SME
Sobota, 26. november, 2022 | Meniny má Kornel

Ukrajina Rusko Online: Vojna na Ukrajine vstupuje do novej "nebezpečnej" fázy, varuje šéf diplomacie EÚ

Vojna na Ukrajine pokračuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kľúčové udalosti:

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Ruský južný front kolabuje. Moskva nevie, čo anektovala"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

5. 10. 2022
|
22:52
|
Svet

Česká polícia zverejnila video zachytávajúce neznámu osobu, ktorá v noci poliala červenou farbou budovu ukrajinského veľvyslanectva v Prahe. Budova ukrajinského veľvyslanectva budú strážiť. Po páchateľovi polícia pátra. (TASR)

5. 10. 2022
|
21:31
|
Svet

Počet Rusov prichádzajúcich do  Európskej únie klesol o 20 percent, hlási Frontex. Viaceré štáty únie vrátane Poľska a pobaltských krajín zaviedli medzičasom prísnejšie pravidlá vstupu pre občanov Ruskej federácie. (TASR)

5. 10. 2022
|
21:17
|
Svet

Ruská novinárka ušla z domáceho väzenia, lebo sa považuje za nevinnú. Ruské ministerstvo vnútra vyhlásilo Ovsiannikovovú v pondelok za hľadanú osobu.

"Považujem sa za celkom nevinnú a keďže náš štát odmieta dodržiavať svoje vlastné zákony, ja odmietam opatrenie (domáce väzenie), ktorá voči mne bolo zavedené 30. septembra 2022," uviedla Ovsiannikovová.

Jej právnik Zachvatov povedal, že o 10:00 moskovského času sa mala dostaviť na súdny výsluch, avšak pojednávanie sa konalo v jej neprítomnosti, keďže vyšetrovatelia nezistili, kde sa nachádza.

Ovsiannikovová v marci ešte ako zamestnankyňa ruskej štátnej televízie v živom vysielaní ukázala protestný plagát proti vojne Ruska na Ukrajine. V auguste bola obvinená zo šírenia klamlivých informácií o ruskej armáde a súd jej nariadil domáce väzenie, v ktorom mala zostať do 9. októbra. (TASR)

5. 10. 2022
|
20:20
|
Domov
5. 10. 2022
|
19:46
|
Svet

V Rusku stíhajú prvého človeka za vyhýbanie sa čiastočnej mobilizácii. Informoval o tom ľudskoprávny právnik Čikov pôsobiaci v Rusku. 

Čikov priblížil, že tento prípad sa týka 32-ročného muža zo západoruského mesta Penza, ktorý údajne odmietol podpísať povolávací rozkaz. Právnik priblížil, že vyšetrovateľ požiadal súd, aby vydal príslušné opatrenie. 

Doplnil, že podľa Najvyššieho súdu Ruskej federácie sa článok 328 Trestného zákonníka vzťahuje vyslovene na občanov, ktorí sa vyhýbajú odvodu do vojenskej služby. Obhajca stíhaného muža už podal návrh na zastavenie konania, doplnil Čikov. (TASR)

5. 10. 2022
|
19:18
|
Domov

Ľudia by si mali pamätať, že na Ukrajine je stále vojna. Taký je odkaz štrnásťročnej Marianny. Päť ukrajinských detí, ktoré žijú na Slovensku, nakreslili, ako si predstavujú Ukrajinu. Ich matky zasa povedali, čo by chceli odkázať Putinovi. (SME)

Zdroj Dorota Holubová/SME
5. 10. 2022
|
17:43
|
Svet

Šéf diplomacie EÚ Borrell varoval, že vojna na Ukrajine vstupuje do novej "nebezpečnej" fázy a upozornil na možnosť "desivého scenára" v momente, keď Rusko zlyhá v konvenčnom konflikte a naplní hrozby o jadrových zbraniach.

"Je to znepokojujúci scenár, v ktorom musíme ukázať, že naša podpora Ukrajine neochabuje," povedal Borrell.

