SME
Nedeľa, 4. december, 2022 | Meniny má Barbora, Barbara

Ukrajina Rusko Online: Rusko zosadilo ďalšieho vysokého armádneho veliteľa

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

Načítavam... Lietadlová loď Karel Gott, ponorka Rumcajs. Česi sa vysmievajú Rusom (6. 10. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

7. 10. 2022
|
23:58
|
Svet

Medzinárodný menový fond schválil Ukrajine dodatočné núdzové financovanie za 1,3 miliardy dolárov, o ktoré Kyjev žiadal. Krajine má pomôcť udržať ekonomiku v chode.

Fond už Ukrajine poskytol po ruskej invázii 1,4 miliardy dolárov.

(ČTK)
7. 10. 2022
|
23:19
|
Svet

V oslobodenom Lymane sa našlo provizórne pohrebisko s 200 hrobmi a jeden masový hrob. Informoval donecký gubernátor Pavlo Kyrylenko.

Na pohrebisku s približne 200 jednotlivými hrobmi sú pochovaní civilisti, uviedol na komunikačnej sieti Telegram Kyrylenko. V hromadnom hrobe podľa neho môžu byť telá civilistov i vojakov a presný počet pochovaných osôb sa ešte bude zisťovať.

Kyrylenko tiež zverejnil fotografie, na ktorých je vidieť mnoho malých drevených krížov a záchranné zložky v bielych ochranných oblekoch. Podľa policajných správ bolo medzi mŕtvymi niekoľko malých detí a niekoľko rodín. (ČTK)

7. 10. 2022
|
21:51
|
Svet

Ruská armáda útočila v Záporoží samovražednými dronmi. Gubernátor Záporožskej oblasti Staruch tvrdí, že ide o Iránom vyrobené drony Šáhid-136, ktoré v meste zasiahli a poškodili dva objekty civilnej infraštruktúry.

Staruch dodal, že mesto zasiahli aj rakety. Zranený bol pritom jeden civilista.

Podľa ukrajinských vojenských predstaviteľov sú tieto "samovražedné" drony lacnejšie a menej sofistikované ako rakety, ale zdajú sa byť efektívne, pokiaľ ide o spôsobovanie škôd na pozemných cieľoch.

Drony Šáhid-136 sú schopné zostať vo vzduchu niekoľko hodín a krúžiť nad potenciálnymi cieľmi. Následne "vletia" do nepriateľských jednotiek, obrnených vozidiel alebo budov a pri náraze explodujú. (TASR)

7. 10. 2022
|
21:47
|
Šport

V Rusku pripravujú verejnosť na použitie jadrových zbraní, tvrdí ukrajinský prezident. Zelenskyj si však podľa vlastných slov nemyslí, že Moskva sa naozaj chystá tieto zbrane použiť. (TASR)

7. 10. 2022
|
21:17
|
Svet

OSN sa snaží predĺžiť platnosť dohody o vývoze obilia z Ukrajiny.  V júli boli pod záštitou OSN podpísané dve dohody.

Jedna s platnosťou 120 dní umožnila vývoz ukrajinského obilia, ktoré bolo zadržané v prístavoch v dôsledku ruskej invázie, a druhá má uľahčiť vývoz ruského obilia a hnojív v čase sankcií uvalených voči Rusku v reakcii na jeho inváziu na Ukrajinu.

Rusko sa však sťažuje, že ani po uzavretí tejto dohody nemôže predávať svoje výrobky – západné sankcie totiž postihujú jeho finančný i logistický sektor.

Generálny tajomník OSN Guterres sa prostredníctvom telefonickej diplomacie snaží vyriešiť situáciu s rôznymi úradmi, ktoré blokujú obchodovanie s ruskými hnojivami a ruským obilím. Dodal, že dvaja vysokí predstavitelia OSN odcestujú približne o týždeň do Moskvy, aby o týchto otázkach rokovali s ruskými predstaviteľmi. (TASR)

7. 10. 2022
|
21:05
|
Svet

Francúzsko zriadilo pre Ukrajinu fond na priamy nákup zbraní. Fond obsahuje počiatočných sto miliónov eur, oznámil francúzsky prezident Macron.

Priblížil, že aktuálne prebiehajú rokovania – najmä s Dánskom – o dodaní samohybných húfnic Caesar Ukrajine. Paríž poskytol ukrajinským silám už 18 týchto delostreleckých systémov. Fond bude znamenať značný nárast vojenskej podpory Francúzska Ukrajine, ktorá doteraz dosiahla 233 miliónov eur.

"Francúzsko vojensky podporuje Ukrajinu od prvého dňa (invázie) protitankovými a protilietadlovými systémami," povedal Macron. (TASR)

7. 10. 2022
|
20:56
|
Svet

V Hongkongu tento týždeň zakotvila superjachta ruského oligarchu Alexeja Mordašova, ktorej hodnota sa odhaduje na viac ako 500 miliónov dolárov. Mordašov ako jeden z najbohatších Rusov čelí západným sankciám v súvislosti s ruskou agresiou.

Hongkongské námorné úrady pre miestnu tlač uviedli, že nebudú vymáhať západné sankcie zavedené na Rusko.

