Ruská invázia na Ukrajinu zvýšila na Islande podporu členstva v NATO, ale nepovedie to k tomu, že by si krajina začala budovať vlastnú armádu, hovorí v rozhovore pre SME islandský prezident GUDNI JÓHANNESSON.
Do Bratislavy prišiel okrem iného hovoriť o využívaní geotermálnej energie, ale stihol si tiež uctiť pamiatku dvoch ľudí zavraždených v bratislavskej Teplárni. Vysvetľuje, ako mohol Island poraziť Britániu, ako sa krajina dostala z finančnej krízy, ako čítajú rybári a čím podľa neho Island tak fascinuje Európanov.
Klimatické zmeny na ostrove vidia ľudia na vlastné oči, keď sa strácajú ľadovce. "Verím však, že tak, ako sme industrializáciou súčasné problémy spôsobili, môžeme nájsť aj riešenie," nádeja sa.
V rozhovore nájdete tiež odpovede na tieto otázky
- Ako vznikla islandská otvorenosť voči LGBT+?
- Island nemá armádu, ako pomôže napadnutému v NATO?
- Ako štát bez armády porazil vo vojnách o tresku Britániu?
- Čo by poradil pri súčasných bojoch o tresku?
- Poučila sa krajina z bankovej a finančnej krízy?
- Ako často čítajú islandskí rybári?
- Čo Európanov tak fascinuje na Islande?
- Ako klimatická zmena mení Island?
- Čo hovorí ananás na pizzi o slobodnej islandskej spoločnosti?
Na čo ste pomysleli, keď ste sa dozvedeli o vražde dvoch členov LGBT+ menšiny v bratislavskej Teplárni?
Bol som šokovaný a smutný. Bolo mi cťou, že som mohol osobne zájsť k Teplárni a vyjadriť sústrasť prítomným aj rodinám zavraždených. Chcel som tiež ukázať solidaritu a podporu.
Je dôležité, aby sme sa postavili za liberálnu demokraciu, ľudské práva, diverzitu, slobodu vyjadrovania, náboženstva, slobodu milovať iného človeka bez ohľadu na pohlavie, farbu pokožky a ďalšie veci. My, ktorí stojíme za týmito princípmi, sa za ne musíme postaviť spoločne, najmä v prípade teroristického útoku z nenávisti. Preto som tam išiel.

Island je považovaný za jeden z najotvorenejších štátov voči LGBT+, v roku 2009 mal ako prvý premiérku, ktorá sa k tejto menšine hlásila. Ako vznikla táto otvorenosť?
Ešte pred niekoľkými desaťročiami nebol Island pre túto menšinu rajom. Ľudia, ktorí prešli coming outom, to mali veľmi ťažké. Boli to však odvážni ľudia a vydláždili cestu ďalším.
Pomaly si celá spoločnosť začala uvedomovať, že získame na tom, ak si budeme vážiť diverzitu a individuálne slobody. Ak každému umožníte, aby konal v súlade s jej alebo jeho presvedčením.
Posunuli sme sa správnym smerom, aj keď sa na ostrove stále stretávame s predsudkami alebo netoleranciou. Ak ste však súčasťou LGBT+ menšiny na Islande, nemusíte žiť v strachu.
Po ruskej invázii na Ukrajinu sa Fínsko a Švédsko vydali smerom k členstvu v NATO. Zmenilo sa niečo aj na Islande?