V pléne konštatoval, že ukrajinské sily postupujú na troch frontoch, pripomenul však, že Rusko má aj naďalej početnú vojenskú a palebnú prevahu. "Situácia ruskej armády je veľmi zlá, aj preto, že ruskí vojaci nevedia, na čo táto vojna slúži, a 300-tisíc ľudí, ktorých vyvedú z ich domovov a odvezú na front, to pochopí ešte menej," uviedol s odkazom na prebiehajúcu čiastočnú mobilizáciu v Rusku.

Podľa Borrella vojnu na Ukrajine je možné vyhrať na bojisku, ale vyjadril názor, že ju treba vyhrať predovšetkým "na poli ideí". Okrem konfliktu na Ukrajine sa vedie aj "vojna o nadvládu hodnôt", keďže Moskva tvrdí, že dôsledky tejto vojny nesúvisia s jej rozpútaním, ale so sankciami, ktoré EÚ na Rusko uvalila.

Podľa neho EÚ musí vynaložiť obrovské diplomatické úsilie, aby svetu vysvetlila, aký je účel tejto vojny. Zdôraznil, že vojna na Ukrajine sa nemôže skončiť pre únavu západného sveta, ale iba spôsobom, ktorý zabezpečí mier, pričom Ukrajina získa späť svoju územnú celistvosť a plnú suverenitu a Rusko prevezme politickú a morálnu zodpovednosť, zaplatí za obnovu a bude sa zodpovedať za spáchané vojnové zločiny.

(TASR)
5. 10. 2022
|
17:07
|
Svet

Čečenský vodca Kadyrov tvrdí, že k narodeninám dostal od Putina tretiu generálsku hviezdičku a ruskú hodnosť generálplukovníka. V posledných dňoch však kritizoval chabé výkony Ruska na Ukrajine.

"Ruský prezident mi udelil hodnosť generálplukovníka. Výnos vyšiel pod číslom 709. Vladimir Vladimirovič (Putin) mi to oznámil a zablahoželal mi," oznámil Kadyrov podľa ruskej redakcie BBC. Uvedený výnos nebol podľa denníka Kommersant zverejnený. (ČTK)

5. 10. 2022
|
17:02
|
Svet

Kazachstan odmietol ruskú požiadavku, aby vyhostil ukrajinského veľvyslanca v krajine Petra Vrublevského. Zároveň sa ohradil voči tónu, ktorý Moskva zvolila voči Astane.

Ukrajinský diplomat sa Moskve znepáčil svojím komentárom k vojne na Ukrajine, v ktorom uviedol, že napadnutá krajina "sa vynasnaží zabiť čo najviac Rusov", informovala agentúra Reuters.

Hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová v utorok vyjadrila pobúrenie na tom, že sa Vrublevský vrátil do Kazachstanu, kde vystupuje ako šéf diplomatickej misie. Uviedla tiež, že Astana ubezpečovala Moskvu, že diplomat sa nikdy do kazašskej metropoly nevráti.

Hovorca kazašského ministerstva zahraničných vecí Ajbek Smadijarov oznámil, že výroky Zacharovovej sú "v rozpore s povahou vzťahov medzi Kazachstanom a Ruskom ako dvoch rovnocenných strategických partnerov". Smadijarov tiež oznámil, že Vrublevský opustí Kazachstan vtedy, keď Kyjev vymenuje nového veľvyslanca. (ČTK)

5. 10. 2022
|
16:57
|
Svet

Mnohonárodná bojová skupina NATO na Slovensku je oficiálne funkčná. Po ruskej invázii Ukrajiny aliancia zriadila štyri nové skupiny, a to v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku.

Aliancia spresnila, že vojaci z Českej republiky, Nemecka, Slovenska, Slovinska a Spojených štátov amerických sa zúčastnili na cvičení s názvom Strong Cohesion 2022, ktoré bolo určené na preverenie funkčnosti tejto bojovej skupiny a schopnosti spolupracovať pod jednotným velením. Cvičenie prebiehalo v dňoch 20. až 22. septembra.

"Tieto kroky výrazne posilňujú odstrašovacie kapacity NATO a schopnosť brániť sa proti akejkoľvek agresii vo východnej časti Aliancie," uvádza NATO. (TASR)

5. 10. 2022
|
16:40
|
Svet

Ukrajinské sily postupujú v Luhanskej oblasti, ktorá bola pod ruskou kontrolou, oznámil regionálny šéf Serhij Hajdaj. Na Telegrame napísal, že "deokupácia Luhanskej oblasti sa už oficiálne začala".

Stanici BBC sa tieto tvrdenia nepodarilo nezávisle overiť.

Ak by sa tieto tvrdenia potvrdili, znamenalo by to ďalší pokrok pre Ukrajinu, ktorá už skôr uviedla, že postúpila v troch ďalších regiónoch nezákonne anektovaných Ruskom.

(BBC)
5. 10. 2022
|
16:37
|
Svet

Po oslobodení Lymanu môžu nasledovať ďalšie časti Luhanskej oblasti. Ľudia sa pomaly vracajú k životu, no v okolí mesta ešte nie je bezpečne a počuť streľbu. "Lovia bažanty alebo Rusov," povedali miestni obyvatelia reportérom. (Washington Post)

5. 10. 2022
|
16:15
|
Domov

Z vyjadrení politikov, ale aj z diskusií na sociálnych sieťach, je zjavná ľahkosť s akou základné humanistické princípy prispôsobujeme svojim preferenciám. Teraz pri postoji k Rusom utekajúcim pred mobilizáciou. Píše Matúš Ritomský. (SME)

5. 10. 2022
|
15:55
|
Svet

Je čas rozdeliť Kaliningrad. Česko a Poľsko sa bavia vtipmi o anexii ruskej exklávy, Moskva sa búri. Na sociálnych sieťach už na túto tému kolujú stovky vtipov, Česi odkazujú, že aj oni chcú kus mora. (SME)

Zdroj reprofoto
5. 10. 2022
|
15:18
|
Svet

Šéf ukrajinskej štátnej spoločnosti Enerhoatom Petro Kotin vyhlásil, že preberá vedenie Záporožskej jadrovej elektrárne. Doterajší generálny riaditeľ sa po prepustení zo zadržania ruskou hliadkou do svojej pôvodnej práce už nevráti.

"Správa elektrárne bola prevedená do Kyjeva počnúc momentom, keď okupanti uniesli generálneho riaditeľa Záporožskej jadrovej elektrárne Ihora Murašova," uviedol Kotin podľa agentúry Ukrinform.

Všetky rozhodnutia týkajúce sa prevádzky tejto najväčšej atómovej elektrárne v Európe sa budú podľa neho v budúcnosti prijímať v centrále Enerhoatom.

Agentúra Reuters k poslednému vyjadreniu šéfa Enerhoatomu poznamenala, že ho urobil napriek dnešnému vyhláseniu Ruska, ktoré uviedlo, že mieni odteraz na prevádzku elektrárne dohliadať.

"Záporožská jadrová elektráreň sa teraz nachádza na území Ruskej federácie, a preto by mala byť prevádzkovaná pod dohľadom našich príslušných úradov," uviedol podľa ruskej agentúry RIA Novosti námestník ruského ministra zahraničia Sergej Veršinin.

Elektráreň sa nachádza v Ruskom okupovanej časti ukrajinskej Záporožskej oblasti, ktorú sa Moskva pokúša spolu s ďalšími obsadenými ukrajinskými regiónmi anektovať. (ČTK)

5. 10. 2022
|
14:15
|
Svet

Moskva je odhodlaná pokračovať v pláne anektovať štyri regióny na východe Ukrajiny. Kremeľ oznámil, že neexistuje rozpor medzi začlenením ukrajinských území do Ruskej federácie a sťahovaním vojakov z týchto území.

Rusko v posledných dňoch na bojisku zaznamenalo viacero neúspechov, čím sa zmenšilo územie, ktoré Moskva v súčasnosti ovláda, píše agentúra Reuters.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na otázku novinárov o hraniciach anektovaných území povedal, že ide o územia, na ktorých v čase pripojenia k Rusku fungovala vojensko-civilná správa.