Mordašovova superjachta Nord priplávala do Hongkongu v stredu po viac ako týždňovej ceste z ruského Vladivostoku. Jachta, ktorá patrí k najextravagantnejším na svete, meria takmer 142 metrov, je na nej bazén, dve pristávacie plochy pre vrtuľníky a 20 kajút.

Loď, ktorej stavbu dokončili vlani v nemeckých lodeniciach, pláva v súčasnosti pod ruskou vlajkou. (ČTK)

Mordašovova superjachta Nord.
Zdroj TASR/AP
7. 10. 2022
|
20:47
|
Svet
Dôležité

Ukrajinskí vojaci aj vládni predstavitelia informujú o výpadkoch komunikačných zariadení Starlink na frontovej línii, čo následne bráni snahám o oslobodenie území okupovaných ruskými jednotkami.

Napísal to denník Financial Times.

Pripomenul, že na Ukrajinu dopravili tisíce terminálov Starlink, ktoré vyrobila spoločnosť SpaceX patriaca Elonovi Muskovi a ktoré zakúpila vláda USA a crowdfundingovo financovali darcovia, aby pomohli ukrajinským jednotkám prevádzkovať bezpilotné lietadlá, dostávať dôležité spravodajské informácie a komunikovať medzi sebou v oblastiach, kde nie sú žiadne iné bezpečné siete.

Systémy, ktoré sa skladajú z malej antény s 35 centimetrov vysokým terminálom, poskytujú internet aj ukrajinským civilistom.

Výpadky spojenia viedli v posledných týždňoch ku "katastrofálnej" strate komunikácie, uviedol jeden z vysokých ukrajinských vládnych predstaviteľov, priamo oboznámený s problematikou.

Mnohé z nich boli zaznamenané pri prenikaní ukrajinských vojakov cez frontovú líniu na územie ovládané Ruskom a iné počas bojov, uviedol citovaný úradník, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity.

Tieto problémy boli akútne na juhu Ukrajiny – v Chersonskej a Záporožskej oblasti –, ale vyskytli sa aj pozdĺž frontovej línie na východe krajiny, teda v Charkovskej, Doneckej a Luhanskej oblasti, dodal zdroj. Vo všetkých štyroch regiónoch sa odohráva intenzívna protiofenzíva ukrajinskej armády. Ruský prezident Vladimir Putin ich pred týždňom – po referendách, ktoré zorganizovali úradníci dosadení Kremľom –, vyhlásil za súčasť Ruska.

Uvedené výpadky podľa FT len zvýraznili mimoriadnu úlohu, ktorú majú Muskove komunikačné systémy na bojisku v čase, keď ukrajinské protiútoky na východe a juhu krajiny nútia ruské jednotky k ústupu. Musk však pred niekoľkými dňami rozhneval Kyjev, keď načrtol svoj mierový plán, ktorého výsledkom by bolo odstúpenie Krymu a prípadne aj ďalších oblastí Rusku.

Roman Sinicyn, koordinátor charitatívnej nadácie Serhija Prytulu, ktorá je darcom systémov Starlink ukrajinským ozbrojeným silám, uviedol, že problém môže nastávať pre to, lebo SpaceX sa snaží zabrániť zneužitiu týchto komunikačných systémov ruskými jednotkami. K výpadkom totiž dochádzalo v oblastiach, ktoré iba čerstvo získali ukrajinské jednotky, vysvetlil Sinicyn.

"Je mi úplne jasné, že to robia zástupcovia spoločnosti Starlink, aby zabránili využívaniu ich technológie ruskými okupačnými silami," povedal Sinicyn. Dodal, že ukrajinská armáda a spoločnosť SpaceX by mali lepšie koordinovať svoju činnosť.

Musk a spoločnosť SpaceX nereagovali na žiadosti britského denníka o vyjadrenie. Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov a hovorca hlavného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného sa tiež odmietli vyjadriť. (TASR)

7. 10. 2022
|
20:18
|
Svet

Súd nariadil zhabať v prospech štátu sídlo organizácie Memorial v Moskve. Toto rozhodnutie súdu bolo zverejnené v rovnaký deň, ako sa organizácia Memorial stala jedným z nositeľov Nobelovej ceny za mier. (TASR)

7. 10. 2022
|
19:55
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzýva Európsku úniu, aby vyvíjala tlak na hlavný zdroj príjmov Ruska - jeho energetický sektor. Zelenskyj prišiel s touto výzvou deň po prijatí ôsmeho balíka európskych sankcií.

Zelenskyj sa poďakoval EÚ za nový balík sankcií, ktorý Rusku prináša nové obchodné obmedzenia. Rozširuje sa ním aj zoznam osôb, ktorých sa týka zmrazenie majetku a zákaz cestovania do EÚ.

Ukrajinský prezident vo svojom príhovore súčasne zopakoval výzvy na "demilitarizáciu" Záporožskej atómovej elektrárne. Zelenskyj zdôraznil, že Ukrajina žiada nielen odsun ruskej vojenskej techniky z objektu, ale aj stiahnutie všetkých vojakov zo závodu. Uviedol, že v súčasnosti sa v objekte elektrárne nachádza približne 500 Rusov.

