ŠARM AŠ-ŠAJCH, BRATISLAVA. Už niekoľko dní sa v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch zhromažďujú diplomati či úradníci, ktorí budú viesť rokovania na výročnom klimatickom summite COP27, ktorý sa začína v nedeľu.
Ak by si chceli pripomenúť, o čo na rokovaniach pôjde, nemusia zájsť ďaleko. Stačí preplávať kúsok od pobrežia Sinajského polostrova ku koralovým útesom. V Červenom mori žije približne päť percent koralov sveta, píše agentúra Reuters.
Koraly pre klimatickú zmenu čela existenčnej kríze, varuje Globálna sieť na ochranu koralových útesov. Medzi rokmi 2009 a 2018 svet pre zvyšovanie teploty a kyslosti oceánov prišiel o štrnásť percent z nich.
Príčinou je aj turizmus, prehnaný rybolov či výstavba na pobreží, ktorá znečisťuje oceán. Egyptské koraly sa držia ešte pomerne dobre, zvykli si na zmenu teploty v Akabskom a Suezskom zálive a na miestnom podnebí ešte zmenu klímy až tak necítiť.

„Koralové útesy v Egypte budú medzi poslednými, ktoré na svete zostanú. Sme nádejou pre svet, že tento unikátny ekosystém prežije,“ povedal pre Reuters morský biológ zo Suezskej univerzity Mahmúd Hassan Hanáfí.
„Ak chcú vyjednávači dosiahnuť na konferencii nejaký posun, mali by v sebe nájsť podobnú odolnosť,“ glosuje situáciu korešpondent BBC Justin Rowlatt. Pripomína, že Egypt ako hostiteľ summitu bude mať veľmi ťažkú úlohu.
Juh proti Severu
Klimatické summity sa konajú každý rok, no niektoré sa považujú za prelomové a ostatné len za priestor na zhrnutie pokroku, či spresnenie predošlých záväzkov.