Nové regióny v rámci Ruska si zachovajú štatút republík a oblastí a aj svoje pôvodné názvy, píše The Guardian s odvolaním sa na ruskú štátnu tlačovú agentúru. Hranice týchto regiónov budú určené na základe hraníc, ktoré existovali v deň ich vytvorenia a anektovania. (TASR)

5. 10. 2022
|
14:07
|
Svet

Budúca talianska premiérka Giorgia Meloniová telefonicky hovorila s prezidentom Zelenským. Potvrdila mu, že nastávajúca talianska vláda bude pokračovať v podpore Kyjeva.

Meloniová počas telefonátu pripomenula, že jej strana Bratia Talianska podporuje Ukrajinu od začiatku vojny, a zdôraznila "plnú podporu pre záležitosť slobody ukrajinského ľudu".

Zopakovala tiež svoj postoj, že vyhlásenie Ruska o anexii štyroch ukrajinských regiónov nemá politickú ani právnu hodnotu. Informovala o tom tlačová agentúra ANSA s odvolaním sa na vyhlásenie Meloniovej strany.

Meloniová je podľa vlastného vyjadrenia odhodlaná vyvinúť "akékoľvek diplomatické úsilie, ktoré prispeje k ukončeniu konfliktu", uvádza sa ďalej vo vyhlásení strany Bratia Talianska.

Meloniová chce zloženie novej talianskej vlády predstaviť do 20. októbra. V súčasnosti vedie rokovania o novej koaličnej vláde so spriaznenými stranami pravicového bloku – Ligou Mattea Salviniho a stranou Vpred Taliansko expremiéra Silvia Berlusconiho.

Vládny kabinet má podľa informácií z kruhov strany Bratia Talianska pozostávať z profesionálnych politikov a nestraníckych odborníkov, ktorí vláde zabezpečia medzinárodný rešpekt. (TASR)

5. 10. 2022
|
13:42
|
Svet

Ruské vojenské neúspechy na Ukrajine môžu otriasť mocou bieloruského prezidenta Lukašenka. Myslí si to vodkyňa bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská. V tom prípade podľa nej nebudú Rusi schopní podporiť Lukašenka finančne či vojensky.

"Rusko, ktoré túto vojnu prehrá, je rozrušené. Nebude tak schopné podporiť Lukašenka peniazmi a vojenskou podporou, ako to urobilo v roku 2020," uviedla Cichanovská v príhovore na bezpečnostnom fóre vo Varšave.

Cichanovská ušla z Bieloruska do Litvy po tom čo Lukašenko zvíťazil v sporných prezidentských voľbách v roku 2020, ktoré boli podľa Západu podvodné. Mnohí dokonca predpokladajú, že voľby v skutočnosti vyhrala Cichanovská. Po týchto voľbách vypukli v krajine rozsiahle protesty.

Podľa vodkyne bieloruskej opozície podporujú Ukrajincov pri protiofenzíve stovky bieloruských dobrovoľníkov. "Súčasťou ukrajinského protiútoku, ktorý vyháňa útočníkov, je bieloruský prápor. Všetci rozumieme, že rýchlosť, s ktorou sa mení ukrajinský front, otvára pre Bielorusko nové príležitosti... Držíme palce našim vojenským dobrovoľníkom na Ukrajine. Pätnásť z nich už prišlo o život," pokračovala.

Cichanovská tiež vyzdvihla odvahu bieloruských partizánov, ktorí podľa nej na začiatku ukrajinského konfliktu vykonali sabotáže na bieloruské železničné trate v snahe skomplikovať Rusku útok na Ukrajinu.

"Sabotáže, ku ktorým dochádzalo vo februári a v marci, sa môžu zopakovať. Avšak ľudia, ktorí ich vykonávajú, môžu dostať trest smrti," uviedla bieloruská opozičná líderka. (TASR)

5. 10. 2022
|
13:20
|
Svet

Niektorí ruskí vojaci sa vracajú z Luhanskej oblasti do Ruska, pretože nemajú oblečenie ani jedlo. Ruské vojenské vedenie sa snaží kompenzovať značné straty personálu náborom ľudí z okupovaných území Ukrajiny.

Muži z Luhanska sú teda bez vykonania lekárskej prehliadky a výcviku okamžite vyslaní na doplnenie jednotiek, ktoré po mobilizácii utrpeli najväčšie straty.

Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na šéfa regionálnej samosprávy v Luhanskej oblasti Serhija Hajdaja.

V meste Kreminna medzitým prestalo fungovať mobilné spojenie. Hajdaj naznačuje, že okupanti sa obávajú spolupráce obyvateľov s ozbrojenými silami a šírenia paniky v Luhanskej oblasti. (SITA)

5. 10. 2022
|
12:44
|
Domov

Európska komisia zavedie bezpečnostný monitoring kľúčovej infraštruktúry Únie vrátane energetickej infraštruktúry. Dôvodom je sabotáž, ktorá poškodila plynovody Nord Stream.

Šéfka komisie Ursula von der Leyenová v Európskom parlamente uviedla, že minulotýždňové poškodenie plynovodov Nord Stream spájajúcich Rusko a Nemecko "ukázalo, aká zraniteľná je naša energetická infraštruktúra". Preto je podľa nej potrebný komplexný plán na zaistenie bezpečnosti kľúčových sietí EÚ vrátane dátových.

"Potrebujeme záťažový test pre našu infraštruktúru," povedala Leyenová. "Musíme identifikovať, či máme slabé miesta, kde sú." Na detekciu potenciálnych hrozieb sa použijú aj satelity.

"Budeme spolupracovať s členskými štátmi, aby sme zaistili účinné záťažové testy v energetickom sektore. Potom by mali nasledovať ďalšie vysoko rizikové sektory, ako sú podmorská digitálna infraštruktúra a elektrická infraštruktúra." (TASR)

5. 10. 2022
|
12:18
|
Svet

Ruský prezident Putin podpísal výnosy, v ktorých určil dočasných lídrov štyroch ukrajinských regiónov, ktoré Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo. Na čele budú stáť dovtedy, kým nebudú do ich funkcií zvolené iné osoby.

Za dočasného lídra samozvanej Doneckej ľudovej republiky určil šéf Kremľa Denisa Pušilina, ktorý aj doposiaľ vystupoval ako samozvaný líder Donecka.

Dočasným lídrom samozvanej Luhanskej ľudovej republiky sa podľa Putinovho výnosu stal Leonid Pasečnik, ktorý taktiež doposiaľ viedol proruských separatistov v Luhanska.

Za dočasného gubernátora Záporožskej oblasti určil Jevgenija Balického a v Chersonskej oblasti sa funkcie gubernátora dočasne ujme Vladimir Saldo. Balickij a Saldo dosiaľ stáli na čele proruských správ spomínaných ukrajinských oblastí okupovaných ruskou armádou. (TASR)

5. 10. 2022
|
12:02
|
Svet
Dôležité

Členské krajiny EÚ schválili nové sankcie proti Rusku, zahŕňajú cenový strop pre ruskú ropu, sprísnia sa zákazy na dovoz a vývoz ocele, dreva, strojov, letectva, plastov, chemikálií a rôznych služieb v hodnote sedem miliárd eur. (TASR)

5. 10. 2022
|
11:42
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval na vytvorenie osobitného tribunálu, ktorý by stíhal ruských politických a vojenských lídrov pre ich rolu v invázii na Ukrajinu.

Na konferencii v Paríži povedal, že je treba pred súd postaviť tých, ktorých rozhodnutia všetko začali, ktorí spáchali „prvotný zločin“ sústreďujúci všetko zlo preukázané ruskými okupantmi.

Zelenskyj pochválil prácu Medzinárodného trestného súdu pri vyšetrovaní údajných zločinov spáchaných ruskými vojakmi na ukrajinskom území.

Dodal však, že „aby dostal spravodlivú odpoveď aj pôvodný zločin ozbrojenej agresie, musíme doplniť aktivity Medzinárodného trestného súdu“.

Preto by mal podľa neho vzniknúť osobitný tribunál, aby mohol „potrestať tých, ku ktorým sa, žiaľ, nedostane Medzinárodný trestný súd a všetky ostatné dostupné súdne inštitúcie sveta“.

