"Chcela byť druhou Železnou lady, ktorá bude vládnuť pevnou rukou a stabilizuje krízou postihnutú britskú ekonomiku. Namiesto toho je meno Liz Trussová navždy odsúdené na to, aby zaznievalo v krčmových kvízoch ako odpoveď na otázku, ktorý britský premiér mal najkratší mandát," hovorí pre SME česká politologička MONIKA BRUSENBAUCH MEISLOVÁ.
Nový premiér Rishi Sunak nebude podľa Brusenbauch Meislovej čeliť problémom so straníckou disciplínou ako Trussová, bude sa však rovnako musieť vyrovnať s ekonomickou a energetickou krízou, vnútorne rozštiepenou Konzervatívnou stranou, s vojnou v Európe a to všetko bez priameho mandátu od voličov.
"Ľudia sú unavení, nahnevaní, miestami až znechutení. Vidia okrem iného aj to, že Spojené kráľovstvo sa v zahraničí čoraz častejšie stáva zdrojom posmeškov. Dopriala by som Britom obdobie pokoja, ktoré je však v nedohľadne," dodáva Brusenbauch Meislová.
V rozhovore sa tiež dočítate:
- Ako si bude Británia pamätať Liz Trussovú?
- Prečo vízia Trussovej o znižovaní daní zlyhala?
- Aký premiér bude Rishi Sunak?
- Aké výzvy na Sunaka v premiérskom kresle čakajú?
- Dokáže Sunak napraviť reputáciu Konzervatívnej strany u voličov?
- Prečo Boris Johnson opätovne nekandidoval?
- Aké sú nálady v britskej spoločnosti?
Prekvapil vás minulotýždňový odchod Liz Trussovej z postu premiérky a predsedníčky Konzervatívnej strany?
Áno. Prekvapila ma rýchlosť, s akou k tomu došlo. Je pravda, že mnohé v posledných týždňoch, a predovšetkým v dňoch pred odstúpením, nasvedčovalo tomu, že pod Liz Trussovou sa opovážlivo hojdá stolička.
Čakala som však, že v premiérskom úrade vydrží minimálne do konca októbra, pretože vtedy mal nový minister financií Jeremy Hunt predstaviť strednodobý fiškálny plán. Britská politika je v uplynulých rokoch naozaj plná prekvapení a nečakaných zvratov.
Keby ste mali zhrnúť jej 49-dňovú vládu, aké slová by ste použili?