NEW YORK, LOS ANGELES, PITTSBURGH. Po zatvorení volebných miestností v USA stále nie je jasno, ktorá strana získala väčšinu v Senáte a Snemovni reprezentantov amerického Kongresu.
Predvolebné prieskumy predpovedali veľký republikánsky úspech. Zatiaľ je však situácia relatívne vyrovnaná a je možné, že si demokrati nakoniec viedli lepšie, ako sa predpokladalo.

Americký denník The New York Times z doterajších výsledkov odhaduje, že kontrolu nad Snemovňou reprezentantov získajú republikáni, zatiaľ čo väčšina v Senáte pripadne demokratom.
Kľúčová Pensylvánia
Hlavnými témami pre amerických voličov podľa prvých zverejnených údajov z celoštátnych prieskumov pri volebných miestnostiach boli inflácia a potratová politika.
Koho volili Američania?
- 435 členov Snemovne reprezentantov, dolnej komory Kongresu,
- 35 členov Senátu, hornej komory Kongresu,
- 36 guvernérov amerických štátov,
- troch guvernérov amerických teritórií,
- starostov a rôznych miestnych predstaviteľov.
- Konalo sa aj 129 referend v 36 štátoch
Demokrati prezidenta Joea Bidena obhájili posty guvernérov v dôležitých štátoch New York, Kalifornia a Pensylvánia. Vyplýva to z prognóz vplyvných amerických médií.
V New Yorku si zaistila znovuzvolenie demokratická kandidátka, vôbec prvá žena na poste newyorskej guvernérky Kathy Hochulová. Podarilo sa jej poraziť silného republikánskeho vyzývateľa Leeho Zeldina, spojenca exprezidenta USA Donalda Trumpa.
Ďalší mandát si zaistil aj demokratický guvernér najľudnatejšieho štátu USA - Kalifornie - Gavin Newsom, ktorý porazil republikánskeho súpera Briana Dahleho s vysokým, vyše 20-percentným náskokom.
Veľkú radosť mali demokrati aj z víťazstva svojho kandidáta Josha Shapira v súboji o post guvernéra v Pensylvánii, patriacej medzi štáty, ktoré majú kľúčový význam pre víťazstvo vo voľbách do Kongresu. Shapiro s vyše desaťpercetným náskokom porazil príslušníka krajne pravicového krídla Republikánskej strany Douga Mastriana.
Demokrat John Fetterman bol zvolený do Senátu za Pensylvániu. V súboji v kľúčovom štáte porazil republikána Mehmeta Oza, ktorého podporil exprezident Trump.
Možní prezidentskí kandidáti
Post guvernéra štátu Florida obhájil republikán Ron DeSantis, o ktorom sa hovorí ako o možnom republikánskom kandidátovi na prezidenta USA.
Po zrátaní približne 80 percent odovzdaných hlasov viedol DeSantis pred svojím demokratickým vyzývateľom, Charliem Cristom v pomere zhruba 58 ku 41 percent. Rozdiel medzi oboma kandidátmi bol taký veľký, že ho už americké médiá zhodne vyhlásili za víťaza.
V Arkansase sa novou guvernérkou stane bývalá hovorkyňa Bieleho domu za Trumpovej vlády Sarah Huckabeeová Sandersová. Stane sa tak vôbec prvou ženou na tomto poste. V súboji o guvernérske kreslo porazila demokrata Chrisa Jonesa.
V Texase podľa očakávania obhájil mandát republikánsky guvernér Greg Abbott. Niektorí predstavitelia Republikánskej strany vnímajú Abbotta ako potenciálneho uchádzača o kandidatúru v prezidentských voľbách v roku 2024.
Republikán J. D. Vance, ktorého podporil bývalý prezident Trump, bol zvolený za senátora za štát Ohio.

Prokurátorka aj spisovateľ
V Massachusetts bola za guvernérku zvolená generálna prokurátorka Maura Healeyová a v Marylande spisovateľ Wes Moore. Healeyová je prvou otvorene homosexuálnou zvolenou guvernérkou v štáte Massachusetts, Moore sa stane prvým černošským guvernérom v Marylande.
Tohtoročné voľby sa konajú v čase, keď sú USA najviac polarizované za posledné desiatky rokov. Demokratmi vedený osobitný výbor Snemovne reprezentantov stále vyšetruje násilné vniknutie Trumpových stúpencov do sídla Kongresu 6. januára 2021.
Obavy z politického násilia prehĺbil tiež októbrový útok na manžela demokratickej šéfky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej.