KYJEV, BRATISLAVA. Zastavené dodávky jedla, masívne výpadky elektriny aj drahé energie. Aj takto chce Rusko získať výhodu vo vojne na Ukrajine.
Za to, že Ukrajinci cez víkend zasiahli lode Čiernomorskej flotily, sa Rusko pomstilo ďalším bombardovaním miest aj elektrární. Bez elektriny tak zostali milióny obyvateľov.
Rusko navyše odstúpilo od dohody o exporte ukrajinského obilia do sveta, čo môže vyvolať v niektorých afrických štátoch hladomor.
Zima má sťažiť situáciu nielen Ukrajine, ale aj celej Európe. Ruský prezident Vladimir Putin verí, že európske vlády nezvládnu tlak nespokojných občanov a napokon Rusku čiastočne ustúpia.
Pozrite si prehľad kľúčového diania z ruskej invázie na Ukrajine v poslednom týždni.
- Po útoku na lode Rusi zastavili obilie
- Mestám môže pomôcť vypnutá práčka aj generátor
- Putin chce zimou trestať Európu
- Front sa pripravuje na zimu
- Mobilizácia sa končí, Rusov môže zachrániť Wagnerova línia
- Putin používa dvojníkov, tvrdí Kyjev
Po útoku na lode Rusi zastavili obilie
Malé bezposádkové plavidlo na záberoch uniká streľbe z helikoptéry smerom k ruským lodiam. Aj keď na zverejnenom videu z Čierneho mora priamo nevidno, čo sa stane, Ukrajina cez víkend zasiahla zrejme na diaľku ovládanými plavidlami lode ruskej Čiernomorskej flotily.
Medzi zasiahnutými loďami bola údajne aj fregata Admirál Makarov, zakotvená v v sevastopoľskom prístave na Kryme.
Rusko z útoku obvinilo nielen Ukrajinu, ale aj Britov či Kanadu, čo Londýn odmieta. Aj keď využitie vodných dronov nie je výnimočné, vojenský expert P. W. Singer z think-tanku New America pre denník New York Times tvrdí, že koordinovaný útok vzdušnými a vodnými dronmi ukazuje „vyššiu úroveň zručností a kompetencií ukrajinských jednotiek“.