Ukrajinský prezident zdôraznil, že elektráreň je pre Ukrajinu nevyhnutná pre to, aby mala dostatok elektrickej energie na vývoz. (TASR)

7. 10. 2022
|
19:37
|
Svet

Neevidujeme náznaky, že Rusko ide použiť jadrové zbrane, tvrdí Biely dom a Pentagón. Americký prezident Biden predtým varoval pred jadrovým "armagedonom".

"Nevidíme dôvod na úpravu našej strategickej jadrovej pozície," uviedla v tejto súvislosti hovorkyňa Bieleho domu Jean-Pierreová. Hrozba jadrového armagedonu je podľa Bidena najväčšia od kubánskej raketovej krízy z roku 1962. Ruský prezident pritom podľa jeho slov "nežartuje, keď hovorí o použití taktických jadrových, biologických či chemických zbraní".

Na otázku, či bol Bidenov výrok založený na nejakých nových poznatkoch tajných služieb, odpovedala hovorkyňa záporne. (TASR)

7. 10. 2022
|
18:35
|
Svet

Putin má 70 rokov, no pompézne oslavy sa nekonajú. V minulosti mu pritom skladali piesne a Kremeľ šíril propagandistické zábery z prezidentových výletov na Sibír. Aktuálne jubileum je v tieni agresie na Ukrajine, v ktorej Rusko zlyháva. (SME)

Vladimir Putin
Zdroj TASR/AP
7. 10. 2022
|
18:11
|
Ekonomika

Európska komisia musí o dva týždne prísť s konkrétnym riešením plynového stropu, hovorí premiér. Riešenie by malo byť podľa Hegera také, aby sme neohrozili dostatok plynu na európskych trhoch. (TASR)

7. 10. 2022
|
18:03
|
Svet

Európska únia je pripravená na zimu lepšie než kedykoľvek predtým, tvrdí šéfka Európskej komisie. Von der Leyenová vysvetlila, že na začiatku vojny predstavoval ruský zemný plyn 41 percent spotreby EÚ, teraz je to už iba 7,5 percenta. (TASR)

7. 10. 2022
|
17:50
|
Svet
Dôležité

Európska únia je rozhodnutá mobilizovať všetky nástroje na podporu Ukrajiny, oznámil šéf Európskej rady Michel. Podľa neho európski lídri prijali rozhodnutie o nevyhnutnosti posilnenia sankcií proti Rusku. (TASR)

7. 10. 2022
|
17:25
|
Svet

"Neverte ruskej propagande. Slovenská S-300 funguje a dodnes chráni jedno z veľkých ukrajinských miest. Sme za vašu pomoc veľmi vďační," hovorí ukrajinský plukovník Bohdan Charčuk.

(SME)
7. 10. 2022
|
17:19
|
Svet

Ruské ministerstvo obrany odvolalo veliteľa Východného vojenského okruhu. Generálplukovníka Alexandra Čajka vystrieda generálporučík Rustam Muradov. Kremeľ ani ministerstvo obrany túto zmenu zatiaľ oficiálne nepotvrdili.

AVšak šéf Muradovovho rodného Dagestanu Sergej Melikov mu už k vymenovaniu zablahoželal.

Údajný odchod Čajka je posledným zo série odvolaní najvyšších armádnych predstaviteľov, ktorým predchádzala séria porážok a ponížení vo vojne na Ukrajine.

Do Východného vojenského okruhu patria jednotky dislokované na ruskom Ďalekom východe. Východný vojenský okruh je jedným z piatich, ktoré tvoria ruské ozbrojené sily, vysvetlilo RFE/RL.

Ruské spravodajské weby v pondelok informovali, že veliteľa Západného vojenského okruhu generálplukovníka Alexandra Žuravľova vystriedal generálporučík Roman Berdnikov.

Správa o odchode Žuravľova prišla krátko po tom, ako ruská armáda utrpela v bojoch na severovýchode Ukrajiny veľké straty na území i živej sile. Týka sa to najmä znovudobytia mesta Lyman v Doneckej oblasti ukrajinskými jednotkami. (TASR)

7. 10. 2022
|
17:15
|
Ekonomika

Ruské rezervy v zahraničných menách sa počas uplynulého mesiaca znížili o takmer 25 miliárd dolárov. K 1. októbru predstavovali ruské devízové rezervy 540,688 miliardy dolárov.

V porovnaní s ukazovateľmi zo začiatku septembra sa ich objem znížil o 4,41 %, teda o 24,972 miliardy dolárov, referuje web epravda.com.ua s odvolaním sa na Ruskú centrálnu banku.

