotiacu správu o pripravenosti Kosova začať rokovania o štatúte. Predloženie správy sa očakáva v priebehu niekoľkých týždňov. Ak bude pozitívna, OSN podľa západných predstaviteľov v septembri vymenuje osobitného emisára, ktorý ďalších šesť až deväť mesiacov strávi kyvadlovou diplomaciou medzi Belehradom a Prištinou.
Kosovo, ktoré oficiálne zostáva súčasťou Srbska a Čiernej Hory (SČH), je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia zasiahla do konfliktu medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu obviňovanými z brutality proti civilistom.
Otvorenie rozhovorov o konečnom štatúte provincie by sa malo podľa očakávaní začať na jeseň - za podmienky, že Kosovo splní Spojenými národmi stanovené štandardy v oblastiach ako demokracia, práva menšín a vláda zákona.
Kosovskí Albánci, ktorí tvoria 90 percent dvojmiliónovej populácie provincie, trvajú na nezávislosti, čo však odmieta srbská strana. Belehrad navrhuje riešenie "viac ako autonómia, menej ako nezávislosť".