„Všetci viete, ako sa vedenie Ruska, ktoré sa skrýva za falošné príbehy o štátnej suverenite, vyhýba spravodlivej zodpovednosti za to, čo urobilo. Musíme to prekonať,“ vyhlásil ukrajinský prezident. (SITA, CNN)

5. 10. 2022
|
11:08
|
Svet

V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda 61-tisíc ruských vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že počas utorka prišlo o život 200 ruských vojakov.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo aj o 2435 tankov, 5038 bojových obrnených vozidiel, 3841 vozidiel a palivových nádrží, 1414 delostreleckých systémov, 341 odpaľovacích raketových systémov, 177 systémov protivzdušnej obrany, 232 vrtuľníkov, 266 lietadiel, 1032 dronov, 246 striel s plochou dráhou letu, 15 lodí a 132 kusov špeciálnej techniky.

Počas utorka zaznamenali ruskí okupanti najväčšie straty v smere na mestá Kramatorsk, Kryvorizka a Kryvyj Rih, uviedol generálny štáb.

Počty nie je možné nezávisle overiť.

(SITA)
5. 10. 2022
|
10:54
|
Svet

Rusi utekajúci pred mobilizáciou nedostanú automaticky víza na pobyt vo Francúzsku. Paríž bude posudzovať každý prípad zvlášť, skutočne ohrození ľudia budú môcť naďalej do Francúzska cestovať.

Informovala tajomníčka francúzskej vlády pre európske záležitosti Laurence Booneová s tým, že počítajú so vstupom pre študentov, opozičných novinárov alebo odporcov režimu.

"Protiruské sankcie fungujú veľmi dobre, darí sa nám oslabiť ruskú ekonomiku a zabrániť kapacite Moskvy opätovne sa vyzbrojiť," uviedla Booneová vo vysielaní stanice France Info.

V Rusku je podľa nej recesia a inflácia a Rusi majú problémy aj v bežnom živote. Treba nechať si opraviť auto začína byť veľmi komplikované, uviedla Booneová, ktorá predtým pôsobila ako hlavná ekonómka Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

"Ďalším krokom, ktorý musí rýchlo nasledovať, je výcvik nových (ukrajinských) jednotiek. Ukrajinci nás o to výslovne požiadali, zbrane sú sofistikované a potrebujú sa vycvičiť v ich užívaní," uviedla tajomníčka. Výcvik podľa nej bude prebiehať v krajinách susediacich s Ukrajinou, ako príklad vymenovala Poľsko. (TASR)

5. 10. 2022
|
10:04
|
Svet

Jedna osoba utrpela zranenia pri útoku bezpilotnými lietadlami iránskej výroby na mesto Bila Cerkva, juhozápadne od Kyjeva, informoval gubernátor Kyjevskej oblasti Olexij Kuleb.

"Počas noci nepriateľ napadol Bilu Cerkvu samovražednými dronmi typu Šáhid-136," uviedol na sociálnych sieťach Kuleb. Dodal, že pri útoku bol zranený jeden človek a poškodených bolo niekoľko objektov infraštruktúry.

Ukrajinské operačné velenie Juh  v noci zostrelilo šesť bezpilotných lietadiel rovnakého typu, pričom neuviedlo ich presnú polohu.

Podľa ukrajinskej armády Rusko prvýkrát nasadilo do bojov iránske bezpilotné lietadlá v septembri. Tie sa však doposiaľ zameriavali najmä na ciele na juhu krajiny vrátane strategického mesta Odesa.

Podľa médií Irán napriek upozorneniam Washingtonu, spojenca Kyjeva, dodal Rusku už stovky bezpilotných lietadiel.

(TASR)
5. 10. 2022
|
09:43
|
Domov

Takmer polovica Slovákov si želá výhru Ukrajiny vo vojne s Ruskom. Vyplýva to z prieskumu Globsecu v spolupráci s agentúrou Focus. Víťazstvo Ukrajiny si želá takmer polovica respondentov.