Objem ruských rezerv dosiahol 18. februára historické maximum – 643,2 miliardy dolárov. Následne začalo toto číslo klesať. V marci ruský minister financií Anatolij Siluanov oznámil, že polovica ruských rezerv v zlate a devízach, čiže 300 miliárd USD zo zhruba 640 miliárd USD, bola zmrazená v dôsledku sankcií. (TASR)

7. 10. 2022
|
17:06
|
Svet

Poradca v ukrajinskej prezidentskej kancelárii Mychajlo Podoľak kritizoval udelenie Nobelovej ceny za mier za rok 2022 ľudskoprávnym aktivistom z Ruska a Bieloruska. Tohtoročná Nobelova cena je "úžasná", konštatoval Podoľak ironicky na Twitteri. (TASR)

7. 10. 2022
|
15:58
|
Svet

Českí ministri sa v Kyjeve 31. októbra zúčastnia na spoločnom zasadnutí ukrajinskej a českej vlády. Rokovať budú o dôsledkoch ruskej agresie aj o obnove Ukrajiny, informoval hovorca českej vlády Václav Smolka.

Do Kyjeva by mala odísť zhruba polovica členov českého kabinetu podľa toho, na akej agende sa pri príprave stretnutia politici dohodnú.

"Nepôjde celá vláda, ako je pri takýchto rokovaniach zvykom, len určitá časť," potvrdil Smolka, ktorého cituje spravodajský portál iDNES.cz. V podobnom formáte rokuje česká vláda aj s partnermi z Poľska, Slovenska a Izraela.

Vláda ČR bude pri tom musieť vziať do úvahy všetky možné bezpečnostné riziká. "Na podobných cestách je to bežné. Tá ukrajinská bude mať samozrejme svoje špecifiká," doplnil Smolka. (TASR)

7. 10. 2022
|
15:49
|
Svet

Rusi v noci ostreľovali aj mesto Nikopoľ v Dnepropetrovskej oblasti neďaleko mesta Záporožie, ktoré bolo taktiež ostreľované. Gubernátor oblasti Valentyn Rezničenko na Telegrame uviedol, že okres „sa otriasal celú noc“.

„V meste bolo poškodených niekoľko výškových budov, viac ako 10 súkromných domov, podnik dopravnej infraštruktúry, plynovody a elektrické siete,“ povedal Rezničenko, podľa ktorého neboli hlásené žiadne zranenia. Dodal, že samotné mesto zasiahlo takmer 40 ruských striel.

(SITA, CNN)
7. 10. 2022
|
15:43
|
Svet

Od začiatku vojny na Ukrajine už podľa Kyjeva prišlo o život 61 680 príslušníkov ruských ozbrojených síl. Ukrajina zároveň tvrdí, že ruská armáda stratila celkovo 5 093 obrnených bojových vozidiel pechoty.

Zničených bolo aj 2 466 ruských tankov, 233 vrtuľníkov a 266 lietadiel. Informuje o tom portál news.sky.com, ktorý však dodáva, že tieto údaje nedokáže nezávisle overiť.

(SITA)
7. 10. 2022
|
14:54
|
Svet

Ruský prezident Putin už nehovorí ministrom o svojich plánoch a v Kremli čelí čoraz väčšej kritike. Všetky kritické rozhodnutia robí sám po krátkej diskusii s vedením personálu špeciálnych služieb a orgánmi činnými v trestnom konaní.

Referuje o tom nezávislá ruská spravodajská stránka Meduza sídliaca v Lotyšsku s odvolaním sa na nemenované zdroje blízke Kremľu.

„(Putin) všetkých straší. Ale je to strach bez rešpektu. Už niekoľko rokov neexistuje žiadna úcta k Putinovi,“ povedal Meduze nemenovaný zdroj blízky ruskej vláde. Dodal, že „každých 48 hodín sa stane nejaká hlúposť“ a v Kremli už „nikto ničomu nerozumie“.

Zdroje blízke vláde dodali, že Putinova neochota počuť od svojich podriadených o problémoch vedie mnohých ruských predstaviteľov k tomu, že vo svojich správach prezidentovi prikrášľujú realitu. Neinformujú napríklad o skutočných dôsledkoch sankcií pre ruskú ekonomiku.

V súvislosti s nedávno ohlásenou mobilizáciou v Rusku ďalší zo zdrojov tvrdí, že v skutočnosti na ňu nie sú v rozpočte naplánované žiadne peniaze. (SITA)

7. 10. 2022
|
14:26
|
Svet

Rada OSN pre ľudské práva odhlasovala vymenovanie nezávislého odborníka, ktorý by zintenzívnil kontrolu stavu práv v Rusku, keďže sa tam počas vojny zhoršili svojvoľné zatýkania, zásahy proti disentu a obmedzenia slobody prejavu.

Návrh, ktorý minulý týždeň 47-člennému orgánu predložili všetky členské štáty Európskej únie s výnimkou Maďarska, prešiel v pomere hlasov 17 za a šesť proti, pričom 24 členov sa zdržalo hlasovania.

Väčšina v Rade súhlasila s vymenovaním „osobitného spravodajcu“, ktorý by udržiaval prehľad o porušovaní práv v Rusku, sčasti spoliehajúc sa na pomoc od ruských skupín a aktivistov, ktorí sú stále v krajine aj v zahraničí. Rada už skôr vymenovala vyšetrovaciu komisiu, ktorá sa venuje porušovaniu ľudských práv v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine.

