Článok pôvodne vyšiel v denníku Washington Post. Text preložila Barbora Paľovčíková.
WASHINGTON, LONDÝN. Takmer všetkých bežcov, či už veteránov, alebo nováčikov, pomalých či rýchlych, mladých alebo starých, spája jedno puto. Niekto ich skôr či neskôr varuje, že si ničia kolená.
Veľa ľudí si myslí, že beh je zlý pre kolená a iné kĺby, hovorí Jean-Francois Esculier, profesor fyzioterapie na Univerzite Britskej Kolumbie v meste Kelowna, ktorý sa zaoberá behom.
Stále viac výskumov, vrátane štúdií Esculiera a ďalších, však vo všeobecnosti ukazuje opak. Podľa štúdií beh na dlhé vzdialenosti nezničí kolená väčšiny bežcov. Naopak, posilní ich. Kĺby sú tak pevnejšie a menej poškodené ako u ľudí, ktorí sa behu nikdy nevenovali.
Existujú však výnimky. Preto je dôležité pochopiť jednotlivé rozdiely vo vede, jedinečný stav kolien u každého človeka a mechaniku toho, čo sa skutočne deje s kolenami pri každom kroku.
Presvedčení o opaku
Odkedy sa prvý maratón skončil smrťou svojho jediného účastníka – gréckeho vojaka a posla Feidippidésa – sú niektorí ľudia presvedčení, že beh musí byť náročný, najmä pre kolená.