PARÍŽ, BRATISLAVA. Ďaleko od kamier či fotoaparátov médií zakotvila v piatok ráno vo francúzskom vojenskom prístave v Toulone loď Ocean Viking. Pripravení boli hasiči, záchranári, lekári, pohraničná polícia aj žandári z juhofrancúskych regiónov.
Dokopy približne 600 ľudí zmobilizovali francúzske úrady, aby prijali loď s 230 utečencami, ktorá posledných dvadsať dní strávila v talianskych vodách, lebo jej vláda v Ríme odmietla povoliť zakotviť v niektorom z prístavov, píše francúzsky denník La Libération. Nakoniec jej to povolili aspoň vo Francúzsku.
Loď patrí mimovládnej organizácii SOS Méditeranée, podľa ktorej talianske úrady v posledných troch týždňoch odignorovali 43 žiadostí o zakotvenie. Loď sa potom plavila k brehom francúzskej Korziky, kde štyroch ľudí so zdravotnými problémami vrtuľníkom previezli do nemocnice.
Jeden z utečencov na lodi bol v kritickom stave, zle na tom môžu byť aj ďalší ľudia. Ocean Viking je poslednou zo štyroch lodí, ktorým talianske úrady v posledných týždňoch zakázali vstup do prístavov, zvyšným trom to nakoniec povolili.

Zlyhanie štátov Únie
„Riešenie francúzskej vlády má trpkú príchuť, pretože 234 ľudí si prešlo naozaj ťažkými chvíľami,“ povedala pre AFP šéfka SOS Méditeranée Sophie Beau. „V skutočnosti ide o uznanie zlyhania členských štátov Európskej únie, ktoré bezprecedentným spôsobom porušujú námorné právo.“
Príbeh lode Ocean Viking, ktorá zachránila pri severoafrickom pobreží ľudí, z ktorých časť prichádzala z vojnovej Sýrie, je tiež príbehom prvého vážnejšieho sporu, do ktorého sa dostala nová talianska vláda krajne pravicovej premiérky Giorgie Meloniovej.
Tá už v kampani sľubovala, že nebude vpúšťať do talianskych prístavov lode humanitárnych organizácií, ktoré zachraňujú utečencov v Stredozemnom mori.
Podľa medzinárodného námorného práva pritom ľudia, ktorí sa na mori dostanú do problémov, majú nárok na prístup do najbližšieho bezpečného prístavu, kde môžu požiadať o azyl.