(SME)
5. 10. 2022
|
09:16
|
Svet
Dôležité

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákony o anexií štyroch regiónov Ukrajiny: Donecka, Luhanska, Chersona a Záporožia. Dokumenty zverejnila ruská vláda na svojom webe, uvádza agentúra AFP. (AFP)

5. 10. 2022
|
08:47
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Президентка призначила нового міністра освіти. Менш відомі картини Енді Ворхола виставлені на аукціон та опитування щодо суперечливих побажань словаків щодо війни в Україні.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

5. 10. 2022
|
08:44
|
Svet

Maďarsko tvrdí, že nový cenový strop EÚ na ruskú ropu sa nebude týkať dodávok cez ropovody. Opatrenie by malo byť súčasťou ôsmeho balíka sankcií EÚ proti Rusku.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó uviedol, že sa nebude vzťahovať na dodávky cez ropovod.

Maďarsko, ktoré je v rámci EÚ najhlasnejším kritikom sankcií proti Moskve, je vysoko závislé od ruskej ropy a plynu. (TASR)

5. 10. 2022
|
08:10
|
Svet

Ukrajina postupuje v protiofenzíve na južnom aj severovýchodnom fronte. V Charkovskej oblasti konsolidovala značnú časť územia východne od rieky Oskil, postúpila do obranného pásma ruských síl smerom k mestu Svatove.

Uviedlo to britské ministerstvo obrany vo svojej pravidelnej analýze. Ruské jednotky mínujú infraštruktúru a domy v Chersonskej oblasti, oznámil ukrajinský generálny štáb s odvolaním sa na ukrajinský región, odkiaľ v uplynulých dňoch prichádzajú správy o rýchlom postupe ukrajinskej protiofenzívy.

"Nepriateľ sa snaží udržať dočasne obsadené územia, sústredí svoje úsilie na pokusy narušiť aktívne operácie (ukrajinských) obranných síl na niektorých smeroch a pokračuje v útočných operáciách na Bachmut a Avdijivku," píše ukrajinské velenie.

Na niektorých miestach ruská armáda preskupuje svoje sily.

Na celej Ukrajine naďalej hrozia letecké a raketové útoky. V uplynulom dni okupačné sily vykonali deväť raketových a šesť leteckých úderov a viac ako 56 raketometných útokov, hlási ukrajinský generálny štáb, podľa ktorého útoky zasiahli 27 obcí, vrátane napríklad Charkova alebo Kramatorska.

(ČTK)
5. 10. 2022
|
07:54
|
Svet

V oslobodenej dedine Pisky v Charkovskej oblasti objavili mučiareň. Ukrajinských vojakov mali Rusi pochovávať zaživa, bola použitá plynová maska ​​s tlejúcou látkou. Okrem toho sa našla škatuľa s vytrhnutými zubnými protézami.

(NEXTA)
5. 10. 2022
|
07:48
|
Svet
Dôležité

EÚ sa dohodla na ôsmom balíku sankcií voči Rusku. Nový balík bude obsahovať obmedzenie cien ruskej ropy, uvádza server Politico. Konečný dokument by mal byť prijatý dnes. (NEXTA)

5. 10. 2022
|
06:26
|
Svet

Čiastočná mobilizácia má zatiaľ väčšie dopady vo vnútri Ruska ako na bojisku na Ukrajine. Vo svojej pravidelnej správe o vývoji konfliktu na Ukrajine to uvádzajú analytici z amerického Inštitútu pre výskum vojny.

Ukrajinské zdroje podľa inštitútu majú pravdu v tom, že čiastočná mobilizácia pre Ukrajinu v krátkodobej perspektíve neznamená ohrozenie. Ukrajinská protiofenzíva totiž pokračuje rýchlejšie, než by mohla mobilizácia priniesť efekt.

Ukrajinské sily si pripísali významné úspechy v Chersonskej oblasti a zároveň pokračovali v postupe v Charkovskej a Luhanskej oblasti. Podľa ukrajinských vojenských činiteľov sa osvedčilo odrezávať ruské jednotky od zázemia, čím prichádzajú o šancu doplniť muníciu, obranné prostriedky alebo aj vojakov na pozíciách na fronte.

Kontroverzie sprevádzajúce mobilizáciu v spojení s citeľnými ruskými neúspechmi v Charkovskej oblasti a okolo strategického mesta Lyman zosilneli boj medzi pro-putinovskými ruskými nacionalistickými frakciami, uvádza inštitút.