Ruská vláda podnikla niekoľko krokov na obmedzenie domáceho nesúhlasu s vojnou. Medzi nimi je aj prijatie zákona, ktorý kriminalizuje šírenie „falošných“ správ o ruskej armáde.

Rusko bolo členom Rady OSN pre ľudské práva až do začiatku tohto roka, keď ukončilo svoju účasť, keďže Valné zhromaždenie OSN malo krajinu zbaviť členstva v dôsledku invázie na Ukrajinu. (TASR)

7. 10. 2022
|
13:05
|
Svet

V častiach Charkovskej oblasti potrebuje humanitárnu pomoc asi 140-tisíc ľudí, odhaduje OSN. Väčšina z nich je prakticky bez dodávok potravín, vody, elektriny a plynu aj bez prístupu k lekárskej starostlivosti.

V Izjume, kde pôvodne žilo 46-tisíc obyvateľov, je teraz 8000 až 9000 ľudí odkázaných na urgentnú pomoc.

Od polovice septembra, keď ukrajinské jednotky vytlačili ruských okupantov, začali do týchto častí Charkovskej oblasti jazdiť humanitárne konvoje OSN.

Pomoc sa dostala k viac ako 73-tisíc ľuďom. Okrem potravín dostali hygienické potreby, kuchynské náčinie, solárne svietidlá alebo prikrývky.

Hovorca Úradu pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) svetovej organizácie. tiež povedal, že trhoviská a obchody sú na mnohých miestach zničené alebo zatvorené.

V Kupjansku, kde zostalo asi 4000 obyvateľov, sa stále bojuje a vo východnej časti mesta ľudia z krytov vychádzajú len vtedy, ak si musia zaobstarať jedlo, alebo keď sa chcú dostať do evakuačných autobusov. (ČTK)

7. 10. 2022
|
12:54
|
Svet

Proruskí separatisti uviedli, že sa zmocnili troch dedín blízko mesta Bachmut v Doneckej oblasti. Ide o obce Odradivka, Vesela Dolyna a Zajceve. Bachmut majú pod kontrolou ukrajinské sily, Rusko sa ho už niekoľko mesiacov snaží dobyť.

Ak by sa správy potvrdili, išlo by o prvé územné zisky po dlhšom čase. (ČTK)

7. 10. 2022
|
12:41
|
Svet

Nie je to odkaz Putinovi k narodeninám, tvrdí šéfka Nobelovho výboru. Ten cenou mieru ocenil jeho ruskú opozičnú skupinu, bieloruského disidenta a skupinu, ktorá zbiera dôkazy o vojnových zločinoch na Ukrajine. (SME)

7. 10. 2022
|
12:37
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Перевірки на кордоні будуть продовжені, але вони дієві. Як це – піднятися на національну ікону. Спроба заборони веселкового прапора не вдається, асоційоване членство ESA схвалено.

Дізнайтеся більше в сьогоднішньому дайджесті. Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

7. 10. 2022
|
11:46
|
Svet

Ukrajina bojuje za bezpečnosť Európy a EÚ ju preto musí podporovať aj naďalej, uviedol český premiér Fiala pred začiatkom neformálneho summitu Európskej rady. Diskutovať budú aj o energetickej kríze v Európe.

"EÚ sľúbila niektoré finančné prostriedky, ktoré požičia Ukrajine. Ešte sme celú čiastku nedodali. Musíme sa určite rozprávať o tom, akým spôsobom sa posunieme ďalej," uviedol.

Dodal, že diskutovať musia aj o ďalších možnostiach podpory, pretože Ukrajina bojuje statočne a zvláda situáciu, no nemôže si poradiť bez pomoci EÚ.

Fiala ďalej povedal, že v oblasti energetiky sa lídri musia posunúť v riešení základného problému a to sú ceny energií.

"Existujú nejaké návrhy, ktoré idú správnym smerom. Musíme sa však dohodnúť na tom, aby sme tieto kroky aj realizovali. Či už ide o zastropovanie ceny plynu na výrobu elektrickej energie alebo podobné veci, ktoré sú naozaj dôležité pre to, aby sme ceny energií znížili," uviedol.

Český premiér ocenil, že sa členské štáty EÚ dokážu zhodnúť v kľúčových otázkach. "Našli sme ju aj pri prijatí ďalšieho balíku protiruských sankcií, čo je jasná reakcia európskych krajín na ďalšie agresívne kroky Ruska vrátane takzvaných referend a anexie okupovaných ukrajinských území," uzavrel.

Neformálne zasadnutia sa spravidla konajú v krajine, ktorá práve predsedá Rade EÚ. Hostiteľ summitu Fiala pred niekoľkými dňami uviedol, že dôraz sa bude klásť na neformálnu podobu stretnutia. To umožňuje výmenu názorov na naliehavé témy bez toho, aby európski lídri prijímali formálne rozhodnutia. (TASR)

7. 10. 2022
|
11:41
|
Svet

Turecký prezident Erdogan telefonoval s ruským prezidentom Putinom, zopakoval mu ponuku prispieť k mieru na Ukrajine, ktorý bude výhodný pre všetkých. Spoločne rozoberali aj posledný vývoj vojny na Ukrajine. (ČTK)

7. 10. 2022
|
11:13
|
Svet

Šéf diplomacie Európskej únie Borrell bude naliehať na lídrov členských štátov, aby vyčlenili viac financií na vojenskú podporu Ukrajiny. Žiadať bude aj o podporu svojho návrhu na výcvikovú misiu pre ukrajinských vojakov.

