ŠARM AŠ-ŠAJCH. Nemecký kancelár Olaf Scholz skonštatoval, že ruský útok na Ukrajinu spravil z prechodu od fosílnych palív na obnoviteľnú energiu „bezpečnostný imperatív“.
V pondelkovom príhovore na 27. konferencii OSN o zmene klímy (COP27), ktorá sa koná v egyptskom Šarm aš-Šajchu, Scholz zároveň priznal, že Nemecko „z nutnosti na krátky čas“ reaktivuje uhoľné elektrárne, pretože klesli dodávky energií z Ruska.
Budúcnosť patrí veternej a solárnej energii
Trval však na tom, že najväčšia európska ekonomika je ďalej zaviazaná postupnému ukončeniu používania uhlia a prítomným lídrom povedal, že „nesmie prísť globálne oživenie fosílnych palív“.

Nemecká vláda je podľa Scholza presvedčená, že budúcnosť patrí veternej a solárnej energii a „zelenému“ vodíku a je ochotná pomôcť ďalším krajinám, aby tiež zaviedli používanie obnoviteľnej energie.
Nemecko je podľa neho tiež pripravené poskytnúť chudobným krajinám ďalšiu finančnú pomoc na boj proti klimatickej zmene, pričom vlani dalo 5,3 miliardy eur.
Vloží tiež 170 miliónov eur do takzvaného „globálneho štítu“ na pomoc chudobným krajinám zasiahnutým katastrofami spôsobenými klimatickou zmenou.
Lesy sú nevyhnutné na boj proti zmene klímy
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová podpísala v mene EÚ päť memoránd o porozumení v oblasti ochrany lesov s Guyanou, Mongolskom, Konžskou republikou, Ugandou a Zambiou.
Exekutíva EÚ vo vyhlásení pre médiá uviedla, že partnerstvá zahŕňajú komplexný rámec spolupráce s uvedenými krajinami pri spoločných aktivitách zameraných na zvrátenie odlesňovania a na zlepšenie ochrany klímy a biodiverzity.
Von der Leyenová vo svojom príhovore na konferencii COP27 povedala, že lesy ako "pľúca planéty" sú nevyhnutné na boj proti zmene klímy, ochranu biodiverzity a poskytovanie prostriedkov na živobytie miliónom ľudí na celom svete.
"Lesy sú domovom 80 percent suchozemských druhov rastlín, zvierat a mikroorganizmov, pričom na lesné zdroje sa spolieha 1,6 miliardy. Je preto nevyhnutné prijať účinné opatrenia a zastaviť odlesňovanie. Aby sme zachovali zdravé lesy pre udržateľnejšiu budúcnosť, potrebujeme takéto partnerstvá s čo najväčším počtom partnerov," uviedla šéfka eurokomisie.
Lesné partnerstvá majú za cieľ zabezpečiť trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov zlepšením ich správy a zlepšením podnikateľského prostredia, uskutočniť hospodársku transformáciu stimuláciou lesného biohospodárstva, čo by viedlo k vytváraniu pracovných miest, znížiť odlesňovanie a degradáciu lesov a hľadať spôsoby, ako uľahčiť výrobu a obchod s legálnymi a udržateľnými lesnými produktmi.
Partnerstvá na ochranu lesov a príspevok EÚ vo výške jednej miliardy eur boli prvýkrát oznámené vlani na konferencii OSN o zmene klímy v Glasgowe.