KIŠIŇOV, MOSKVA. Vlastní niekoľko moldavských bánk, firiem, ale aj futbalový klub FC Milsami. Zároveň je neprávoplatne odsúdený za krádež miliardy dolárov. Moldavský politik a oligarcha Ilan Šor, ktorý sa narodil v Izraeli, je známy svojimi proruskými postojmi a finančnými škandálmi.
Z citlivých dokumentov, ktoré sa podarilo získať ukrajinskej rozviedke, vyplýva, že Šor je dnes pre Moskvu nástrojom na presadzovanie kremeľskej propagandy v Moldavsku. A mohol by tiež pomôcť zvrhnúť súčasnú prozápadnú vládu.
Moldavsko je pritom vo vzťahu k Rusku beztak mimoriadne zraniteľné.
Dvaapolmiliónová krajina je stopercentne závislá od ruského plynu a zároveň výrazne pociťuje dosahy ruských útokov na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Až tretina elektrickej energie do Moldavska prichádza z Ukrajiny, ktorá už osem mesiacov čelí ruskému bombardovaniu.
Okrem toho Moskva okupuje polmiliónový moldavský región Podnestersko, kde žije početná ruská menšina a Rusko tam má rozmiestnených svojich vojakov.
"(Rusi) sú zahanbení z vývoja operácie na Ukrajine a potrebujú niekde uspieť," hovorí moldavský vicepremiér Oleg Serebrian denníku Washington Post. "Osobne sa obávam, že Moldavsko je ľahším cieľom ako Ukrajina." V Moldavsku by tiež mohli použiť iné nástroje, prvý z nich je ekonomický, hovorí.

Protesty pred prezidentským palácom
Washington Post skúmal materiály, ktoré získala ukrajinská rozviedka, a dospel k záveru, že FSB presmerovala desiatky miliónov dolárov z niektorých najväčších ruských štátnych spoločností, aby si v Moldavsku pestovala sieť (lojálnych) politikov a preorientovala krajinu smerom k Moskve.
Proti prozápadnej prezidentke Maie Sanduovej Šor z izraelského exilu organizoval protesty pred prezidentským palácom v Kišiňove.