SME

Pojednávanie o obnove Kajínkovho procesu prerušené

Praha/Plzeň 18. júla (TASR) Neprítomnosť predvolaných svedkov je dôvodom opätovného prerušenia súdneho pojednávania na Krajskom súde v Plzni vo veci obnovy ...

Praha/Plzeň 18. júla (TASR) Neprítomnosť predvolaných svedkov je dôvodom opätovného prerušenia súdneho pojednávania na Krajskom súde v Plzni vo veci obnovy súdneho konania s Jiřím Kajínkom. Ten bol za spáchanie dvojnásobnej nájomnej vraždy z roku 1993 odsúdený na konci 90. rokov na doživotie.

Verdikt Krajského súdu v Plzni potvrdil neskôr aj odvolací Vrchný súd v Prahe. Kajínek sa k vraždám nikdy nepriznal a jeho obhajcovia sa pokúšajú presvedčiť súd, že ide o justičný omyl. Kvôli neprítomnosti svedkov súd zasadanie prerušil už niekoľkokrát. Naposledy 9. mája. Súd dnes navrhol predvolať aj ďalších svedkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kajínkov pokus o revíziu celého procesu Krajský súd v Plzni zamietol vlani v septembri. Jiří Kajínek sa však odvolal a uspel Vrchný súd v Prahe námietky uznal a prípad rozhodovania o možnom obnovení procesu vrátil späť do Plzne.

Prípad Kajínka sa stáva evergreenom českej justície. Odsúdený a jeho obhajcovia tvrdia, že sa vrážd v roku 1993 nedopustil a že o justičný omyl sa údajne pričinila manipuláciou dôkazov a svedectiev nielen česká polícia, ale aj prokuratúra.

Skutočnými páchateľmi dvojnásobnej vraždy vymáhača Štefana Jandu a jeho ochrankára Juliána Pokoša v Plzni v roku 1993 boli údajne dvaja policajti. Polícia mala s podnikateľom tesné kontakty, ale keď jej predstaviteľ podsvetia prerástol cez hlavu, rozhodla sa ho zbaviť. Jeden z policajtov, Jan Mikeš, dokonca dlhoval Jandovi 400.000 Kč.

SkryťVypnúť reklamu

V Kajínkov prospech sa doteraz angažovali už dvaja českí ministri spravodlivosti v jednom prípade minister podal sťažnosť pre porušenie zákona, v druhom sa obrátil na ústavný súd. Kajínek v roku 2002 žiadal o milosť aj u prezidenta, ale neuspel. Opakovane súdne trestaný Kajínek je orieškom pre súdy, ale aj pre políciu. Každý jeho prevoz z väzenia na súdne pojednávanie je v réžii nielen justičnej stráže, ale aj elitných oddielov polície. Kukláči sú prítomní aj v súdnej sieni a Kajínek máva putá nielen na rukách, ale aj na nohách. Dôvodom je obava polície, aby jej opäť neutiekol. V októbri 2000 totiž Kajínek dokázal utiecť z prísne stráženého väzenia Mírov. Polícia ho dopadla na pražskom sídlisku až po 40 dňoch.

(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Rozhovor: Slováci mohli žiť v Pacifiku. Štefánik im kúpil ostrov
  2. Špeciálna krížovkárska príloha v denníkoch SME a Korzár
  3. Zaslúžený oddych. Luxus hotelov pre dospelých začína pokojom
  4. Viacgeneračné rodiny: Slovenský recept na hádky?
  5. Kaufland má 25 rokov a otvára 25. K Park: To bude oslava!
  6. Osem destinácií, kam na last minute dovolenku v septembri
  7. Jedinečná príležitosť získať kariérny náskok od Jerònimo Martins
  8. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  1. Rozhovor: Slováci mohli žiť v Pacifiku. Štefánik im kúpil ostrov
  2. eFleet Day 2025 Truck&Bus&Van: Šetrite náklady s elektromobilom
  3. Špeciálna krížovkárska príloha v denníkoch SME a Korzár
  4. Viacgeneračné rodiny: Slovenský recept na hádky?
  5. Slovenskí učitelia vyvinuli aplikáciu, ktorá šetrí hodiny práce
  6. Zaslúžený oddych. Luxus hotelov pre dospelých začína pokojom
  7. Osem destinácií, kam na last minute dovolenku v septembri
  8. Hudba, smiech a festival plný vody: Liptov čaká rozlúčka s letom
  1. Rozhovor: Slováci mohli žiť v Pacifiku. Štefánik im kúpil ostrov 10 280
  2. Osem destinácií, kam na last minute dovolenku v septembri 7 013
  3. Zaslúžený oddych. Luxus hotelov pre dospelých začína pokojom 6 799
  4. Slovenskí učitelia vyvinuli aplikáciu, ktorá šetrí hodiny práce 5 779
  5. Viacgeneračné rodiny: Slovenský recept na hádky? 3 177
  6. Kaufland má 25 rokov a otvára 25. K Park: To bude oslava! 2 362
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 1 549
  8. Nová Kia Sportage zvládne každé dobrodružstvo aj životný štýl 1 320
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Dvojica sa pravdepodobne utopila.


TASR
Celkovo bolo povodňami ovplyvnených vyše 1,5 milióna ľudí.

Najnovšia vlna monzúnových povodní si od začiatku týždňa vyžiadala 30 obetí.


TASR
Mesto Gaza.

Izraelská armáda vyhlásila Gazu za „nebezpečnú bojovú zónu“.


SITA 4
Odvolací súd zrušil rozhodnutie nižšieho súdu, ktoré dočasne zakazovalo využívanie hotela v Eppingu, ktoré slúži ako ubytovanie žiadateľov o azyl.

Policajti dohliadali na protest pred hotelom.


TASR

Sportnet

Manchester United - Burnley FC: ONLINE prenos z 3. kola Premier League.

Sledujte ONLINE prenos z 3. kola Premier League 2025/2026: Manchester United - Burnley FC.


Oscar Piastri.

McLareny však budú štartovať z prvých dvoch pozícií.


Sportnet, TASR
ONLINE prenos z 8. etapy na Vuelta a Espaňa 2025 LIVE.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 8. etapy cyklistických pretekov Vuelta a España 2025.


Slovenská reprezentantka v behu na 400 metrov prekážky Emma Zapletalová.

Vo finále Diamantovej ligy skončila druhá.


SkryťZatvoriť reklamu