UFA, ČEĽABINSK. Spia oblečení na dlážke, nedostávajú jedlo a na front ich posielajú bez výcviku. Tí, ktorí majú možnosť spať vo „výcvikovom stredisku“ aspoň na matraci, sa oň delia s plošticami.
Množia sa svedectvá ruských žien, ktoré opisujú, v akých podmienkach teraz žijú ich odvedení mužskí príbuzní. Odo dňa, keď šéf Kremľa Vladimir Putin vyhlásil v Rusku mobilizáciu, pribúdajú sťažnosti na spôsob, akým ju ruské úrady uskutočňujú.
Mnohí ruskí branci si navyše musia výstroj na front nakupovať za vlastné peniaze, prípadne im na helmu, nepriestrelnú vestu a ďalšie ochranné prvky prispieva rodina. Ceny výstroja pritom na ruských stránkach skokovo rastú, pričom len nepriestrelná vesta dnes stojí 650 eur, čo je v porovnaní s aprílom trojnásobok.
Podobné správy už dlhšie prinášali nezávislé ruské zdroje, najnovšie ich však potvrdili aj zistenia tajných, s ktorými ďalej pracuje britské ministerstvo obrany.
Rezort v pravidelnom brífingu dodal, že aj vybavenie, ktoré Rusko poskytuje svojim jednotkám, je „takmer určite menej kvalitné ako už beztak slabé vybavenie skôr nasadených jednotiek“.

Rodina sa mu zložila na výstroj
Dvadsaťročný Semjon absolvoval povinnú vojenskú službu ako signalista, resp. radista. S touto špecializáciou sa vojak stáva v podstate operátorom, ktorý odovzdáva správy poľným veliteľom v predných líniách na fronte.
Povolávací rozkaz dostal v septembri, približuje pre ruský nezávislý portál Verstka jeho teta Tamara Plotnikovová z Čeľabinska.
„Na útek ani nepomyslel,“ zdôrazňuje Tamara.
Semjonova rodina dala dohromady asi 40-tisíc rubľov (necelých 657 eur, pozn.), aby si mladík mohol nakúpiť výbavu na vojnu.