Uviedol to pri príchode na neformálny summit EÚ v Prahe.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku neuviedol sumu novej pomoci. Doteraz EÚ poskytla vojenskú pomoc v piatich balíkoch po 500 miliónov eur z rozpočtového mechanizmu Európsky mierový nástroj (EPF), približuje DPA.

Ak to premiéri a prezidenti členských krajín EÚ odobria, Borrell chce navrhnúť opatrenia na oficiálne schválenie novej pomoci na stretnutí ministrov zahraničných vecí koncom októbra. (TASR)

7. 10. 2022
|
10:21
|
Svet

Je dôležité, aby vyhrážky vyslovené počas vojny na Ukrajine neboli brané na ľahkú váhu, upozornila bývala nemecká kancelárka. Merkelová zdôraznila, že trvalý mier v Európe môže nastať len so zapojením Ruska.

"Keďže sa nám to zatiaľ nepodarilo, neskončila sa vlastne ani studená vojna," dodala.

Podľa nej bola ruská invázia  "vážnym bodom obratu", po ktorom by sme mali všetci brať slová vážne, zaoberať sa nimi a "neklasifikovať ich od začiatku ako bluf". (TASR)

7. 10. 2022
|
10:12
|
Svet

Ukrajinský minister obrany Reznikov vyzval ruských vojakov, aby zložili zbrane. Sľúbil im "život a bezpečie". Ruských vojakov podľa jeho slov "oklamali a podviedli". "Platíte krvou za predstavy a falošné ciele iných," uviedol.

"Zaručujeme život, bezpečie a spravodlivosť všetkým, ktorí okamžite odmietnu bojovať. A zaručíme, aby boli súdení tí, ktorí vydávali zločinecké príkazy," povedal vo videu, ktoré na svojej oficiálnej webovej stránke zverejnilo ministerstvo obrany Ukrajiny.

Moskva podľa Reznikova "nemá rada pravdu" a je pre ňu jednoduchšie povedať, že ruskí vojaci hrdinsky padli v boji voči "imaginárnym hordám" NATO.

"Krajiny NATO nám poskytujú zbrane, to je pravda. No tými zbraňami vás bijú ukrajinskí vojaci," uviedol Reznikov.

Ukrajinskí vojaci podľa slov ministra obrany nepotrebujú ruskú pôdu. Majú dostatok ukrajinskej, ktorú sa usilujú získať všetku naspäť. (TASR)

7. 10. 2022
|
09:20
|
Svet
Dôležité

Počet obetí ruského útoku v Záporoží stúpol na 11. Po zásahu obytných domov sa pod troskami ocitlo veľa ľudí. Oblasť okrem toho čelila ďalšiemu útoku, pri ktorom podľa prvých informácií utrpel zranenia jeden človek.

V noci na štvrtok podnikli ruské sily na Záporožskú oblasť viacero raketových útokov, pri ktorých poškodili viac ako 40 budov.

"Na jednej adrese bolo spod trosiek päťposchodového domu vyslobodených šesť ľudí a osem obetí," uviedli záchranári na Telegrame. Záchranné akcie ešte pokračujú. Zatiaľ sa podarilo vyslobodiť 21 ľudí uväznených pod troskami, medzi nimi bolo aj trojročné dievča. (ČTK)

7. 10. 2022
|
09:04
|
Svet

V Prahe pokračuje neformálny summit lídrov európskych krajín, dnes sa stretnú už len zástupcovia členských štátov Európskej únie. Podobne ako vo štvrtok, by mali byť hlavnými témami ruská vojna na Ukrajine a energetika.

Politici by mali zaujať spoločný postoj k nedávnym „referendám“, po ktorých si Rusko ilegálne pripojilo štyri ukrajinské oblasti. Krajiny by mali prebrať aj ďalšiu pomoc a podporu Ukrajine.

Dôležitou témou by mala byť aj situácia v energetike a rastúce ceny energií. (SITA)

7. 10. 2022
|
08:39
|
Svet

Turecký prezident Erdogan opäť hrozil blokádou vstupu Švédska do NATO. Vzťahy s druhou kandidátskou krajinou, Fínskom, označil ako odlišné. "Fínsko nie je krajina, kde sa teroristi voľne potulujú," povedal.

"Kým budú v uliciach Švédska demonštrovať teroristické organizácie a kým budú v švédskom parlamente teroristi, nenastane žiadna zmena postoja Turecka voči Švédsku," povedal Erdogan.

Turecký prezident pripomenul tvrdenia, že švédski politici sympatizujú so Stranou kurdských pracujúcich a hnutím exilového moslimského duchovného Fethullaha Gülena, a nepodnikajú voči nim primerané kroky, píše DPA.

