KYJEV, BRATISLAVA. Viktor Paljanica z Kurylivky v Charkovskej oblasti strávil posledné týždne zbieraním a rúbaním dreva v okolitých lesoch. Obchádzal zhorené tanky a musel si dávať pozor aj na to, aby v lese nestúpil na mínu. Je to však jediný spôsob, ako sa pripraviť na blížiacu sa zimu.
Najbližšie mesiace plánuje spať pri kachliach v prístavbe svojho domu, keďže všetky okná v dome sú rozstrieľané. „Nie je to pohodlné, veľa času trávime zbieraním dreva,“ vraví pre agentúru AP.
Kým väčšinu Európy budú tento rok sužovať rastúce ceny energií, v niektorých ukrajinských mestách sa musia pripraviť aj na to, že teplo či elektrinu si budú musieť zabezpečiť sami. Vidina mrazivej zimy sa pritom nemusí týkať len ľudí blízko pri frontovej línii, ale aj veľkých miest.
Aj keď úrady postupne obnovujú kritickú infraštruktúru, pokračujúce ruské útoky zničili viaceré elektrárne či teplárne. Rusko tak môže využiť zimu ako zbraň na oslabenie celého národa.
Najnovšia Putinova zbraň
Ukrajinské elektrárne boli od začiatku vojny cieľom ruských rakiet. Úradom sa však občasné výpadky elektriny darilo rýchlo nahradiť a trafostanice či rozvodné siete rýchlo opravovať. Za posledné dva týždne sa však intenzita útokov výrazne zvýšila a zničená bola viac ako tretina ukrajinských elektrární.
Len v sobotu bolo bez elektriny viac ako 1,5 milióna ľudí v strednej a západnej Ukrajine. Aj mestá ako Ľvov, Rivne či Chmeľnyckyj, kde rakety už mesiace nedopadli, sa stali terčom útokov.