Informácie, ktoré sa potom dostávajú k Putinovmu skalnému voličovi, sú nejednotné.

(ČTK)
5. 10. 2022
|
06:20
|
Svet

USA neevidujú nijaké známky toho, že by sa Rusko skutočne chystalo použiť jadrové zbrane, hoci sa tým vyhráža šéf Kremľa Vladimir Putin. Uviedla to hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová.

"Akékoľvek jadrové zbrane či vyhrážanie sa ich použitím tu berieme veľmi vážne, chcem však povedať... že nevidíme žiaden dôvod na úpravu našej vlastne jadrovej stratégie, a nemáme ani nijaké náznaky toho, že by sa Rusko chystalo okamžite použiť jadrové zbrane," povedala novinárom Jean-Pierreová. (TASR)

4. 10. 2022
|
23:00
|
Svet

Ukrajinské sily podľa prezidenta Zelenského na juhu aj východe krajiny rýchlo postupujú. V pravidelnom večernom prejave povedal, že po nelegálnych referendách v okupovaných oblastiach oslobodila ukrajinská armáda desiatky obcí.

"V kontexte terajšej obrannej operácie ukrajinská armáda pomerne rýchlo postupuje na juhu krajiny," vyhlásil Zelenskyj. "Len tento týždeň boli oslobodené desiatky obcí v Chersonskej, Charkovskej, Luhanskej aj Doneckej oblasti," dodal.

(ČTK)
4. 10. 2022
|
22:23
|
Svet

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu navštívi ešte tento týždeň Kyjev a Moskvu. Grossi bude "pokračovať v konzultáciách" vo veci zaistenia jadrovej bezpečnosti a vytvorenia ochrannej zóny okolo Záporožskej atómovej elektrárne.

V súvislosti s návrhom na zriadenie bezpečnej zóny v okolí elektrárne Grossi v septembri uviedol, že cieľom je dosiahnuť záväzok, že "žiadna vojenská akcia" nebude ohrozovať normálny chod elektrárne.

Záporožskú elektráreň a jej okolie vrátane neďalekého mesta Enerhodar okupujú od marca ruské invázne sily, pracuje tam však ukrajinský personál. Počas vojny sa opakovane dostala pod delostreleckú paľbu, z ktorej sa Rusko a Ukrajina navzájom obviňovali. Tieto udalosti vyvolali obavy z možnej jadrovej katastrofy. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ukrajinci na juhu rýchlo postupujú, pozdĺž rieky Dnipro oslobodili ďalšie obce Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa najväčšia investičná konferencia roku 2022
 2. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana?
 3. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to?
 4. Pre úsmevy všetkých detí: Mikuláš prinesie prekvapenia aj online
 5. Vedeli ste, čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám
 7. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie
 8. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME
 1. Tesco pokračuje v raste, otvára dve nové predajne
 2. Adios, smetiaky! Tento domáci kompostér mení odpad na substrát
 3. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste
 4. Štátne rezervy uvedú nový systém pomoci v krízových situáciách
 5. 7 prekvapení, ktoré prináša bývanie v Helenkách
 6. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana?
 7. eTabletka - 6 dôvodov pre nákup liekov z pohodlia domova
 8. Wüstenrot predstavuje novinku v poistení majetku W dobrom domov
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 23 023
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 6 333
 3. Vo Zvolene otvorili prvé zelené obchodné centrum na Slovensku 5 249
 4. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 4 478
 5. Plavky namiesto bielych plášťov. To sú doktori budúcnosti 3 015
 6. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 2 733
 7. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME 2 522
 8. First moment dovolenka: letný oddych so zľavou do 35 percent 2 300
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Trosky áut v Petropolise.

Piantedosi tak poprel predchádzajúce vyjadrenia ministra pre dopravu a infraštruktúru Mattea Salviniho.


TASR 3 h
Elon Musk.

Pozorovatelia označujú guvernéra Floridy za stúpajúcu hviezdu Republikánskej strany.


TASR 5 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Úrad starostu hlavného mesta Ukrajiny zatiaľ nereagoval.


TASR 7 h
Vojna na Ukrajine.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 16 h
SkryťZatvoriť reklamu