Strana kurdských pracujúcich je v Turecku zakázaná a Gülenovo hnutie Ankara obviňuje zo zosnovania neúspešného pokusu o prevrat v roku 2016.

Obe škandinávske krajiny po ruskej invázii na Ukrajinu požiadali v máji o vstup do NATO, pripomína DPA. Prístupové protokoly musí teraz odobriť všetkých 30 členských krajín NATO. Okrem Turecka ich ešte neratifikovalo Maďarsko. (TASR)

Turecký prezident Erdogan.
Zdroj SITA/AP
7. 10. 2022
|
07:43
|
Svet

Dvaja Rusi ušli v člne na Aljašku, aby sa vyhli mobilizácii v Rusku. Dvojica sa dostala na pláž pri meste Gambell na Ostrove svätého Vavrinca, ktoré sa nachádza zhruba 58 kilometrov od Čukotského polostrova v Rusku.

Úrad aljašskej senátorky Lisy Murkowski informoval, že dvojica už požiadala o azyl v USA. Americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť vo vyhlásení uviedlo, že Rusov previezli do Anchorage, kde ich podrobia previerke a následne spracujú ich prípady podľa príslušných zákonov.

Agentúra AP pripomína, že je nezvyčajné, aby sa niekto vydal do USA touto cestou. Rusi sa bežne pokúšajú prísť do USA cez Mexiko, ktoré nevyžaduje víza. V auguste americké úrady 42-krát zastavili Rusov bez právneho statusu, ktorí sa pokúšali dostať do krajiny cez Kanadu.

Odkedy ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu na posilnenie ruských síl na Ukrajine, utiekli z Ruska tisíce mužov. Zatiaľ čo Putin povedal, že cieľom tohto kroku je povolať asi 300 -tisíc mužov s minulou vojenskou službou, mnohí Rusi sa obávajú, že povolanie bude napokon rozsiahlejšie.

(SITA)
7. 10. 2022
|
07:01
|
Svet

Iránske drony zásadne neovplyvnia vojnu na Ukrajine, píše Inštitút pre štúdium vojny. Drony podľa neho neprinášajú efekt, ktorý by bol porovnateľný s nasadením amerických raketometov HIMARS ukrajinskou armádou.

"Ruská armáda sa zrejme nepokúša asymetricky koncentrovať nálety týchto dronov na kľúčové body v blízkosti frontu. Vypúšťajú veľa dronov proti civilným cieľom. Pravdepodobne dúfajú, že terorom dosiahnu výsledok. Ale toto počínanie neprináša úspech, "myslia si analytici ISW.

(ČTK)
7. 10. 2022
|
06:27
|
Svet

Ruský patriarcha Kirill vyzval na modlitby za prezidenta Putina, pričom potvrdil texty modlitieb "o zdravie hlavy štátu ruského". Veriaci majú odporúčané modliť sa nielen 7. októbra, keď oslavuje 70. narodeniny, ale aj nasledujúci deň.

"Ruský prezident Vladimir Putin 7. októbra tohto roku dosiahne 70 rokov. Najsvätejší moskovský patriarcha Kirill nabáda všetkých arcipastirov, pastierov, mníchov a laikov, aby sa v tento deň vo svojich domovoch vrúcne modlili za zdravie hlavy štátu ruského, "hovorí sa v liste, ktorý rozoslal moskovský patriarchát po diecézach v celom Rusku.

Na ďalší deň patriarcha odporučil počas bohoslužieb preniesť zvláštnu modlitbu o zdraví ruského prezidenta.

Kirill je vnímaný ako spojenec Kremľa, ktorý podporuje Putina a aj jeho vojnu proti Ukrajine. Jeho výroky vyvolali v posledných mesiacoch medzinárodné pobúrenie.

Británia, Kanada, Litva a Ukrajina zaradili konzervatívneho patriarchu na svoje sankčné zoznamy. Maďarská vláda svojím vetom v júni zabránila, aby to isté urobila aj Európska únia. (ČTK)

7. 10. 2022
|
06:20
|
Svet

Svet čelí najväčšej hrozbe armagedonu od kubánskej raketovej krízy z roku 1962, povedal prezident USA Biden. Putin podľa jeho slov nežartuje, keď hovorí o použití taktických jadrových, biologických či chemických zbraní.

Spochybnil pritom tzv. jadrovú doktrínu Ruska a varoval, že použitie taktickej jadrovej zbrane s menšou účinnosťou by sa mohlo rýchlo vymknúť spod kontroly a vyústiť do globálnej deštrukcie.

"Nemyslím si, že existuje niečo také, ako dokázať ľahko použiť taktickú zbraň a neskončiť s armagedonom," dodal americký prezident.

Americkí predstavitelia už celé týždne vystríhajú pred možnosťou, že by sa Rusko na Ukrajine mohlo uchýliť k použitiu zbraní hromadného ničenia, keďže na bojisku ta čelí sérií neúspechov.

Zároveň však USA tento týždeň informovali, že nezaznamenali nijaké známky toho, že by sa Rusko skutočne čoskoro chystalo použiť jadrové zbrane a preto USA nevidia ani dôvod na zmenu svojej vlastnej jadrovej stratégie (TASR)

7. 10. 2022
|
06:08
|
Svet

Na oslobodených územiach v Charkovskej oblasti exhumovali 534 tiel civilistov vrátane 19 detí. Informoval o tom predstaviteľ polície. Medzi obeťami bolo 226 žien, 260 mužov a 29 ďalších, ktorých pohlavie úrady nezistili.

Medzi telami sú zarátané aj tie, ktoré sa našli v masovom pohrebisku pri meste Izium.

V lesoch za mestom Izium, ktoré v rámci protiofenzívy v septembri opätovne získali ukrajinské sily, sa našli stovky tiel. Podľa ukrajinských predstaviteľov, vrátane prezidenta Zelenského, tam pochovaní ľudia boli buď mučení, zastrelení, alebo zahynuli pri ruskom ostreľovaní. (TASR)

6. 10. 2022
|
23:37
|
Svet
Dôležité

Ruské útoky v Záporoží majú už sedem obetí. Ani toto číslo nemusí byť konečné, pretože päť ľudí je nezvestných, uviedol šéf oblastnej správy Oleksandr Staruch. Predchádzajúca bilancia hovorila o troch mŕtvych a tucte ranených. (ČTK)

6. 10. 2022
|
23:33
|
Svet

Na ochranu energetickej infraštruktúry v Európe vyzval na historicky prvom zasadnutí lídrov Európskeho politického spoločenstva v Prahe Emmanuel Macron. Pripomenul aj nedávne útoky na plynovody Nord Stream na dne Baltského mora.

"Naša infraštruktúra nás robí zraniteľnými, preto potrebujeme európsku stratégiu na ich ochranu," vyhlásil Macron.

Upozornil aj na potrebu ochrany pred kybernetickými útokmi, pričom poukázal, že viaceré európske štáty sa v nedávnej dobe stali terčmi takýchto zásahov, a to zo strany Ruska a Iránu.

Francúzsky prezident ďalej vyzdvihol jednotu predstaviteľov, ktorí spoločne odsúdili ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine. Podľa neho je potrebné, aby Európa prispievala do "fondu odolnosti" pre Ukrajinu, a tak podporovala jej armádu, ale aj občiansku spoločnosť.

V súvislosti s EPC – ktorého vznik sám inicioval – Macron poukázal na jeho užitočnosť, keďže podľa neho poskytlo pôdu na prvé stretnutie arménskeho premiéra Nikola Pašinjana a tureckého prezidenta Recepa Tayyip Erdogana od roku 2018.

V Prahe sa podľa Macrona hovorilo o viacerých krízach vrátane napätia medzi Azerbajdžanom a Arménskom, Tureckom a Gréckom – aj ohľadne Cypru – a tiež situácii na Balkáne. Macron spoločne s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom sprostredkoval stretnutie predstaviteľov Arménska a Azerbajdžanu a s nemeckým spolkovým kancelárom Olafom Scholzom zas stretnutie zástupcov Srbska a Kosova.

V súvislosti s migráciou Macron vyzval na "integrovanú politiku", ktorá má spočívať v prijímaní ľudí utekajúcich za slobodou, ale tiež v boji proti prevádzačom. (TASR)

6. 10. 2022
|
23:25
|
Svet

Na prvom stretnutí lídrov Európskeho politického spoločenstva sa stretlo 44 štátnikov, a to v kritických okamihoch. Vyhlásil to český premiér Petr Fiala s tým, že úlohou EPC nie je nahrádzať súčasné formáty spolupráce. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ruské útoky na Záporožie neprežili najmenej dvaja ľudia Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 2. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 3. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 4. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 5. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 7. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. V dôsledku nadmerného užívania alkoholu umiera čoraz viac ľudí
 4. Ikonický projekt Metropolis vyhral CIJ Awards
 5. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 6. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 7. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 8. Zimná ríša divov Maďarska
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 11 622
 2. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 9 841
 3. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 6 076
 4. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 2 733
 5. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 2 599
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 1 981
 7. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 1 880
 8. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 1 748
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Psychologička na klinike Psyon a neurovedkyňa Eva Kozáková.

Psychedeliká môžu pomôcť liečiť závislosť od alkoholu.


1. dec
Ana Montesová.

Montesová dodávala informácie Kube takmer sedemnásť rokov.


a 2 ďalší 1. dec
Holandská radosť po góle Denzela Dumfriesa.

Do štvrťfinále postúpili Holandsko a Argentína.


4 h
Ilustračné foto.

Prečo sme uviazli v pasci stredného príjmu?


23. nov

Neprehliadnite tiež

Raketové systémy Himars vyrába americká zbrojovka Lockheed Martin.

Kontrakt má hodnotu viac ako dvesto miliónov dolárov.


TASR 12 h
Zničené divadlo v Mariupole.

Mesto vážne poškodilo ostreľovanie a bombardovanie ruských okupantov.


ČTK 13 h
Predstavenie bombardéra B-21 Raider.

Lietadlo bude schopné niesť konvenčné aj jadrové zbrane.


ČTK 19 h
Ruská základňa v Mariupole.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 22 h
SkryťZatvoriť reklamu